Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 5, 2018BY Yasemin Kaptan

Hollanda Vizesi

Hollanda Vizesi için Vize Hattı Departmanımıza 0312 417 17 31 arayarak ulaşabilirsiniz.

 

Hollanda Vizesi 

Hollanda vize başvurusu iki ana başlık altında sınıflandırılmakta olup, kısa süreli (Schengen Vizesi- C tipi ) ve uzun süreli  ( oturum, çalışma ,aile birleşimi 90 günden fazla  eğitim) olmak suretiyle gruplara ayrılır.Kısa süreli vize başvurusu,müracaat  sahibinin seyahat  planına nazaran ; turistikl, ticari, ziyaret, eğitim, kültürel, konuşma ve seminer benzer halde alt bölümlere ayrılmaktadır.

Hollanda  vize başvurusu Ankara ve İstanbul illerinden gerçekleşmektedir.Kısa süreli vize başvuruları Hollanda  Konsolosluğunun yetkili kıldığı akredite kurum ve seyahat  acenteleri ile sağlanmaktadır.Hollanda Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını bire bir almayarak ilgili kurumlar üzerinden müracaat işlemlerini yürütmektedir.Fakat ilgili vize sonucu Hollanda  Konsolosluğuna aittir.

Kısa süreli Hollanda  vize başvuruları 90 güne kadar olan kapsamda averaj  7 ila 10  iş günü içinde sonuçlanmaktadır.Hollanda  Konsolosluğu vize dairesi yönetmeliğine  uyarınca vize başvurularının en geç 15 gün öncesinden en erken 90 gün öncesinden yapılmasını ifade etmektedir.

Holanda vize başvuruları resmi günlerde ve özel  günlerde yapılmamaktadır.Resmi tatillere denk gelen dönemlerde yapılan  başvurular süreç açısından uzayabileceği göz önüne alınarak gerçekleştirilmelidir.

Hollanda  vizesi için gerekli  olan evraklar kişinin toplumsal statüsü ve seyahat planına nazaran değişmekte olup, güncel ve durumunuz için gerekli   olan evrakları vize hattı departmanımızı arayarak öğrenebilirsiniz.

Hollanda  Turistik  Vize 

Hollanda’ya seyahat   edecek umuma mahsus ( bordo) geçişlik sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Hususi,Hizmet ve Diplomatik geçişlik sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftırlar.Hollanda turistik  vize başvurusunda gezi amacına uygun evrakların eksiksiz ve güncel olması öncelik arz etmektedir.Tamamlanmamış evrak yada güncel olmayan evrakların  ibraz edilmesi vize sonucunu negatif etkilemektedir.Hollanda turistik  vize başvurusu Hollanda Konsolosluğunca yetkili kılınmış vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Hollanda turistik vizesi için Eylül 2014 yılından sonrasında, vize başvurusu yapmış ve vize almış kişilerin şahsen gelmesine gerek kalmadan ilgili acenteler üstünden işlemler sağlanabilmektedir.Fakat ilk defa  vize başvurusunda bulunacak müracaat sahiplerinin biyometrik data işlemi için şahsen gelme zorunluluğu bulunmaktadır.Hollanda  vize başvuruları bir tek  Ankara ve İstanbul bölgelerinden alınmaktadır.Diğer  illerden meydana yapılan başvuru  merkezleri kapanmış   olup, müracaat  sahiplerinin bulunmuş olduğu ile nazaran  Ankara ve İstanbul bölgesine müracaat yapma hakları vardır.

Hollanda Konsolosluğu haricinde kendini Hollanda  Konsolosluğu şeklinde  tanıtıp, müracaat sahiplerinden randevu  alımı mevzusunda bankaya para yatırılması gerektirmesi gerektiğini bildiren  dolandırıcı firmalardan uzak durmanızı önemle tavsiye ederiz,Fransa Konsolosluğu randevu   alımı mevzusunda ek bir tutara tabi  olarak  tutmadığını bilgilerinize arz ederiz.ücretsiz  randevu alımı için vize hattı 0312 417 17 31 departmanımızdan destek alabilirsiniz.

Hollanda  turistik  vize başvurularında otel ve uçak  satın alma zorunluluğu bulunmamaktadır, fakat ilgili Hollanda  Konsolosluğu seyahat planınızı değerlendir iken,gseyahat  rezervasyonun güncelliğini korumasına dikkat etmektedir.Rezervasyon süresi geçmiş otel ve uçak  bilgilerini geçersiz saydığı için tarafınızdan satın alınmış otel ve uçak bileti kimi zaman talep edebilmektedir.

AB vatandaşı ile evli olanlar Hollanda  vizesi alırken prosedür bakımından bazı esnekliklere doğal olarak tutulmaktadır.Vize başvurusu esnasında, vize başvurusu evraklarının yanında AB vatandaşı eşin pasaport  fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi ve beraber seyahat edilecek ise AB vatandaşı eşin uçak  ve otel rezervasyonu çıktısı ve kontak bilgileri ilave edilerekHollanda  vize başvurusunu sağlayabilirler.Hollanda haricindeki AB vatandaşı eşi olan müracaat sahipleri vize harcından muaf iken,Hollanda  vatandaşı ile evli olan müracaat sahipleri vize harcına tabidirler.

