Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Ağustos 31, 2018BY Yasemin Kaptan

Almanya Staj Vizesi 0312 417 17 31

Almanya Staj Vizesi 

Almanya yetişim vize başvurusu yapmak isteyen talebe/çalışan kişilerin yetişim vize başvuruları 90 gün yada altı bir süreye karşılık etmesi halinde Schengen vizesine bağlı olarak işlemleri yürütülmektedir.

Schengen vize yönetmeliği gereğince 90 gün ve altı vize başvurularında Almanya’da yetişim yapmayı planlayan kişilerin belli evrakları eksiksiz olarak teslim etmesi önem taşımaktadır.

Stajın hangi kurum vasıtasıyla yapıldığına dair belgedir.

  • AB teşvik programlarıyla meydana gelen stajlar için;

(Örnek: AB Yerleştirme ve Eğitim Programı çerçevesinde ERASMUS Stajyerleri/Bursiyerleri): Türkiye’de eğitim gördükleri üniversiteden yetişim göreceklerine dair belge,

  • Türkiye’de yüksek öğrenimine devam eden öğrencilere 2. sınıfın sonunda sunulan yetişim imkanı için;

İş Bulma Birimi (ZAV) tarafınca aracı bulunduğunu gösteren belgenin aslı sunulmalıdır. 

  • Internasyonal bir değişiklik programı çerçevesinde meydana getirilen stajlar için;

Aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı gerekmektedir. (Örnek; DAAD-IAESTE, AIESEC, IAAS, GIZ, BVMD vb.)

STAJ SÖZLEŞMESİ
Yetişim yapılacak kurumla meydana getirilen sözleşme sunulmalıdır. (ERASMUS stajyerleri için: “Learning Agreement for Traineeships”, tüm sayfaların imzalanmış olması gerekmektedir).
Yetişim sözleşmesinin hemen hemen ibraz edilemediği durumlarda, Almanya’daki işveren tarafınca hazırlanan yetişim teyit yazısı gerekmektedir. Bu belge yetişim tutarının yanı sıra vize başvurusu esnasında yetişim sözleşmesinin niçin ibraz edilmediğine dair informasyon içermelidir.

Müracaat sahibinin güncel olarak Türkiye’de yapmış olduğu işe dair aşağıda belirtilen belgeleri Almanca tercümeleri ile sunması gerekmektedir.

ÖĞRENCİ BELGESİ
Kişinin tahsil görmüş olduğu okuldan tahsil durum belgesi gerekmektedir.

 İŞ SÖZLEŞMESİ
Üniversite Eğitim Görevlisi vb. görevlerde sözleşmeli olarak çalışan olma durumlarında kurumla meydana getirilen iş akti sunulmalıdır. 

BURS VEYA HİBE BELGESİ
Almanya’da kalacağı süre süresince geçimini ne şekilde sağlayacağına dair belgeler (örnek: Stajyerin burs aldığını, burs miktarını ve burs alacağı periyodu gösterir belge)

Almanya yetişim vizesi ücretleri ve daha detaylı informasyon için parasız vize hattı departmanımızı arayarak informasyon alabilirsiniz.