Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Nisan 7, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

 

İngiltere Yerleşim Vizesi için A1 Sınavı

Eş, nişanlı yada evli olmayan partner olarak Yerleşim (settlement) Vizesi ile Birleşik Krallık’taki  eşinin yanına yerleşmek isteyenlerin  IELTS Life Skills sınavından geçme zorunluğu vardır. İngilizce yeterlilikleri kanıtlanması istenmektedir.
Daha önce  yürürlükte olan A1 sıvalarına  ilişkin detayları bu sayfada bulabilirsiniz. Sadece yeni sisteme göre  A1 seviyesinde İngilizce dil bilgisine sahip  olunduğunu IELTS Life Skills sınavına katılarak ispatlanması gerekmektedir. Bu sınav  hakkında detaylı bilgiyi IELTS Life Skills sayfasından edinebilirsiniz.

İNGİLTERE YERLEŞİM VİZESİ İÇİN A1 SINAVLARI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

İngilizce yeterliliği mevzusunda çeşitli imkanlar mevcut;

  1. UKBA tarafınca kabul edilen ve uluslar arası geçerliliği olan bir dil sınavına girerek kontrol sonucunu başvuruda kullanabilirsiniz. Bu sayfanın genel kapsamı da aslına bakarsanız dil sınavına girmesi gerekenler ile ilgili detayları sağlamaktadır.
  2. UK Naric tarafınca tanınan ve İngilizce Eğitim veren üniversite mezuniyeti olanların diplomaları dil yeterliliğini sağlar.
  3. Son olarak İngiltere’de / Birleşik Krallıkta lisans, yüksek lisans yada doktora eğitimi almış olanların mezuniyet diplomaları da dil yeterliliği sağlamaktadır.

UKBA (Birleşik Krallık Sınır Ajansı) 29 Kasım 2010 tarihinde Yerleşim vizesine başvuru  yapacaklar için A1 düzeyinde İngilizce bilme zorunluluğunu eklemiş oldu. Her ne kadar çoğu  aile mağdur olsa da, artık yerleşim başvurularında İngilizce bilindiğine dair yeterli  kabul edilen dil sınavı talep edilmektedir.

Dil sınavı  sonucu bulunmayan İngiltere Yerleşim Vizesi başvuruları reddedilmektedir. Bazı durumlarda  İngilizce dil sınav sonucu olmayan vize başvuruları başka bir araştırma yapılmaksızın da reddedilebiliyor.  Tüm şartları yerine getirilmesine karşın  kimi zaman dil sınavı sonucu vermedikleri için başvurunun temel şartlarından birini sağlamamış oluyor. Bu yüzden de öteki şartlara bakılmaksızın başvurular reddediliyor.

İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularına getirilen A1 düzeyindeki dil bilme şartı yalnızca eşler (evli, nişanlı ve evli olmayan) için geçerli dir.18 yaş altındaki çocukları, 65 yaş üstündeki ebeveynleri ve diğer  bağımlı akrabaları kapsamamaktadır.

Son olarak A1 dil seviyesinde dil öğrenmesi mümkün olmayan başvuru  sahipleri bu şarttan muaf tutulmuşlarıdır.  65 yaşından büyük eşler, fiziki- zihinsel kusurlu olanlar ve kabul edilebilir derecede dil öğrenmeyi engelleyecek  sebebi olanlar dil  zorunluluğundan muaftırlar. Bu kapsamda dil öğrenemeyecek derecede fizyolojik yada zihinsel kusuru rapor  ile kanıtlama gerekmektedir.Doğrusu sebepleriniz konsolosluk tarafınca makul bulunursa vize alabilirsiniz, makul bulunmazsa vize alamayabilirsiniz.

KABUL EDİLEN A1 SINAVLARI İÇİN GENEL BİLGİLENDİRME

İngiltere Yerleşim Vizesi başvurularına getirilen A1 düzeyinde İngilizce dil bilme zorunluluğu uluslar arası geçerliliği olan bir dil sınavı  sonucu ile sağlanabilir.

