Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Nisan 10, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

Hindistan Vizesi 

Hindistan vizesi almak isteyen kişiler ilk olarak gezi nedenlerini bilmeliler. Gezi amacınıza bağlı olarak vizeniz ve teslim etmeniz ihtiyaç duyulan belgeleriniz de değişkenlik göstermektedir.

Hindistan her yıl binlerce turiste ev sahipliği meydana getiren ülkelerden biridir. Gezi sıklığına göz gezdirildiğinde Türkiye’den de bir o denli gezgin ağırladığı dikkat çekmektedir.

Her yıl binlerce turistin geldiği ülke vize ve gezi kurallarına bağlı olarak alım yapmaktadır. Birçok ülkeden değişik olarak Hindistan vizesi için online müracaat yapılmaktadır. Bu şekilde hem müracaat süreci daha kolay ilerlemekte hem de süre kaybı önlenmektedir.

  • Hindistan Vizesi Online Başvurusu
  • Hindistan Vizesi Iyi mi Alınır?
  • Hindistan Vizesi İçin Lüzumlu Belgeler
  • Hindistan Vize Türleri
    • Hindistan Gezgin Vizesi
    • Hindistan Ticari Vizesi
  • Hindistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Hindistan Vizesi Online Başvurusu

Hindistan vizesiz seyahat hakkı tanımadığı için muafiyet söz mevzusu değildir. Dolayısıyla yeşil, bordo, siyah ve gri pasaport sahiplerinin her biri Hindistan vizesi almak mecburiyetindedir. Dolayısıyla en fazlaca sorulan  Hindistan yeşil pasaportu vize istiyor mu endişesi de evet yanıtını almaktadır.

Vizeyi alabilmek için ilk olarak online müracaat yapılması gerekmektedir.Randevu  saatinden minimum otuz dakika önce binada olmalısınız. 15-20 dakika ilkin işlemler başlatılmakta ve size fişle sıra verilmektedir. Sıra size geldiğinde  gereken  belgeleri ve vize ücretini teslim etmeniz gerekmektedir.

Belgelerinizi teslim ettikten sonrasında parmak iziniz alınacaktır. Sonrasında vize araştırma süreciniz başlayacaktır. Vize araştırma süreciniz son bulduğunda tarafınıza mail kanalıyla bilgi  gönderilecektir.

Hindistan Vizesi Almak, Gerekli Belgeler, Başvurusu Süreci ve Vize Ücreti

Hindistan Vizesi Almak,gerekli belgeler, Başvurusu Süreci ve Vize Tutarı

Hindistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Hindistan vizesi için gerekli belgeler içinde en önemlisi pasaporttur. Pasaportunuzun en fazla 10 senelik olması, minimum 6 ay daha kullanılabilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte yapraklarında yırtılma ve eksilme durumu olmamalıdır. Minimum 2 yaprağının boş bırakılması, Hindistan seyahatinin de yazılmasını sağlayacaktır.

Gerek  duyulan belgelerden bir diğeri online müracaat formudur. Formu, doğru ve eksiksiz şekilde doldurmaya itina gösterilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlarla birlikte; 1 tane biometrik fotoğraf, banka hesap dokümanı, seyahat sağlık  sigortası, uçak  gidiş- dönüş biletleri, otel rezervasyonu, eski  pasaort var ise onun da teslim edilmesi istenmektedir.

Hindistan Vize Türleri

Hindistan vize türleri içinde en popüler olan turist vizedir. Seyahatlerin bir çoğu  Hindistan’ı görmek, kültürünü tanımak ve keyifli zaman geçirmek için yapılmaktadır. Bunlarla birlikte turist vizeyi gerçekleştirecek olan kişinin mesleği ve yaşı da son derece önemlidir.

Turist vizenin yanı sıra tercih edilen bir başka vize türü ticari vizedir. Ticari vize, Hindistan ile yapılan  iş anlaşmalarına, görüşmelerine dayanmaktadır. Dolayısıyla iş amacıyla seyahat  etmek isteyen kişilerin ticari vize temin etmesi gerekmektedir.

Hindistan turist  vizesi de ticari vizesi de kendi içinde kategorilere ayrılmış olduğu için değişik kriterler taşımaktadır. Belgeler de kriterlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir

Hindistan Turist  Vizesi

Hindistan turist vizesini tercih etmek isteyen kişiler bununla birlikte talebe, ev hanımı, emekli, çalışan, işveren veyahut memur  kategorilerinden birini seçmelidir.

Hindistan turist vizesini öğrenci olarak almak istediğinizde;öğrenci  belgesi, transkript ve ebeveynden herhangi birinin Hindistan vizesinin fotokopisi gerekmektedir. Bununla birlikte öğrenciye sponsor olacak kişinin banka hesap dokümanı da belgelenmelidir.

Emekli olarak başvuru yapacak  olan kişiler ; emeklilik cüzdanı, sağlık t karnesi ve var ise gayrimenkul tapu fotokopisi vermelidir. Ev hanımları ise eşlerinin maaş bordrosu, kendi banka hesap dokümanları ve var ise gayrimenkul tapu fotokopisi teslim etmelidir.

Hindistan Ticari Vizesi

Hindistan ticari vizesini almak isteyen kişiler çalışan veyahut işveren olmak mecburiyetindedir. İşveren olarak müracaat yapıldığında şirket evraklarının da teslim edilmesi istenmektedir. Vergi levhasının, etkinlik raporunun, ticari sicil gazetesinin ve imza sirkülerinin fotokopi şeklinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Hindistan vizesi için çalışan olarak başvuruda bulunursanız işe başladığınız zamanı kanıtlayan SGK giriş belgeniz, son 3 ayın maaş dokümanı, hizmet belgesi elinizin altında olmalıdır. Ek olarak firmanın antetli kâğıdına yazılmış olan dilekçe de dosyaya yerleştirilmelidir.

Hindstan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Hindistan vizesi için Hindistan Konsolosluğu’na başvuruda bulunulabilmektedir. Ek olarak Hindistan Büyükelçiliği de vizeleri kabul etmektedir. Başvurularınızı yaptıktan sonrasında en fazla 1 hafta içinde neticelerini alabilirsiniz.

Her şeyin yolunda gitmesi halinde vizenizin birkaç gün içinde elinizde olması mümkündür. Resmi tatiller, hususi günler ve bayramlar işlemlerin gecikmesine niçin olabilmektedir.

Bilhassa yoğunluğun fazla olduğu dönemlerde, başvuruların erken yapılması fazlaca daha önemlidir. Bu sayede kişilerin Hindistan Konsolosluğu vize işlemlerini hızlandırabilmesi, gecikme yaşanmasını engellemesi mümkündür.

Leave Comments