Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Amerika Konsolosluğu Green Card Başvurusu İçin Gerekli Adımlar

1- Konsolosluk periyodunun ilk adımı, Green Card’a başvurmaya müsait olup olmadığınızı belirlemektir.

2- Durumunuza en iyi uyan kategoriyi belirlediğinizde, başvuru türüne bağlı olarak birtakım formları doldurmanız icap eder. Bazı başvuru türlerinde bir başkasının sizin adınıza bir dilekçe hazırlaması/şekil doldurması da gerekebilir.

Mesela;

• Akrabalık Yoluyla Green Card başvurusunu temel alan bir başvuru yapmak istiyorsanız, bir Amerika vatandaşı veya yasal devamlı ikamet sahibi akrabanız, sizin iç

• in I-130 formunu (Yabancı Akraba Dilekçesi) doldurmalıdır.

• İstihdam Yoluyla Green Card başvurusu yapmak istiyorsanız, Amerika’li işvereniniz tarafından sizin için I-140 formu (Yabancı İşçi İçin Dilekçe) doldurulmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir girişimine önemli miktarda bir sermaye yatırmayı düşünüyorsanız, kendiniz için I-526 formunu (Yabancı Girişimci Muhacir Dilekçesi) doldurmalısınız.

• Bazı özel durumlarda kendiniz için bir I-360 formu, (Amerasian, Dul ve/veya Hususi Göçmenlik Dilekçesi) doldurabilirsiniz veya başkası sizin için doldurabilir.

• İnsani yardım programları kapsamında Green Card başvuru yapmak istiyorsanuz bir oldukca zaman, bir göçmenlik dilekçesi doldurmanız gerekmez bir tek Green Card başvurusunda bulunmadan önce birtakım ihtiyaçları karşılamanız gerekebilir.

Kendi kategorinize ilişik doldurmanız gereksinim duyulan dilekçeler, formlar ve gerekli bütün evraklar için lütfen Green Card uzman ekibimize başvurunuz.

3- USCIS (Amerika Vatandaşlık ve Muhacir Ofisi) başvurunuzla alakalı bir karar verir. Başvurunuz reddedilirse USCIS tarafından yapılacak bildirimde, başvurunun reddedilme nedenleri ve itirazda bulunabileceğinize dair bütün bilgiler yer almıştır. Başvurunuz onaylanırsa USCIS onaylanan dilekçeyi Eyalet Bakanlığı’nın Ulusal Eyk Vize’ne gönderir. Başvuru evraklarınız, sizin için bir muhacir vizesi numarası belirleninceye kadar orada kalır.

4- NVC (Ulusal Eyk Vize) başvurunuzu aldığında bir muhacir vizesi numarası hazırlayarak sizi haberdar edecektir. Ayrıca, muhacir vizesi işlemleri ücreti ve destekleyici ek belgeler sunmanız gerektiğinde size bunu da bildireceklerdir.

5- Vizeniz kullanılabilir duruma geldiğinde konsolosluk tarafından bir mülakat tarihi planlanacak ve bu tarih tarafınıza bildirilecektir. Konsolosluk dosyanızı işleme koyacak ve muhacir vizesi almaya müsait olup olmadığınıza karar verecektir.

6- NVC (Ulusal Eyk Vize) ile başvurunuz hakkındaki yalnızca aşağıdaki durumlarda iletişime geçmelisiniz:

• Adresinizi değiştirdiyseniz

• Başvurduğunuzda 21 yaşın altındaydınız bir tek artık 21 yaşına eriştiniz

• Evlilik durumunuzu değiştirirseniz

Bunlar dışında herhangi bir konu ile alakalı bilgiye veya belgeye gerekseme duyduğunda NVC sizinle irtibata geçecektir.

7- Şayet bir muhacir vizesi almaya hak kazanırsanız, konsolosluk size bir içerisinde muhtelif bilgiler içeren evrakların bulunduğu bir paket gönderir. Bu paket bir “Vize Paketi” olarak bilinir. Laf konusu paketi açmamalısınız. Paketi aldıktan daha sonra USCIS Göçmenlik Tutarı’ni ödemelisiniz. USCIS bu ücreti göçmenlik vize paketinizi işlemek ve Green Card’ınızı üretmek için kullanır. Vize paketinizi aldıktan daha sonra ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmeden önce ücreti çevrimiçi olarak ödemeniz gerekmektedir.

Amerika’ye vardığınızda, Vize Paketinizi giriş limanındaki Amerika Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP) görevlisine vermelisiniz. CBP yetkilisi sizi inceleyecek ve Amerika’de yasal olarak ikamet edip edemeyeceğinizi belirleyecektir. CBP görevlisi Amerika’ye girişinizi onaylarsa, yasal devamlı ikamet hakkına sahip olacak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilecek ve çalışabileceksiniz.

8- USCIS Göçmenlik Ücretini ödemiş olmanız niteliğinde, Green Card’ınızı Amerika Birleşik Devletleri’ne gittikten daha sonra postayla alacaksınız. Amerika’ye gitmeden önce USCIS Göçmenlik Ücretini ödememişseniz, ücreti USCIS size Green Card’ı göndermeden önce ödemeniz gerekmektedir.

Green Card Başvuru Şartları

Green Card’a başvurmak için aşağıda listelenen kategorilerden birine müsait olmanız icap eder. Durumunuza uyan kategoriyi bulduktan daha sonra, uygunluk şartları, başvuru formu ve aile üyelerinizin de sizinle birlikte başvurup başvuramayacağına dair bir inceleme yapmanız icap eder.

Bütün Green Card başvurularınız için Green Card uzman ekibimize danışabilir, başvurunuzu hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1- Green Card Çekilişi (Green Card Lottery) Yoluyla Green Card Başvurusu

2- Akrabalık Yoluyla Green Card Başvurusu

3- K Nişanlı Vizesi Yoluyla Green Card Başvurusu

4- Emek verme Yoluyla Green Card Başvurusu

5- EB-5 Amerika Muhacir Yatırımcı Programı Yoluyla Green Card Başvurusu

6- Diğer Kategoriler Yoluyla Green Card Başvurusu