UKBA web sitesinde 26 sınav  uluslar arası geçerliliği UKBA tarafınca kabul edilen ve vize başvurularında kullanılabilecek sınavlar olarak listelenmiştir. Bu sınavlardan yalnız 12 tanesi A1 düzeyinde sınav  sonucu alabileceğiniz sınavlardır ve bu sınavlardan da bazıları ya Türkiye’de yok yada Türkiye’de yapılan versiyonları UKBA tarafınca kabul edilmemektedir. Listede bulunmayan herhangi bir sınavın kabul edilmesi ise mümkün değildir. Bu kapsamda;

  1. Kursların verdiği kurs bitirme sertifikaları geçerli değildir,
  2. İngilizce öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dil Bilimi yada İngilizce Çevirmen Tercümanlık bölümleri mezunu olsanız dahi UK Naric tarafınca tanınmış bir eğitim kurumundan mezun olmadıysanız diplomanız geçerli değildir,
  3. Mahalli dil sınavı sonuçları geçerli değildir,
  4. UKBA tarafınca geçerliliği kabul edilmeyen herhangi bir uluslar arası dil sınavı  sonucu geçerli değildir,
  5. İngilizce eğitim dili ile eğitim almış olsanız bile UK Naric tarafınca tanınan bir üniversite olmadıkça herhangi bir yabancı üniversiteden mezuniyet diplomanız geçerli değildir,

Sertikanızın geçerli olup olmadığı uzmanımızca değerlendirilecek olup, geçersiz serfikası olanlar akredite  kuruluşlara yönlendirilecektir.

İngiltere Yerleşim Vizesi dil sınavları için detaylı bilgili sayfamızda bulabileceğiniz gibi  EYK VİZE  ofisine  e-maile yada telefonla  ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Bu anlamda başvuru  sahiplerinin bilhassa bilmesi ihtiyaç duyulan nokta bu sınavlara herhangi bir kursta giremeyecekleridir. Bir tek bu bahsedilen sınavların yapıldığı belirli şehirlerdeki merkezlerden sınava girebilir ve netice alabilirler; yalnız bu imtihan neticeleri Konsolosluk tarafınca yerleşim vize başvurularında kullanılabilir.

İngiltere konsolosluğuna yapılan  İngiltere Yerleşim (settlement) Vizesi başvurularında İngilizce öğrenmek için ne kadar çaba sarf ettiğinize değil öğrenip öğrenmediğinize bakılıyor. Bu yüzden de hangi eğitimi alırsanız alın İngilizce düzeyinizin yeterli  bulunduğunu sınav  sonucuyla yada geçerli üniversite mezuniyet belgesi sağlamanız istenmektedir.

Yukarıda detayları verilmiş olan sınavların birçoğuna öncesinden randevu  alınması  gerekiyor. Dolayısıyla müracaat takviminizi oluştururken sınavdan 2-4 hafta öncelikle randevu  alacağınızı ve sonuçların 2-4 haftada çıkacağını hesap ederek planlamana yapmanızı tavsiye ederiz.

Ek olarak sınava herhangi bir nedenden dolayı giremediğinizde ücret iadesi yapılmıyor. Sınava girmeden önce sınavı  ertelemek istediğinizde yada sınava girmekten vazgeçtiğinizde ödediğiniz ücretin belirli bir kısmını iade alabilirsiniz.

Sınavlar hakkında genel bir karşılaştırma ve eğitim düzeyinize bakılırsa sınav  tavsiyelerimiz için lütfen EYK VİZE ofislerinden uzmanlarımız ile iletişime geçin. İletişim 0312417 17 31 -0533 601 59 56

Sınavlar hakkında bu bilgiden sonrasında sınavdan iyi bir netice almak gerektiğine gelelim. Home Office partnerlerden / eşlerden A1 düzeyinde İngilizce bildiklerini ispatlamalarını istiyor. A1 denilen düzey temel İngilizce bilgisidir. Ortalama 50 saatlik bir kurs ile bu düzeyde İngilizce öğrenmek mümkündür.

Ortalama bir kursa devam edildiğinde ortalama 2 aylık bir kursa devam edilmesi yeterli  olacaktır. Burada mühim olan ve vize başvurusu yapacakların unutmaması gereken  şey  vize başvurusu yaparken kursa gitmiş olsalar bile kurs bitirme sertifikalarını kullanamayacaklarıdır.A1 Sınav sonuç belgesi

İngilizce dil bilgisini kanıtlama zorunluluğu her başvuru  sahibi için geçerliyken Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ benzer biçimde İngilizce eğitim veren üniversitelerden UK NARIC tarafınca kabul edilen bir mezuniyet belgesi ile mezun olanlar (yalnız lisans eğitimi için geçerli olmak suretiyle) bu dil şartını aslına bakarsan elde etmiş kabul edilecekler. Yüksek lisans ve doktora eğitimi kabul edilmeyecektir.

