Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

VİZE MUAFİYET PROGRAMI (VISA WAIVER PROGRAM – VWP) NEDİR?

VWP katılımcı ülkelerin vatandaşlarının gerekli bütün şartları yerine getirdiklerinde vize almalarına ihtiyaç duymadan, 90 gün veya daha kısa süreli konaklamalar için Amerika’ye turne veya iş seyahatleri yapmalarını sağlamaktadır. Yolcuların seyahat etmeden önce “Electronic System for Travel Authorization” (ESTA) başvurusu yapıp tasdik almış olmaları icap eder. VWP ülkeleri vatandaşları dilerseler (B) tipi vize başvurusu da yapabilirler.

AB ülkeleri veya katılımcı diğeri ülkelerin vatandaşları için ESTA başvuruları vize uzmanlarımız tarafından yapılabilmektedir. Başvurularınızın hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlanması için Amerika ESTA Vizesi alanındaki vize uzmanlarımıza telefon numaralarımız veya [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

VİZE MUAFİYET PROGRAMI (VWP) İÇİN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKEN ŞARTLAR

VWP kapsamında Amerika’ye seyahat edebilmek için aşağıdaki şartların hepsini yerine getirmeniz gerekmektedir.

1- Seyahat amacı (B) tipi ziyaretçi vizelerine müsait olmalıdır. Aşağıda VWP için müsait olan seyahat amaçları sıralanmıştır:

Ticari Amaçlar:

 • Bilimsel, eğitsel, mesleki veya ticari konferanslara katılmak
 • Kısa süreli eğitimlere katılmak
 • Bir kontrat müzakere etmek

Turistik Amaçlar:

 • Turistik
 • Arkadaş veya akraba ziyareti
 • Tıbbi tedavi
 • Sosyal hizmet kuruluşlarının düzenlediği etkinliklere katılmak
 • Müzik, spor veya benzeri faaliyet veya yarışmalara amatörlerin katılımı
 • Kısa süreli kurslara kayıt (Bir hiyerarşi elde etme amacı taşımamalıdır. Mesela, tatil sırasında iki günlük bir yemek dersi gibi)

Vize Muafiyet Programı (VWP) için müsait olmayan seyahat amaçları:

 • Kredili bir tahsil kursuna katılmak
 • Çalışmak
 • Yabancı basın, radyo, film, gazete veya diğeri data medyası için çalışmak
 • Amerika’de daima ikamet

2- Seyahat edecek kişi aşağıdaki listede belirtilen ülkelerden herhangi birinin vatandaşı olmalıdır. Kişi aşağıdaki listede belirtilen ülkelerden birinin vatandaşlığı yanında bununla birlikte Irak, İran, Suriye veya Sudan vatandaşı olmadığı sürece VWP kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için uygundur.

 • VWP kapsamında seyahat edebilmek için İngiliz vatandaşlarının İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda, Kanal Adaları ve Man Adası’nda müddetsiz ikamet hakkı bulunmalıdır.

3- VWP ile seyahat edecek kişi ESTA kapsamında Yetkilendirilmiş Olmalıdır.

VWP ile vizesiz seyahat edebilmek için, Amerika’ye bağlı bir hava veya denizyolu taşıtına binmeden önce, Seyahat İzin Belgesi – Electronic System for Travel Authorization (ESTA) ile yetkilendirilmiş olmanız gerekmektedir. ESTA, Amerika Birleşik Devletleri’ne turne veya iş amaçlı vizesiz seyahat etme hakkını belirlemek için Vatan Güvenliği Departmanı (DHS) ile Gümrük ve Sınır Güvenliği Departmanı’nın (CBP) otomatik internet tabanlı sistemidir.

Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında Amerika’ye seyahat etmek isteyenlerin ESTA başvuruları vize uzmanlarımız tarafından yapılabilmektedir. Başvurularınızın hızlı ve doğru bir şekilde sonuçlanması için Amerika ESTA Vizesi alanındaki vize uzmanlarımıza danışmanızı öneririz.

4- Aşağıdaki kategorideki yolcular, Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında Amerika’ya seyahat etmeye yahut kabul edilmeye müsait değildir:

 • 1 Mart 2011’de veya ondan sonra İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye veya Yemen’e seyahat eden veya bu ülkelerde bulunanlar (VWP ülkelerinin hizmetinde diplomatik veya askeri amaçlı yolculuklar istisnası dışında)
 • Aynı zamanda İran, Irak, Sudan veya Suriye vatandaşı olan VWP ülkelerinin vatandaşları.

Bu kişilerin, Amerika Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’ndaki düzenli randevu işlemini kullanarak vize başvurusunda bulunma hakları saklıdır. Bu ülkelerden birindeki diplomatik veya askeri rolü nedeniyle yasadan muaf olması gereksinim duyulan bir ferdin ESTA’sı reddedilirse, Gümrük ve Sınır Güvenliği Departmanı’yla iletişime geçmesi gerekmektedir. Kişi bununla birlikte muhacir olmayan bir vize için Amerika Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna da başvurabilir.

