Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Kasım 23, 2018BY Admin ( 0 ) Comment

 

Küba Konsolosluğu, Küba Vizesi

Küba seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler, bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Küba Konsolosluğu tarafınca onaylanan Küba vizesini almaları gerekmektedir. T.C. vatandaşları, Türkiye Küba temsilciliği olan Küba Büyükelçiliği Ankara vize kısmına yada Küba vize işlemleri üstüne emek harcamalar yürüten temsilciliklere müracaat yaparak  Küba vizesi talebinde bulunabilirler. Küba vize işlemlerinde kullanılacak pasaportların geçerlilik süresi bu ülkeye olan gezi tarihinizden sonrasında minimum 6 ay olmalıdır. T.C. vatandaşı kişilerin Küba seyahatleri öncesi Küba vize işlemlerine yenilenmiş bir pasaportla başlamış olmaları daima yarar elde edecektir.

Küba Vizesi Iyi mi Alınır?

T.C. Hususi, hizmet ve diplomatik pasâport sahipleri Türk vatandaşları Küba’ya vize almadan giriş yapabilmektedirler. Fakat umuma mahsus (bordo) pasâport sahiplerinin Küba’ya seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir. Küba vize başvurusu online olarak Türkiye’nin her yerinden yapabilmektedir. Küba vizesi müracaat işlemlerinde Türkiye çapında bölge ayırımı yapılmamaktadır.

Küba vizesi başvuruları online yapılmaktadır. Vize müracaat formu, renkli olarak taranmış pasâport, gidiş dönüş tayyare bileti rezervasyonu ile beraber Küba Konsolosluğu/Büyükelçiliği’ne yada konsolosluk tarafınca yetki verilmiş acentelere, vize merkezlerine müracaat yapılabilmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasâport ile meydana getirilen Küba vizesi başvurularında 6 aylık süre ile tek girişli ve tek çıkışlı vize şu demek oluyor ki Küba gezgin vizesi alınmaktadır. Küba turist ile Küba’dan bir kere giriş çıkış yapıldıktan sonrasında geçerliliğini kaybetmektedir. Tekrardan Küba’ya giriş yapılmak isternirse ve Türkiye’ye geri dönülme durumu da söz mevzusu değilse Küba’ya tekrardan giriş yapılacak kadar Küba vizesinin alınması gereklidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasâport sahipleri için bu durum geçerli olmamaktadır. Fakat ABD’dan Küba’ya yeşil (hususi) pasaportla gidecek kişilerin Küba Washington Büyükelçiliği’nden informasyon almaları tavsiye edilmektedir.

 

Küba seyahatinde bulunacak kişiler Küba vizelerini iki değişik şekilde alabileceklerdir.

1 – Küba Türkiye temsilciliklerine meydana getirecek oldukları kişisel başvurularla Küba vizesini alabilirler.
2 – Küba Türkiye temsilciliklerine kişisel başvuruda bulunmadan Küba vizesini alabilirler.

Kişisel başvuruda bulunarak Küba vizesini, Küba Türkiye temsilciliği olan Küba Büyükelçiliği Ankara Konsolosluk bölümünden alabilirler. Küba vizesiKüba vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirme koşulu ile alınabilecektir.  Kişisel başvuruda bulunmadan Küba vizesi, Küba vize işlemleri üstüne etkinlik göstermekte olan temsilcilikler aracılığı ile alınabilecektir. Bu şekilde müracaat gerçekleştirecek olan kimseler söz mevzusu temsilciliklere gelmiş olarak Küba vizesi başvurularında bulunabilirler.

Türkiye’den Küba vizesi alan ve Küba’ya ABD üstünden gezi etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba vizesi ABD’dan Küba’ya gidişlerde geçerliliği yoktur. Kanada yada Meksika üstünden meydana getirilen seyahatlerde Türkiye’den alınan Küba vizesi geçerli olmaktadır.

Küba vizesi 6 ay süre için geçerli olan bir gezgin kartıdır ve pasaporta işlenmemektedir. Bununla beraber Küba seyahatinizde pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir. Türkiye’den alınan Küba vizesi, vize sahibine 6 aylık sürede 30 gün kalma hakkı vermektedir. Vizeniz çıkmış olduğu tarihten itibaren 6 ay geçerlidir. Söz mevzusu süre zarfında gezi edilmediği takdirde vize Küba vizesi geçerliliğini kaybeder. Bu durumda yeni bir vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Küba vizesi tek girişli bir vizedir. 6 aylık sürede 30 gün kalış hakkı verdiğinden dolayı, ülkeye giriş yapmış olup ayrıldıktan sonrasında geçerliliğini yitirir. Küba’ya birden gezi edecek yolcuların giriş yapmak istedikleri sayı kadar Küba vizesi almaları gerektirme etmektedir.

