Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Rusya Vizesi

Kasım 29, 2018BY Admin ( 0 ) Comment

Rusya Vizesi

Rusya Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Kıymetli ziyaretçimiz Rusya vize başvurunuz için gezi amacınıza, kalış sürenize ve mesleki durumunuza nazaran değişen evrakları tarafımıza göndermeniz Rusya vize başvurunuzu gerçekleştirmemiz için kafi olacaktır. İstanbul haricinde oturuyorsanız onaylanan Rusya vizelerinizi kargo hizmetimizden faydalanarak zahmetsizce bulunduğunuz yerden teslim alabilirsiniz.

Rusya Turist vizesi, Rusya Aile Ziyareti Vizesi yada emek verme ve eğitim amaçlı gezi  dahil olmak suretiyle ticari ve öteki amaçlarla gelen, geçerli umuma mahsus pasâport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu mevzuatı uyarınca verilen vizeler ile Rusya Federasyonu topraklarına girebilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasâport sahiplerinin Rusya seyahatlerinde vize prosedürünü tabidirler.

Rusya Vize Türü

Rusya vizesi T.C. vatandaşının pasaportunu işlenir ve Rusya vizesinde (Rus ve Latin alfabe harfleri ile) doğum zamanı, cinsiyet, vatandaşlık (tabbiyeti), kişinin hürriyetini onay eden ana evrak numarası, vizenin veriliş zamanı, Rusya federasyonunda izin verilen kalma süresi, Rusya Federasyonuna giriş davetiyesi numarası, Rusya vizesinin geçerlilik süresi, Rusya ziyaretinin amacı, kişiyi çağrı eden kurum yada çağrı eden tüzel kişiye ilişik bilgiler ve vize giriş sayısı bulunmaktadır.

Vize Merkezi, Rusya vizesinin düzenlenmesi, evrakların toplanması, işlemlerin basitleştirilmesi ve hızlandırılması amacıyla hizmet vermektedir.  Vize Merkezi Rusya departmanı temsilciliklerimiz Rusya vizesi başvurunuzu en süratli ve doğru şekilde tamamlamanız için size destek olacaktır. Rusya vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yalnızca Rusya Konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Rusya Konsolosluğunun vizenizi onaylaması ile hazır olan evrakları Vize Merkezi’nden teslim alabilirsiniz.

Rusya Vize İstiyor Mu?

Rusya Federasyonu 1 Ocak 2016 itibariyle T.C. vatandaşlarına yönelik adı geçen 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu ile T.C. vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerine ilişkin usulleri hakkında anlaşmanın yürürlüğü uyarınca bu tarihten itibaren Umuma Mahsus,  Hizmet ve Hususi Pasâport hamili vatandaşlar Rusya vizesine tabidirler. 

Rusya Konsolosluğu

Rusya Konsolosluğu, Rusya’ya gezi etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, öteki ülke vatandaşlarına ve Türkiye’de Sürdürülebilinen hayat’ın Rusların konsolosluk ve vize işlemlerinin yürütülmüş olduğu diplomatik temsilciliktir.

Rusya Vizesi

Rusya vizeniz ile ilgili sizi ilgilendiren mevzularda danışmanlık hizmetlerinin sunulması amacı ile otel-uçak rezervasyonlarınız ve Rusya’ya gerçekleştirilecek acil seyahatler için Rusya ekspres vize uygulaması bulunmaktadır.

Rusya Vizesi

Rusya Vizesi için Lüzumlu Evraklar

Rusya Vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması ihtiyaç duyulan Rusya vizesi için lüzumlu evraklar sıralaması alttadır:

1. Rusya vize müracaat formu

2. Pasâport. Gezi sonrası minimum 6 ay geçerli.

3. Nüfus Cüzdan Fotokopisi

4. Fotoğraf. 2 tane, 35×45 mm ebatlarında güncel, beyaz fon üstü biyometrik fotoğraf.

5. Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi, başvurunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren averaj olarak averaj olarak 4-7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre Rusya Konsolosluğun yoğun olduğu tarihlerde ve konsolosluğun müracaat sahibinden ek evrak talep etmesi yada görüşmeye çağırması şeklinde durumlar söz mevzusu olduğunda uzayabilmektedir. Rusya ekspres vizesinin averaj çıkış süresi ise averaj olarak iki iş günüdür. Rusya’ya gezi edecek yurttaşlarımızın Rusya vizesi işlemlerine bir ay evvelde başlamalarını tavsiye ederiz.

