Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Ocak 26, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

6 aydan kısa süreli olarak İngiltere,uzeyl İrlanda, İskoçya yada Galler’e iş ziyareti amaçlı ziyaret etmek isteyenler İngiltere iş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

İngiltere iş ziyareti vizesi yalnız iş ziyaretleri amacıyla ve kısa süre için ( 6 aydan azca süre) İngiltere’ye gitmek isteyenlerin başvurabilecekleri bir vizedir. İngiltere iş ziyareti vizesi başvurusu yapıldığında İngiltere Başkonsolosluğu 6 aylık yada 1 – 2 – 5 ve 10 senelik süreyle vize verebilmektedir. Süre olarak değişik olmalarına karşın tüm vizeler aşağıda belirtilen şartlara tabidir. Burada belirtilen bilgiler tüm İngiltere iş ziyareti vizeleri için geçerli olan bilgilerdir.

Birleşik Krallık ülkelerinden birine iş ziyareti yaparken mühim olan seyahatinizin İngiltere “İş Ziyareti” amaçlı bir İngiltere vizesi türü kapsamında olup olmadığının değerlendirilmesidir;

 1. İş görüşmeleri, sözleşme imzalama törenleri,
 2. İşyeri gezileri,
 3. Seminerler, toplantılar, konferanslar, fuarlar ve sergiler, festival katılımları,
 4. Montaj, kurulum, teknik destek vs hizmetleri,
 5. Uluslar arası tük ve yolcu taşıyan şoförler,
 6. Güvence kapsamındaki bakım hizmetleri,
 7. Teknik takımlar,
 8. Akademisyenlerin iş ziyaretleri,
 9. Profesör ve öğretmenlerin iş ziyaretleri,
 10. Medya kuruluşu çalışanları,
 11. Film ekipleri,
 12. Din görevlileri,
 13. Danışmanlar,
 14. Hizmet içi eğitimler,
 15. Temsilciler,
 16. Klinik gözlemciler,
 17. PLAB kontrol katılımları,

ve benzeri birçok niyet iş ziyareti kapsamına girmektedir.

İş ziyareti İngiltere vizesi türleri kapsamı oldukca geniş olduğundan çoğu zaman birçok müracaat sahibi yanlışlıkla bu vizeye müracaat yapabilmektedir. Ziyaretin konusu bazı müracaat sahipleri için iş ziyareti olarak değerlendirilirken bazı müracaat sahipleri için başka bir vize türü kapsamına giriyor olabilir. Bu yüzden de seyahat  planlamanızın ve şartlarınızın doğru sınıflanmış olması gerekir. İş ziyareti vize kapsamı kadar vizeye müracaat yapabileceklerin nitelikleri de önemlidir. Şirket sahipleri, şirket çalışanları, akademisyenler, devlet memurlarından serbest  çalışanlara kadar birçok meslek gurubu iş ziyareti vizesi alabilir.

Bu kapsamda değerlendirildiğinde hangi seyahat  niyetlerinin iş ziyareti olamayacağı başvurular için ehemmiyet arz etmektedir. Bu  demek oluyor ki bazı eğitim programları iş ziyareti olarak değerlendirilirken bazıları öğrencilik olarak değerlendirilir ve İngiltere öğrenci vizesine müracaat yapılması gerekir. Bazı seminer, konuşma ve araştırma programları iş ziyareti olarak değerlendirilirken bazıları bilimsel nitelikli ziyaret kapsamındadır. Aynı şekilde bazı işyeri ziyaretleri iş ziyareti olarak değerlendirilirken bazı ziyaretler genel ziyaret ve hatta aile ziyareti olarak değerlendirilebilir. İş ziyaretlerinde ücret elde edilememesine rağmen bazı durumlarda kişinin gene de çalışma  izni alması ve uygun vizeye başvurması gerekir. Amacına uygun olarak yapılmayan vize başvurunuz yalnız hatalı müracaat türü seçildiği için reddedilebilir.

Aynı şekilde iş ziyareti vizesine müracaat yapamayacaklar da başvurular için oldukça önemlidir. Zira amaca uygun olmayan başvuruların reddedilme riski olduğu şeklinde iş ziyareti vizesi için yeterli olmayan müracaat sahiplerinin de başvuruları reddedilebilir.

