Kanada Vizesi

Kanada’ya vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Bordo  çipli ( Uumuma Mahsus), Yeşil ( Hususi), Gri ( Hizmet) ve Siyah ( Diplomatik) pasapport sahiplerinin vize müracatını şahsen yada yetkili Kanada vize merkezleri aracılığı ile gerçekleştirmeleri gerekmektedir.Kanada Büyükelçiliği Haziran 2013 senesinde vize başvurularını şahsen almayıp,Kanada yetkili vize merkezleri aracılığı ile müracaat işlemlerini yürütmektedir.Kuruluşumuz  Kanada vize başvuruları için yetkin aracı  kurum olup, başvurunuzu doğru ve zamanında ilgili Kanada Konsolosluğuna iletmektedir.

Kanada vize başvurularının değerlendirmesi ve sonuçlandırılması Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafınca yürütülmektedir.Kanada vizesinin sonuçlanma süresi  ortalama 15 iş günüdür.Bu yüzden seyahat  planınızdan ortalama 1 ay önce müracaat yapılmasını önemle hatırlatırız.

Kanada vize müracaat süreci ve prosedürü uğraş gerektiren bir iş olduğundan, tamamlanmamış ve eksik  getirilen vize başvurularının  vize reddine sebep olduğundan, vize başvurunuzu uzmanlarımızdan destek alarak yapmanın size birçok mevzuda avantaj sağlayacağını belirtmek isteriz.

Kanada Vize Alımı ; 

Kanada vizesi ile ilgili web tabanlı eski ve güncel olmayan bilgilerle karşılaşılmış olduğu için bir çok kişi  yanlış ve eksik  bilgilerle hareket ederek yanılgıya düşmektedir.Kanada vize başvurusu için online sitem üzerinden  barkodlu olarak bilgilerin eksiksiz girilmesi gerekmektedir.Yanlış ve tamamlanmamış girilen bilgiler barkod okuyucuda hata vermesi halinde bazı durumlarda tekrardan vize mücratında bulunulması talep edilmektedir.Online sistem girişinizi sizin adınıza sağlayarak, pasaportunuzu  ve sosyal  statünüze uygun evrakları kargoyla teslim aldıktan sonrasında,tüm süreci sizin adınıza en iyi ve güvenilir şekilde yürütmekte olduğumuzu bildiririz.

Kanada Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler ; 

Vize müracaat tarihinin seyahat planından olabildiğince erken tarihte olması, seyahat planına maksimum 90 gün kala minimum 30 gün kala başvurunun gerçekleşmesi

Vize başvurusu esnasında minimum 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaporta haiz olmak,Kanada vizeleri genel itibari le geçişlik süresi dahilinde onaylandığından pasaportunuzun 10 senelik  periodda alınmış olması tavsiyemizdir

Toplumsal statünüze uygun evrakların hazır olarak teslim edilmesi, durumunuza uygun evraklar Kanada vize uzmanız tarafınca iletilecektir.

18 yaşlarının altında olan müracaat sahiplerinin anne ve baba tarafınca yada yasal vasi aracılığı  vize başvurusu yapılmalıdır.

Kanada Vize Ücretleri

Kanada vize ücretleri seyahat planına bağlı olarak değişim göstermektedir.Size uygun vize tipi ve vize ücretleri benzer biçimde bilgileri Kanada  vize uzmanı danışmanlarımızla görüşerek öğrenebilirsiniz.

31 Temmuz 2018’den itibaren geçerli olmak üzere, Avrupa, Ortadoğu veya Afrika ülkelerinden birinin vatandaşıysanız veya biyometrik bilgilerin gerekli kılındığı bir ülkenin vatandaşıysanız, ziyaretçi vizesi, eğitim veya çalışma izni veya kalıcı oturma iznine başvururken Vize Başvuru Merkezinde parmak izlerinizi ve fotoğraflarınızı (biyometrik bilgi) vermeniz gerekebilir.

