Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Nisan 5, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

 

Dubai Konsolosluğu

 

Dubai Ankara Büyükelçiliği

Birleşik Arap Emirlikleri’ni resmi bir kurum olarak Türkiye’de temsil eden Dubai Ankara Büyükelçiliği, Dubai vize işlemlerini online sistem üstünden kabul yada reddeden bir kurumdur. Dubai vizesine Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi onay verir. Müracaat neticeleri ise e-maille müracaat sahibine gönderilir.

Dubai Vize Başvurusu

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Ankara Büyükelçiliği, Ankara ve çevre illerden gelen Dubai vize başvurularını kabul etmektedir. Dubai vizesi e-visa sistemi üstünden verilir ve pasaporta işlenmez. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportları olan siyah, yeşil ve gri pasâport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başta Dubai olmak suretiyle Abu Dabi, Acman, Füceyre, Şerce, Resül-Hayme ve Ummül-Kayveyn’e vizesiz seyahat edebilirler. Umuma mahsus bordo pasâport sahipleri ise vize muafiyeti kapsamı dışında olup Dubai vizesi almak zorundadırlar. Gerekli evrakların hazırlanarak online sistem üzerinden  başvuru  formuna evrakların ilave edilmesi ile başvurular tamamlanır

Dubai vize başvurusu için pasaportun fotoğraflı hali ve kimlik ön ve arkalı olarak taranır. Başvuru  formuna ilave edildikten sonra online vize başvurusu yapılır.

Online başvurular tarafımızca sağlanmakta olup,bizlere iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Dubai Vizesi Nasıl  Alınır?

Dubai vize başvurusu yapıldıktan sonrasında Dubai Ankara Büyükelçiliği onay süreci başlar. Pazartesi-Cuma 09:00-16:00 arası çalışan büyükelçiliğin iş yoğunluğuna göre ortalama 3 iş günü içinde dönüş yapılır. Başvuruların resmi tatiller ve mesai saatleri haricinde yapılması başvurunun sonuçlanmasını geciktireceğinden mesai saatlerinde yapılasına dikkat etmek gerekir. Başvurular pozitif sonuçlandığında vize müracaat sahibine e-maille gönderilir ve pasaporta işlenmez. Pdf formatında ve barkotlu olarak hazırlanan vizenin bilgisayar çıktısını almak yeterlidir. Dubai seyahati esnasında vize sahibi bilgisayar çıktısını yanından ayırmamalıdır. 18 yaşın altındaki çocuklar için yapılan  vize başvuruları ebeveyn vize onayı ile yapılabilir.

Dubai Vizesi Şartları

Dubai vizesinin geçerlilik süresi onaylandığı günden başlayarak 58 gündür. Vize sahibi bu süre içinde kesinlikle Dubai’ye giriş yapmalıdır. 29. günün sonunda ise Dubai’den çıkış zorunludur. Dubai vize sahibinin 29. gün sonunda ülkeden çıkış yapmaması durumunda para cezası uygulanmaktadır.

Vize başvuruları online sistem üzerinden yapılır ve 3 iş günü içinde pozitif ya da negatif cevaplanır. Verilen Dubai vizeleri tek girişlidir.

Umuma mahsus bordo pasaportlara vize uygulanmakta olup yeşil ve siyah pasâport sahipleri vizeden muaftır.

Pasaportun Dubai’ye giriş tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerliliğinin olması zorunludur.
Pasaportlar resimli yüzü taranarak JPEG yada PDF olarak kaydedilmeli ve müracaat formuna eklenmelidir.

Dubai vizesi  Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği tarafınca onaylandıktan sonrasında bilgisayar çıktısı alınıp saklanır ve Dubai seyahati süresince şahıs yanında taşır.18 yaşın altında olan çocuklar için başvurular 1. aşama akrabalar tarafınca yapılır.

Dubai Vize Türleri

Dubai vizeleri seyahat amacına göre sınıflanır.
Turist vizeler
Transit vize
Vapur vizesi (Cruise vize)
Ticari vize

Vize türüne göre  istenen evraklar da farklılık göstermektedir. Her bir kategorideki Dubai vizesinin Göçmenlik ofisi tarafınca onaylandıktan sonrasında geçerlilik süresi 58 gündür. Kısaca vize sahibi 58 gün içinde Dubai’ye giriş yapmalıdır. Bir tek transit vizelerde bu süre 30 gün ile sınırlandırılmıştır. Transit vize alan biri en geç 30 gün içinde Dubai’ye giriş yapmalıdır. Göçmenlik ofisinin belirlediği süreler dışına çıkıldığında vize iptali yapıldığından bu sürelere riayet edilmesi önemlidir.

