Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Ağustos 31, 2018BY Yasemin Kaptan

Almanya VizesiAlmanya Vizesi0312 417 17 31

ALMANYA VİZESİ 

Almanya’yı ziyaret etmek amacı ile Almanya vizeye başvurmak isteyen Avrupa standartlarına uygun olarak belirlenmiş bazı renklerdeki pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyet’inde yaşayan insanların Almanya’yı ziyaret edebilmeleri için Almanya vize talebinde bulunmaları en gerekli şarttır. Almanya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportlarında daha geçmişe ait fazla sayıda giriş yapmış olduklarını belirten kaşe ve geçerli olan bir Schengen vizesi bulunması durumunda, turist olarak Almanya’ya girişlerinde şart olan Almanya Schengen vizesini almak için şahsen  başvuru yapma zorunluluğu olmamaktadır.

Belli standartlar neticesinde belirlenmiş olan birçok hususi pasaportlardan herhangi birine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşmayan gezi programlarında 180 gün için Almanya vizesi başvurusu adına serbest bırakılmaktadır.

Almanya Vize Başvurusu

Almanya Turistik Schengen vizesi almak için başvuru yapan kişi tarafından boşluksuz bir biçimde gerekli yerler doldurulmuş, vatandaşın Almanya vize başvurusu için ortaya koyacağı evrak dosyalarında bildirdiği bilgileri onaylayan Almanya vize başvuru formu özellik ile ıslak imzaya sahip olmalıdır. Almanya vize başvuru formunda kişinin kendi hakkında verdiği bilgilerin sunduğu diğer Almanya vize başvuru evrak ve dosyaları ile tutarlı olması gerekmektedir.

Bu formda yapılan bir hata, eksik veya yanlışlık olması durumunda Almanya vize başvurusu sonucu ret cevap ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak Almanya Turistik Vize başvurusunu yapan vatandaş 18 yaşının altında ise o vatandaş tarafından doldurulan Almanya Schengen vize başvurusunun imza bölümü kesinlikle ebeveynleri aracılığı ile imzalanmış ve onaylanmış olmalıdır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır

Almanya vizesi alınması için başvurularda ilk olarak vize başvuru formu ıslak imzalı bir şekilde doldurulmalı ve gerekli kuruma götürüp teslim edilmelidir. Almanya vizesi için gerekli olan diğer istenen dosyalar ise yapılacak olan seyahatin niyetine göre farklılık göstermektedir.

Almanya vizesi başvurusunda kullanılacak olan vize başvuru formunda; Almanca ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde de, eksiksiz bir biçimde ve büyük puntolar ile boşluklar ve gerekli bilgiler yazılarak gerekli kuruma teslim edilmelidir.

Almanya Konsolosluğu, Almanya vizesi için başvuru yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından; yapacakları seyahatin sebebini, seyahat giderlerinin karşılanma şeklini ve başvuru yapan kişinin ülkesine geri dönüp dönmeyeceğine dair belgeler istemektedir. Almanya vizesi için şartlı dosya ve evraklar farklı Schengen ülkeleri için de istenen vize başvurusu için kullanılacak belgeler ile nerede ise aynıdır. Almanya vizesi için başvuru yapan vatandaşların vize işlemlerinin sakin ve düzgün bir biçimde yürütülmesi ve pozitif bir biçimde sonuçlanması isteniyor ise evraklarını ve istenen belgelerini eksiksiz ve doğru bir biçimde ortaya koymalıdır.

Almanya vizesi için gerekli evraklar tümü ile eksiksiz bir biçimde sağlandıktan Almanya vizesi almaya hak kazanılabilir. Almanya vizesi için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir; Pasaport, biometrik fotoğraf, Almanya vizesine başvuru formu, finansal durum ile ilgili belgeler, Almanya’ya ait vize talebinde bulunulan bir dilekçe, bağlı bulunan kuruma ait gerekli belgeler, başvuran kişinin çalıştığına dair belgeler, seyahat etmek için gidilecek ise bu amaca yönelik detaylı bilgilerin belgeleri, adli sicil kaydı, öğrenci ise öğrenci belgesi, emekli ise emekli maaşı cüzdanı belgesi, çiftçi ise ziraat odasına bağlı çalıştığına dair belgeler ve tarım alanının topraklarına ait belgeler eksiksiz bir biçimde sağlandığında Almanya vizesini alma şansı diğer vatandaşlara göre çok daha yüksektir.