Vize Çıkış Süresi: 4 – 7 iş günü içinde değişmektedir.

Ekspres Vize Çıkış Süresi: 48 saat  

Rusya Vize Türleri

Rusya vizesi ve kısa süreli öteki Rusya vizesi kategorileri müracaat sahibinin ülkeye gerçekleştireceği gezi sayısına nazaran değişim göstermektedir. Sadece bu vize türleri ticari vize kategorisinde yer verilmiştir.

Bir Girişli Rusya Vizesi: 1 ay içinde tek girişli olarak verilmekted olup gezi süresince vize verilmektedir. 1 ay içinde belirttiğiniz tarih aralığını kapsar.

İki Girişli Rusya Vizesi: 1 ay içinde Rusya’ya 2 kez giriş hakkı sağlar. 

Fazlaca Girişli Rusya Vizesi: Rusya’yı ziyaret etmek isteyen vatandaşlara minimum iki ve daha çok Rusya Federasyonunu ziyaret etmek hakkı vermektedir.

Rusya Ticari Vize

Fazlaca girişli Rusya vizesi alabilmeniz için Rusya’dan ticari davetiye temin etmeniz gerekmektedir. Mevzu hakkında detaylı data almak için Vize Merkezi Rusya departmanımızı arayarak gezi planınıza uygun şekilde ne vakit gezi edebileceğiniz, davetiyenin ne sürede çıkabileceği ve hazırlamanız ihtiyaç duyulan evraklar hakkında data alabilirsiniz.  Fazlaca girişli Rusya vizesi 1 senelik verilebilmektedir sadece ticari yada ziyaret vizesi olarak alınabilmektedir. Rusya turisitk vizeleri için geçerli değildir. 

Rus Dış İşleri Bakanlığından onaylı elektronik davetiye yada orijinal davetiye ile fazlaca girişli Rusya vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Davetiyenin hazırlık aşaması vizenin çıkış süresini kapsamaz. Her vize başvurusunda olduğu şeklinde Rusya vizesinde de eksiksiz evraklarla müracaat yapılması koşulu vardır. Rusya vize davetiyesinin çıkış süresi 40-45 günsürmekte olup vizenin çıkış süresi 4-7 iş günüdür. Davetiyesiz fazlaca girişli Rusya vizesi talebi kabul edilmemektedir. 

Fazlaca girişli vize ile T.C. vatandaşları Rusya’da toplamda ve aralıksız 6 ay içinde en fazla 90 gün konaklama hakkına haiz olurlar. Fazlaca girişli vize ile Avrupa Birliği vatandaşları Rusya’da her 180 günde en fazla 90 gün konaklama hakkını elde ederler. Bu kuralı ihlal edenler Rusya’dan ihraç edilir ve sürekli olarak Rusya’ya giriş yapamazlar.

Rusya’da 3 aydan fazla kalmayı planlayan yabancı ülke vatandaşların uzun soluklu ikamet izni alması gerekmektedir. Bu kişilerin ikamet izni başvurusunda bulunabilmeleri için emek verme vizesi ve talebe vizesi müracaat şartlarını karşılamalarını gerekmektedir.