Dubai’de kalış süresine göre Dubai vizeleri sınıflandırılmıştır.
30 günlük
90 günlük
96 saatlik/48 saatlik 

Kısa süreli çoklu giriş vizesi ve Uzun dönem oldukça giriş vizesi olup süre olarak değişik vize türleri bulunmaktadır. Dubai Ankara Büyükelçiliği uzun dönem çok  girişli vize başvurularını durdurmuş olup yeni bir karara kadar bu gruptaki vize başvurularını kabul etmemektedir.

.

Dubai Vizesi Kaç Günde Alınır?

Dubai Konsolosluğu vize başvurusu yapıldıktan sonrasında ortalama 2-5 günde başvurular değerlendirilmekte ve netice pozitif ya da negatif müracaat sahibine e-maille bildirilmektedir. Dubai göçmenlik ofisinin iş yoğunluğu, müracaat öncesi ya da sonrası araya giren resmi tatil günleri başvurunun sonuçlanma süresini uzatır. Türkiye’deki yabancı uyruklu kişilerin başvuruları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına nazaran daha uzun sürede sonuçlanır.

Dubai Vize Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Birleşik Arap Emirliklerine giriş şartları Birleşik Arap Emirlikleri Temsilcilikleri tarafınca belirlenmiştir. Konsolosluklar ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin kamu düzenini bozmaması, ekonomik olarak yük olmaması ve kamu sağlığı olarak risk oluşturmaması benzer biçimde mevzulara dikkat eder. Bazı durumlarda Dubai vize başvuruları talep edilen koşulların yerine getirilmemesi sebebi ile reddedilir. Vize başvurularının reddedildiği durumlar:

  • Vize müracaat türünün netleşmemesi ve seyahat  amacının belirsiz olması
  • Evrakların sahte  yada eksik olması
  • Pasaportun 6 aydan daha az  geçerlilik süresi bulunması
  • Dubai için daha ilkin sınır dışı kararının alınmış olması
  • Müracaat sahibinin kamu düzeni için çekince oluşturması
  • Gezi sonunda ülkeden ayrılacağını gösteren belgelerin sunulmaması benzer biçimde durumlarda Dubai vize başvuruları reddedilir. Vize başvurularının Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Ankara Büyükelçiliğine online olarak resmi tatil günleri haricinde yapılması önemlidir.

Dubai Vize Tutarı

Vize ücretleri her yıl belli dönemlerde Dubai göçmenlik ofisi tarafınca güncellenmektedir. Ücretler dolar bazında günlük kurdan hesaplanır ve Türk Lirası olarak ödenir. Dubai vize müracaat tutarının ödenmesi başvurunun kati pozitif sonuçlanacağı anlamına gelmez. Başvurular negatif sonuçlandığında ücretin iadesi söz mevzusu değildir.

Alınan ücret Dubai vize başvurusu değerlendirme tutarı olup başvurunun reddi durumunda iade edilmemektedir. Başvuruların değerlendirilmesinde tek yetkili kurum Dubai Göçmenlik ofisidir. Turist amaçlı Dubai seyahati yapmak isteyen ve herhangi bir suça karışmamış kişilerin başvurularının onaylanmaması için bir engel yoktur. Fazlaca ender de olsa Dubai Göçmenlik ofisi tarafınca müracaat sahibinden güvence bedeli istenebilir. 3.000 USD olan güvence bedeli başvurunun negatif neticelenmesi durumunda iade edilir.

Dubai Turist Vize İşlemleri

Dubai turist vizeleri kısa ve uzun ssüreli vizeler olup tek girişli ve oldukça girişli vizelerdir. Dubai kısa süreli turist vizede Dubai’de konaklama süresi 30 gün olup 28. günün sonunda ülkeden çıkmak gerekir. Çok girişli ve kısa süreli turist vizede her seyahatte gene 28. gün sonunda Dubai seyahati sonlandırılmalı, süre aşılmış olduğu taktirde 3.000 USD cezai yaptırımın uygulanacağı unutulmamalıdır.

Uzun süreli  Dubai vizesi için turist vizelerde Dubai’de konaklama süresi 90 gündür. Tek ya da oldukça girişli olsun bu vizeye haiz olanlar 90 gün sonunda Dubai’den çıkmak zorundadırlar. Dubai turist vizesi için gerekli evrakların ibraz edilmesi durumunda herhangi bir yanlış yada noksan bilgilendirme olmadığı taktirde başvurular pozitif değerlendirilir. İstenen belgeler Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sisteminde müracaat formuna eklenmiş olur, vize tutarı dekontu ile beraber gönderilerek müracaat tamamlanır.

Leave Comments