Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Kasım 29, 2018BY Admin ( 0 ) Comment

Rus Vatandaşı ile Türkiye’de Evlilik

Türkiye’de Sürdürülebilinen hayat’ın Rusya ve Türk vatandaşlarının evlilik işlemleri Türkiye’de bulunan Evlendirme Daireleri tarafınca yapılmaktadır. Nikahın kıyılabilmesi için Rusya vatandaşının Rusya Büyükelçiliğine ya da Başkonsolosluğu’na, Türk vatandaşı olan eşinin yaşamakta olduğu yere verdiği, Türkçe olarak yazılı, evli olmadığını ve evlenmesine bir engel olmadığına dair belgeyi Evlendirme Dairesi’ne iletmesi gereklidir.

Rus vatandaşı, konsolosluğa mevcut olan vizesi ile pasaportunu, bulunmuş olduğu yerdeki Nikah Dairesi’nden uygar durumunu gösteren belgeyi, önceki evlilikten dünyaya gelecek olan evlatları var ise eski eşin onların yurtdışına çıkmasına izin verdiğini bildiren belgeyi sunması gerekmektedir.

Nikah işlemleri için ihtiyaç duyulan evraklar konsolosluğun kabul etmiş olduğu saatlerde konsolosluk şubesine iletilir. Rusya vatandaşının bir tane fotoğrafı ve Türk vatandaşı olan eşinin kimliği gereklidir.

Konsolosluktan raporun alınmasının peşinden Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda onaylama edilmesi ve Evlendirme Dairesi’ne müracaat yapılması gereklidir. Konsolosluk evlenme cüzdanının iç ve dış pasaportlara evlenmenin gerçekleştirildiğini kaydedebilmektedir.  Evlilikten sonrasında kocanın soyadı alındıysa evrakların yeni soyadıyla değiştirilmesine istinaden İçişleri Bakanlığı’na müracaat yapılması gerekmektedir.

Türkiye’deki resmi makamlardan verilen evlilik cüzdanının Rusça’ya tercümesi yaptırılıp Türkiye’de Valilik tarafınca hususi bir mühürle apostil olarak onaylatılan noter tasdikli nüshasının yetkili makamlara iletilmesi gereklidir. Rusya vatandaşını yabancıyla evlilik yapması yada ondan ayrılması, evlilik yöntemiyle hayata gelen yada evlat edilmiş olan evlatların vatandaşlığını değiştirmemektedir.

Eğer Rus vatandaşı öteki devletin vatandaşlığını almak isterse Rusya ile o ülke arasındaki çifte vatandaşlık mevzusunda bir antak kalma imzalanmamışsa Rusya Federasyonu vatandaşlığı kabul etmemektedir. Türkiye ve Rusya Federasyonu içinde bu mevzuda bir antak kalma bulunmamaktadır. Türkiye’de Rusya ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içinde meydana getirilen evliliklerden doğan çocuklar Türkiye vatandaşı olmaktadır. Sadece doğan çocuklar Rusya vatandaşlığına geçebilmektedirler. Anne yada babalarından biri Rusya vatandaşı olanlar, 18 yaşını doldurduklarında Rusya’da yaşamak isterlerse, Rusya vatandaşlığına geçme hakkına haiz olurlar. Bu şekilde bir durumda anne ve babanın izni gerekmemektedir.

Evlilikten sonrasında Türkiye’de yaşamak istenilmesi durumunda ikamet ilmühaberinin çıkarılması için eşle birlikte Türk vatandaşı olan eşin ikametinin bulunmuş olduğu bölgedeki Güvenlik Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne müracaat yapılması gerekmektedir.

Rusya’ya gezi amacıyla gitmek isteyen Türk akrabaların vizeleri İçişleri Bakanlığı Vize ve Pasâport Hizmetleri Kısmı’nde (Rus vatandaşının Rusya’da yaşamış olduğu yerde bulunan) kabul kaydı meydana getirilen davetiyelere verilmektedir.

 Rus Vatandaşı ile Rusya’da Evlilik

Rusya’da evlilik dolayısıyla ya da aile birleşimiyle uzun soluklu olarak yaşamayı düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya makamları tarafınca verilmiş olan Rusya oturum izinlerinin olması gerekmektedir. Rus vatandaşı ile evlilik meydana getiren ya da Rusya vatandaşı anne babaları olan Türk vatandaşlarını Rusya aile birleşimiyle oturma izi almaları mümkün olmaktadır.

Rusya’da aile birleşimin yapılabilmesi için hem Türkiye’de hem de Rusya’da yapılması ihtiyaç duyulan işlemler bulunmaktadır. Bununla birlikte Rusya, hükümet tarafınca verilen saptanca ile oturum izni verebilmektedir. Rusya’da aile birleşimi için verilmekte olan Rusya oturum izninin alınması mümkünse eğer ilk olarak geçici oturum verilmektedir. Kalıcı oturum izni almak için belirli bir süre içinde Rusya’da yaşanılmasının peşinden Rusya yetkili makamları tarafınca verilmektedir.

Rusya’da evlilik sebebiyle ya da aile birleşimi için Türkiye’de yaşarken uzun soluklu oturma izni alınmamaktadır. Sadece Rusya’ya resmi giriş yapıldıktan sonrasında Rusya’daki Göçmenlik Ofisi’ne uzun soluklu oturum izni için müracaat yapılması gerekmektedir. Bununla beraber Rusya’da aile birleşimi sebebiyle oturum izni alınabilmesi için en önce Türkiye’de bulunan Rus Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak gereklidir.