Önemle belirtmek isteriz ki iş ziyareti vizelerinde iş ziyareti için başvuracak  kişinin kısa sürelerle seyahat  etmesi, Birleşik Krallıkta bulunan herhangi bir kurumdan/iş yerinden ödeme almaması ve seyahatin kişinin kariyeri ile ilgili olması gerekir.  Benzer amaçlarla seyahat  edenler için değişik vize türleri de mevcuttur;

Ücret alınacak şekilde bir program planlanıyorsa;

 1. Ücretli İş Ziyaretleri Vizesi
 2. Tier 2 vizesi
 3. TIER 5 Vizesi başvuruları yapılabilir.

Ücret alınmayacak şekilde bir program planlandıysa;

 1. TIER 4 Vizesi
 2. Bilimsel nitelikli Ziyaret Vizesi
 3. Şov Sanatçıları Vizesi
 4. Sporcu Vizesi alınabilir.

Ücret elde edilecek ziyaretlerden bazıları gene iş ziyareti kapsamında hususi bir tür olarak değerlendirilebileceği şeklinde çalışma  izni gerektiren bir durum arz edebilir. Yukarıda bahsedilen vizelerden herhangi birine dahil olmanız halinde yerine getirmeniz ihtiyaç duyulan şartlar değişecektir.

Gene sanatçılar, sporcular ve öteki yaratıcı kabiliyetler grubundaki müracaat sahipleri her ne kadar iş ziyareti yapıyor olsalar da Birleşik krallıktaki programlarının içeriğine genel ziyaret, iş ziyareti, sporcu – sanatçı – yaratıcı kabiliyetler vizesi şeklinde vizelerden birini de alması gerekebilir.