Tüm bu evraklar ve dosyalar tamamlanıp eldeki evrakların konsolosluğa teslimi ile vizenin ne zaman çıkacağına dair bilgiler alınabilmektedir. Almanya vizesinin kişinin eline ulaşma süreci Konsolosluğa bağlı bir biçimde çalışmakta olan departmanlar aracılığı ile görüşme gününden yaklaşık olarak 20 gün sonrasında olarak bilinmektedir. Bununla beraber vizenin çıkış zamanı ekstra olarak bir de Almanya Konsolosluğunun değerlendirme sürecine göre değişebilmektedir. Ayrıca Almanya Konsolosluğunun kapalı olduğu resmi tatillerin olduğu zamanlar bu ortalama olarak 15 gün diye bilinen süreye dahil olmamaktadır. Almanya vizesi başvuru işlemlerinin uzun sürede ya da kısa sürede değerlendirilmesi Almanya Konsolosluğuna bağlıdır. Almanya vizesi almak isteyen vatandaşlara, başvuru işlemlerine seyahat zamanına en fazla 3 ay ve en az 1 ay kala başlanması tavsiye edilmektedir.

Almanya Turistik Vize

Almanya Konsolosluğu tarafından “C Tipi” vizesi branşında kategori edilen Almanya Turistik vizesi kısa zamanlı bir vize olması ile bilinir. Almanya Turistik vizesine sahip olan Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşları bu vize ile Almanya’da maksimum 90 gün boyunca kalabilmektedir.

Almanya Turistik C tipi vizesi, Almanya’ya eğlence, tatil ve gezi amaçlı nedenler ile uçuş yapmak isteyen vatandaşların başvurması gerekliliği olan en kısa süreli vize tipidir. Almanya, Schengen Anlaşması’nda bir tarafta olması ile birlikte aynı zamanda Almanya Turistik vizesi Almanya Schengen vizesidir de denilebilmektedir.

Almanya’ya turistik C tipi vizesi almak amacı ile turistik geziler, eğlenceli aktiviteler ve tatil yapmak gibi değişik nedenler ile Almanya’ya gitmek isteyen kişiler; Yeşil Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Siyah ve Kırmızı Pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşmayan gezi programlarında 180 gün için Almanya vizesi başvurusu yapmak zorunda değillerdir.

Almanya Ticari Vize

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Bordo pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşları tarafından, Almanya ticari vizesi başvurusuna başvurma aşamasında Almanya Konsolosluğu’na, Almanya vizesine dair istenen evraklar verilmelidir. Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenen ve bu belge ve evrakların güncelliğini koruyor oluşuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı evraklar için orijinal olma gerekliliği bulunmaktadır. Almanya vizesi için gerekli olan belge ve evraklar, Almanya’nın ziyaret amacına uygun bir biçimde hazırlanması ile birlikte Almanya Konsolosluğu’na verilmelidir.

Almanya ticari vize işlemleri için kullanılacak olan pasaportların son 10 yıl içinde yenilenmiş ve ziyaretçi olacak kişinin Almanya seyahatinden dönüşte de en az 3 ay geçerliliği olması gereken ve vize basımı gibi işlemlerin başlaması amacı ile yan yana ve en az iki boş sayfaya yapılmalı ve eskime gerçekleşmemiş olmalıdır.

Almanya ticari vize başvurularında ikinci olarak gerekli evrak fotoğraflardır. Ticari vize başvurusunda kullanılan fotoğraflar 2 tane, 3,5×4,5 cm arasında, ticari vize başvurusu yapan kişinin en yeni halini gösteren, en fazla son 3 ay içinde çekimi gerçekleşmiş, arka fon rengi beyaz olmalı ve başvuru yapan kişinin pasaportunda olan ve daha önceden almış olduğu aynı zamanda da öncesinden herhangi bir vize başvuru işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Almanya ticari vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşlar adına en yeni tarihli, aile ve yaşamakta olduğu adreslerini içeren bir biçimde düzenlenmiş, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir ancak ön ve arka yüzü komple içeren bir nüfus cüzdanı fotokopisi olması gerekmektedir.

Almanya ticari vizesi için başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının son 3 aylık gelir belgeleri, iş yaptığı kuruluş ve kurum tarafından kaşe ile ıslak imzalı bir biçimde hazırlanmış olmalıdır. Almanya ticari vize işleminde başvuru yapacak vatandaşın son çeyrek dönemdeki kullandığı banka kartı ve kredi hesap özeti gereklidir.Başvuru sahibinin kendine ait banka hesap özeti son üç boyunca kullandığı tüm banka hesap hareketlerini içine almalı, en az 3000 TL bakiye şartının sağlanması ve bankanın ıslak imzası, kaşesi ve banka imza yetkileri ile birlikte hazırlanmış bir biçimde olmalıdır. Bunun dışında bir de Almanya ticari vize başvurusunda bulunacak başvuru sahibi adına kayıtlı olan var ise araç ruhsatı, kredi kartı ekstreleri, tapu ve kira geliri bu evraklar arasında zorunlu olarak bulundurmalıdır.