Hollanda  turistik  vize başvurusunda seyahat planına nazaran değişik  Schengen ülkelerine seyahat söz mevzusu  ise,ilk giriş yapacağınız ülkeden ziyade en uzun süre konaklama sağlayacağınız ülkeden vize müracaat yapmanız  gerektiğini hatırlatır, örneğin i ; 4 gün Hollanda 6 gün italya seyahat planınız olması halinde, vize talep edeceğiniz ülke Hollanda  değil, İtalya’dır.

Uzun süreli   Hollanda turistik vize alımı mevzusunda yapmanız gereksinim duyulan,evraklarınız ile beraber daha  sonrasında hangi sebep ve gerekçe  gezi  etmek istediğinizi özetleyen bir dilekçe yazmanız vize memurunun değerlendirme süresinde göz önünde bulundurarak  karar vermesini elde edecektir.Uzun süreli  ve multi ( oldukca girişli ) vizenin verilmesi Hollanda Konsolosluğunun yetkisi altındadır.Eğer daha evvelinde alınmış bir Schengen vizeniz var ise, vizenin doğru kullanılıp  kulanılmadığı, gezi  planını destekleyen evrakların güvenilir olup olmadığı,tekrardan ülkeye dönme niyetinde olup bulunmadığınız değerlendirilerek  karar verilmektedir.

Hollanda  vizesi alındıktan sonrasında dikkatle incelenmesi gereksinim duyulan noktalar ; 

 • Pasaportta olan isminiz ve soyisminizle vizede basılan isim ve soyisminizin doğru olup olmadığı
 • Vizenin geçerlilik süresinin güncel olması

Vize sonucu açıklandıktan sonrasında Fransa Konsolosluğu bir tek size pasaportunuzu iade etmektedir.Geri kalan tüm evraklar arşive kaldırılarak belli bir süre muhafaza edilmektedir.

Hollanda  vizesinden red almanız halinde tekrardan vizeye müracaat etmek için ek bir süreye gerekseme olmadan, başvurunuzu Hollanda  yada başka bir ülkeye gerçekleştirmeniz mümkündür.90 gün bekleme müddeti kaldırılmış olup,müracaat sahibinin  bununla birlikte verilen red sonucuna itiraz etme hakkı da bulunmaktadır.Örneğin; müracaat sahibinin tekrardan ülkeye dönme niyetinde olmadığı anlaşılmıştır ibaresi olan bir red sonucu verilmesi halinde ilgili müracaat sahibi gerekli  ve geçerli yerleşik düzenini özetleyen dilekçe ve ilgili dökümanları sağlayarak karara itiraz edebilmektedir.

Hollanda’ya  araçla seyahat  etmeyi planlayan müracaat sahipleri sunmuş olduğu evraklara ek olarak, aracın yeşil sigortasını, internasyonal ehliyetini,aracın kendisine ilişkin olmaması halinde noterden onaylı muvafakatnameyi  sunması istenmektedir.

18 yaş altında seyahat eden  çocuk için ebeveyni ile birlikte seyahat etmesi halinde muvafakatname talep edilmemektedir. Fakat ebeveynlerinden biri ile seyahat ediyorsa noter onaylı muvafakatname söz konusudur.

İşyerinden yeni ayrılmış kişilerin şirket evrakları geçerli olması söz mevzusu değildir,fakat vize başvurusu esnasında hazırlanacak olan evraklarla birlikte SGK hizmet dökümünün sunulması ve işinizi hangi gerekçe ile sonlandırdığınıza dair  dilekçe yazmanız vize başvurusu için sakıncalı olmamamaktadır.Fakat  eski şirketinizin evrakları ile sağlanan müracaat incelemede ortaya çıkacağı için riskli olabilmektedir.

Yeni iş başlangıcı yapan  kişilerde ise son 3 aylık  maaş bodrosu ve yeni Sgk girişi sağlandığından dolayı, gene aynı şekilde evraklarını niçin tamamlayamadığına dair  detaylı dilekçe talep edilmektedir.

Hollanda  Ticari Vize 

Hollanda’ya ticari amaçla  seyahat  edecek umuma mahsus pasaport sahibi Türk Vatandaşları yada Türkiye’de yerleşik ikameti olan öteki ülke vatandaşları vizeye tabi  tutulup,amacına uygun seyahat  evrakları ile beraber vize başvurusuna bulunabilirler. Hollanda  ticari vize  başvurusu için seyahat   planının Hollanda’da ülkesinde bulunan şirket ile iş görüşmesi, iş toplantısı  organize etmek ya da Hollanda’ya iş seyahati gerçekleştirmek için başvuruya açıktır. Hollanda  ticari vizesi müracaat sahiplerine Hollanda’da çalışma  ve yaşama hakkı tanımamaktadır.

