Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Nisan 8, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

Norveç vatandaşlığı nasıl  alınır, hangi adımlarla vatandaşlığı elde edebilirim soruları dört gözle beklenen sorulardır. Dünyanın en mutlu ülkesi olarak tanımlanan Norveç hem doğlal güzellikleri hem de yaşam kalitesi bakımından pek oldukça ülkeden daha ileridedir.

Binlerce kişinin merak edip araştırmış olduğu ülke bununla beraber pek oldukça şahıs tarafınca vatandaşlık başvurusu almaktadır.

Norveç vatandaşı olmaksa herhangi bir kolaylığı bulunmayan birçok ülkeden daha zorluk derecesi yüksek bir süreçtir. Yaşam standartları yüksek olan ve bunu korumak isteyen ülke, vatandaşlık vereceği kişilerde de değişik şartlar aramaktadır.

Norveç vatandaşlığı alabilmek için bu şartları eksiksiz şekilde yerine getirmek gerekmektedir.

 

 • Norveç Vatandaşlığı İçin Şartlar
  • Sabıkası Olanlar Norveç Vatandaşı Olabilir mi?
  • Norveç Vatandaşlığı İçin Dil Mecburi mu?
  • Kamu Borcunun Olması Norveç Vatandaşlığına Engel mi?
 • Doğum Kanalıyla Norveç Vatandaşı Olunur mu?
 • Evlilikle Norveç Vatandaşlığı Alınır mı?
 • Norveç Vatandaşlık Başvurusu Ücretli mi?
 • Norveç Vatandaşlığı İçin Nereye Müracaat Yapılır?
 • Norveç Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Norveç vatandaşlığı ekşi lügat şeklinde platformlarda sıkça talep edilen bir vatandaşlıktır. Dünyanın sayılı güzelliklerine haiz olan ülkenin vatandaşlığını almak için ciddi prosedürleri kontrollü şekilde yerine getirmek gerekmektedir.

Norveç vatandaşı olmak istediğinizde ilk olarak ülkeye yasal olarak girmelisiniz. 90 günden daha uzun süre kalmak isteyenler için oturma izni sürecini başlatan Norveç, geçici oturma izni ile kaçaklığa son vermektedir.

Vatandaşlık alabilmek için ilk olarak geçici oturma iznini almış olmanız gerekmektedir. Sonrasında yapacağınız hamle ise kalıcı oturma izni talep etmektir. Kalıcı oturma izni almayanlara vatandaşlığın verilmesi söz mevzusu dahi olmamaktadır.

Norveç oturma izni için de belli prosedürler gerekmektedir. Başvurularınızı doğru yapmanız halinde hem geçici hem de kalıcı oturma izinlerini temin edebilirsiniz.

Norveç Vatandaşlığı İçin Şartlar

 • Norveç’e yerleşmek isterim diyenlerden biriyseniz her şeyden önceNorveç’de3 senedir İkamet ediyor olmalısınız. Önce 3 yılı geçiçi oturma İzni ile geçirmeli, hemen sonra 4 yılda kalıcı oturma izni ile ikamet etmelisiniz.
 • Norveç’te iş imkânı oldukça boldur. Size düşen bu imkânları değerlendirmek ve arkasından yasal bir işe girmektir. Kendini ve ailesini geçindiremeyecek olan kişilere hiçbir şekilde vatandaşlık verilmediği görülmektedir.
 • Norveç’te işçi arayan firmalar şeklinde eğitim vermek isteyen kurslar da mevcuttur. Bu bakımdan kendinizi toplumsal olarak hazırladığınızı kanıtlamanız için kurslara katılmanız gerekmektedir. Bu kurslar hem kültürel açıdan hem de toplumsal açıdan sizi topluma adapte edecektir.

Sabıkası Olanlar Norveç Vatandaşı Olabilir mi?

Birçok ülkede olduğu şeklinde Norveç’te de mühim olan topum güvencesidir. Ülke ve ülke vatandaşları için herhangi bir güvenlik ihlali olmaması son derece mühimdir. Bu mevzuda herhangi bir sorun yaşanmaması için kişilerin sabıka kayıtları istenmektedir.

Başvuru yapan kişinin sabıkasında herhangi bir yargı bulunursa bu durumda Norveç vatandaşlığına kabul edilmesi mümkün değildir.

Sabık kaydında bilhassa kriminal suçlara dikkat edilmektedir. Bununla birlikte yüz kızartıcı herhangi bir kabahat sebebiyle yargı giymiş birinin Norveç vatandaşlığına kabul edilmesi mümkün olmamaktadır.

 

Norveç Vatandaşlık Şartları ve Koşulları – Norveç Vatandaşlık Başvurusu – Norveç Vatandaşı ile Evlilik

Norveç Vatandaşlığı İçin Dil Mecburi mu?

Norveç’te yaşam nasıldır, adapte olmakta zorlanır mıyım soruları sık sık sorulmaktadır. Bu soruların temel cevabı dildir. Kişinin dil mevzusunda verdiği sınavlar, vatandaşlık alıp almayacağını belirleyecektir.

Norveç vatandaşlığı için müracaat yaparken sizden istenen temel detaylardan biri de dil sınavlarını vermenizdir. Dili ne seviyede bildiğinizi kanıtlama etmeniz, ülkede rahatça yaşamanız açısından önemlidir. Bu bakımdan başvuru yapacak kişilere dil sınavı düzenlenmektedir.Belli bir dil puanın altında kalanlara dil eğitimi verilmekte yada vatandaşlık başvuruları iptal edilmektedir.