Küba vizesi yada gezgin kartı 2 kâğıt parçadan oluşmaktadır. Küba’ya girişlerde ve çıkışlarda giriş-çıkış damgaları bu 2 parçalı kâğıda vurmaktadır. Çıkış damgası vurulmuş bir vize ile tekrardan Küba’ya giriş yapmak mümkün değildir.

Küba vize başvurusu için eski pasaportlarınız kullanılmamaktadır. Her ne kadar pasaporta vize işlenmese de pasaportunuzun kimlik bilgilerinizi içeren kısmı başta olmak suretiyle öteki kısımlarının da sağlam olması gerekmektedir. Yırtık sayfaları olan, içten ve dıştan tahrip edilmiş pasaportlarla meydana getirilen başvurular vize reddi ile sonuçlanır.

Küba Vizesi kaç günde çıkar?

Küba vizesi Küba resmi temsilciliklerinin uygun görmesi halinde 1-2 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.  Küba vizesinde bölge ayrımı yapılmadığından başvurular her yerden yapılabilmektedir. Bu durumda başvuruyu yaptığınız kent ve ikamet şehriniz değişik ise size kargo ile gönderilme süresini de dikkate almak durumundasınız. Bu süre Küba Büyükelçiliği’nin yoğun olduğu ve resmi dinlence zamanlarına denk gelmesi halinde uzayabilmektedir. Vize işlemleri online olarak gerçekleştirildiği için müracaat sahibi vizenin eline geçeceği süreyi hesaplayarak otel ve tayyare rezervasyon işlemlerini yapması tavsiye edilmektedir.

Küba Vizesi Müracaat Formu

Küba vizesi müracaat formu Küba Büyükelçiliği tarafınca oluşturulmuş, Küba’ya gezi edecek kişilerin kimlik bilgilerini ve gezi amaçlarını belirlemek amacıyla kullanılan bir formdur. Pasaportta yer edinen bilgiler Küba vize müracaat formunda öncelikli olarak dikkate alındığından kimlik ve pasâport bilgilerinin çelişmesi halinde Küba vizesi başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir. Evlilikten dolayı soyadı değişikliği benzer biçimde kimlik bilgilerinde farklılık yaratan durumlara dikkat etmek ve güncel bir pasaportla müracaat yapılması gerekir.

Küba vize müracaat formunu doldururken gerçeği yansıtmayan bilgilerin ibraz edilmesi halinde cezai yaptırımlar uygulanabileceği ve Küba vizesinin onaylanmasını etkileyeceği göz önünde tutulmalıdır. Küba vizesi online müracaat formu doldurularak müracaat derhal yapılabilmektedir. Küba vizesi müracaat formunda belirtilen adrese gönderilmektedir.

Küba Vizesi ve Küba Büyükelçiliği

Küba’ya gezi edecek Türk vatandaşlarının vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yalnız Küba’nın Türkiye’deki resmi temsilciliği olan Küba Ankara Büyükelçiliği’nin inisiyatifinde bulunmaktadır. Küba Büyükelçiliği, Türkiye’de ikamet eden Küba vatandaşlarının resmi evrak işlemleri haricinde T.C. vatandaşlarının ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı ülke vatandaşlarının vize işlemlerinin de yürütülmüş olduğu, Küba Devleti’nin Türkiye’de bulunan resmi temsilciliğidir. Küba vizesinin değerlendirme ve sonuçlanma yetkisine kabul eden tek resmi makan Küba Büyükelçiliği’dir.

 

Küba’ya ABD’dan gidecek olanlara mühim duyuru!

ABD seyahatinden sonrasında Küba’ya gezi etmeyi planlayan yolcuların Küba Gezgin kartlarını Küba’nın ABD’daki dış temsilciliklerinden almaları gerekmektedir. ABD Birleşik Devletlerinin Küba ile ilişkilerine bağlı olarak vize uygulamasında bu şekilde bir prosedür uygulanmaktadır. ABD’dan Küba’ya meydana getirilen seyahatlerde ek olarak bazı havayolu şirketlerinden de Küba vizesi alınabilmektedir. Sadece ABD kıtasındaki öteki ülkelerden Küba’ya meydana getirilen seyahatlerde Küba Gezgin Kartı ve Vizesi geçerli kabul edilmektedir.

Leave Comments