Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Nisan 8, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

 

İsviçre oturma izni nasıl  alınır, uzun süreli ikamet için yapılması gerekenler nedir soruları sık sık sorulmaktadır.

Dünya genelinde en favori ülkelerden biri kabul edilen İsviçre her yıl binlerce şahıs tarafınca tercih edilmektedir. Gerek çalışmak gerekse okumak için dünyanın pek çok  noktasından konuk ağırladığı görülmektedir.

İsviçre’de 90 günden daha uzun süre kalmak istediğiniz vakit oturma izni almak zorundasınız.

İsviçre’ye nasıl yerleşilir sorusunun en mühim cevaplarından bir tanesi budur. Bu bakımdan pek çok şahıs ilkin oturum izni almalı hemen sonra ülkede kolaylıkla ikamet etmeyi planlamalıdır. Oturum izni alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

 • İsviçre’de Oturum İzni Çeşitleri
  • İsviçre Kısa Süreli Oturum İzni
  • İsviçre Geçici Oturma İzni
  • İsviçre Sınır Ötesi Taşra Oturum İzni
  • İsviçre’ye Nasıl Yerleşilir?
  • İsviçre C Oturma İzni Şartları
  • İsviçre Ci Oturma İzni
 • İsviçre Oturum İzni İçin Nereye Müracaat Yapılır?
 • İsviçre Oturum İzni İçin Gerekli  Evraklar
  • İsviçre Sınırsız Oturma İzni İçin Lüzumlu Evraklar

İsviçre’de Oturum İzni Çeşitleri

 • İsviçre Federal Cumhuriyeti 26 kantondan meydana gelmektedir. Bu 26 kantonun her biri kendi içinde özerkliğe sahiptir  sadece tek bir yasa üstünden hareket etmektedir. Kişiler, oturma izni için müracaat yapacakları vakit 26 kantondan herhangi birini tercih edebilir, ikametlerini bu seçeneklerden birinde gerçekleştirebilirler.
 • İsviçre değişik nedenlere dayalı olarak çok  fazla oturum izni çeşidi bulundurmaktadır.
 • Kısa süreli oturum izni olarak malum L oturum izni bunlar içinde en çok tercih edilendir.
 • İlk ya da geçici oturum izni olarak malum B oturum izni de pek çok  şahıs tarafınca seçilmektedir.
 • Yerleşmeyi düşünen kişiler için C yerleşme izni de çokça tercih edilmektedir. İkamet izninin türü, kalma süresi üstünde etkili olabilmektedir.
 • G oturum izni olarak malum oturum izni ise sınır ötesi taşra izni olarak tanımlanmaktadır.

İsviçre Kısa Süreli Oturum İzni

İsviçre’de çalışmak isterim diyenlerin derhal hepsi ilk olarak oturma izni almak zorundadır. Bunun için ilk aşamada kısa süreli oturma izni olan L oturma izninin alınması gerekmektedir.

1 yıla kadar geçerliliği olan biyometrik kart olarak verilen bu oturma izni, kişinin 1 yıl süresince yaşamını düzene koymasına destek olabilmektedir. Alındıktan sonrasında müracaat yapılması halinde L oturma izninin 24 aya kadar uzatılması mümkün olmaktadır.

İsviçre Geçici Oturma İzni

İsviçre’ye sığınma şartları, temin edeceğiniz oturma iznine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. B oturma izni olarak malum geçici oturma izni 1 senelik izin alabilmenizi sağlamaktadır. Bu izni alabilmenizin altın kuralı kendinize finansal açıdan yetebilmenizdir.

Kendine bakabilecek durumda olan kişinin, 1 yıl için çalışmak ya da eğitim almak için İsviçre’ye gelmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

İlk kez İsviçre’ye gelen ve yaşamı hemen hemen belli olmayan kişilere ilk adımda bu oturma izninin verildiği bilinmektedir. Bu sayede kişinin yaşamı yoluna girene kadar yeterince zamanı ve parası olmaktadır.

B oturma izninin alınabilmesi iş durumuna bağlıdır. İş kontenjanından alım yapılabilmesi durumu sınırı olan sayıda kişiye verilmektedir. Bununla birlikte bu oturma izninin alınması halinde belirli kantondan dışarıya çıkamama ve işten ayrılamama kuralları da bulunmaktadır.

İsviçre Sınır Ötesi Taşra Oturum İzni

İsviçre’de yaşamak için ne yapmak lazım sorusuna verilecek ilk yanıt oturum izni almaktır. Oturum izni alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan ilk detay ise hangi türü seçeceğinizi bilmenizdir. Bu aşamada nerede yaşadığınıza bağlı olarak taşra oturum izni için de müracaat yapabilirsiniz.

İsviçre’nin komşu ülkelerinden birinde yaşamış olduğu halde İsviçre’de çalışmak isteyen kişiler, G oturma izni olarak malum taşra oturumunu almak zorundadır. En sık tercih edilen oturma izinlerinden kabul edilen bu izin, İsviçre’nin pahalı bir ülke olmasından meydana gelmektedir.