Rusya Vizesi

Rusya Turist Vize

Kültürel etkinlikte bulunma, turist seyahat, Rusya’da zamanı yerlerin ziyaret edilmesi amacıyla talep edilen vize türü, Rusya turist vizesidir. Rusya turist vize, öteki ülke ve öteki ülke vatandaşlarına kısa süreli ziyaret hakkı vermektedir. Turist vize başvurusunda Rusya’da kalma süresi maksimum 30 gündür. 30 günlük turist vize bununla birlikte tıbbi konsültasyonlara, sergilere, açık arttırmalara dahil olmak suretiyle başvuruda bulunanlara da verilmektedir. Bu durumda yabancı turistin kabul edilmesi ile ilgili gezi amacı satırında “turist” ibaresi ne olursa olsun girilmeli, gezi niyeti belirtilmelidir. Turist tur seyahatlerinde maksimum 30 gün olarak çoğunlukla tur gezi tarihleri aralığında verilmektedir.

Rusya turist vize bir girişli ya da iki girişli olarak Rusya’ya giriş hakkı sağlamaktadır.  İki girişli vize; Rusya iki girişli vize ile Rusya’da kaldığınız süre içinde Rusya’ya komşu olan ülkeler (BDT, Baltık ülkeleri, Çin, Moğolistan) yada bu ülkelerden dönüşte Rusya topraklarında geçilecekse, iki girişli turist vize talep edilmektedir.  Bir girişli ve iki girişli turist vize için lüzumlu evrak sıralaması alttadır:

Rusya Turistik Vize

Tur operatörlüğü faaliyeti gösteren Rusya teşkilatının yabancı turistin ziyaretini kabul/onay belgesinin orijinali. Federal tur operatör kayıtları içinde detayların bulunması ihtiyaç duyulan belgedir.

Müracaat sahibinin vize süresinin sonlanmasına müteakip 6 ay süresince geçerliliği olan ve vizelerin basılması için minimum 2 tane boş sayfası olan yurt dışı pasaportu

Rusya vizesi müracaat formu. Müracaat sahibi tarafınca imzalanmış olması gerekmektedir. Vize Merkezi Rusya departmanı satın alan temsilcilerimiz vize anketinizi doldurma mevzusunda size destek olacaklardır.

Beyaz fonda 3,5×4,5 santimetre formatında, önden çekilmiş, net görüntülü, koyu renkli olmayan gözlük camları ve başı kapalı olmayacak şekilde (ulusal yada dini inanç sebepleri hariç) renkli fotoğraf.

Avrupa Birliği vatandaşları için Rusya Federasyonu sınırları içinde vize süresini karşılayan sıhhat sigortası talep edilmektedir. Rusya Konsolosluğu şubesi vizenin düzenlenmesinde ek evrak talep edebilir, konuşma için çağrı edebilir yada vize düzenleme süresini uzatabilir.

İstanbul haricinde ikamet ediyorsanız, müracaat evraklarınızı kargo ile göndermeniz kafi olacaktır. Başvurunuzu sizin adınıza İstanbul’dan tamamlayacağız.

Rusya Vize Ücreti

Türkiye İkamet İzinli Yabancı Vatandaşların Rusya Vizesi

Rusya Konsolosluğu yasal mevzuata uygun olarak minimum 90 gün kesintisiz süreyle Türkiye Cumhuriyeti’nde kalma iznini belgeleyen evrak olarak talebe yada emek verme izin belgesi,  geçici süreli ikamet etme izin belgesini beyan etmesini isteyebilir.

Türkiye’de ikamet izni olan Türkmenistan, Özbekistan şeklinde Asya ülkelerini vatandaşlarının Rusya turist vize başvurusunda bulunabilmeleri için Rusya’dan davetiye temin etmeleri gerekmektedir. 

Rusya Vizesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rusya Konsolosluğu gerek duyması halinde yukarıda belirtilen evraklara ek evrak talebinde bulunabilir ve müracaat sahibini mülakata çağırabilir.

Vize Merkezi satın alan temsilcimizi arayarak tüm dünya vize işlemleriniz hakkında data ve buluşma alabilirsiniz. Durumunuza uygun lüzumlu evrak listesini ve Rusya vize kategorilerine nazaran değişim gösteren vize ücretleri hakkında detayları ihtiva eder data e-mailini Rusya departmanımız satın alan temsilcimizden talep edebilirsiniz.

daha çok göster

Leave Comments