Geçici oturma vizesi, eğitim ve çalışma izni başvuru sahiplerinin sadece her 10 yılda bir biyometrik bilgilerini vermeleri gerekmektedir ve halihazırda biyometrik bilgilerini vermiş olanlar bu imkandan faydalanmaktadır.

Kalıcı oturma iznine başvuranların ise her başvuruda biyometrik bilgilerini vermeleri gerecektir.

Size en yakın Vize Başvuru Merkezinde, veya 90 312 417 17 31  telefon numarasından çağrı merkezimizi arayarak randevu almanızı tavsiye ediyoruz. Öncelik sırası randevu almış alan başvuru sahiplerine verilmektedir. Vize Başvuru Merkezi ziyaretiniz için alacağınız randevu işlemlerin hızlı yapılmasını garanti ederek rahatsızlığa yol açan uzun bekleme sürelerini ortadan kaldırmaktadır.

 

“Kanada turist  vizesi nasıl alınır ?” sorusu çoğunlukla sorulmaktadır.  Kanada vizesi almak anlatıldığı kadar zor olmamakla birlikte , hata kabul etmeyecek kadar hassastır. Kanada konsolosluğu yüz yüze  görüşme gerçekleştirmediği için evraklarınızı inceleyecek, buna goöe değerlendirme gerçekleştirecektir.

Evraklarınızın çevirileri eksiksiz gerçekleştirilmelidir. Bilhassa vize başvurunuz mevzusunda bunun önemini fazlaca daha çok anlayacaksınız. Merkezimiz ile gerçekleştireceğiniz başvurularda eksiksiz ve hatasız olarak doldurulacak vizebaşvuru formuyla birlikte , gerekli  çevirileriniz ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Kanada turist  vizesi başvurularınızı eksiksiz ve hatasız gerçekleştirmek için muhakkak merkezimiz ile iletişime geçiniz. 0312 417 17 31 – 0533 601 59 56  numarasıyla kolaylıkla iletişime geçebilir, Kanada vizesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kanada turist vizesi, turistik amaçlarla Kanada’ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Kanada turist vizesine, Kanada ziyaretçi vizesi yada Kanada geçici yerleşim vizesi (Canada Temporary Resident Visa – TVR) de denilmektedir. Kanada turist vizesi süresi en fazla 6 aydır.Kanada turist vizesi tek girişli yada çok  girişli olarak verilebilir.

Her iki vize de belirli bir süre için geçerlidir ve süresi bittikten sonrasında kullanılamaz. Vize tek girişli olarak verildiyse yalnız 1 kez Kanada’ya girme hakkı verir. Vize sahibi Kanada’yı terk ettikten sonrasında tekrardan Kanada’ya girmek isterse ne olursa olsun tekrardan vize almak zorundadır. Sadece Kanada’dan ABD Birleşik Devletleri’ne yada St. Pierre ve Miquelon’a gezi edip tekrardan Kanada’ya dönmek isterse yine Kanada turist vizesi  almasına gerek kalmamaktadır.

Kanada Kaç Senelik Vize Veriyor?

Kanada turist  vizesi çoklu giriş olarak verildiyse vize sahibi 6 ay süresince istediği kadar Kanada’ya girip çıkabilir. Her defasından tekrardan Kanada turist  vizesi için başvurmasına gerek kalmamaktadır. Çok  girişli vize 10 yıla kadar yada vize sahibinin pasaportunun süresi kadar geçerli olabilir. Sadece vize sahibinin aralıksız Kanada’da kalabileceği süre 6 ayı geçemez.

Kanada Turist Vizesi Almak Zor Mu?