İş Ziyareti vizesi almak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 1. Başvurunuza uygun vize müracaat formunuzun doldurulması gerekir. İş ziyareti kategorisinde, yukarıda belirtildiği suretiyle, hususi ziyaretler için hususi vize türleri mevcut olduğu şeklinde sık seyahat  edenler için daha uzun süre geçerli vize türleri de bulunmaktadır. Amacınıza en doğru hizmet eden vize türüne ilişkin doğru formun doldurulması gerekmektedir.
 2. Gidiş amacınız belirtmek ve programın detaylarını belirtmek suretiyle seyahat  planının başvuruda sunulması gerekir. seyahat planından kasıt davetiye, katılım belgesi, bilet vs şeklinde çeşitli dokümanlardır. Davetiyeniz iştirakçilerin niteliklerine uygun olmalıdır.
 3. İş seyahatinin finansmanı oldukça önemlidir. Şirket sahipleri ve çalışanlar için değişik kriterler söz mevzusu olduğu şeklinde devlet memurları ve serbest  çalışanlarla sanatçı ve sporcuların her biri için de seyahat finansmanı ayrı ayrı detaylandırılır. Temelde seyahatin finanse edilmesi mevzusunda herhangi bir tereddüt yaşanmaması adına hazırlık yapılır.
 4. Eğer tüm informasyon ve belgeleriniz eksiksiz ve tam ise ve uzmanlarımız yaptıkları ön araştırma sonrası sizleri bilgilendirdikten sonrasında ve var ise eksiklerinizi sizden talep ettikten sonrasında başvurunuzun yapılması aşmasına geçilecektir. Ilk olarak İngilizceye tercümesi ihtiyaç duyulan tüm evraklarınızın çevirileri firmamız tercümanları tarafınca yapılacaktır. Bu tercümeler için (kaç dokümanın ve ne kadar uzunluktaki dokümanların söz mevzusu olduğu hesaba katılmaksızın) herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir ve firmamız banka hesabına yatıracağınız ve firmamızca belirlenen toplam vize müracaat masraflarının içine dahildir.
 5. İngiltere iş ziyareti vizesi başvurunuz firmamız uzmanlarınca online olarak yapılacaktır. Yapılmış olan başvurunuz için bir müracaat dosyası tamamlanmış olacaktır. İngiltere iş ziyareti vizesi için öngörülen ve İngiltere Başkonsolosluğu tarafınca talep edilen ücret firmamız tarafınca karşılanacak olup firmamızca sizlerden talep edilen İngiltere iş ziyareti vizesi müracaat tutarına dâhildir. 
 6. Sizler ile kontağa geçilerek biyometriktarama ( parmak izi ve göz taraması) işlemi için sizler içinde uygun olabilecek gün ve saatte buluşma alınacak ve bu buluşma evveliyatına ilişkin konfirmasyon sizlere bildirilecektir.
 7. Biyometrik taramadan sonrasında yapılmış olan vize başvurusu İngiltere Başkonsolosluğu tarafınca incelemeye alınacaktır.
 8. İstisnai de olsa İngiltere Başkonsolosluğu bire bir  görüşme yapmak suretiyle müracaat sahibin bir mülakata katılmasını talep edebilmektedir. Bu durumda firmamız bu mülakat talebi ile ilgili işlemleri takip ederek sizlere gerekli  bilgiler aktarılacaktır. Ek olarak mülakatta ne tür sorular sorulabileceği ve mülakata niçin gereksinim duyulduğu ve hangi tür problemler ile karşılaşabileceğiniz ve bu tarz şeyleri nasıl  aşabileceğiniz yönünde ve İngiltere göçmenlik kanun ve kuralları çerçevesinde sizlere informasyon verilecek ve mülakata ne ile karşılaşabileceğinizi bilir bir halde çıkmanız sağlanacaktır.  Unutulmaması ihtiyaç duyulan şey şudur; birçok kez müracaat sahipleri mülakat esnasında ne ile karşılaşacaklarını bilmemekte ve panik  havasında mülakata girmektedirler. Ek olarak sorulan soruların ne amaçla ve hangi yönde sorulduğunu bilmemekte ve kendilerinden ne türlü cevaplar beklendiğini ve hangi yanıt ve bilgilerin İngiltere vizesi başvurusunun pozitif yönde sonuçlanmasını sağlayacağını bilmemekte ve bir çok süre gerek aşırı coşku ve gerekse beklide ilk bakışta anlam ifade etmeyen kalabilecek sorulara karşı yetersiz ve noksan sayılabilecek cevaplar verilmiş olması aslına bakarsak kafi niteliklere gerçekte haiz olunmasına karşın bunların vize memuruna yeterince aktarılamaması yüzünden birçok İngiltere vizesi başvurusu haksız yere reddedilebilmektedir. Her yıl reddedilen binlerce vize başvurusunun bir çok noksan yada yetersiz ve yanlış informasyon ve belgeden meydana gelmektedir. Bunun önüne geçmek ve bu başvurunuzda bu mevzuya hakim uzmanlarla hareket etmek size ilişkin olan bir tercih.
 9. Tüm aşamalardan sonrasında, İngiltere seyahat vizesi başvurunuz eğer mülakata gerek duyulmamış ise 3 hafta içinde ve kimi zaman daha da kısa süre içinde sonuçlandırılmakta, İngiltere vizesi alınmış şekliyle pasaportunuz sizlere firmamız tarafında kargo ile bir sonraki gün ulaştırılmaktadır. İş ziyareti vizelerinde genel eğilim başvuruların olabildiğince süratli sonuçlandırılmasıdır. Sadece gene de gezi tarihiniz netse ve yetişme problemi yaşayacağınızı düşünüyorsanız öncelikli servis satın alarak başvurunuzu hızlandırabilirsiniz. Öncelikli servis satın alarak hızlandırılmış vize başvuruları 5 iş günü içinde, çoğu zaman de 2-3 iş günüde yanıtlanmaktadır.

