Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Aralık 1, 2018BY Admin ( 0 ) Comment

T.C. Vatandaşları Rusya Vizesi Almalı Mı?

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti içinde imzalanan 30 günü aşmamak koşuluyla karşılıklı olarak iki ülke içinde vizesiz olarak özgür gezi etme hakkını tanıyan antak kalma; 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafınca askıya alınmıştır. Bu karar halen geçerli olup Rusya vizesi kalkmamış olduğundan umuma mahsus, hizmet ve hususi pasâport sahibi Türk vatandaşları Rusya vizesi almalıdır. Bir tek diplomatik pasâport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük süreyi aşmamak kaydı ile yapacakları seyahatler için Rusya vizesi almalarına gerek kalmamıştır.

Rusya Vizesi Müracaat İşlemleri

Rusya Federasyonu, umuma mahsus (bordo), hususi ve hizmet  pasâport hamili Türk vatandaşlarına vize prosedürüne doğal olarak tutmaktadır, yalnız diplomatik pasâport sahiplerinin vize almalarına gerek kalmamıştır. Bundan dolayı Rusya’ya gezi edecek Türk vatandaşlarının pasaportlarında bu ülkeye yapacakları kısa ya da uzun soluklu seyahatlerinin öncesinde Rusya vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Rusya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar için de vize verebilmektedir. Rusya vizesi için Rus Konsolosluklarına direk başvuruda bulunabileceği benzer biçimde Vize Merkezi vesilesiyle da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Rusya vizesini Vize Merkezi vesilesiyle yapmış olup vize işlemleriniz daha kolay bir halde gerçekleşmektedir.

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya vizesi pasaportunuza işlenen bir vize türüdür. Gezgin kartı yada ülkeye giriş kağıdı benzer biçimde bir formatta değildir. Bundan dolayı Rusya vize işlemleri için geçerli pasaportunuzun vize müracaat evrakları içinde olması gerekmektedir. Rusya’ya gezi edecek olan kişinin vizesinde; Kiril ve Latin alfabesi halinde kişinin adı ve soyadı, Rusça olarak yazılan olarak kişinin uyruğu, cinsiyeti, verilen vizenin türü ve vizenin verildiği makam, kişinin hürriyetini belirten ana belge numarası, vizenin veriliş zamanı ve kişiye izin verilen kalış süresi, verilen vizenin numarası, ve kimi durumlarda davetiye/teleks numarası benzer biçimde bilgiler yer almalıdır.

Rusya Vize İşlemleri

Rusya’da verilen başlıca vize türleri Rusya gezgin vizesi, Rusya ticari vizesi, Rusya hususi vize, Rusya aile ve dost ziyareti vizesi, Rusya emek harcama vizesi, Rusya eğitim vizesi, Rusya talebe vizesi, Rusya transit vize olup genel anlamda vizelerin geçerlilik süresi 15 gün ile 90 gün içinde değişmektedir. Rusya Transit vizesi ise tek girişli olması halinde tayyare ile gezi eden yolcular için geçerlilik süresi 3 gün, karayolu yada tren ile gezi eden yolcular için geçerlilik süresi 10 gündür. Rusya transit vizesine yalnız Rusya’daki havalimanında yapmış olacağınız kalış süresi 24 saati geçmediği müddetçe almanıza gerek olmayıp Rusya’daki havalimanında yapacağınız kalış süreniz 24 saati geçecekse seyahatinizden ilkin Rusya transit vizesini almanız gerekmektedir.

Gezgin vizesi, ticari vizesi, hususi vize, aile ve dost ziyareti vizesi sık başvurulan vize türleri olmakla beraber web sitemizin bu vize türleri için hususi olarak hazırlanan sayfalarını ziyaret ederek ve Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bu vize türleri için Vize Merkezi  vesilesiyle başvurarak Rusya vize işlemleriniz daha kolay bir halde gerçekleştirilmektedir.

Mart 2014’te Kırım bölgesi Rusya’ya dahil olmuş olup bu tarihten beri Kırım bölgesi Kırım Cumhuriyeti altında  resmen Rusya tarafınca yönetilmektedir. Dolayısıyla Kırım Cumhuriyeti’nde Rusya’nın uygulamış olduğu vize politikası geçerli olmaktadır. Bu sebeple Kırım’a gitmek isteyen kişilerin de seyahatlerinde ilkin Rusya vizesi alması gerekmektedir.

