Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Ağustos 31, 2018BY Yasemin Kaptan

 

 

Shengen Vizesi

Schengen Vizesi 

Schengen Anlaşması gereğince,Avrupa Ekonomik Topluluğu tarafınca bölge ülkelerinin sınırların kaldırılmasına yönelik  1985 senesinde ilk başta 5 Avrupa ülkesi içinde Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg imzalanmıştır.Daha sonraları Antak kalma kapsamı genişleyerek öteki Avrupa ülkelerin de vakit içinde katılımlarıyla bugün ortalama 26 ülkede gezi serbestesi sağlanmıştır.Schengen Birliği ülkeleri ortak bir denetim mekanizması geliştirerek ( Schengen Information System) oluşturmuşlardır.

Schengen Ülkeleri : Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti,Danimarka,Estonya,Finlandiya ,Fransa Hollanda,Hırvatistan ,Macaristan, İtalya,İspanya,İzlanda,Letonya,Litvanya, Lihtenşayn,Lüksemburg,Malta,Norveç, Polonya, Portekiz.Slovakya, Slovenya,İsveç, Norveç, İsviçre,Yunanistandır.

Schengen Vize  başvurusu ve lüzumlu şartları ülkeden ülkeye farklılık göstermekle beraber  müracaat sahibinin gezi planına bağlı olarakta ihtiyaç duyulan evrak sıralaması değişim göstermektedir.Alınan şengen vizesi  26 ülkede geçerli olmakla beraber meydana getirilen başvuruya isitnaden averaj olarak 7 iş günü ile 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.Vize başvuruları direkt Konsolosluk üstünden değil, yetkili gezi acenteleri ve ilgili kuruluşlar tarafınca gerçekleştirilmektedir.Schengen vizesi sahibi olan şahıs  bir ülkeden almış olduğu vize ile öteki geri kalan Schengen ülkelerine sınır kontrollerindeki serbestlikten dolayı geçiş yapabilmektedir.Schengen vize süresi talep edilen süre dahiline bakılırsa düzenlenmekte olup,bazı durumlarda tek girişli yada multi ( oldukca girişli ) olarak verilmektedir.

Schengen vizesi kısa süreli seyahatler ( gezgin, aile ziyareti, ticari, eğitim, kültürel,seminer, konuşma vs .. ) için C tipi vizesi kapsamında geçerli olmakla beraber   maksimum  müracaat sahibine  yıl içersinde 90 gün kalış hakkı tanımaktadır. Schengen vize yönetmeliğince 90 gün üstü kalan  vize sahipleri vize ihlali gereğince,sonrasında meydana getirilen vize başvurularında vize reddi alabilmektedir.

Schengen vizesi  için öteki mühim  mevzu ise, ilk vize müracaatında bulunan ülkenin  topraklarına giriş yapmanızdır, mesela Almanya vizesi sahibi olup,seyahatinizi Fransa ya da başka bir üye devlet topraklarına gerçekleştirmeniz halinde, Havalimanı kontrollerinde ilgili gümrük memurunun denetim esnasında sizi tekrardan  vize alınan ülke toprağına gönderme ihtimali oldukça yüksektir. Uzun yıllara dayanan iş tecrübemiz ve eğitimli kadromuzla vize adımları ve prosedürleri mevzusunda lüzumlu informasyon ve desteği alabilirsiniz.

Schengen vize ücretleri de müracaat ülkesine bakılırsa değişim göstermekle birlikte, her yıl Konsolosluklarca belirlenen ücret tarifesi üstünden işlem yapılmaktadır. Güncel vize ücretini öğrenmek ve Schengen evrak listesi için bizlere parasız vize hattı departmanımızdan ulaşabilirsiniz.

Schengen vize başvuruları randevulu ve kotalı sistem üstünden ilerlemekte olup, lüzumlu buluşma işlemleriniz için sizlerden bankaya para yatırılması gerektiği mevzusunda informasyon veren  kişilerden önemle uzak durmanızı tavsiye ederiz. Müracaat işlem ücretleri dosyanın teslimine karşılık ödeme şeklinde gerçekleşmektedir.