Bilinmiş olduğu şeklinde İngiltere ziyaret vizesi 6 aylık, 1 – 2 – 5 – 10 senelik süreler için verilebilmektedir. Bu geçerlilik süreleri içinde aldığınız İngiltere ziyaret vizesi 6 aylık dahi olsa (aksi vizeniz üstünde bilhassa belirtilmedikçe) birden fazla giriş çıkış yapılabilmektedir. 6 aylık olan bir vize için 6 aydan fazla kalabilmek 12 ay içinde mümkün olmayacaktır. Sadece, 6 aylık vizenin yeniden alınması halinde aynı yıl içinde kısaca son 12 ay içinde 6 aylık kalma limiti aşılacak olduğundan bu ziyaret yasa dışı hale gelecektir. 1 – 2 – 5 – 10 senelik süreli İngiltere ziyaret vizesi türlerinde ise şahıs bir yıl içinde en fazla 6 ay İngiltere’de kalabilir. Bu mevzu vize sahibinin sorumluluğundadır. Şu demek oluyor ki şahıs vizesinin son zamanı hemen hemen gelmediği için İngiltere’de bir yıl içinde 6 aydan fazla kalırsa vize aşımı yapmış olacağı için vize ihlali söz mevzusu olacaktır. Burada vize sahibinin gözden kaçırması, unutması, vs şeklinde mazeretler kullanılamıyor. Şu demek oluyor ki bir kerede vizenizin suresi 10 senelik da olsa 6 aydan fazla İngiltere de kalamazsınız ve 6 ay dolmadan ülkeden ayrılmak zorundasınız. Sonrasında yeniden giriş yapılabilir bu 10 senelik süre içinde sadece yukarıda belirtildiği şeklinde size verilen İngiltere gezgin vizesinin geçerlilik suresi ne olursa olsun ( 6 ay, 1 – 2 – 5 – 10 senelik) son 12 ay içinde 6 aydan fazla İngiltere de kalamazsınız.

Netice itibariyle, eğer yukarıdaki şatlara uyulmazsa, vizeniz siz Türkiye’de iken yada İngiltere ye vardığınızda göçmenlik memurları tarafınca iptal edilebilir. Eğer bu eğer olmazsa bile, size verilen İngiltere gezgin vizesinin geçerlilik süresinin sona ermesine müteakip yeniden müracaat yapmak istediğinizde, bu husus İngiltere vize memuru tarafınca göz önünde bulundurulacak ve bu yeni yaptığınız başvurunuzun reddedilmesine ve İngiltere vizesi alamamanıza yol açacaktır.

İş amaçlı seyahat  eden kişiler için bazı istisnai durumlar söz mevzusudur. Mesela klinik gözlemci olan hekim ve dişçiler için verilen gözlemci vizeleri 3 aylık olarak verilir. Vize Birleşik Krallıkta uzatılarak toplamda 6 aya kadar kalınabilir. Yada ücret alımına izin verilen iş ziyareti vizeleri 6 hafta için verilir ve bu 6 hafta içinde en fazla 1 ay kullanılabilir.

Amacınıza hizmet eden bir vize başvurusunda bulunmadıysanız eğer ve gene de vize alabildiyseniz yada Birleşik Krallığa gittikten sonrasında fikriniz değiştiyse bir ekip kısıtlamalara maruz kalırsınız;

 1. Birleşik Krallıkta uygun bir iş bulsanız ve emek verme izniniz çıksa bile vizeye müracaat yapabilmek için kendi ülkenize dönmeniz gerekir. TIER 2 ve TIER 5 Emek verme Vizeleri mevzusunda firmamızdan informasyon alabilirsiniz.
 2. Birleşik Krallıkta kendi işinizi kurmaya karar verirseniz hangi ülke vatandaşı olduğunuza gore Birleşik Krallıktan ayrılmadan da vize değiştirmeniz mümkün olabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için firmamızla iletişime geçtiğinizde Birleşik Krallıktaki imkânlarınız için informasyon alabilirsiniz.
 3. Birleşik Krallıkta evlenmeye karar verirseniz evlilik yapabilmek için lüzumlu izinler artık Birleşik Krallıktayken alınamadığından yalnız resmi nikâh için ileri tarihindeki gün alabilirsiniz. Gün aldıktan sonrasında kendi ülkenize dönerek evliliğe ve gelecek planlarınıza uygun vize için müracaat yapmanız gerekir. Evlilik Ziyareti vizeleri ve Yerleşim vizeleri için firmamızdan informasyon alabilirsiniz.

Her çeşit İngiltere vizesive İngiltere ile ilgili her mevzuda ustalaşmış danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi müracaat hattı üstünden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Leave Comments