Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Ağustos 31, 2018BY Yasemin Kaptan

Almanya Ticari Vize0312 417 17 31

Almanya Ticari Vize 

Almanya’ya seyahat  etmek  isteyen Bordo pasaport  sahibi olan Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşları tarafınca, Almanya ticari vizesi başvurusuna başvurma aşamasında Almanya Konsolosluğu’na, Almanya vizesine dair istenen evraklar verilmelidir.

Almanya Konsolosluğu tarafınca belirlenen ve bu belge ve evrakların güncelliğini koruyor oluşuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı evraklar için orijinal olma gerekliliği bulunmaktadır. Almanya vizesi için lüzumlu olan belge ve evraklar, Almanya’nın ziyaret amacına uygun bir şekilde hazırlanması ile beraber Almanya Konsolosluğu’na verilmelidir.

Almanya ticari vize işlemleri için kullanılacak olan pasaportların son 10 yıl içinde yenilenmiş ve ziyaretçi olacak kişinin Almanya seyahatinden dönüşte de minimum 3 ay geçerliliği olması ihtiyaç duyulan ve vize basımı benzer biçimde işlemlerin başlaması amacı ile yan yana ve minimum iki boş sayfaya yapılmalı ve eskime gerçekleşmemiş olmalıdır.

Almanya ticari vize başvurularında ikinci olarak lüzumlu evrak fotoğraflardır. Ticari vize başvurusunda kullanılan fotoğraflar 2 tane, 3,5×4,5 santimetre içinde, ticari vize başvurusu icra eden kişinin en yeni halini gösteren, en fazla son 3 ay içinde çekimi gerçekleşmiş, arka fon rengi beyaz olmalı ve müracaat icra eden kişinin pasaportunda olan ve daha evvelinde almış olduğu bununla beraber da öncesinden herhangi bir vize müracaat işleminde kullanılmamış olması gerekmektedir.

Almanya ticari vizesi başvurusunda bulunacak vatandaşlar adına en yeni tarihindeki, aile ve yaşamakta olduğu adreslerini içeren bir şekilde düzenlenmiş, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir sadece ön ve arka yüzü topyekün içeren bir nüfus cüzdanı fotokopisi olması gerekmektedir.

Almanya ticari vizesi için müracaat meydana getirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının son 3 aylık gelir belgeleri, iş yapmış olduğu müessese ve kurum tarafınca kaşe ile ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Almanya ticari vize işleminde müracaat meydana getirecek vatandaşın son çeyrek dönemdeki kullandığı banka kartı ve kredi hesap özeti gereklidir.Müracaat sahibinin kendine ilişkin banka hesap özeti son üç süresince kullandığı tüm banka hesap hareketlerini içine almalı, minimum 3000 TL bakiye şartının sağlanması ve bankanın ıslak imzası, kaşesi ve banka imza yetkileri ile beraber hazırlanmış bir şekilde olmalıdır. Bunun haricinde bir de Almanya ticari vize başvurusunda bulunacak müracaat sahibi adına kayıtlı olan var ise vasıta ruhsatı, kredi kartı ekstreleri, tapu ve kira geliri bu evraklar içinde mecburi olarak bulundurmalıdır.

Ticari vize başvurusu için bir öteki lüzumlu olan evrak ise, Almanya’ya gitmek için yazılmış olan vize isteğini gösteren dilekçedir. Bunun için başvuruda bulunan kişinin çalışmakta olduğu iş yerinin sahibi veyahut yetkilisi tarafınca, firmanın kaşesini taşıyan bir dilekçe istenmektedir. Bu dilekçede ıslak imza şartı bulunmaktadır.

Almanya ticari  vize  işlem süresi ortalama  7 ila 15  iş günüdür, bundan dolayı Almanya Konsolosluğunun yönetmeliğine nazaran vize müracaat sürecinizde herhangi bir problem olmaması adına vize başvurunuzu 1 ay öncesinden yapmanız tavsiye edilmektedir. Ek olarak Almanya Konsolosluğunun yayımlamış olduğu genelgeye  nazaran 2014 yılından sonrasında vize başvurusunda bulunmuş ve biyometrik tarama işlemine girmiş ve vize sahibi olan müracaat sahiplerinin bire bir tekrardan 5 yıl içinde başvuruya gelme zorunluluğu bulunmamaktadır.Müracaat sahipleri dosyalarını yetkili kılınan seyahat acenteleri vasıtasıyla teslim edebilmektedirler.

Almanya ticari vize, Almanya’da müracaat sahibine belirlenen sürenin haricinde ek bir süre kalma hakkı tanımamaktadır, fakat acil durumlar yada vizenin uzatılmasını lüzumlu kılan mecburi hallerde Almanya Göç ve Entegrasyon Ofisine yapacağınız müracaat ile ek süre talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Almanya ticari vize ile kişinin Almanya’da yasal olarak çalışması ve oturum alması söz konusu değildir.Oturum ve çalışma  izinleri için D grubu vize başvurusu yapılması gerekmekte olup, yasal çerçeveye bağlı olarak  bazı zorunlulukların sağlanmış olması talep edilmektedir.

Almanya  ticari vize tek girişli yada  çok girişli  girişli olarak onaylana bilmektedir.Tek  girişli vize onayı haiz olunan vize ile Almanya’ya 1 kere gitme hakkı tanırken çok girişli girişli vize ile ülkeye bir kaç kere giriş çıkış yapılmış olanağı bulunmaktadır.