Kamu Borcunun Olması Norveç Vatandaşlığına Engel mi?

Norveç’te iş bulmak tahmin edilmiş olduğu kadar zor değildir. Bilhassa nitelikli bir elemansanız bu sayede kolayca iş bulabilirsiniz. İş bulduktan sonrasında paranızı kazanıp kendiniz için doğru olan vatandaşlık seçimini yapmanız mümkündür. Bununla birlikte vatandaşlık için gerekli şartlardan birtanesi budur. Kendini ve ailesini geçindirebilecek kişilerin vatandaşlık için başvuru yapması gerekmektedi

Vatandaşlık başvurunuzun reddedilmesine neden olacak en mühim problem borçlarınız olacaktır

Kamu borcunuz var ise bunu ödemeden vatandaşlık başvurunuzun pozitif yönde anlamda neticelenmesi mümkün değildir. Bu mevzuda detaylı bir araştırma yapmış olup borcunuz olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Doğum Kanalıyla Norveç Vatandaşı Olunur mu?

Norveç vatandaşı olmak isterim diyen kişiler, anne ya da baba vesilesiyle bu isteklerini yerine getirebilirler. Kişinin Norveç vatandaşı olabilmesi için doğum hakkını kullanabilmesi mümkündür.

Ender olan sadece otomatikman vatandaşlık elde etmeyi elde eden bu durum sürecin kısalması bakımından da büyük kolaylık sağlamaktadır.

Doğum kanalıyla vatandaşlık alabilmek için anne ya da babadan herhangi birinin Norveç vatandaşı olması gerekmektedir. Norveç vatandaşı olan ebeveynleriniz var ise ve doğumunuz Norveç’te gerçekleştiyse vatandaşlık almanız oldukça kolaydır. Bu aşamada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta, anne ve babanızın evli olmasıdır.

Bebek dünyaya vardığında anne ve baba evli olmak zorundadır. Aksi halde vatandaşlık başvurusu reddedilmektedir.

Evlilikle Norveç Vatandaşlığı Alınır mı?

Norveç vatandaşıyla evlenmek kişinin vatandaşlık elde etmesini sağlayacak yöntemlerden bir tanesidir. Bilhassa vatandaşlık elde etmek için değil de gerçek bir aile oluşturmak için evlilik düşünüyorsanız vatandaşlığı almanız o kadar da kolay olacaktır.

Düzmece evlilikler, ülke genelinde yapılan denetlemer sonucunda reddelimektedir.Vatandaşlık için evlendiği ortaya konan kişiler, ülkeden sınır dışı edilmektedir. Bu bakımdan yasal olarak evlilik yaparken aynı zamanda evliliğinizin gerçek olmasına da özen göstermelisiniz.

Birkaç yıl bir arada olmak aynı evi paylaşmak bu süreç için mühim detaylardır.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Ücretli mi?

Norveç vatandaşlık başvurusu için doğru adımları atmak isteyen kişiler her şeyi detaylı olarak düşünmek mecburiyetindedir. Kişinin vatandaşlık elde edebilmesi için müracaat sürecinde belli bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Her yıl değişen müracaat ücretleri, hizmet bedeli adı altında alınmaktadır. Ülkeden ülkeye değişen ve ekonomik durumla direkt bağlantılı olan bu ücretler, başvuruların yapılması açısından zorunluluk taşımaktadır. Bu bakımdan ücretleri ödemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Son güncellemenin arkasından 500 dolar olan Norveç vatandaşlık başvuruları, müracaat yaptığınız yılda değişim içerebilir.

Norveç Vatandaşlığı İçin Nereye Müracaat Yapılır?

Norveç vatandaşlığı için müracaat yapmayı düşündüğünüzde yasal olarak adım atacağınız ilk adres büyükelçiliktir. Norveç Büyükelçiliği hem vatandaşlık sürecinde hem de sonrasında size destek olabilecek bir adrestir.

Bilhassa hangi evraklar gerekli ,süreçte nelere ihtiyaç duyulduğu ve ne kadar ücret ödenmesi gerektiği konusunda pek çok detayı bu adresten öğrenebilirsiniz.

Büyükelçiliğe müracaat yaparken bizzat kendiniz gitmek durumundasınız. Süreç içinde herhangi bir acente ile görüşebilir, onlardan yardım alabilirsiniz fakat başvurularınızı kendiniz yapmak zorundasınız. Aksi halde müracaat süreci başlatılmamaktadır.

Norveç Çifte Vatandaşlığı Onaylıyor mu?

Çifte vatandaşlık tercih edilen ülke ile doğulan ülkenin vatandaşlığına aynı anda haiz olmayı sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, çifte vatandaşlık için herhangi bir engel bulundurmamaktadır.

Dileyen vatandaşlar hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmekte hem de istedikleri herhangi bir ülkenin vatandaşlığını alabilmektedir.

Türkiye’nin bu tutumuna rağmen Norveç’te çifte vatandaşlık onayı bulunmamaktadır. Türkiye’den giden biri hem Norveçli hem de Türk olma özelliğine haiz olamamaktadır. Dolayısıyla başvurularınızı yaparken Türkiye vatandaşlığından ayrılmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Ilkin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için ayrılma adımını atmalı hemen sonra Norveç vatandaşlığına geçmelisiniz. Bu aşamada sonrasında tüm haklarınız ve sorumluluklarınız yalnızca Norveç üstüne olacak, yurttaş olarak tüm nitelikleri bulunduracaktır.

Leave Comments