Ticari vize başvurusu için bir diğer gerekli olan evrak ise, Almanya’ya gitmek için yazılmış olan vize isteğini gösteren dilekçedir. Bunun için başvuruda bulunan kişinin çalışmakta olduğu iş yerinin sahibi veyahut yetkilisi tarafından, şirketin kaşesini taşıyan bir dilekçe istenmektedir. Bu dilekçede ıslak imza şartı bulunmaktadır.

Almanya Şoför Vizesi

Almanya’dan şoför vizesi almak için Türkiye Cumhuriyet’inde aktif olarak tır, kamyon gibi araçları kullanıyor olmak ve ehliyet sahibi olmak ilk şartlar arasındadır. Almanya şoför vizesi almak için gerekli evraklar şu şekildedir; Başvuru yapan kişiye ait orijinal pasaport, Almanya tır şoförü vizesi başvuru formu, biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanının arkalı önlü biçimde çekilmiş fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, ulaşım belgeleri, Almanya davetiyesi, son 3 aylık banka hesap dökümü belgesi, iş yeri belgesi, sosyal güvenlik kurumuna ait hizmet dökümü, maaş bordroları, iş sözleşmesi ve ek gelir belgeleri. Bu belgeler eksiksiz bir biçimde sağlanıp Almanya Konsolosluğu’na teslim edildiğinde Almanya şoför vizesi almak için başvuru aşaması geçilmiş olmaktadır.

Almanya Aile Birleşimi

Almanya aile birleşimi vizesi D tipi vize kategorisi içinde bulunmaktadır. Kısa süreli vizelerin tam tersine D tipi vize Almanya’da oturum hakkına sahip olmayı sağlamaktadır. Almanya’ya aile birleşimi amacı ile vize talebinde bulunacak olan T.C. vatandaşlarının, ülkeye 18 yaşının altındaki çocuklarının ve resmi olarak evli olduğu eşinin de giriş yapıp yapmayacağına göre gerekli görülen şartlar altında belirlenmiş olan evraklar, normal vize işlemlerinden ayrı olarak farklılıklar göstermektedir.

Almanya aile birleşimi D tipi vizesi için gerekli prosedür ve evraklar şu şekilde sıralanabilir; başvuru formu, pasaport, 2 adet biometrik fotoğraf, uluslararası evlenme kaydının örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam tekmil bir biçimde alınan nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesidir. Bu belgeler eksiksiz bir biçimde sağlanarak ve gerekli başvuru formları doğru bir şekilde doldurularak başvuruya hazır hale gelinmektedir.

Almanya Geri Dönüş Vizesi

Almanya’ya geri dönüş vizesi, belli çerçeveler içinde Almanya’ya dönme hakkının tanındığı iki adet grup bulunmaktadır. Bu gruplar; 15-21 yaş aralığında olan gençler ve emekliliği Almanya’ya bağlı olan yaşlı gruptur.

15-21 yaş aralığındaki gençler, Almanya’dan çıktığı zaman aralığı en fazla 5 seneyi geçmedi ise ancak hiçbir sıkıntıya maruz kalmadan Almanya’ya geri dönüş ve oturma iznine sahip olma hakkını kaybetmemiş durumunda olurlar. Bunun yasal olması için Almanya’da oturan herhangi bir tanıdığının veya kan bağı olan birinin Almanya’da ikamet etmesi gerekli değildir. Sadece 15-21 yaş aralığındaki geri dönüş vizesi almak isteyen gençler bunu sağlamak amacı ile gereken şartları aşama aşama yerine getirerek bu hakkı geri alabilme hakkına sahiptir. Bu gerekli şartlar ise şu şekildedir; ülkeden en son çıkış yaptığı tarihin öncesi itibari ile 8 yıl boyunca Almanya’da bulunmuş olmak ve Almanya’da en az 6 yıl süre ile bir okulda okumak ya da Almanya’ya ait bir diplomaya sahip olmak; 15-21 yaş arasındaki bu gençlerin kendi gelirini sağlamış ya da sağlıyor olması veya bu gencin giderlerinin en az 5 yıl süre ile biri tarafından karşılanacağını garantisinin verilmesi.