Rusya Ticari Vize

Rusya Vizesi Iyi mi Alınır?

Rusya vizesi için Rusya konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunabilmenizin yanı sıra Rusya vizesi için şahsen başvurma zorunluluğunuz yoktur. Rusya vizesini Vize Merkezi vesilesiyle da yapmanız mümkün olmaktadır. Rusya vize başvurusunu evraklarınızı eksiksiz gönderip Vize Merkezi vesilesiyle yapmanız durumunda müracaat işlemleriniz sorunsuz ve daha kolay bir halde gerçekleşebilir. Sadece, unutulmaması gerekir ki Rusya vize sonucuna, süresine ve ülkeye giriş sayısında kabul eden tek kurum Rusya Konsolosluğudur.

Rusya vize işlemleri gerçekleştirilmeden ilkin size verilen vize müracaat formunda bilgilerinizin doğru olarak doldurulması oldukca önemlidir. Rusya Konsolosluğu Rusya vize müracaat formunda verdiğiniz bu bilgilerin doğruluğuna karşı oldukca kırılgan olup müracaat formuna yazmış olduğunuz hatalı data Rusya vizesi başvurunuz işlem süresini uzatabilmekte yada başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Vize Merkezi olarak müracaat formunuzu doğru olarak doldurmanıza destek olmaktayız. Vize müracaat formu hakkında daha çok data için Vize Merkezi temsilcilerimiz size destek olacaklardır.

Rusya Konsolosluğu nerede ise tüm Rusya vize türleri için davetiye almanızı koşul koşmaktadır. Bununla beraber Rusya Konsolosluğu evrak olarak göndereceğiniz her davetiyeyi kabul etmeyip yalnız Rusya’daki yetkili makamlar tarafınca hazırlanıp onaylanmış davetiyeleri olan başvuranların vize işleminizi yapmaktadır. Bu davetiyelerin içinde ne olduğu başvuracağınız vizenin türüne nazaran değişip Rusya’daki makamlar davetiyelerin içeriğine büyük ehemmiyet vermektedir. Bununla beraber ihtiyaç duyulan davetiyeyi bizzat kendiniz almanız bir buçuk ay benzer biçimde oldukca uzun bir süreyi bulabilmektedir. Vize Merkezi olarak davetiyeyi size daha kısa sürede temin edebilmekteyiz. Davetiyeyi daha kısa sürede alıp hatasız olarak Rusya konsolosluğuna verebilmeniz için Vize Merkezi’ndeki temsilciliklerimizle iletişime geçiniz.

Rusya vizesi almak için ihtiyaç duyulan evrak sıralaması başvuracağınız vizenin türüne nazaran değişmektedir. Bununla beraber hususi bir durumunuz olmanız halinde yada başvurunuz sonrasında Rusya Konsolosluğu lüzumlu görmesi halinde ek evrak talep edebilmektedir. Bu da vize başvurunuzun işlem sürenizi uzatmakta olup daha çok yorulmanıza, vakit kaybetmenize sebep olmaktadır. Vize Merkezi temsilciliklerimizle bağlantı kurarak temsilcilerimiz başvurmak isteyeceğiniz vize ve var ise hususi durumunuzla ilgili olarak size en iyi hizmeti vermektedir.  Başvuracağınız vize için evrak sıralaması size e-mail vesilesiyle gönderilecektir. Vize Merkezi’ne şahsen gelmiş olarak yada kargo vesilesiyle evraklarınızı Vize Merkezi’ne yollayabilirsiniz. Rusya vizesi için gönderdiğiniz evraklar bizlere ulaştıktan sonrasında noksan evrak olduğu tespiti halinde sizle e-mail yada telefon kanalıyla iletişime geçilir. Rusya Konsolosluğu sizden ek evrak istemesi halinde de Vize Merkezi mümkün olan en kısa sürede sizle iletişime geçmekte ve çözüm üretmeye emek vererek size en iyi şekilde destek olmaktadır. Böylece Vize Merkezi müracaat işlemlerinizin oldukca daha kolay bir halde gerçekleşmesine olanak sunmaktadır.

