Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 5, 2018BY Yasemin Kaptan

Fransa Turistik Vize

Fransa Gezinsel Vize 

Fransa’ya gezi  edecek umuma mahsus ( bordo) geçişlik sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Hususi,Hizmet ve Diplomatik geçişlik sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftırlar.Frsansa gezinsel  vize başvurusunda seyahat amacına uygun evrakların eksiksiz ve güncel olması öncelik arz etmektedir.Tamamlanmamış evrak yada güncel olmayan evrakların  ibraz edilmesi vize sonucunu negatif etkilemektedir.Fransa gezinsel  vize başvurusu Fransa Konsolosluğunca yetkili kılınmış vize merkezleri ve gezi acenteleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Fransa gezinsel vizesi için Eylül 2014 yılından sonrasında, vize başvurusu yapmış ve vize almış kişilerin şahsen gelmesine gerek kalmadan ilgili acenteler üstünden işlemler sağlanabilmektedir.Fakat ilk kez vize başvurusunda bulunacak müracaat sahiplerinin biyometrik data işlemi için şahsen gelme zorunluluğu bulunmaktadır.Fransa vize başvuruları yalnız  Ankara ve İstanbul bölgelerinden alınmaktadır.Öteki illerden meydana getirilen müracaat merkezleri kapanık  olup, müracaat  sahiplerinin bulunmuş olduğu ile gore  Ankara ve İstanbul bölgesine müracaat yapma hakları vardır.

Fransa Konsolosluğu haricinde kendini Fransa Konsolosluğu benzer şekilde tanıtıp, müracaat sahiplerinden buluşma alımı mevzusunda bankaya para yatırılması gerektirme ettiğini bildiren  dolandırıcı firmalardan uzak durmanızı önemle tavsiye ederiz,Fransa Konsolosluğu buluşma  alımı mevzusunda ek bir tutara doğal olarak  tutmadığını bilgilerinize arz ederiz. parasız  buluşma alımıı için vize hattı 0312 417 17 31 departmanımızdan destek alabilirsiniz.

Fransa gezinsel  vize başvurularında otel ve tayyare  satın alma zorunluluğu bulunmamaktadır, fakat ilgili Fransa Konsolosluğu gezi  planınızı değerlendir iken,gezi  rezervasyonun güncelliğini korumasına dikkat etmektedir.Rezervasyon süresi geçmiş otel veu çak bilgilerini geçersiz saydığı için tarafınızdan satın alınmış otel ve tayyare  bileti kimi zaman talep edebilmektedir.

AB vatandaşı ile evli olanlar Fransa vizesi alırken prosedür bakımından bazı esnekliklere doğal olarak tutulmaktadır.Vize başvurusu esnasında, vize başvurusu evraklarının yanında AB vatandaşı eşin geçişlik fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi ve beraber seyahat edilecek ise AB vatandaşı eşin tayyare ve otel rezervasyonu çıktısı ve kontak bilgileri ilave edilerek Fransa vize başvurusunu sağlayabilirler.Fransa haricindeki AB vatandaşı eşi olan müracaat sahipleri vize harcından muaf iken,Fransa vatandaşı ile evli olan müracaat sahipleri vize harcına tabidirler.

Fransa gezinsel vize başvurusunda gezi planına gore değişik  Schengen ülkelerine gezi  söz mevzusu  ise,ilk giriş yapacağınız ülkeden ziyade en uzun süre konaklama sağlayacağınız ülkeden vize müracaat yapmanız gerektirme ettiğini hatırlatır, örneğin ; 4 gün Fransa 6 gün italya seyahat planınız olması halinde, vize talep edeceğiniz ülke Fransa değil, İtalya’dır.

Uzun soluklu  Fransa gezinsel  vize alımı mevzusunda yapmanız gereksinim duyulan,evraklarınız ile beraber derhal sonrasında hangi sebep ve gerekçe  gezi  etmek istediğinizi özetleyen bir dilekçe yazmanız vize memurunun değerlendirme süresinde göz önünde bulundurarak  karar vermesini elde edecektir.Uzun soluklu ve multi ( oldukca girişli ) vizenin verilmesi Fransa Konsolosluğunun yetkisi altındadır.Eğer daha evvelinde alınmış bir Schengen vizeniz var ise, vizenin doğru kullanılıp  kulanılmadığı, gezi  planını destekleyen evrakların güvenilir olup olmadığı,tekrardan ülkeye dönme niyetinde olup bulunmadığınız değerlendirilerek  karar verilmektedir.

Fransa vizesi alındıktan sonrasında dikkatle incelenmesi gereksinim duyulan noktalar ; 

  • Pasaportta olan isminiz ve soyisminizle vizede basılan isim ve soyisminizin doğru olup olmadığı
  • Vizenin geçerlilik süresinin güncel olması

Vize sonucu açıklandıktan sonrasında Fransa Konsolosluğu yalnız size pasaportunuzu iade etmektedir.Geri kalan tüm evraklar arşive kaldırılarak belli bir süre muhafaza edilmektedir.

Fransa vizesinden red almanız halinde tekrardan vizeye müracaat etmek için ek bir süreye gerekseme olmadan, başvurunuzu Fransa yada başka bir ülkeye gerçekleştirmeniz mümkündür.90 gün bekleme müddeti kaldırılmış olup,müracaat sahibinin  bununla birlikte verilen red sonucuna itiraz etme hakkı da bulunmaktadır.Sözgelişi; müracaat sahibinin tekrardan ülkeye dönme niyetinde olmadığı anlaşılmıştır ibaresi olan bir red sonucu verilmesi halinde ilgili müracaat sahibi lüzumlu  ve geçerli yerleşik düzenini özetleyen dilekçe ve ilgili dökümanları sağlayarak karara itiraz edebilmektedir.

Fransa’ya araçla gezi  etmeyi planlayan müracaat sahipleri sunmuş olduğu evraklara ek olarak, aracın yeşil sigortasını, internasyonal ehliyetini,aracın kendisine ilişkin olmaması halinde noterden onaylı muvafakatnameyi  sunması istenmektedir.

18 yaş altında gezi eden  çocuk için ebeveyni ile birlikte gezi  etmesi halinde muvafakatname talep edilmemektedir. Fakat ebeveynlerinden biri ile gezi  ediyorsa noter onaylı muvafakatname söz konusuduur.

İşyerinden yeni ayrılmış kişilerin şirket evrakları geçerli olması söz mevzusu değildir,fakat vize başvurusu esnasında hazırlanacak olan evraklarla birlikte SGK hizmet dökümünün sunulması ve işinizi hangi gerekçe ile sonlandırdığınıza dair  dilekçe yazmanız vize başvurusu için sakıncalı olmamamaktadır.Fakat  eski şirketinizin evrakları ile sağlanan müracaat incelemede ortaya çıkacağı için riskli olabilmektedir.

Yeni iş başlangıcı elde eden kişilerde ise son 3 aylık  maaş bodrosu ve yeni Sgk girişi sağlandığından dolayı, gene aynı şekilde evraklarını niçin tamamlayamadığına dair  detaylı dilekçe talep edilmektedir.