Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 5, 2018BY Yasemin Kaptan

Fransa Vizesi için Vize Hattı Departmanımıza 0312 417 17 31 arayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fransa Vizesi 

Fransa vize başvurusu iki ana başlık altında sınıflandırılmakta olup, kısa süreli (Schengen Vizesi- C tipi ) ve uzun süreli  ( oturum, çalışma,aile birleşimi 90 günden fazla  eğitim) olmak suretiyle gruplara ayrılır.Kısa süreli vize başvurusu,başvuru  sahibinin seyahat  planına göre ; turistik, ticari, ziyaret, eğitim, kültürel, konferans ve seminer benzer biçimde alt bölümlere ayrılmaktadır.

Fransa vize başvurusu Ankara ve İstanbul illerinden gerçekleşmektedir.Kısa süreli vize başvuruları Fransa Konsolosluğunun yetkili kıldığı akredite kurum ve seyahat  acenteleri ile sağlanmaktadır.Fransa Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını bire bir almayarak ilgili kurumlar üstünden müracaat işlemlerini yürütmektedir.Fakat ilgili vize sonucu Fransa Konsolosluğuna aittir.

Kısa süreli Fransa vize başvuruları 90 güne kadar olan kapsamda ortalama  3 ila 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.Fransa Konsolosluğu vize dairesi yönetmeliğine  uyarınca vize başvurularının en geç 15 gün öncesinden en erken 90 gün öncesinden yapılmasını ifade etmektedir.

Fransa vize başvuruları resmi günlerde ve özel günlerde yapılmamaktadır.Resmi tatillere denk gelen dönemlerde meydana getirilen başvurular süreç açısından uzayabileceği göz önüne alınarak gerçekleştirilmelidir.

Fransa vizesi için gerekli olan evraklar kişinin toplumsal statüsü ve seyahat planına göre değişmekte olup, güncel ve durumunuz için gerekli  olan evrakları vize hattı departmanımızı arayarak öğrenebilirsiniz.

Fransa Turistik Vize 

Fransa’ya seyahat  edecek umuma mahsus ( bordo) geçişlik sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Hususi,Hizmet ve Diplomatik geçişlik sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftırlar.Frsansa turistik  vize başvurusunda gezi amacına uygun evrakların eksiksiz ve güncel olması öncelik arz etmektedir.Tamamlanmamış evrak yada güncel olmayan evrakların  ibraz edilmesi vize sonucunu negatif etkilemektedir.Fransa turistik  vize başvurusu Fransa Konsolosluğunca yetkili kılınmış vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Fransa turistik vizesi için Eylül 2014 yılından sonrasında, vize başvurusu yapmış ve vize almış kişilerin şahsen gelmesine gerek kalmadan ilgili acenteler üstünden işlemler sağlanabilmektedir.Fakat ilk defa vize başvurusunda bulunacak müracaat sahiplerinin biyometrik data işlemi için şahsen gelme zorunluluğu bulunmaktadır.Fransa vize başvuruları sadece  Ankara ve İstanbul bölgelerinden alınmaktadır.Diğer illerden yapılan müracaat merkezleri kapanmış  olup, başvuru  sahiplerinin bulunmuş olduğu ile göre  Ankara ve İstanbul bölgesine müracaat yapma hakları vardır.

Fransa Konsolosluğu haricinde kendini Fransa Konsolosluğu benzer biçimde tanıtıp, müracaat sahiplerinden randevu alımı konusunda bankaya para yatırılması icap ettiğini bildiren  dolandırıcı firmalardan uzak durmanızı önemle tavsiye ederiz,Fransa Konsolosluğu randevu  alımı mevzusunda ek bir tutara tabi  tutmadığını bilgilerinize arz ederiz. ücretsiz  randevu alımıı için vize hattı 0312 417 17 31 departmanımızdan destek alabilirsiniz.

Fransa turistik  vize başvurularında otel ve uçak  satın alma zorunluluğu bulunmamaktadır, fakat ilgili Fransa Konsolosluğu seyahat  planınızı değerlendir iken,seyahat  rezervasyonun güncelliğini korumasına dikkat etmektedir.Rezervasyon süresi geçmiş otel veu çak bilgilerini geçersiz saydığı için tarafınızdan satın alınmış otel ve uçak  bileti bazen talep edebilmektedir.

AB vatandaşı ile evli olanlar Fransa vizesi alırken prosedür bakımından bazı esnekliklere tabi tutulmaktadır.Vize başvurusu esnasında, vize başvurusu evraklarının yanında AB vatandaşı eşin pasaport fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi ve birlikte gezi edilecek ise AB vatandaşı eşin uçak ve otel rezervasyonu çıktısı ve kontak detayları ilave edilerek Fransa vize başvurusunu sağlayabilirler.Fransa haricindeki AB vatandaşı eşi olan müracaat sahipleri vize harcından muaf iken,Fransa vatandaşı ile evli olan müracaat sahipleri vize harcına tabidirler.