Almanya’ya geri dönüş vizesi için 15-25 yaş aralığında olan gençler için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir; 10 yıl içinde yenilenmiş bir pasaport, 2 tane vesikalık fotoğraf, başvuru kağıdının komple Almanca olarak eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmuş hali, Alman oturumunu gösteren pasaport fotokopisi, iş sözleşmesi ya da teklifi, yabancılar dairesinden alınmış olan garanti beyanı ve kredibilite ile teyit edilmiştir yazısını taşıması şartı, reşit olmayan çocukların vasisi ya da ailesinden biri tarafından hazırlanmış bir muvafakat name ve gerekli olur ise velayet belgesi.

Almanya’ya geri dönüş vizesi için emekliliği Almanya’da gerçekleşmiş kişiler için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir; Almanya oturum izninin ve pasaportunun detaylı fotokopisi, başvuru kağıdının komple Almanca olarak eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulmuş hali, kişinin şahsına ait imzası ile onayladığı oturum belgesi, en fazla 10 yıl içerisinde yenilenmiş bir pasaport, 2 tane vesikalık fotoğraf, emekli maaşını Almanya’dan aldığına dair bir dekont ya da belge, en az 8 yıllık oturum gerçekleştirdiğini gösteren ikametgah belgesi gereklidir.

Almanya Erasmus Vizesi

Almanya’ya Erasmus programı içinde öğrenim görmek için vize başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti’nin öğrencilik gören vatandaşları tarafından, Almanya Konsolosluğu’na, erasmus vizesi için gerekli evrak ve belgeler eksiksiz bir biçimde sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından yıllardır istenen bu belgelerin alındığı zamanının yakın süreç içinde alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Almanya erasmus vizesi için istenen belgeler, Almanya’ya gidiş amacına yönelik bir biçimde hazırlanmış olup Almanya Konsolosluğu’na istenilen zaman aralığında götürülmelidir.

Almanya erasmus vizesi için gerekli olan evraklar şu şekildedir; bütün belgelerin orijinal hali ile 2’şer tane fotokopileri, Türkçe olan evrakların Almanca’ya çevrilmiş hali olan evraklar, ikamete müsaade başvuru formunun Almanca olarak doldurulmuş hali, başvuran vatandaş tarafından imzalanan ve 2 adet ikamet müsaadesinin başvuru formu, 3 tane 3,45×4,5 cm ebatlarında çekilmiş biometrik ve yakın bir zamanda çekilmiş beyaz arka fonlu olan fotoğraf ancak daha önce hiçbir yurt dışı işlemde kullanılmamış fotoğraf, en fazla 10 yıl içinde güncellenmiş ya da 10 yıl önce alınmış olan pasaport, Almanya’da erasmus için başvurulan üniversitenin ya da yüksek okulun kabul ve davet belgesinin fotokopisi, ne kadar süre eğitim göreceğini ve hangi şehirde okuyacağını bildiren belge, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanının önlü arkalı biçimde ayrıntılı bir fotokopisi, Almanya’da kalış süresini kapsayan ve Almanya geçerliliği bulunan en az 30.000 € teminatlı orijinal sağlık sigortası, eğitim göreceği üniversite tarafından hazırlanmış onay veren yasal bir belge, Almanca bildiğine dair yasal bir sertifika belgeleri gereklidir.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Almanya Vizesi

Türkiye’de ikamet etme şansına sahip olan, toplamda üç ayrı ülkenin vatandaşlığını taşıyan kişiler, Almanya vize taleplerini T.C. aracılığını kullanarak gerçekleştirebilmektedir. Bu üçüncü ülke vatandaşları, Almanya vizesi başvurusu sırasında Türkiye Cumhuriyet’inin vatandaşlarından istemiş olduğu evrak ve belgelere ek olarak Türkiye’de oturma iznine sahip olduğuna dair yasal evraklarını da Almanya vizesi başvurusu evrakları arasına eklemeli ve zorunlu olarak bu belgeyi temin etmelidir. Eğer Almanya vizesi için Türkiye Cumhuriyet’i üzerinden başvuru yapacak üçüncü ülke vatandaşları Türkçe bilgisine sahip değil ise işlemlerini yeminli ve vizeler hakkında bilgisi olan bir tercüman gözetiminde yapmalıdır.

Üçüncü ülke vatandaşları için gerekli vize başvuru evrakları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından farklı olarak şu şekildedir; Türkiye’de oturma iznine sahip olduğuna dair bir belge ve 30.000 € teminatlı orijinal sağlık sigortası.