Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Şubat 18, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

 

Romanya Oturum İzni

Romanya Oturum İzni 

Romanya  Oturum İzni, genel itibari ile pasaporta uygulanan bir vize ile,belirli bir süre Romanya’da kalma ve yaşama hakkı tanır.Romanya’da oturum hakkından faydalanmak için öncelikle Romanya’ya giriş için kişinin Romanya vizesi olmalıdır.

Romanya’da Geçici Oturum İzni Nasıl Alınır?

Romanya’da geçici ikamet izinine (Çalışma, Evlilik, Eğitim v.s.), sahip olabilirsiniz. Bunun için Göçmenlik Genel Müfettişliğinin talep etmiş olduğu evrakların amacına uygun şekilde hazırlanması ve sunulması istenmektedir.Amacının haricinde kalan evrakların hazırlanması ve sunulması işlem sürecinizi uzatmaktadır.

Geçici Oturum izinlerinde, oturum müsadesinin üzerinde yazan süreyi göz önünde bulundurarak oturumuzun tekrardan uzatılması halinde minimum 30 gün öncesinden gerekli olan belgelerle beraber Göçmenlik Genel Müfettişliğine başvuru yapılması gerekmektedir.Oturum İzninizin Uzatılması Talebinin Reddedilmesi Halinde, Oturum Hakkınızın Rededilme Sebebini Bildiren, Bir Dönüş Karar Yazısı Size Verilmektedir.Bu Karara Gerekçeli Karar ile Beraber Mahkeme Yolu ile İtiraz Edebilirsiniz.

Romanya Geçici Oturum Vizesi İle Hangi Haklara Sahipsiniz ?

 • Romanya Topraklarında Serbest Dolaşım ve İkametinizi İstediğiniz Yerde Sürdürme
 • Oturum Süresi Süresince Serbestçe Ülkeye Girme Ve Çıkma
 • Kanunlar Ölçüsünde Kamu Hizmetlerinden Yararlanma
 • Kanunlara Uygun Olarak ,Kamu Kuruluşu yada Sivil Cemiyet Kuruluşları Tarafınca Düzenlenen Ücretsiz Romen Dili Öğrenme Kursuna Katılma
 • Oturum Tipine Bakılarak Çalışma İzninden  Yaralanma
 • Aile Birliği Sağlamak ( Evlilik).

Romanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Romanya vatandaşlığı avantajları olan bir vatandaşlıktır çünkü AB ile doğrudan bağlantı kurmanızı sağlamaktadır. Bunun yanında prosedürleri ve vatandaşlık şartları birçok ülkeye nazaran daha ağırdır. Bu şartları yerine getirmek ve vatandaşlık almak için ülkede çalışıyor olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Oturma izni ve çalışma izni temin edildikten hemen sonra Romanya vatandaşı olmak için sebep belirlemeniz gerekmektedir. Neden vatandaşlık istediğinizi belgeler arasında bulunan başvuru formuna açık şekilde yazabilirsiniz. Bu sayede hangi yolun sizin için daha uygun olduğunu seçmeniz de kolay olacaktır.

Kan Bağıyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Romanya vatandaşlık hukuku gereğince kan bağı vatandaşlık talep etmek için en doğru yollardan biridir. Anne ya da babanızdan herhangi biri Romanya vatandaşı ise bu durumda siz de vatandaşlık talep etme hakkına sahipsiniz demektir.

Anne ya da babası bir arada olan çocuk 18 yaşına gelene kadar farklı ülkelerde yaşamış olabilir. 18 yaşından önce vatandaşlık talebinin onay alması mümkündür. Dolayısıyla 18 yaşından küçük olan çocuklar için vatandaşlık almak oldukça kolaydır. Aynı durum annesi ve babası boşanmış çocuklar için de geçerlidir.

Annesi ve babası ayrı olan çocukların ebeveynlerinden herhangi biri Romanya vatandaşı ise velayetini alarak kan bağıyla vatandaşlık hakkını tanıyabilmektedir.

Doğum Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Annesi ya da babası farklı bir ülkenin vatandaşı olan ancak doğumu Romanya’da gerçekleşen bebeklerin Romanya vatandaşı olmaya hakları vardır. Bebek, dünyaya geldiğinde Romanya’da doğum yapılan hastaneden doğum belgesi alınmalı ve resmi kuruma bu şekilde belge sunulmalıdır.

Bebeğinizin doğumunu Romanya’da yapıp vatandaşlık almasını isterseniz döndükten sonra Türkiye’de nüfus müdürlüğüne bu durumu bildirmeniz gerekmektedir

Evlat Edinme Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Romanya vatandaşlığı geçme koşulları bulunulan duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çocuklar için vatandaşlık talebinde bulunulması durumu kan bağı ve evlatlık olarak ikiye ayrılmaktadır. Evlatlık olan çocuklar için her şeyden önce çocuğun 18 yaşından küçük olması zorunludur.

18 yaşından küçük olan herhangi bir çocuk, Romanya vatandaşı olan çift tarafından evlat edinilebilir. Böyle bir durumda vatandaşlık almak normal süreçten çok daha hızlı ve kolay işleyecektir.

Evlilik Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Romanya vatandaşlık başvurusunda bulunmak için tercih edilen yollardan bir diğeri evliliktir. Romanya vatandaşı olan bay, bayan biriyle evlendiğinizde evlilik yoluyla başvuru hakkınız doğmaktadır.

Vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce evlilik süresini doldurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Romanya vatandaşı ile evlendiğinizde 3 yıl kesintisiz şekilde evliliğinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Bu 3 yıl içinde Romanya sınırları içerisinde olmanız aynı evi paylaşmanız çok önemlidir.

Evlilikte süreyi doldurmanız halinde başvuru süreciniz işleme alınacaktır. Süreyi doldurmamanız halinde başvurunuz henüz başlamadan son bulacaktır.

Oturma İzni Yoluyla Romanya Vatandaşı Olunur mu?

Oturma izni, Romanya’ya turist olarak gelmediyseniz her halükarda lazım olacak bir belgedir. Ülkede size ayrılan turistik süreyi aştıktan sonra daha fazla kalma niyetindeyseniz oturma izni için başvuruda bulunmalısınız.

Oturma izni başvurusunu yapıp belgeyi temin ettikten sonra vatandaşlık için başvuruda bulunmanız istenebilir ancak belli bir süresi vardır. Romanya vatandaşı olabilmek için 5 yıl Romanya sınırları içerisinde yaşamanız gerekmektedir. Vizenizi her yıl tazelemeli oturma izninizi 5 yıla göre almalısınız.

5 yıl dolduktan sonra başvuru yapma hakkınız olduğunu unutmamalısınız. Süre dolmadan başvurular kabul edilmemektedir.

Romanya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

 • Romanya vatandaşlığı için gerekli evraklardan en önemlisi oturma izni belgesidir.
 • Oturma izni belgesinin yanında ikametgâh belgesi ve kira kontratları da dosyada bulunmalıdır.
 • Çalışma izni belgesi ve iş yerinden çalışıyor belgesi alınması gerekmektedir. Görev tanımınızı belirten kimlik ve son birkaç ayda devam ettiğinize dair sigorta veyahut maaş dokümanı teslim edilmelidir.
 • Romanya vatandaşlığı almak için pasaportunuzu teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopiniz de dosyada yer almalıdır.
 • Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunuyorsanız evlilik cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı vatandaşlık başvuruları için önemlidir.
 • Gereken evraklardan bir diğeri de 2 adet fotoğraftır.

Romanya Vatandaşlığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Romanya vatandaşı olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, başvurularını Romanya Başkonsolosluğu’na yapmalıdır. Resmi kurumdan randevu alıp gittikten sonra size bir dosya teslim edilecektir. Dosya içerisine hangi evrakları yerleştirmeniz gerektiği dile getirilecektir.

Bir sonraki görüşmede gereken evraklarla doldurulmuş olan dosyayı teslim etmeniz istenecektir. Dosyayı verirken her birinden 2 nüsha olmasına, tercümelerinin noter tasdikli hazırlanmış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.  Konsolosluğun kabul edemediği dönemlerde ise yabacılar şubesi ilgilenmektedir.

Romanya Vatandaşlığı İçin Mülakat Var mı?

Romanya vatandaşlığı için başvuruda bulunup daha sonra evrakları teslim ettikten sonra inceleme sürecinin tamamlanmasını beklemeniz gerekmektedir. İnceleme süreci işlerken siz bu esnada dil sertifikası almalı tarih sınavını vermelisiniz.

 

Sınav tarihleri kurum tarafından bildirilecektir. Dil eğitiminizi tamamlayıp sertifikanızı almanız ve tarih testinden başarılı olmanız mülakattan reddedilme ihtimalinizi azaltacaktır. Mülakata gittiğinizde dil ile ilgili sorular sorulacak, ülkeye bağlılığınız ve kültürel donanımınız test edilecektir.

Mülakat esnasında size sorulan sorulara Romanya dilinde cevaplar vermeli, ülkenin kültürünü ne derece önemsediğinizi göstermelisiniz. Halk için bir sorun teşkil etmediğinizden emin olmaları önemlidir.

Romanya Vatandaşlığı Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Romanya vatandaşlığı için ilk başvurunuzu yaptıktan 6 ay kadar sonra mülakata çağırılmanız muhtemeldir. 6 ay sonra mülakattan geçer not almanız halinde dosyanız meclise sunulacaktır. Meclis tarafından onay almanız ise 12 ay kadar sürmektedir.

En az 12 en fazla 16-17 ay kadar süren dosya inceleme dönemi ülkenin içinde bulunduğu duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Meclisin yoğun olması, dosya inceleme komisyonlarının meşguliyeti sürecin uzamasına sebebiyet verebilmektedir.

Romanya Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Romanya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar sonucunda göçmenlik hukukuna bağlı olarak çifte vatandaşlık yolu bulunmaktadır. Çifte vatandaşlık talep etmek isteyen kişi öncelikle

Ankara Nüfus Müdürlüğü’nden muhacir kayıt belgesini dilekçe ile rica etmelidir. Sonrasında Romanya’ya başvuruda bulunarak akrabanız olan kişinin Romanya’da doğduğuna dair doğum belgesini talep etmeniz gerekmektedir.

Romanya arşivinden doğum belgesi çıktıktan sonra Türkiye’de isim denklik belgesini çıkartmalısınız. İsim denklik belgesini çıkardıktan sonra Türkçe olan tüm evrakları noter tasdikli çeviri ile çevirmelisiniz.

Romanya vatandaşlığı için başvuruda bulunurken tüm bu evrakları dosyanın içinde muhakkak bulundurmalısınız.

Göçmenlik dışında çifte vatandaşlık alternatifi sunulmamaktadır. Kan bağı olduğu zaman, çifte vatandaşlık işi çok daha rahat şekilde gerçekleştirilmektedir.

daha fazla bilgi için  ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim

Leave Comments