Ekim 30, 2018BY Admin ( 0 ) Comment

Kanada, dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biridir ve  180’den fazla milletten internasyonal öğrenciye ev sahipliği yapan  birkaç ülkeden biridir. Her yıl değişik kültürel ve doğal deneyimler yaşamak isteyen 300 binden fazla öğrenci dondurucu soğuklara aldırmadan Toronto, Montreal, Vancouver, Quebec şeklinde hoşgörünün ve modernliğin yükseldiği şehirleri tercih etmektedir. Kanada, ülkeye gelen yabancı öğrencilere ormanları, gölleri, dağları ile çok büyük bir görsel şölen yaşatırken bir taraftan da, İngilizce ve Fransızca dil seçeneklerine haiz yüksek kaliteli eğitim kurumlarıyla göz doldurmaktadır.

Kanada Talebe Vize Başvurusu İçin 

İrtibat . 0312 417 17 31 

Mobil : 0533 601 59 56 

NE TÜR VİZEYE İHTİYAÇ VAR?

Kanada’da eğitim almayı düşünüyorsanız eğer, sanıldığının aksine ‘’Kanada öğrenci vizesi almak zor mu?’’ diyenler için, hiçte zor olmadığını söylemekte yarar var. Zira her yabancı ülkede olduğu şeklinde Kanada’da da bazı koşullar vardır ve bu koşulları doğru ve eksiksiz olarak, adım adım izleyerek yerine getirirseniz eğer, Kanada öğrenci vizesi reddi şeklinde bir durumla karşılaşmayacağınızı belirtmek gerekir.

Kanada’da öğrenci vize sınıflaması :

S1 öğrenci Vizesi, 6 aydan uzun süre olarak Kanada’da eğitim almayı düşünen öğrenciler için gereklidir. Üniversitelerde lisans ve lisansüstü programlara kayıt olmayı düşünen internasyonal öğrenciler, S1’e başvururlar. Vize için gerekli başvuruları yaptıktan ve kabul edildikten sonrasında elinize ulaşan takdim mektubu ve pasaportunuzu Kanada’ya giriş yaparken yetkililere sunarak talebe vizenizi geçerli hale getirmiş olmuş olursunuz. Değişik bir ülkeyi ziyaret etmek istediğinizde öğrenci vizeniz son bulurken, yine girerken ilk giriş yaptığınız adımları takip etmeniz gereklidir.

SX-1 olarak adlandırılan kısa dönem öğrenci vizeleri, Kanada’da 6 aydan kısa süreli  dil eğitimi alacak öğrencilerin tercihidir. Bu vize bununla beraber giriş vizesi olarak alınır ve SX-1 öğrenci vizesinin aksine, pasaportunuza etiket olarak basılır. Bu vize türü tek girişlidir ve bir tek ABD’yı ziyaret imkanı sunar. Değişik bir ülkeyi ziyaret etmenize olanak sağlamaz.
Quebec Öğrenci Vizesi-CAQ, Kanada’nın Quebec eyaletinde eğitim örmek isteyen öğrencilerin Kanada öğrenci  vizesi ile beraber ek olarak almaları ihtiyaç duyulan vizedir. 6 aydan daha uzun soluklu ikamet edecek öğrencilere verilir.

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİNE  NASIL BAŞVURULUR?

Kanada’da eğitim almayı düşünenlerin, Kanada öğrenci  vizesi alabilmeleri için ilk olarak bir eğitim kurumundan başvurularının kabul edildiğine dair onayı ve belgeyi almaları gerekir. Sonrasında Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik kısaca CIC üstünden online olarak Kanada’da talebe vizesi için müracaat yapabilirler. Vize başvurularının onaylanma ya da reddedilme sonucu Kanada Göçmenlik, Mültecilik ve Vatandaşlık Bürosu kısaca IRCC memurları tarafınca verilir.

Başvuru  öncesi talebe vizesine uygun olup olmadığınızı doğrulamak için sizden kısa bir anket doldurmanız istenir. İngilizce ya da Fransızca dil seçeneğine haiz internet sayfasında soruları ve sizden istenilen evrakları doğru anladığınızdan güvenli olmanızı tavsiye ederiz. Sonrasında eğer başvuruda bulunabilme hakkı elde ederseniz, 60 gün geçerli kişisel kontrol sıralaması koduna haiz olacaksınız. Bu kodla açacağınız MyCIC hesabınız yardımıyla belgeleri öğrenir ve gönderir, vize ücretini öder ve check  etmiş olmuş olursunuz. Müracaat sonrasında bazı adayların vize ofislerine görüşmeye gelmeleri gerekebildiğini de söylemekte yarar var.

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Kanada’da eğitim almak için bir öğrenci  vizesine başvuracak öğrencilerin, meydana getirilen anket sonucunda bazı kişisel bilgilerle ilgili birkaç soruya cevap vermeleri gerekir. Bunlar;

Daha önce  kayda geçmiş bir suçunuz olup olmadığı,
Kanada’ya giderken yanınızda ailenizden birini götürüp götürmeyeceğiniz,
Eğitiminiz süresince her hangi bir finansmanınızın olup olmadığıdır.