Fransa turistik vize başvurusunda seyahat planına göre farklı  Schengen ülkelerine seyahat  söz konusu  ise,ilk giriş yapacağınız ülkeden ziyade en uzun süre konaklama sağlayacağınız ülkeden vize müracaat yapmanız icap ettiğini hatırlatır, mesela ; 4 gün Fransa 6 gün italya gezi planınız olması halinde, vize talep edeceğiniz ülke Fransa değil, İtalya’dır.

Uzun süreli  Fransa turistik  vize alımı mevzusunda yapmanız ihtiyaç duyulan,evraklarınız ile birlikte hemen sonra hangi sebep ve gerekçe  seyahat  etmek istediğinizi özetleyen bir dilekçe yazmanız vize memurunun değerlendirme süresinde göz önünde bulundurarak  karar vermesini elde edecektir.Uzun soluklu ve multi ( çok girişli ) vizenin verilmesi Fransa Konsolosluğunun yetkisi altındadır.Eğer daha evvelinde alınmış bir Schengen vizeniz var ise, vizenin doğru kullanılıp  kulanılmadığı, seyahat  planını destekleyen evrakların güvenilir olup olmadığı,tekrardan ülkeye dönme niyetinde olup bulunmadığınız değerlendirilerek  karar verilmektedir.

Fransa vizesi alındıktan sonrasında dikkatle incelenmesi ihtiyaç duyulan noktalar ; 

 • Pasaportta olan isminiz ve soyisminizle vizede basılan isim ve soyisminizin doğru olup olmadığı
 • Vizenin geçerlilik süresinin güncel olması

Vize sonucu açıklandıktan sonrasında Fransa Konsolosluğu sadece size pasaportunuzu iade etmektedir.Geri kalan tüm evraklar arşive kaldırılarak belli bir süre muhafaza edilmektedir.

Fransa vizesinden red almanız halinde tekrardan vizeye müracaat etmek için ek bir süreye gerekseme olmadan, başvurunuzu Fransa yada başka bir ülkeye gerçekleştirmeniz mümkündür.90 gün bekleme müddeti kaldırılmış olup,müracaat sahibinin  bununla beraber verilen red sonucuna itiraz etme hakkı da bulunmaktadır.Mesela; müracaat sahibinin tekrardan ülkeye dönme niyetinde olmadığı anlaşılmıştır ibaresi olan bir red sonucu verilmesi halinde ilgili müracaat sahibi gerekli  ve geçerli yerleşik düzenini özetleyen dilekçe ve ilgili dökümanları sağlayarak karara itiraz edebilmektedir.

Fransa’ya araçla seyahat  etmeyi planlayan müracaat sahipleri sunmuş olduğu evraklara ek olarak, aracın yeşil sigortasını, internasyonal ehliyetini,aracın kendisine ait olmaması halinde noterden onaylı muvafakatnameyi  sunması istenmektedir.

18 yaş altında seyahat eden  çocuk için ebeveyni ile beraber seyahat  etmesi halinde muvafakatname talep edilmemektedir. Fakat ebeveynlerinden biri ile seyahat  ediyorsa noter onaylı muvafakatname söz konusuduur.

İşyerinden yeni ayrılmış kişilerin şirket evrakları geçerli olması söz mevzusu değildir,fakat vize başvurusu esnasında hazırlanacak olan evraklarla beraber SGK hizmet dökümünün sunulması ve işinizi hangi gerekçe ile sonlandırdığınıza dair  dilekçe yazmanız vize başvurusu için sakıncalı olmamamaktadır.Fakat  eski şirketinizin evrakları ile sağlanan müracaat incelemede ortaya çıkacağı için riskli olabilmektedir.

Yeni iş başlangıcı elde eden kişilerde ise son 3 aylık  maaş bodrosu ve yeni Sgk girişi sağlandığından dolayı, gene aynı şekilde evraklarını niçin tamamlayamadığına dair  detaylı dilekçe talep edilmektedir.

Fransa Ticari Vize 

Fransa’ya ticari amaçla  seyahat edecek umuma mahsus pasaport sahibi Türk Vatandaşları veya Türkiye’de yerleşik ikameti olan diğer ülke vatandaşları vizeye tabi tutulup,amacına uygun seyahat evrakları ile birlikte vize başvurusuna bulunabilirler. Fransa ticari vize  başvurusu için seyahat  planının Fransa’da ülkesinde bulunan firma ile iş görüşmesi, iş toplantısı  organize etmek ya da fransa’ya iş seyahati gerçekleştirmek için başvuruya açıktır. Fransa ticari vizesi başvuru sahiplerine fransa’da çalışma ve yaşama hakkı tanımamaktadır.