Rusya Vizesi Evrakları

Rusya vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması ihtiyaç duyulan temel Rusya vizesi evrakların sıralaması alttadır:

1- Rusya vize müracaat formu

2-  Minimum 6 ay geçerliliği olan pasâport

3- Kimlik  Fotokopisi

4- 2 tane fotoğraf (35×45 mm ebatlarında güncel, beyaz fon üstü biyometrik fotoğraf)

5- Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Rusya vizesi lüzumlu evraklarla ilgili Mühim Not:

Listede yer edinen evraklar Rusya Konsoloslukları tarafınca tüm vizeler için istenen temel evraklar olup değişik Rusya gezgin vizesi ve Rusya ticari vize de dahil tüm Rusya vize türleri için değişik ek evraklar istenmektedir. Bu ek evraklar Rusya’ya gerçekleştirmeyi planladığınız seyahatin kalış süresine ve amacına nazaran değişim göstermektedir. Bununla beraber Rusya  konsoloslukları lüzumlu görmesi halinde sizden başvurudan sonrasında da ayrı ek evraklar isteyebilmektedir. Kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacı, gezi harcamalarını destekleyen maddi kaynağın biçimi ve müracaat sahibinin Türkiye’ye geri döneceğine kanıtlayıcı belgeler istenen ek evraklardan birkaçı olabilmektedir. Vize Merkezi sitemizde yer edinen Rusya vizesi sayfasından gezi amacınıza uygun kategori ilgili sayfayı ziyaret ederek detaylı bilgiye ve lüzumlu evrak listesine ulaşabilirsiniz. Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek de gezi amacınız ve var ise hususi durumunuzla ilgili en güncel lüzumlu evrak listesine ulaşabilirsiniz.

Rusya Vize Ücreti

Rusya Vize Tutarı

Rusya vizesi tutarı zaman içinde değişmekle beraber vize ücretleri müracaat sahibinin başvurduğu vizenin türüne, giriş sayısına, seçenek olması halinde talep etmiş olduğu vizenin işlem süresine ve müracaat sahibinin vatandaşlığına nazaran değişmektedir. Rusya’ya giriş vizesi için Vize Merkezi’ne meydana getirilen müracaatlarda Rusya Konsolosluğuna ödenmesi ihtiyaç duyulan müracaat tutarının haricinde servis tutarı ve hizmet bedeli talep edilmektedir. Konsolosluk, Rusya vizesi tutarıni vize başvurusunun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için uygulamaktadır. Bu sebeple güncel Rusya vize ücretleri hakkında detaylı data için Vize Merkezi Rusya departmanımızı arayınız. Rusya Konsolosluğu harçları müracaat sahibinin dosyasının konsolosluğa iletilmesinden ilkin ödenir ve vizenin reddedilmesi durumunda iade edilmez. Rusya vize evraklarınız Vize Merkezi şubelerine ulaşmadan ilkin ödeme yapmanıza gerek kalmamıştır. Vize evraklarını içeren dosya bizlere ulaşmasıyla ve vize başvurunuz işleme konmasıyla Rusya vize ücretini ödeyebilirsiniz.

Rusya Vize İşlemleri

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi işlemlerinin eksiksiz ve başarıya ulaşmış bir halde yürütülmesi halinde Rusya vizesinin çıkış süresi genel anlamda averaj 4-10 iş günüdür. Sadece kimi vize türleri sundukları kalış sürelerinin uzunluğundan dolayı daha uzun sure çıkabilmektedir. Bununla beraber, Rus Konsolosluğun buluşma tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi benzer biçimde değişik durumlar olması halinde de vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Bu sebeple Rusya vizesini planladığınız Rusya’ya gidiş tarihinden ilkin alabilmeniz için gezi tarihinizden minimum 2 hafta ilkin başvuruda bulunmanız uygun görülmektedir.