G oturum iznini alması ihtiyaç duyulan şahıs, 1 senelik olarak bu hakkı kullanabilmektedir sadece her hafta oturmuş olduğu ülkeye giriş yapmak zorundadır. Bununla birlikte bunu kullanımı halinde İsviçre’de oturma izni alabilmesi mümkün olmamaktadır.

 

isviçre’ye nasıl  yerleşilir – isviçre göçmenlik başvurusu – isviçre’de yaşamak için ne yapmak lazım

İsviçre’ye Nasıl Yerleşilir?

İltica etmek isterim, İsviçre’de çalışmak isterim diyen birçok Türk, yerleşim iznini talep etmektedir. C oturum izni olarak malum yerleşme izni, uzun soluklu ikamet edebilme hakkı elde edebilmenizi sağlamaktadır.

Birçok şahıs için sınırsız oturma izni almak büyük ehemmiyet taşımaktadır zira iş ya da eğitim süreci belirsizdir. Bu şekilde bir durum olduğunda C oturum izni en doğru seçenek olarak düşünülebilmektedir.

C oturum iznini alan ferdin dilediği işte çalışma  hakkı olduğu benzer biçimde istediği herhangi bir kantonda da yaşamayı seçme şansı da bulunmaktadır. Öteki oturma izinleriyle kıyaslandığında C oturma izni birazcık daha zor alınmaktadır ve bazı şartlar öne sürülmektedir.

İsviçre C Oturma İzni Şartları

İsviçre oturma izni şartları alınacak izin türüne göre  farklılık göstermektedir. Bu izinler içinde en favori olan sadece alınması en zorluk derecesi yüksek oturma izni C oturma izni olarak bilinmektedir.

C oturma iznini alabilmek için yapmanız ihtiyaç duyulan minimum 10 yıl kadar İsviçre’de yaşamış olmaktır. İsviçre sınırları içinde öteki oturum izinleriyle 10 yılınızı geçirmişseniz sonrasında C oturma iznine haiz olabilirsiniz. Başvurunuz sadece bu şekilde kabul edilebilir.

C oturma izni sadece ABD ve Kanada vatandaşları için iltimas tanımaktadır. Bu iltimasta süre 5 yıl kadar olmaktadır.

İsviçre Ci Oturma İzni

Oturma izni başvurularından bir diğeri de Ci olarak bilinmektedir sadece bu oturma izni belli bir grup için geçerlidir.

Hükümetler arası kuruluşlardan herhangi birinde çalışıyorsanız İsviçre’de oturma izni için Ci iznine müracaat yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yabancı elçiliklerde çalışanlar için de uygun olan bu oturma izni yalnızca kişileri değil ailelerini de kapsamaktadır.

İsviçre Oturum İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İsviçre Göçmenlik Bürosu her kantonda ayrı ayrı vazife yapmaktadır. 26 kantonun kendine hususi göçmenlik bürosu bulunmaktadır. Siz hangisinde yaşamak niyetindeyseniz ilk olarak burayı belirlemeli hemen sonra bu adrese oturum izni için müracaat yapmalısınız.

Değişik bir adrese oturum izni başvurusu yaptığınızda oturmanız ihtiyaç duyulan yere göre tercih yapmanız gerektiği vurgulanmaktadır. Bu yüzden doğru noktaya başvurmak, zamandan kazanmayı sağlamaktadır.

İsviçre Oturum İzni İçin Gerekli  Evraklar

Oturma izni için gerekli evraklar dendiğinde akla ilk olarak online müracaat formu gelmektedir. İsviçre’de oturmak niyetindeyseniz ilk olarak eksiksiz şekilde online müracaat formunu doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Oturma izni için geçerliliğini sakınan seyahat  tarihinden sonrasında 6 ay daha geçerliliği olan pasaport, güncel olarak çekilmiş biyometrik fotoğraf istenen belgeler içinde yer almıştır.

Çalışmayı  düşünen kişiler bu belgelere ilave olarak; iş  sözleşmesi, iş pozisyonunu gösteren evraklar, özgeçmiş ve üniversite mezuniyet belgesi, işveren tarafınca yazılmış niçin kabul edildi belgesi ve sabıka kaydının da gerekli  evraklar içinde yer aldığını bilmeliler.

İsviçre Sınırsız Oturma İzni İçin Gerekli  Evraklar

İsviçre göçmenlik başvurusu 2019 senesinde daha  önceki yıllarda da sık sık güncellenmektedir. Bu bakımdan başvurularınızı yapmadan önce  güncel bilgileri edinmeye çaba göstermeniz önerilmektedir.

İsviçre’ye gidecek olan şahıs, sınırsız oturma izni olan C oturma iznini almak isterse malum evraklara ilave olarak birkaç evrak daha temin etmelidir.

Mevcut sahip  olunan oturum izni belgesi, İsviçre borç tahsilat evrakları, İsviçre’de toplumsal güvenlik kurumuna kayıtlı eş ya da herhangi bir çocuğun olmadığına dair evrak ve son olarak güncel alınmış polis denetim belgesi de teslim edilmesi gerek duyulan belgeler içinde yerini almaktadır. Bu belgeleri temin etmeniz halinde başvurunuz gerçekleştirilecektir.

Leave Comments