Kanada turist  vizesine başvurabilmeniz için aşağıdaki uygunluk kriterlerini karşılıyor olmanız gerekmektedir:

 • Geçerli bir pasaportunuz olmalı
 • Sağlıklı olmalısınız
 • Kanada’da iken tüm masraflarınızı karşılayabilecek mali kaynaklara haiz olmalısınız
 • Türkiye’de bir ikamet adresiniz ve Kanada’yı ziyaretinizden sonrasında evinize geri dönmenizi sağlayacak iş yada aile bağlarınız olmalı
 • Belirli ve sınırı olan bir süre için Kanada’da kalmayı planlıyor olmalısınız
 • Ziyaretinizin sonunda Kanada’dan ayrılmayı istiyor olmalısınız
 • Kanada’da iken iş aramak yada işe girmek benzer biçimde bir niyetiniz olmamalı
 • Herhangi bir sabıka  kaydınız olmamalı
 • Herhangi bir güvenlik riski taşımamalısınız
 • Kanada kanunlarına uyacağınızı taahhüt etmelisiniz
 • Tıbbi muayeneden geçmeniz istenirse kabul etmelisiniz

Kanada turist  vizesine başvurmak için tüm uygunluk şartlarını taşıdığınızdan güvenilir olduktan sonrasında başvurunuzu online formu doldurarak yapabilirsiniz. Online formu son aşama dikkatli bir halde doldurmalısınız.Yapacağınız en ufak bir hatada başvurunuz reddedilebileceği için Kanada turist vizesi başvurularınızı yapmak için  Kanada vize uzmanlarımıza danışabilirsiniz. İletişim numaralarımızdan bizi arayabilir yada [email protected] e-posta adresinden ulaşarak en güncel evrak listesini talep edebilirsiniz. Kanada turist vize başvurunuzun doğru ve en süratli olması için bizlere iletişim numaralarımzdan ulaşabilirsiniz.

Kanada vize başvurularında dikkat edilecek önemli uyarılar

1.  Kırmızı  chipli (normal) Yeşil (hususi) Gri  (hizmet) ve siyah diplomatik pasaportların tamamına Kanada vizesi uygulanmaktadır.
2.  Kanada vizesi için pasaportunuzun vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir.
3.  Kanada vizesi formunun Türkçe İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde doldurulması ve pasaport sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Kanada vizesi’nde fotoğraf ebatı normal vesikalık arka fon yüzü beyaz olmalıdır.
4.  Kanada vizesinde firmamız sizler adına başvuru yapmaya yetkilidir. Kanada vizesi formunda yer alan adres ve telefon bilgilerinin yanında tüm bilgilerin doğru olması çok önemlidir. Çünkü firmamız başvurunuzu yaptıktan sonra eksik evrak veya pasaport tesliminde yolcunun adresine direk ups kargo ile kendisi göndermektedir. Ayrıca Kanada vizesi için yatacak harç ücreti garanti bankasına Kanada doları olarak yatırılmaktadır.
5.  Kanada büyükelçiliği randevu sistemiyle çalışmamaktadır. Kanada vizesi başvuruları hafta içi her gün sabah 09.30 ve 12.00 arasında başvuru yapılabilmektedir.
6.  Kanada Büyükelçiliği milli bayramlar ve özel günler haricinde hafta içi sabah 09.30 ile 12.00 arası her gün çalışmaktadır. Kanada vizesi işlem süresinin 10-15 gün arasında sonuçlanacağından dolayı, başvuracak adayların en az 30 gün önceden başvurmaları önemle hatırlatılır.

* Kanada vizesi başvuruları sadece Ankara Kanada Büyükelçiliği’nden yapılmaktadır. Bu yüzden Kanada vize başvurularında bölge ayrımı yoktur.

* Express vize uygulaması bulunmamaktadır.

Neden Profesyonel Vize Danışmanlığı Almalısınız ?

Her yıl çok sayıda kişi, hatalı başvuru nedeniyle vize reddi almaktadır. Vize kriterleri her ülkeye , hatta konsolosluğa göre değişmekte ve bu değişiklikler sıklıkla yapılmaktadır. Bu nedenle vize başvuruları eğitimli, deneyimli ve güncel bilgi donanımlı vize danışmanları tarafından yönetilmelidir. Vize almak için sadece sizden istenen belgeleri toplamak yeterli olmayabilir. Bu yüzden her yıl bir çok kişi tüm belgeleri toplamış olmasına rağmen vize reddi almaktadır. Deneyimli ellerden geçmemiş bir vize dosyası, size çok zaman kaybettirebilir, vize reddi almanıza hatta vize sicilinizin bozulmasına ve daha sonraki vize başvurularınızda büyük zorluklar yaşamanız sebep olabilir. Size de vize reddi alan birçok kişi gibi, red aldıktan sonra değil, işlemin başında danışmanlık desteği almanızı öneriyoruz.