Fransa ticari vize için aranan şartlardan öncelikli olanı ; başvuru sahibinin çalışan veya iş yeri sahibi olmasıdır.İkinci ana şart ise Fransa’dan ticari davetiyenizin olmasıdır.Ticari davetiyelerin orjinal olma zorunluluğu bulunmamaktadır.Elektronik ortamda gönderilen davetiyeler Fransa Konsolosluğunca kabul edilmektedir.Ticari olarak  davet eden firma, firmanın antetli kağıdına  başvuru sahibi adına yazmış olduğu ticari seyahat sebebini içeren davetiyeyi iletişim ve adres bilgileri açık olacak şekilde hazırlayıp, pasaport fotokopisi ile birlikte gönderebilir.

Fransa ticari vize başvurusu da diğer vize başvurularında olduğu gibi randevulu olarak gerçekleştirilmektedir. Randevusu olmayan başvuru sahiplerinin evrak teslimi sağlanamamaktadır.

Fransa ticari vize başvurusunda bulunacak başvuru sahibi, daha önceden alınmış 2014 yılından sonra vizesi varsa,  şahsen başvuruya gelme zorunluluğu yoktur,evraklarını aracı kurumlar ile teslim edebilirler.Evrak teslimi ve takibi için bizlere 0312 417 17 31 ve 0533 601 59 56 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Fransa ticari vizesinin kapsamı; şirketler arası toplantı, ticari amaçlı fuar, konferans katılımı,iş görüşmesi, tedarikçi ziyareti,kontrat sözleşmesi imzalama gibi amaçlara hizmet etmektir.

Fransa ticari vize başvurusu  evrakların eksiksiz teslim edilmesi halinde 3 ila 5 iş günü arasında  sonuçlanabilmektedir.Fransa Konsolosluğunun yoğunluğu ve kapalı günleri dikkate alınarak vize başvurusu işlemlerini gerçekleştirmenizi önemle hatırlatırız.Çok acil durumların söz konusu olması halinde VIP ve Ekpress vize hizmetlerinden faydalanarak daha kısa sürede sonuçlandırma imkanına da sahip olabilmektesiniz.

Fransa ticari vize başvurusu için güncel ve gerekli evrak listesini vize hattı departmanımızı arayarak öğrenebilirsiniz.

Fransa Ziyaretçi Vizesi 

Fransa seyahatinizin amacı Fransa’da bulunan bir yakınızı veya arkadaşınızı ziyaret etmek ise ziyaretçi vizesinin gerektirdiği evraklara bağlı olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Fransa ziyaretçi vize başvurusunda, başvuru sahibi adına Fransa Profektörlüğünce onaylanmış resmi davetiyenin olmasıdır.Alınan davetiyenin aslı olma zorunluluğu vardır.Davetiye ile birlikte davet eden kişinin pasaport fotokopisi veya oturum kimlik kartı fotokopisi gerekmektedir.

Fransa ziyaretçi vizesi hakkında güncel ve gerekli evrak listesi için bizlere 0312 417 17 31 – 0533 601 59 56 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Fransa Geri Dönüş Vizesi 

Fransa’da ikameti bulunan bir kişinin oturum kimlik kartını kaybetmesi, çaldırması veya süresinin bitmesi halinde tekrardan Fransa’ya dönebilmek için geri dönüş  iznine sahip olması gerekmektedir.

Fransa geri dönüş vizesi için başvuru sahibinin  oturum kartını kaybetmesi veya çaldırması halinde, kayıp ve çalıntının yapıldığı ilde emniyete müracaat ederek  kayıp- çalıntı tutanağı tutturması gerekmektedir.Emniyetten alınmış kayıp- çalıntı tutanağı ve  yine emniyetten alınmış yurda giriş çıkış belgesini sağladıktan sonra çeviri ve noter işlemleri gerekmektedir. çeviri ve noter hizmetleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

Fransa Geri Dönüş Vizesi İçin Gerekli olan  Evraklar ;

 • 10 yıldan eski olmayan ve  en az 18 ay geçerliliği olan pasaport
 • 2 adet biyometrik resim
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Emniyetten  yurda giriş- çıkış belgesi
 • Emniyetten alınmış kayıp- çalıntı tutanağı
 • Fransa’dan temin edilmiş en son ya ait  fatura ( elektrik, su veya doğalgaz)
 • Evli ise Evlenme cüzdanı
 • Oturum kartının süresi bitmesi halinde oturum kartının fotokopisi

Reşit olmayan 18 yaş altı çocuklar için 

 • Öğrenci belgesi
 • Doğum belgesi ( doğum fransa’da gerçekleşti ise)
 • Ebeveynlerin  oturum veya kimlik belgesi fotokopisi
 • Sağlık karnesi fotokopisi

Nüfus aile kayıt belgesi de dahil olmak üzere tüm belgeler yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılarak noter onaylı olmalıdır. Noter ve çeviri işlemleriniz için 0312 417 17 31 – 0533 601 59 56