Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Ocak 12, 2019BY Admin ( 0 ) Comment

Almanya’da Sosyal Yardımlar Nedir ,Kimler Nasıl Faydalanabilir?

Almanya’da her ihtiyaca göre yardım kuruluşları bulunmaktadır ;

Sozialamt ( Sosyal Yardımlaşma Kuruluşu)

Arbeitsamt ( İşsizlik Maaşı Kuruluşu )

Wohnungsamt ( Ev Kirası Yardımı )

Kindergeld( Çocuk Parası )

Elterngeld (Ebeveyn Parası )

Sosyal  Yardımlar Kurumu Nedir ve Size Ne Gibi  Yardımlar Sağlamaktadır ?

Sosyal Yardımlar Kurumu görevi ve işleyişi gereği, Almanya’da en alt seviyede bulunan hiçbir gelir ve birikimi olmayan kişilere yardım eder.Sosyal yardımlar kuruma başvuru  yapmanız halinde üzerinize  kayıtlı ev otomobil yada mali birikim olmaması gerekmektedir.Ortalama  olarak bağlanan maaş 2018 yılı ile eğer kişi tek ve evli değil ise aylık 426 Euro’dur.Bu maaş suni  yaşam gereksinimlerini karşılamak için verilir. Kısaca bir nevi gıda  yardımıdır.Eğerki evli iseniz sosyal  yardımlar kurumu aylık kişi başı 374 Euro bağlamaktadır ve çocuğunuz var ise 6 yaş grubuna kadar 270 Euro da çocuk için ödeme yapılmaktadır.

Eğerk ki oturulan ev kira ise, kira masrafıda Sosyal  Yardımlar Kurumunca karşılanmaktadır.Genel İtibariyle ev kirası nakit olmak yerine ev sahibinin hesabına yatırılmaktadır.Sosyal l yardımlar kurumun sağlamış olduğu maddi imkanlar, sosyal yardımdan faydalanan kişilerin iş bulma sürecine kadardır. Kişi iş bulduktan sonrasında alınan yardımlar kesilmektedir.

Almanya’da Sosyal yardımlar kurumunun bu yardımlara karşılık sizden beklentisi elbet olmaktadır,her ay düzenli olmak kaydıyla sizi termin ( radevuya) çağırmaktadır ve her görüşmede  özelliklerinizi ve iş kriterlerinizi belirlemeye yönelik bilgiler toplamaktadır hatta bir nevi işçi bulma kurumu benzer biçimde açık olan iş alanlarına   sizi yönlendirmeye çalışır ve tdüzenli  olarak her ay başvurduğunuz firmaların bilgisini sizden ister.

İşsizlik maaşı bağlayan kurum ise Arbeitsamt’dır.İşsizlik ödeneği maaşı alabilmek için bir iş yerinde minimum 12 ay düzenli  olarak çalışmış olmanız gerekmektedir. İşsizlik maaşı size daha önce çalıştığınız maaşınızdan meydana gelen  kesinitiler ölçüsünde işsiz  kaldığınız dönemde 6 ay ile 12 ay içinde ödenir. İşsizlik maaşı eğer tek kişi iseniz maaşınızın %60 ‘ı eğer evli ve çocuklarınız var ise maaşınızın %67 ‘sini kapsar.

Almanya’da çocuk yardımı Kindergeld( çocuk- kreş yardımı) 3- 6 yaş arasıçocukları  kapsamaktadır.Kreşe yerleştirme ve kreş bulma ebeveyn’e  ait olup ,çocuğun kreş harcaması 6-12 ay süresince Alman devleti tarafınca karşılanır.Kreş harcamasıyla beraber çocuğun yiyecek harcaması , herhangi bir aktivite var ise bu harcamalar da gene devlet güvencesi altındadır. Eğer aileden biri iş bulup çalışmaya başlarsa bu harcama Almanya tarafınca durdurulur.

Yaşlılar ise SVG ödeneği almaktadır ve süresi diğerlerine nazaran daha uzundur.Ek olarak Almanya’da emekli maaşlarının düşük olmasından dolayı yaşlılara kira yardımı da yapılmaktadır.

Almanya Vize Başvuruları ve Oturum İzinleri İçin Bizlere

+90 312 417 17 31

+90 533 601 59 56 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Leave Comments