Kanada Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Genel

Kanada öğrenci vizesi izin başvurum ile ilgili olarak Elçilikten tarafıma onay yazısı gönderilmiştir. Bu onay yazısı öğrenci izin belgem midir?
Hayır, bu onay yazısı talebe izin belgeniz değildir. Bu yazı, öğrenci izin başvurunuzun onaylandığını bildiren bir bilgilendirme mektubudur. Gerçek öğrenci  izin belgeniz, Kanada’ya vardığınızda Kanada’ya giriş yapacağınız sınır kapısında düzenlenecektir. Bu yüzden, Kanada’ya ilk kez geldiğiniz anda bu onay yazısını giriş yapacağınız sınır kapısındaki görevliye ibraz ediniz.

Kanada’da üç yada dört ay süreyle okumayı planlıyorum. Gene de öğrenci iznine başvurabilir miyim?
Evet.

Vasi

Vasi nedir ve vasilik için hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor?
Vasi, reşit olmayan bir çocuğun Kanada’da okumuş olduğu süre içinde kendisiyle ilgilenecek ve kendisinden görevli olacak, çocuğun anne babaları tarafınca belirlenmiş Kanada’da ikamet eden, 19 yaşın üstünde bir Kanada vatandaşı yada göçmenidir.

Annem ve babam boşandılar ve annemin/babamın su an nerede yasadığını bilmiyorum. Bu yüzden, kendisinden muvafakatname alamıyorum. Ne yapmalıyım?
Beraber yaşadığınız anne/babanızdan söz mevzusu muvafakati almak için babanıza/annenize ulaşılamadığını belirten imzalı bir beyanın tarafımıza sunulması gerekmektedir. Bu beyanı başvurunuza eklemeyi unutmamalısınız; ek olarak, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin yada mahkeme belgelerinin beraber yaşadığınız ebeveyninizin velayetinize haiz bulunduğunu gösterdiğinden güvenilir olunuz.

Maddi Olanaklar

Öğrenci izni için aranan asgari mali yeterlilik şartı bulunmakta mıdır? Var ise, ne kadardır?
Mali olanakların değerlendirmesinde görevli memurların ölçüt almış olduğu miktar, kayıt tutarı ve öteki ilgili eğitim giderlerine ek olarak, bir senelik yasam giderleri için 10.000 (Kanada) dolarıdır. Görevli memurlar ek olarak, size eşlik edecek bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin yasam giderlerini karşılayabilmeniz için, şahıs başına 4.000 (Kanada) dolarına haiz olmanızı da beklerler. Bu miktar, resmi kanıtlarla desteklenen geliriniz ve son üç aya ilişkin hesap dökümüyle kanıtlanabilecek tasarruflarınızın toplamı olabilir. Bu meblağ, yalnız size düşünce vermesi açısından belirtilmektedir, zira mali şartlar duruma bakılırsa değişmekte ve her bir durum için  ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Bir arkadaştan ya da yabancı bir kaynaktan borç almanın kabul edilmeyeceğine dikkat ediniz. Borç almak suretiyle, mevcut mali durumunuz hakkında yanıltıcı data verdiğiniz taktirde, başvurunuz reddedilecek olup, 2 yıl süreyle Kanada’ya giriş yapmaktan da men edilebilirsiniz.

Quebec Eyaleti

Quebec Eyaletindeki hususi bir dil okulunda İngilizce Tahsil Programına (ESL) katılacağım. Quebec Kabul Sertifikası (CAQ) almam gerekiyor mu?
Tahsil programının süresi altı aydan uzun ise, tahsil kurumunun mezuniyet belgesi/aşama veren yada hususi bir dil enstitüsü olup olmadığına bakılmaksızın, Quebec Kabul Sertifikası gerekecektir.