Hollanda ticari vize için aranan şartlardan öncelikli olanı ; müracaat sahibinin çalışan yada iş yeri sahibi olmasıdır.İkinci ana koşul ise Hollanda’dan ticari davetiyenizin olmasıdır.Ticari davetiyelerin orjinal olma zorunluluğu bulunmamaktadır.Elektronik ortamda gönderilen davetiyeler Hollanda Konsolosluğunca kabul edilmektedir.Ticari olarak  davet eden şirket, firmanın antetli kağıdına  müracaat sahibi adına yazmış olduğu ticari gezi sebebini içeren davetiyeyi yazışma ve adres detayları açık olacak şekilde hazırlayıp, pasaport  fotokopisi ile beraber gönderebilir.

Hollanda ticari vize başvurusu da öteki vize başvurularında olduğu gibi randevulu olarak gerçekleştirilmektedir. Randevusu olmayan müracaat sahiplerinin evrak teslimi sağlanamamaktadır.

Hollanda  ticari vize başvurusunda bulunacak müracaat sahibi, daha evvel alınmış 2014 yılından sonrasında vizesi var ise,  şahsen başvuruya gelme zorunluluğu yoktur,evraklarını aracı kurumlar ile teslim edebilirler.Evrak teslimi ve takibi  için bizlere 0312 417 17 31 ve 0533 601 59 56 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Hollanda ticari vizesinin kapsamı; firmalar arası toplantı, ticari amaçlı fuar, konuşma iştirakı,iş görüşmesi, tedarikçi ziyareti,sözleşme sözleşmesi imzalama benzer biçimde amaçlara hizmet etmektir.

Hollanda  ticari vize başvurusu  evrakların eksiksiz teslim edilmesi halinde 5 ila 7  iş günü içinde  sonuçlanabilmektedir.Hollanda  Konsolosluğunun yoğunluğu ve kapalı günleri dikkate alınarak vize başvurusu işlemlerini gerçekleştirmenizi önemle hatırlatırız.Fazlaca acil durumların söz mevzusu olması halinde VIP ve Ekpress vize hizmetlerinden faydalanarak daha kısa sürede sonuçlandırma olanağına da haiz olabilmektesiniz.

Hollanda  ticari vize başvurusu için güncel ve lüzumlu evrak listesini vize hattı departmanımızı arayarak öğrenebilirsiniz.

Hollanda  Ziyaretçi Vizesi 

Hollanda  seyahatinizin amacı Hollanda’da bulunan bir yakınızı yada arkadaşınızı ziyaret etmek ise ziyaretçi vizesinin gerektirdiği evraklara bağlı olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Hollanda ziyaretçi vize başvurusunda, müracaat sahibi adına Hollanda Belediyesinden  onaylanmış resmi davetiyenin olmasıdır.Alınan davetiyenin aslı olma zorunluluğu vardır.Davetiye ile beraber davet eden kişinin geçişlik fotokopisi yada oturum kimlik kartı fotokopisi gerekmektedir.

Hollanda  ziyaretçi vizesi hakkında güncel ve gerekli  evrak sıralaması için bizlere 0312 417 17 31 – 0533 601 59 56 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi 

Hollanda’da ikameti bulunan bir kişinin oturum kimlik kartını kaybetmesi, çaldırması yada süresinin bitmesi halinde tekrardan Hollanda’ya dönebilmek için geri dönüş  iznine haiz olması gerekmektedir.

Hollanda geri dönüş vizesi için müracaat sahibinin  oturum kartını kaybetmesi yada çaldırması halinde, kayıp ve çalıntının yapıldığı ilde emniyete müracaat ederek  kayıp- çalıntı raporu tutturması gerekmektedir.Emniyetten alınmış kayıp- çalıntı raporu ve  gene emniyetten alınmış yurda giriş çıkış belgesini sağladıktan sonrasında tercüme ve noter işlemleri gerekmektedir. tercüme ve noter hizmetleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

Hollanda Geri Dönüş Vizesi İçin Lüzumlu olan  Evraklar ;

 • 10 yıldan eski olmayan ve  minimum 18 ay geçerliliği olan geçişlik
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Emniyetten  yurda giriş- çıkış belgesi
 • Emniyetten alınmış kayıp- çalıntı belgesi
 • Evli ise Evlenme cüzdanı
 • Oturum kartının süresi bitmesi halinde oturum kartının fotokopisi
 • Geri Dönüş Sebebini açıklayan beyanat

Reşit olmayan 18 yaş altı çocuklar için

 • Öğrenci olması halinde  öğrenci belgesi
 • Ebeveynlerin  oturum yada kimlik belgesi fotokopisi

Nüfus aile kayıt belgesi de dahil olmak suretiyle tüm belgeler yeminli tercüman tarafınca çevirisi yapılarak teslim edilmelidir.tercüme işlemleriniz için 0312 417 17 31 – 0533 601 59 56