Rusya’ya acilen gezi edilmesi ihtiyaç duyulan durumlar için ise Rus makamları kimi vize türleri için ekspres vize uygulamasını uygulamaktadır. Ekspres vize uygulanması ile Rusya vizesi 3 iş günü içinde çıkabilmektedir. Rusya’ya acil durumda gezi etmek istemeniz halinde Rusya ekspres vize başvurusunu yapabilirsiniz. Rusya ekspres vize başvurularında lüzumlu olan evraklarla ilgili herhangi bir değişlik olmamakla beraber işlem süresi daha kısa sürmektedir. Vize Merkezi temsilcilerimizi arayarak ve durumunuzu detaylı şekilde izah ederek mevzu hakkında data alabilirsiniz.

 Vize Merkezi İletişim

Vize Merkezi Temsilcileri Rusya Gezi Planınıza Iyi mi Destek Olur?

Vize Merkezi temsilcileri sizin için Rusya tarafınca kabul gören davetiyeleri almakta olup normalde verilme süresi 45 günü bulabilen davetiyeleri daha kısa sürede size sağlayabilmektedir. Bununla beraber Vize Merkezi temsilcileri Rusya Konsolosluğunun kırılgan olduğu Rusya vize müracaat formunun doğru doldurulmasına destek olarak formu kendinizin doldurması sonucu oluşabilecek vize müracaat sürecinizin uzaması yada negatif sonuçlanmasını önleyebilmektedir. Vize Merkezi temsilcileri Rusya vize işlemleri için lüzumlu olan Rusya gezi sıhhat sigortası ve Rusya otel- tayyare bileti rezervasyonları benzer biçimde işlemlerinizi de gerçekleştirir. Bununla beraber başvuracağınız Rusya vizesi ile ilgili hususi bir durumunuz olması durumunda Vize Merkezi temsilcilerimizle iletişime geçerek temsilcililerimiz size tavsiyelerde bulunup vize işlemlerinizin daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilmektedir.

Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)

Rusya vizesi alınıp Rusya’ya giriş yapıldıktan sonrasında 7 iş günü içinde ilgili makamlarda registration (kayıt zorunluluğu/registratsia) yaptırılmalıdır. Rusya’ya 7 günden daha azca sürede duracak olan kişiler için kayıt zorunluluğu yoktur. Bununla beraber yaptırılması gereli olan kayıt zorunluluğu için size verilen süre gideceğiniz bölgeye ve vizenizin türüne nazaran saha kısa olabilmektedir. Bu kayıt göç bürosunda Rusya’ya gelişiniz ile alakalı detayları içermektedir. Rusya’da kaydınızın alınma ve kaydınızın çıkarılma işlemlerini sizi kabul eden taraf yaptırmalıdır. Örnek olarak, Rusya’daki bir otelde kalıyorsanız kaydınızı otel, Rusya’da ikamet eden ailenizde yada arkadaşınızda kalıyorsanız kalmakla beraber olduğunuz şahıs size kayıt yapmakla yükümlü kabul eden taraftır. Kabul eden taraf pasaportunuzu ve Rusya’ya giriş yaparken doldurduğunuz göç kartınızı göstermek zorundadır. Bununla beraber bu belgeler hiç kimseye teslim edilmemelidir. 

Rusya Vizesi için Derhal Bizimle İletişime Geçin!

Vize Merkezi’nin Rusya vizesi ile ilgili temsilcileri, Rusya vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini halletmeye hazırdır. Rusya Vizesi için başvurmak istediğiniz vize ile ilgili evrakların detaylı sıralaması ve Rusya vize müracaat işlemleri hakkında en güncel data için web sitemizin Rusya bölümünde yer edinen ilgili sayfaları ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Rusya vize başvurunuza dair sual ve sorunlarınız için Vize Merkezi’ne gelmiş olarak, ya da Vize Merkezi’nin vize danışmanlarını telefonla arayarak, ya da e-mail göndererek temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili ihtiyaç duyulan evraklar hakkında bilgiye ulaştıktan sonrasında, lütfen hazırlamış olduğunuz evraklarınızı bizlere gelmiş olarak ya da  adresimize kargo yada kurye aracılığı ile göndererek teslim edin.

Rusya vize müracaat işlemlerinin sonuçlanmasının peşinden pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda kargo yada kurye aracılığı ile size en kısa sürede teslim edilecektir.  

daha çok göster

Leave Comments