Kanada talebe vizesi reddi yukarıda belirttiğimiz durumları karşılayıp karşılamadığınıza bağlı olarak gerçekleşir. Bununla birlikte hazırlayacağınız tüm belgeler, İngilizce diline yeminli tercümanlar tarafınca çevrilmiş olmalıdır.

Kanada Öğrenci Vizesi almanız için gerekli belgeler genel olarak aşağıdaki gibidir:

Doldurulmuş başvuru formu,
Üniversiteden alınmış orijinal kabul mektubu,
Eğitim alacağınız süreye bağlı olarak minimum bir yıl geçerli pasaport,
Ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayan seyahat belgesi,
Sabıka kaydı,
Sağlık  raporu,
Biyometrik fotoğraf ve parmak izleri,
Arka yüzünde isminizin ve doğum tarihinizin yazılı olduğu iki tane fotoğraf,
Kanada’da eğitim alacağınız süre süresince, her yıl için minimum 10,000 Kanada Doları’na haiz olduğunuzu gösteren banka hesabı,
Kredi kartı hesap ekstreleri ve var ise sizinle birlikte gelecek olan aile üyenizin harcamalarını karşılayacak kadar finansmana haiz olup bulunmadığınız,
Kanada öğrenci  vizesi tutarı ödendi belgesi,
Eğer Quebec’te eğitim almak istiyorsanız bir de Certificat d’acceptation du Quebec vize belgesine haiz olmalısınız.

Bununla birlikte ihtiyaç duyulan belgeler, ücretler ve talimatlar mevzusunda yaşadığınız ülkeye nazaran bazı değişimler olabileceğini ihmal etmeyin! Bu mevzuda desteğe ihtiyacınız var ise ülkenizde bulunan müracaat ofisleri ki, Türkiye’de Ankara ve İstanbul’da bulunuyor, CIC üstünden ülkenizdeki vize ofisini, Kanada büyükelçiliği ya da konsolosluğunu seçerek destek alabilirsiniz.

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİ BAŞVURU ÜCRETLERİ

Kanada’da eğitim ücretleri ve yaşam masraflarının internasyonal öğrenciler için öteki ülkelere nazaran birazcık yüksek bulunduğunu söylemekte yarar var. Buna karşın ülkedeki prestijli üniversiteler, çağdaş öğrenci şehirleri ve mezun olduktan sonraki kariyer fırsatları ile benzersiz bir tecrübe yaşarsınız Kanada Öğrenci Vizesi genel harç bedeli 2018 yılı itibariyle 285 CAD olarak düzenlenmiştir.Servis ücreti fiyata dahil edilmemiştir. Kanada Öğrenci Vize Harç Bedeli Kredi Kartı ile tahsil edilmektedir.z.

KANADA ÖĞRENCİ VİZESİNE NE ZAMAN BAŞVURU YAPILMALI ?

Kanada’daöğrenci  vizesi için başvuruda bulunacak öğrenciler, eğitim alacakları üniversiteleri seçtikten ve başvurularından olumlu netice aldıktan sonrasında okul kabul belgeleriyle vize başvurularına geçebilirler. Vize başvurularınızın bilhassa yazları yoğun olduğu zamanlar için bir ya da iki aylık bir süreyi kapsayan gecikmeler yaşayabileceğini ve genel olarak geri dönüşlerin 7 haftadan başladığını bilmenizde yarar var. Kanadaöğrenci  vizesi için başvurunuz kabul edildiğinde bir takdim mektubu alırsınız. Kanada’ya iniş yaptığınızda Kanada Sınır Hizmetleri Ajansı-CBSA pasaportunuzu ve takdim mektubunuzu gözden geçirmek için sizden isteyecektir. Denetim edildikten sonrasında ülkeye girişinize izin verilir.

ÖĞRENCİ VİZESİYLE KANADA’DA ÇALIŞMAK

Kanada’da eğitim almayı düşünen internasyonal öğrencilerin en çok  merak ettikleri konulardan biri de tahsil görecekleri süre süresince, elde ettikleri öğrenci vizeleriyle çalışıp çalışamayacaklarıdır. Kanada’da bir üniversitede okuyan öğrenciler çalışma  iznine başvurmadan kampüs içinde 20 saate kadar part-time çalışma  hakkına sahipken, yaz tatillerinde tam gün çalışabilirler. Çalışma  iznine başvurursanız kampüs haricinde da aynı saatlerde çalışma  hakkı elde edersiniz. Bunun için 6 aydan daha uzun soluklu bir eğitim programına kayıt olmanız yeterlidir. Mezun olduktan sonrasında ise 90 gün içerisinde çalışma  izniniz geçersiz hale gelecektir. Bunun için eğer Kanada’da kalmak ve iş aramaya devam etmek istiyorsanız 3 yıl süre ile geçerli olan çalışma  iznine başvurabilirsiniz. Gerekli şartları CIC internet sayfası üstünden öğrenip başvurabilirsiniz.

Leave Comments