Quebec Eyaletinde tahsil görmeyi isterim. Quebec Kabul Sertifikasını edinmek için ihtiyaç duyulan detayları nereden edinebilirim?
Quebec Eyaletinin göçmenlik Web sitesini ziyaret ediniz: Foreign students (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir). Quebec Eyaletinde tahsil görmek için lüzumlu müracaat şartları hakkında okulunuz da data sahibi olacaktır.

Refakat eden anne babalar/aile fertleri

İki çocuklu bir ebeveynim. (Okul yaşındaki) büyük çocuğum Kanada’da okumak istiyor. Kanada’ya onunla beraber gitmek isterim ve (okul öncesi çağındaki) minik çocuğumu da yanımda götürmek isterim. Büyük çocuğum için talebe izni, kendim için ise geçici ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunmaya hazırlanıyorum. Ufak çocuğum için ne çeşit bir müracaat formu doldurmaya ve harç ödemeye hazırlanmalıyım?
Ufak evladınız için de ayrı bir geçici ziyaretçi vizesi (TRV) müracaat formu, çocuğunuzun pasaportu ve geçici ziyaret vizesi işlem harcını kendi pasaportunuz ve harç dekontunuz ile beraber sunmayı unutmayınız. Size eşlik etmeyecek öteki ebeveynin çocuklarınız için vermiş olduğu noter onaylı muvafakatnameyi de eklemeyi unutmayınız.

Talebe izni için müracaat icra eden reşit olmayan bir kişinin ebeveyni yerine anneannesi/babaannesi yada büyükbabası/büyükbabası refakatçi erişkin olarak geçici ziyaret vizesi (TRV) için müracaat yapabilir mi?
Talebe izni için müracaat icra eden öğrencilerin kendilerine eşlik edecek anne babaları haricinde öteki aile fertleri için geçici ziyaret vizesi düzenlememekteyiz.

Çocuklarım benim yanımda geliyor ve talebe iznim var. çocuklarım, internasyonal talebe harcı ödemeksizin Kanada’da devlet okuluna devam edebilirler mi?
Kanada’daki okulların pek bir çok ebeveyni Kanada’da okuyan yada çalışan çocuklar için internasyonal harç almamaktadır. Sadece, yasal düzenlemeler hakkında data almak için yaşayacağınız bölgedeki okulun idaresiyle görüşmeniz gerekir.

Üniversite/Kolej talebesi

Adam kolej/üniversite öğrencisiyim. Mecburi askerlik görevimi yerine getirmek için izin aldığım için öğrenimime ara verdim. Askerlik hizmetimin ispatı olarak ikametgâh ilmühaberi sunmam gerekiyor mu?
28 yaşın altındaysanız ve yalnız askerlik görevinizi yerine getirmek maksadıyla öğreniminize ara verdiyseniz, ikametgâh ilmühaberi (ya da askerlik hizmetinizi kanıtlayan öteki bir belgeyi) ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır. Sadece, yaşınız 28 yada üstü ise ve öğreniminize başka nedenlerle ara verdiyseniz, ikametgâh ilmühaberinin kısaca sıra okuldan izinli olduğunuz süre içinde gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri kanıtlayan/açıklayan belgeleri Kanada vizesi için ibraz etmeniz gerekmektedir.

Ret Yanıtı

Başvurumun niçin reddedildiğini anlamıyorum?
Başvurunuzun reddedilme gerekçeleri değerlendiren görevli memur  tarafınca ret yazısında açıklanmıştır. Şartlarınızın değiştiğine ya da yeni bilgilere haiz olduğunuza inanıyorsanız, tekrardan başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğrenci izni için yapmış olduğum başvurum reddedildi. Ödediğim işlem harcını geri alabilir miyim?
Hayır. İşlem harçları, başvurunun kabul edilip edilmediğine bakılmaksızın, iade edilmemektedir.

