Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 5, 2018BY Yasemin Kaptan

 

Hollanda Turistik Vize

 

Hollanda  Gezinsel  Vize 

Hollanda’ya gezi   edecek umuma mahsus ( bordo) geçişlik sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Hususi,Hizmet ve Diplomatik geçişlik sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftırlar.Hollanda gezinsel  vize başvurusunda seyahat amacına uygun evrakların eksiksiz ve güncel olması öncelik arz etmektedir.Tamamlanmamış evrak yada güncel olmayan evrakların  ibraz edilmesi vize sonucunu negatif etkilemektedir.Hollanda gezinsel  vize başvurusu Hollanda Konsolosluğunca yetkili kılınmış vize merkezleri ve gezi acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Hollanda gezinsel vizesi için Eylül 2014 yılından sonrasında, vize başvurusu yapmış ve vize almış kişilerin şahsen gelmesine gerek kalmadan ilgili acenteler üstünden işlemler sağlanabilmektedir.Fakat ilk kere  vize başvurusunda bulunacak müracaat sahiplerinin biyometrik data işlemi için şahsen gelme zorunluluğu bulunmaktadır.Hollanda  vize başvuruları bir tek  Ankara ve İstanbul bölgelerinden alınmaktadır.Öteki  illerden meydana meydana getirilen müracaat  merkezleri kapanık   olup, müracaat  sahiplerinin bulunmuş olduğu ile nazaran  Ankara ve İstanbul bölgesine müracaat yapma hakları vardır.

Hollanda Konsolosluğu haricinde kendini Hollanda  Konsolosluğu şeklinde  tanıtıp, müracaat sahiplerinden buluşma  alımı mevzusunda bankaya para yatırılması gerektirmesi icap ettiğini bildiren  dolandırıcı firmalardan uzak durmanızı önemle tavsiye ederiz,Fransa Konsolosluğu buluşma   alımı mevzusunda ek bir tutara doğal olarak  olarak  tutmadığını bilgilerinize arz ederiz.parasız  buluşma alımı için vize hattı 0312 417 17 31 departmanımızdan destek alabilirsiniz.

Hollanda  gezinsel  vize başvurularında otel ve tayyare  satın alma zorunluluğu bulunmamaktadır, fakat ilgili Hollanda  Konsolosluğu gezi planınızı değerlendir iken,gseyahat  rezervasyonun güncelliğini korumasına dikkat etmektedir.Rezervasyon süresi geçmiş otel ve tayyare  bilgilerini geçersiz saydığı için tarafınızdan satın alınmış otel ve tayyare bileti kimi vakit talep edebilmektedir.

AB vatandaşı ile evli olanlar Hollanda  vizesi alırken prosedür bakımından bazı esnekliklere organik olarak tutulmaktadır.Vize başvurusu esnasında, vize başvurusu evraklarının yanında AB vatandaşı eşin geçişlik  fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi ve birlikte gezi edilecek ise AB vatandaşı eşin tayyare  ve otel rezervasyonu çıktısı ve kontak detayları ilave edilerekHollanda  vize başvurusunu sağlayabilirler.Hollanda haricindeki AB vatandaşı eşi olan müracaat sahipleri vize harcından muaf iken,Hollanda  vatandaşı ile evli olan müracaat sahipleri vize harcına tabidirler.

Hollanda  gezinsel  vize başvurusunda gezi planına nazaran değişik  Schengen ülkelerine gezi söz mevzusu  ise,ilk giriş yapacağınız ülkeden ziyade en uzun süre konaklama sağlayacağınız ülkeden vize müracaat yapmanız  icap ettiğini hatırlatır, mesela i ; 4 gün Hollanda 6 gün italya gezi planınız olması halinde, vize talep edeceğiniz ülke Hollanda  değil, İtalya’dır.

Uzun soluklu   Hollanda gezinsel vize alımı mevzusunda yapmanız gereksinim duyulan,evraklarınız ile birlikte daha  sonrasında hangi sebep ve gerekçe  seyahat  etmek istediğinizi özetleyen bir dilekçe yazmanız vize memurunun değerlendirme süresinde göz önünde bulundurarak  karar vermesini elde edecektir.Uzun soluklu  ve multi ( oldukca girişli ) vizenin verilmesi Hollanda Konsolosluğunun yetkisi altındadır.Eğer daha evvelinde alınmış bir Schengen vizeniz var ise, vizenin doğru kullanılıp  kulanılmadığı, seyahat  planını destekleyen evrakların güvenilir olup olmadığı,tekrardan ülkeye dönme niyetinde olup bulunmadığınız değerlendirilerek  karar verilmektedir.

Hollanda  vizesi alındıktan sonrasında dikkatle incelenmesi gereksinim duyulan noktalar ; 

  • Pasaportta olan isminiz ve soyisminizle vizede basılan isim ve soyisminizin doğru olup olmadığı
  • Vizenin geçerlilik süresinin güncel olması

Vize sonucu açıklandıktan sonrasında Fransa Konsolosluğu bir tek size pasaportunuzu iade etmektedir.Geri kalan tüm evraklar arşive kaldırılarak belli bir süre muhafaza edilmektedir.

Hollanda  vizesinden red almanız halinde tekrardan vizeye müracaat etmek için ek bir süreye gerekseme olmadan, başvurunuzu Hollanda  yada başka bir ülkeye gerçekleştirmeniz mümkündür.90 gün bekleme müddeti kaldırılmış olup,müracaat sahibinin  bununla beraber verilen red sonucuna itiraz etme hakkı da bulunmaktadır.Mesela; müracaat sahibinin tekrardan ülkeye dönme niyetinde olmadığı anlaşılmıştır ibaresi olan bir red sonucu verilmesi halinde ilgili müracaat sahibi lüzumlu  ve geçerli yerleşik düzenini özetleyen dilekçe ve ilgili dökümanları sağlayarak karara itiraz edebilmektedir.

Hollanda’ya  araçla gezi  etmeyi planlayan müracaat sahipleri sunmuş olduğu evraklara ek olarak, aracın yeşil sigortasını, internasyonal ehliyetini,aracın kendisine ilişkin olmaması halinde noterden onaylı muvafakatnameyi  sunması istenmektedir.

18 yaş altında gezi eden  çocuk için ebeveyni ile beraber gezi etmesi halinde muvafakatname talep edilmemektedir. Fakat ebeveynlerinden biri ile gezi ediyorsa noter onaylı muvafakatname söz mevzusudur.

İşyerinden yeni ayrılmış kişilerin şirket evrakları geçerli olması söz mevzusu değildir,fakat vize başvurusu esnasında hazırlanacak olan evraklarla beraber SGK hizmet dökümünün sunulması ve işinizi hangi gerekçe ile sonlandırdığınıza dair  dilekçe yazmanız vize başvurusu için sakıncalı olmamamaktadır.Fakat  eski şirketinizin evrakları ile sağlanan müracaat incelemede ortaya çıkacağı için riskli olabilmektedir.

Yeni iş başlangıcı icra eden  kişilerde ise son 3 aylık  maaş bodrosu ve yeni Sgk girişi sağlandığından dolayı, gene aynı şekilde evraklarını niçin tamamlayamadığına dair  detaylı dilekçe talep edilmektedir.