5- VWP ile seyahat edecek kişi doğru pasaport türüne sahip olmalıdır.

Amerika’den ayrılış planından ondan sonra en az 6 ay geçerli bir pasaportunuz olmalıdır. Aileler için ailenin her üyesi (bebekler ve çocuklar da dâhil olmak üzere) kendi pasaportuna sahip olmalıdır.

Buna ayrıca, (1 Nisan 2016 tarihinden itibaren) VWP’yi kullanmak için bir e-pasaportunuzun olması gerekmektedir. Bir e-Pasaport, elektronik çip yerleştirilmiş, geliştirilmiş güvenilir bir pasaporttur. Çip, yolcunun kimliğini pasaportla eşleştirmek için taranabilir. Pasaportun biyografik sayfada makine tarafından okunabilen bir bölgesinin olması icap eder. E-pasaportlar, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından belirlenen standartlara müsait olmalıdır. Kapağı üzerinde benzersiz bir uluslararası simgeye sahip olduğu için geçerli bir e-pasaportu rahatça tanımlayabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne VWP ile girmek için acele veya geçici bir pasaport kullanırsanız, pasaportunuz bir e-Pasaport olmalıdır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nden transit geçiş oluşturan VWP yolcuları için de geçerlidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • VWP’yi kullanmak yerine vizeye başvurabilir miyim?

VWP’ye müsait olan yolcular, tercih ettikleri takdirde (B) ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunabilirler. Yukarıda açıklanan kriterlere uymuyorsanız bu durumda vizeye başvurmanız şarttır. Buna ayrıca, özel bir uçakta veya VWP tarafından onaylanmamış hava veya deniz taşıtları ile seyahat ediyorsanız, vizeye başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca, Amerika’de 90 günden fazla kalmak veya Amerika’deki statünüzü bir kereliğine değiştirmek istiyorsanız (örnek olarak öğrenci statüsünden geçici sorumlu statüsüne geçmeyi istek etmek gibi) bir vize için başvurmanız şarttır.

 • 214 (b) maddesi uyarınca vize başvurum reddedildi. VWP’yi kullanabilir miyim?

Herhangi bir nedenden ötürü bir vize reddi, ESTA’nın yetkisi talebinin reddedilmesine, giriş limanında ek incelemeye veya Amerika’ye giriş reddine neden olabilir. VWP seyahati için müsait olup olmadığınızdan emin değilseniz, bir vize için başvurmayı seçebilirsiniz.

 • Kanada, Meksika yahut yakınındaki adalara seyahat edebilir miyim?

VWP uyarınca Amerika Birleşik Devletleri’ne kabul edilirseniz, Kanada, Meksika yahut yakındaki bir adaya kısa bir yolculuk yapabilir ve ilk başta verilen 90 günün geri kalan bölümü için VWP uyarınca Amerika’ye tekrar kabul edilebilirsiniz. Bu nedenle, kısa seyahatiniz de dâhil toplam kalış süreniz 90 gün veya daha az olmalıdır.

 • Onaylı bir ESTA’ya sahibim, Amerika Birleşik Devletleri’ne girerken herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Onaylanmış bir ESTA (Elektronik Seyahat Yetkilendirme Sistemi), Vize Muafiyet Programı’na (VWP) katılan ülkenin vatandaşına bir Amerika limanına (genellikle bir hava limanı) gitme ve Amerika Birleşik Devletleri’ne girme izni istek etme hakkını verir. Onaylı bir ESTA, Amerika Birleşik Devletleri’ne girmeyi garanti etmez. Vatan Güvenliği Departmanı (DHS), Amerika Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP) yetkilileri, giriş limanında Amerika’ye giriş izni vermek veya reddetmek yetkisine sahiptir. Amerika’ye girme izniniz varsa, CBP yetkilisi pasaportunuza bir giriş pulu koyacaktır.

 • Amerika’deki konaklama süremi uzatabilir miyim?

Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında önde gelen kişilerin Amerika’deki kalış sürelerini uzatmalarına izin verilmemektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ne girdiğinizde pasaportunuza vurulan kabul damgası üzerinde bulunan tarihte veya öncesinde Amerika’den ayrılmalısınız.

 • Amerika’deki statümü değiştirebilir miyim?

Vize Muafiyet Programı kapsamında önde gelen kişilerin Amerika’deki statüsünü değiştirmesine izin verilmemektedir.

Vize Muafiyet Programı (VWP) kapsamında Amerika’ye seyahat etmek ve Amerika ESTA vizesi başvurusu ile alakalı aktüel evrak listesi için [email protected] adresine e-posta göndererek vize uzmanlarımıza danışabilirsiniz.