Süre Uzatımı

Öğrenci  vizesinin süresini Ankara’da uzatabilir miyim?
Evet. Bunun için yalnız, talebe izni için belirtilen talimatları takip ediniz. Giriş/çıkış damgalarını gösteren geçişlik fotokopinizi sunmanız gerekmektedir. Talebe izni için sunulması ihtiyaç duyulan öteki tüm belgelerin yanında Kanada’daki okulun düzenlemiş olduğu bilimsel niteliği olan not dökümü (transkript) ve (okula kayıtlı olduğunuz evvelki tahsil dönemlerini gösteren) kayıt belgesini de sunmayı unutmayınız.

Öğrenci iznimin süresini uzatmak için Kanada’da müracaat yaptım fakat başvurumun sonucunu almadan Türkiye’ye döndüm. İznimin süresi Kanada’ya dönüş yaptığıma tarihten kısa bir süre sonrasında bitecek. Mevcut iznim ile Kanada’ya tekrardan giriş yapabilir miyim?
Kanada’da öğrenci izniyle geçici ziyaretçi (TR) statüsünde bulunmaktaydınız. Kanada’dan ayrıldığınıza bu statünüzü yitirmiş oldunuz. Talebe izniniz hâlâ geçerli ise, giriş yapacağınız sinir kapısında bu öğrenci izninizi ibraz edebilirsiniz. Geçici Ziyaretçi statüsü için aranan şartları taşıdığınız mevzusunda sinir kapısındaki görevli memurları ikna edebilirseniz, Kanada’ya tekrardan giriş yapmanıza ve öğreniminizi geçerli izniniz ile sürdürmenize izin verilebilir.

Öğrenci iznimin süresini uzatmak için Kanada’da müracaat yaptım fakat başvuruma yanıt almadan Türkiye’ye döndüm. Mevcut iznimin geçerlilik süresi doldu. Kanada’ya tekrardan giriş yaparken herhangi bir problemle karşılaşır mıyım?
Geçerli bir öğrenci izni yada Kanada’da tahsil görmek için başka bir otorizasyona haiz olmadığınızdan dolayı, giriş yapacağınız sinir kapısındaki görevlimemur Kanada’ya giriş yapma isteğinizi reddedebilir. Kanada’ya gitmek suretiyle Türkiye’den ayrılmadan önce, yeni töğrenci izni almak için Türkiye’de müracaat yapmanızı tavsiye ederiz.

Kanada’da yapmış olduğum başvurumun durumunu Elçilikten denetim edebilir miyim?
Evet. Kanada’da yaptığınız başvurunun durumunu öğrenmek istediğinizi belirten yazılı talebinizi, mevcut izninizin nüshasıyla beraber Elçiliğe sununuz.

Kanada’da bulunma statüsünün değiştirilmesi/Kanada’da kalınan sürenin uzatımı

Kanada’da yasayan bir dostum/akrabam var. Ziyaretçi/turist vizesi ile onları onu ziyaret etmek suretiyle Kanada’da bulunduğum sırada, öğrenci izni edinmek için müracaat yapabilir miyim?
Hayır. Öğrenci izni için başvurunuzu Kanada dışındayken ve Kanada’ya giriş yapmadan evvel yapmanız gerekmektedir.

Süresi altı aydan kısa olmak suretiyle Kanada’da okumayı ve fakat sonrasında Kanada’da kalmış olarak burada seyahat etmeyi planlıyorsam ziyaretçi vizemin süresini Kanada’da bulunduğum sırada uzattırabilir miyim?
Evet. Geçici ziyaretçi vizesinin süresini uzatmak yada şartlarını değişiklik yapmak maksadıyla başvuruda bulunmak suretiyle aşağıdaki web sayfasında yer edinen talimatları yerine getiriniz: Immigration applications inside Canada (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir)