Rusya vizesi için istenen evrak sıralaması şu şekildedir:

 • Vize müracaat formu
 • Müracaat sahibinin pasaportu
 • Müracaat sahibine ilişkin 1 tane 3,5×4,5cm ebatlarında fotoğraf.
 • Müracaat sahibinin Rusya vatandaşı eşinin yada ebeveynine ilişkin pasaportun fotokopisi.
 • Müracaat meydana getiren şahıs Rusya vatandaşının eşi ise evlilik cüzdanı ve noter onaylı Ruşça çevirisi.
 1. Müracaat sahibi Rusya vatandaşının 18 yaşından ufak evladı ise, doğum belgesi ve noterden onaylı çevirisi.
 2. Müracaat sahibi Rusya vatandaşı iş göremez, erişkin evladı olan biriyse; müracaat yapanın doğum belgesi, iş göremez bulunduğunu onaylayan belge ve noter onaylı çevirisi.
 • Rusya Federasyonu’nda aile birleşimi vasıtasıyla oturum izni alabilmek için sabıka kaydının alınması zorunludur. Savcılıktan alınan sabıka kaydı apostil yaptırarak onaylatılması gereklidir.

Rusya Federasyonu’nun göçmenlik bürosu Rusya aile birleşimi müracaat işlemini pozitif yönde sonuçlandırdığında ilk olarak geçici oturum izni vermektedir. Aile birleşimi için verilen geçici oturma izninin süresi 3 yılı kapsamaktadır. Bu yüzden Rusya’da uzun soluklu oturma izni alana kadar her 3 yılda oturma izninin süresinin yenilenmesi gerekmektedir.

Rusya Federasyonu geçici oturma iznini pasaporta mühür vurarak verir. Rusya, vatandaşlığı bulunmayan kişiler için de oturma iznini resmi bir evrak olarak müracaat sahibine vermektedir.

Rus Vatandaşı ile Evlilik için Lüzumlu Evraklar

Rusya’da aile birleşimi vasıtasıyla oturum izni başvurusu yapmak için ihtiyaç duyulan belge sıralaması Rusya’da oturum iznine istinaden başlıca belgeler olmakla beraber yetki verilmiş makamlar lüzumlu görmesi durumunda ek evrak isteyebilmektedirler.

 • Geçici oturum izninin noter onaylı çevirisiyle müracaat belgesi.
 • Müracaat sahibi Rusya vatandaşıyla evliyse 4 tane, 3,5×4,5cm ebatlarında fotoğraf. Müracaat meydana getiren Rusya vatandaşının evladı olması halinde, çocuğun aynı ölçülerde 2 tane fotoğrafı.
 • Müracaat sahibinin minimum 3 yıl geçerliliği olan pasâport.
 • Müracaat sahibinin yaşamış olduğu ülkeden almış olduğu, Rusya’da noterden onaylanmış tercümesi yapılmış sabıka kaydı.
 • Müracaat sahibi Rus vatandaşı ile evliyse Rusya’da noter tarafınca onaylanmış evlilik cüzdanı.
 • Müracaat sahibi Rusya vatandaşının 18 yaşın altında evladı ise doğum belgesi ve noterden onaylanmış Rusya’daki oturum iznini kabul ettiğine ilişkin belge.
 • Müracaat sahibinin kendisinin ve aile üyelerinin Rusya’daki tıp kurumlarından alınan bulaşıcı hastalık, tüberküloz taşımadığını kanıtlama eden sıhhat raporu.
 • Geçici oturum izni için istenen resmi ücretin ödendiğine istinaden banka dekontu.
 • Rusya Federasyonu’nda aile birleşimi için verilmekte olan oturma izninin onaylanma ve çıkış zamanı Rusya’nın müracaat sahibinin hangi ülkenin vatandaşı olduğuna gore değişim gösterebilmektedir.

Rusya aile birleşimi için müracaat meydana getiren kişinin vatandaşlığına vize yok ise oturum izninin çıkma zamanı 2 ay, oturum iznine müracaat meydana getiren kişinin vatandaşlığına vize var ise oturum izninin çıkma zamanı 6 ayı bulabilmektedir. Bu süreler belirli dönemlerde değişim göstermekle beraber evrak istenmesi benzer biçimde durumlar olması halinde Rusya aile birleşimi oturum izninin onaylanma süreci uzun sürebilmektedir. Müracaat yapılmadan ilkin konsolosluğu resmi dinlence günlerinin denetim edilmesi tavsiye edilmektedir.

Rusya aile birleşimiyle verilen oturum izni başvurusu için ihtiyaç duyulan belgelerin yalnız fotoğraf haricinde diğerlerinin Rusya’dan temin edilmesi gerekmektedir. Türkiye’den meydana getirilen çeviri belgesiyle Rus vatandaşı ile evli olarak yada Rusya vatandaşının evladı olarak yapılacak Rusya oturum izni kabul edilmemektedir.

Rusya’da evlilik sebebiyle başvurulan oturma izni için ihtiyaç duyulan belgeler Rusya’daki noterden onaylama ettirilmiş, tercümesi istenen belgelerin noterden onaylı olması gerekmektedir. Rusya aile birleşimi için onaylanan geçici oturum iznine haiz olunduktan sonrasında ikamet edilen yerde bulunan Göçmenlik Bürosu’na müracaat yapılmalıdır. Bu başvurunu amacı orada yaşadığınızı doğrulamak ve onaylatmak amaçlıdır.

Yükleniyor…

Leave Comments