İngiltere Yerleşim (settlement) Vizesine başvuracak her bir kişinin (65 yaş üstü olanlar, fiziki yada zihinsel özürlü olanlar yada dil öğrenemeyeceğini geçerli bir gerekçeye dayandıranlar hariç) yukarıda bahsedilen sınavlardan birine girip minimum A1 düzeyinde İngilizce bildiğini kanıtlama etmesi gerekmektedir.

İngilizce dil bilme şartının ne süre yerine getirilmiş olduğu evlilik zamanı ile ilgili değildir. Doğrusu ilkin evlilik yapmış olup sınava sonrasında girebileceğiniz benzer biçimde ilkin sınava girip birlikteliği sonrasında da yapabilirsiniz. Burada mühim olan nokta bazı sınavlar yaşam boyu geçerli kabul edilirken bazı sınavlar (IELTS – TOEFL – Trinity Collage benzer biçimde) yalnız 2 yıl için geçerlidir.

Eğer İngiltere Yerleşim (settlement) Vizesi başvurusu hayata geçirmeye hakkınız yoksa, doğrusu İngiltere’de / Birleşik Krallıkta sınırsız oturum yada vatandaşlık hakkı olan birinin eşi, nişanlısı yada partneri olarak vize başvurusu yapmıyorsanız ve geçici oturumlu yada vize ile İngiltere’de / Birleşik Krallıkta kalan birinin bağımlısı olarak müracaat yapıyorsanız İngilizce dil bilme şartını yerine getirmeniz gerekmiyor.

Bu kapsamda İngiltere Ankara Antlaşması (iş sahibi yada çalışan) vizesi sahiplerinin eşleri, öteki AB üye ülke vatandaşlarının eşleri, sığınma sebebiyle geçici vize sahibi olanların eşleri, çalışma izniyle, yüksek nitelikli göçmenlikle yada öğrenci  vizesiyle İngiltere’de / Birleşik Krallıkta kalanların eşleri İngilizce dil bilme mecburiyetinden muaftır.

Gene bu kapsamda her ne kadar İngiltere / Birleşik Krallık vatandaşları bununla birlikte AB üye ülke vatandaşı olsa da AB üye ülke vatandaşlığı hakkı ile vize başvurusu yapamazlar ve vatandaşlıklarından dolayı eşleri, nişanlıları yada partnerleri için yalnız yerleşim vize başvurusu yapabilirler. Doğrusu, AB vatandaşı olsa bile bir Birleşik Krallık (İngiltere, K.İrlanda, İskoçya yada Galler) vatandaşının eşi İngilizce dil imtihanını geçmekle yükümlüdür.

Türkiye’den İngiltere Yerleşim (settlement) Vizesine başvuracak adayların İngilizce öğrenme sürelerini de göz önüne alarak plan yapmalarını tavsiye eder mevzu hakkında detaylı bilgi  için uzmanlarımıza danışabileceklerini belirtmek isteriz.

 

IELTS LIFE SKILLS NEDIR? NE İÇİN KULLANILIR?

Ielts Life Skills yeni bir İngilizce dil testidir. Bu sınav İngiltere vizesi ve belli vize sınıflarında ki göçmen vizeleri için oluşturulmuştur.Ielts Life Skill dinleme ve konuşmadan oluşur.

IELTS LIFE SKILLS SINAVININ İÇERİĞİ NASILDIR?
Sınavı diğer bir aday ve sınav gözetmeni ile yapacaksınız.Her oturumda dinleme ve konuşma olmak üzere adayların kendi kişisel başarıları değerlendirilecektir.

NEDEN IELTS LIFE SKILLS SADECE DİNLEME VE KONUSMA BÖLÜMLERİNİ KAPSAR?
Yeni sınav başvuracak adayların sadece dinleme ve konusma yeteneklerini sergilemelerini gerekli kılar.

IELTS LIFE SKILLS SINAVI NE KADAR SÜRER?
A1 seviyesindeki sınavımız 16-18 dk arası sürmektedir.

KONUSMA VE DİNLEME AYRI ZAMANLARDA MI YAPILIR?
Hayır, adaylar tek bir oturumda sınav olurlar.

IELTS LIFE SKILLS SINAVI SONUÇLARINI NE ZAMAN AÇIKLANIR?
Sınav sonuçları sınavdan itibaren 6 gün içinde açıklanır.

NE KADAR SIKLIKLA SINAVA TEKRAR GİREBİLİRİM?
Sınava tekrar girmek konusunda bir kısıtlama yoktur.

 

Leave Comments