Öteki Mevzular

Türk vatandaşı değilim ve öğrenci izni için müracaat yapmak isterim. Başvurumla beraber sunmam ihtiyaç duyulan başka ilave belgeler var mı?
Müracaat denetim listemizde belirtilen belgelerin tamamını başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. İlave belge gerekip gerekmeyeceği yada bu belgelerin neler olacağı mevzusunda size su anda data vermem mümkün değildir. Başvurunuz bir görevli işgören tarafınca incelendikten sonrasında, öteki belgeler de talep edilebilir. Ek olarak, geçici ziyaretçi vizesine de ihtiyacınız olabilir. Bu vizenin lüzumlu olduğu ülkelerin listesini görmek için web internet sitemizdeki su sayfayı ziyaret ediniz:  Countries and territories whose citizens require visas in order to enter Canada as visitors (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir)
Vize almanız gerekiyor ise talebe izin başvurunuz bununla beraber geçişlik aslınızı da sunmayı unutmayınız. Vize harcaması talebe izin harcına dahildir. Geçici ziyaretçi vize harcı yatırmanız gerekmemektedir.

Öğrenci izin onay yazısını Elçilikten aldıktan sonrasında okulu değiştirmeye karar verdim. Yeni öğrenci izni almak için başvuruda bulunmam gerekiyor mu?
Liseden sonraki bir programına devam edecekseniz, tekrardan müracaat yapmanız gerekmemektedir. Sadece, değiştireceğiz okul, ilköğrenim yada orta tahsil seviyesindeki bir okul ise, yeni bir talebe izni için müracaat yapmanız gerekir.

Öğrenci izin belgemin alt kısmında “Bu belge tekrardan giriş izni vermemektedir (This does not authorise re-entry)” ibaresi bulunuyor. Bunun anlamı nedir?
Bu ibare, izin belgesinin izin belgesi sahibine Kanada’ya giriş hakki tanımadığını ve izin belgesi sahibinin, giriş yapacağı sinir kapısındaki görevli işgören tarafınca gene de incelemeye doğal olarak tutulabileceğini ifade etmektedir.

 


3. Ziyaretçiler/Geçici Yerleşik Kişiler

Ziyaretçi vizesi başvurum niçin reddedildi? Görevli memur ile görüşebilir miyim?
Hayır. Ret yazısında ziyaretçi vize başvurularının ret gerekçeleri açıklanmaktadır. Bilhassa sormak istediğiniz bir soru var ise, bu sorunuzu lütfen yazılı şekilde faks yada posta kanalıyla gönderiniz ya da teslimat noktasına teslim ediniz. Ek olarak, müracaat ile beraber size verilen talimatları da gözden geçirmeli ve talep edilen belgelerin tümünü verdiğinizden güvenilir olmalısınız. Eğer vermemişseniz, tekrardan başvuruda bulunmak isteyebilir ve yeni bilgilerinizi başvurunuza ekleyebilirsiniz.

Kanada’ya giriş yapmak istediğim sınır kapısında (mesela, sınırda alıkonulmak, sınır dışı edilmek, tahliye yada ihraç emrine maruz kalmak, gönüllü terke izin verilmesi benzer biçimde) bir problem yaşadım. Kanada’ya giriş yapmadan önce  Geçici Ziyaretçi İznine ya da Geri Dönüş Otorizasyonuna ihtiyacım var mı?
Talebinizin görevli bir memur  tarafınca incelenmesi gerekmektedir. Açık adınızı, doğum tarihinizi, geçişlik numaranızı ve bağlantı bilgilerinizi lütfen yazılı olarak gönderiniz.

Pasaportumun geçerlilik süresi 3 ay. Kanada’da yalnız bir kaç gün kalmak isterim. Problem olur mu?
Hayır. Kanada göçmenlik kanunlarına bakılırsa, pasaportunuzun Kanada’da kalacağınız süre süresince geçerli olması şarttır. Sadece, geçişlik geçerlilik süresi minimum altı ay olmayan yolcuların uçağa alınmaması, pek oldukca hava yolu şirketinde uygulanan bir politikadır.

 


5. Sürekli Yerleşik Kişiler

Sürekli ikamet vizemi yeni aldım. Sürekli yerleşik Şahıs (DYK) kartını alana kadar Kanada’da bulunmak zorunda mıyım?
DYK kartı, Kanada’nın dışına gezi etmeyi planlayan sürekli yerleşik bir şahıs için lüzumlu bir belgedir. Mümkün ise, bu kartı edinene kadar Kanada’da kalınız. DYK kartını almadan Kanada’dan ayrılırsanız, DYK kartı olmaksızın Kanada’ya tekrardan giriş yapmayı denemeden ilkin, yurt dışındaki Kanada temsilciliğine “Sürekli Yerleşik Şahıs Gezi Belgesi” için müracaat etmelisiniz.

Kanada’da sürekli yerleşik bir kişiyim ve sürekli yerleşik şahıs statüsü edindikten sonrasında Türkiye’de çocuğum oldu. Çocuğumun sürekli yerleşik şahıs statüsü edinerek, ailemin Kanada’ya dönebilmesi için ne yapmalıyım?
Sürekli yerleşik bir şahıs olarak, Kanada haricinde bulunurken, çocuğunuza Aile Sınıfı üyesi olarak sponsor olamazsınız. Evladınız yanınızda olmadan Kanada’ya dönebilir ve dönüş yaptıktan sonrasında sponsorluk başvurusu yapabilirsiniz. Müracaat sahibinin bakmakla yükümlü olduğu evladı için yapmış olduğu sponsorluk başvuruları, Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi tarafınca 6 ay içinde sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Çocuğunuzun Kanada’ya sizinle beraber derhal gelmesini istiyorsanız, Göçmenlik Kısmı ile irtibata geçmelisiniz. Çocuğunuzun Kanada’da sürekli süreyle kalmasını isteyeceğinizden, çocuğunuzun geçici ikamet (ziyaretçi) izni ile Kanada’ya kabul edilmesine izin verilmeyebilir. Çocuğunuzun göçmen statüsü edinerek Kanada’ya kabul edilmesi için mevcut seçenekler hakkında Göçmenlik Kısmı size data verebilir.

Sürekli yerleşik şahıs statüsü edinmek için lüzumlu olan mevcut şartlar nedir?
Herhangi bir beş senelik süre içinde Kanada’da iki yıl (730 gün) süresince fiilen ikamet etmeniz gerekmektedir. Bu iki senelik sürenin kesintisiz olması gerekmemektedir. Fiilen Kanada’da ikamet etmeniz hususunda bazı beklentiler bulunduğundan, mevzuyla ilgili tüm ayrıntıları öğrenmek için ilgili ofisin About being a permanent resident of Canada (yalnızca İngilizce ve Fransızca olarak kullanılabilir) adresindeki İnternet sayfasını inceleyiniz.

Kanada’da yerleşik şahıs statüsü edinecek kadar uzun yasadım. Kanada’ya sürekli yerleşik şahıs statüsünde tekrardan giriş yapabilir miyim?
Sürekli Yerleşik Şahıs Kartınız var ise, görevli memurun sürekli yerleşik şahıs statüsünü kaybedip etmediğinizi tespit edeceği sinir kapısından Kanada’ya giriş yapabilirsiniz. Sürekli Yerleşik Şahıs Kartınız yok ise, Sürekli Yerleşik Şahıs Gezi Kartı için başvurabilirsiniz ve sürekli yerleşik şahıs statüsünü kaybedip etmediğinize ilişkin araştırma görevli işgören tarafınca o anda gerçekleştirilebilir.

Kanada’da yerleşik şahıs statüsüne sahibim. Fakat bu statüyü gönüllü olarak terk etmek isterim. Bunu iyi mi yapabilirim?
İkamet statüsünün belirlenmesi için ilk olarak ofisimize müracaat etmelisiniz. Bu süreç sonucunda ikamet yükümlülüklerinizi hala yerine getirip getirmediğiniz tespit edilecektir. İkamet yükümlülüklerini yerine getirmiyorsanız, müracaatınız reddedilecek ve ret yazısı artık Kanada’da sürekli yerleşik şahıs statüsüne haiz olmadığınızın delili olacaktır. İkamet için lüzumlu şartları hala sağlıyorsanız, sürekli yerleşik şahıs statünüz den vazgeçtiğinizi gösterir resmi bir beyannameyi imzalamanız gerekecektir.

Leave Comments