Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan Diversity Immigrant Visa Program (Çeşitlilik Muhacir Vizesi Programı) çekilişinde Green Card başvurusu için hak kazanmanız neticesinde Amerika’da çalışabilir ve kalıcı ikamet sahibi olabilirsiniz.

Amerika Green Card çekilişi ile her sene 50.000 kişiye muhacir vizesi sunmaktadır. Amerika’ya göç eden insan nüfusunu ve nüfus sayısındaki çeşitliliği arttırma amacıyla düzenlenen çekiliş Amerikan Muhacir Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece resmi web sitesi üzerinden açıklanır.

Green Card başvurusunda tamamımız eşit haklara sahiptir. Yapılan çekilişte talihliler bilgisayar ortamında tamamen dijital bir sistemle belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Türkiye’den her sene yaklaşık 2500 kişi çekilişi kazanarak mülakata katılmaya hak kazanmaktadır.

Green Card’a sahip olan kişi Amerika’de dilediği benzer biçimde çalışma, iş kurma, oturma ve tahsil hakkı kazanmaktadır. Devlet veya farketmeden arzu ettiğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, arzu ettiğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlamaktadır.

Green Card sahibi öğrenciler devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden yararlanabilirler. Ayrıca Green Card sahiplerinin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her sene Ekim ile Kasım ayları içerisinde resmi web sitesinden Green Card çekilişi için başvuru yapabilirsiniz. Çekiliş sonuçları başvuru yapmış olduğunuz yılı takip eden sene Mayıs ayı içerisinde yine aynı resmi web sitesi olan Amerika Resmi Muhacir Bürosu’nun web sitesinden açıklanıyor.

Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan güvenilir olmalısınız. Yapacağınız en minik bir hata çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu mutlaka uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı öneri ediyoruz. İletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Green Card Başvuru Formu İçin Tıklayınız

Kimlik bilgileriniz, tahsil durumunuz ve evlilik durumunuz benzer biçimde bilgileri yazmanız gereksinim duyulan 14 adımı tamamlayıp onayladıktan hemen sonra sistem tarafından bir “Confirmation Number” verilecektir. Bu “Confirmation Number” çekiliş sonucunu öğrenmek için gerekli olacaktır. Bu nedenle sistem tarafından verilen Confirmation Number’ı saklamalısınız. Sistem sadece 1 kez giriş izni vermektedir. Tekrardan düzen şansınız olmayacaktır.

Green Card çekiliş başvurusunu tamamlamak için gereksinim duyulan 14 adım

1. İsim (Pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalı)

2. Cinsiyet

3. Doğum Tarihi

4. Doğduğunuz Kent (Pasaportunuzda geçtiği şekliyle yazılmalı. Mesela, “Şişli” benzer biçimde ilçe, semt vs. ismi yazıyorsa siz de sisteme aynısını yazmalısınız)

5. Doğduğunuz Ülke (Doğum yerinizin bulunduğu ülkeyi yazmalısınız)

6. DV programına katılım için müsait olduğunuz ülke (Doğduğunuz ülke Türkiye ise bu seçeneği “evet” olarak işaretleyeceksiniz. İstisnai ülkeler ile alakalı uygunluk durumu için ayrıntılı bilgiyi açıklamaktadır)

7. Fotoğraf (Sisteme yükleyeceğiniz fotoğrafınız aktüel ve biyometrik verilere müsait olmalıdır)

8. Posta Adresi (Ev veya iş adresini yazınız)

9. Şu anda yaşadığınız ülke

10. Telefon numarası

11. E-posta adresi (Doğrudan erişiminiz olan ve önümüzdeki yıl Mayıs ayında kazananların açıklanmasından hemen sonra da erişiminizin olacağı bir e-posta adresi veriniz. Bu mail adresi, Confirmation Number’ı kaybetmeniz niteliğinde “Forgot Confirmation Number” linkine tıklayarak çekiliş sonucunuzu öğrenmeniz için de gereklidir)

12. Öğrenim Seviyesi (Tamamlamış olduğunuz statüyü seçmelisiniz. Üniversite öğrenciliği idame eden bir kişi son tahsil seviyesini “Lise Diploması” olarak seçmelidir)

13. Medeni Hal

14. Evlatların Saysıcaklık (Sizinle birlikte ikamet etmiyor veya DV programı ile göçmenlik hakkı almak istemiyor olsalar bile 21 yaşından minik ve evli olmayan bütün çocuklarınızın isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemeniz gerekmektedir. Her çocuğunuz için aynı teknik özelliklere sahip fotoğrafları da yüklemeniz gerekmektedir)

Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan güvenilir olmalısınız. Yapacağınız en minik bir hata çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu mutlaka uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı öneri ediyoruz. İletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Green Card Başvurusuna Katılmak için İstenen Şartlar Nelerdir?

Green Card çekilişine Türkiye’den katılabilmek için en az lise mezunu olmanız veya lise mezunu olmamanız niteliğinde en az 2 yıllık iş tecrübesine sahip olmanız ön koşul olarak belirlenmiştir. Çekilişe katılmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır bir tek 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. İngilizce bilme şartı da aranmaktadır. Evli eşlerden birinin başvurusunun pozitif yönde sonuçlanması ile eşi ve çocukları da kazanmış olur. Evli eşlerin ikisi de ayrı ayrı başvuru yapabilir.

**Amerika Büyükelçiliği, çekiliş sonrası Green Card alma şansını kazanmış olan bireyin, Amerika Büyükelçiliği’nde gerçekleşen mülakatlarının pozitif yönde sonuçlanmasından sonra dahi Green Card almak için bütün şartları yerine getirememesi nedeniyle vize vermeme hakkını saklı tutmaktadır.

Green Card Çekilişi Başvurusu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Green Card başvurusuna tahsil veya iş tecrübesi şartları nelerdir?

Amerikan yasa ve yönetmelikleri, katılımcıların “lise veya muadili bir tahsil görmüş” olmasını veya son beş sene içerisinde tahsil, deneyim veya ihtisas gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalarını şart koşmuştur. Burada bahsedilen “Lise veya muadili” tahsil, kendi ülkenizdeki tahsil seviyesinin Amerika’da ilk, orta ve lise eğitimine muadil olarak tamamlanmış olmasını anlatım eder. Sadece resmi eğitimler kabul edilir. Hizmet içi eğitimler veya denklik sertifikaları kabul edilmez. Öğrenim ve iş tecrübesiyle alakalı belgeler vize görüşmesi sırasında konsolosluk yetkilisine ibraz edilmelidir. Vize görüşmeniz sırasında sizden istenen eğitimle alakalı belgeleri ibraz etmez veya tahsil seviyeniz – iş tecrübeniz beklenenin altında kalırsa görüşmeniz sonrası red cevabı alacak ve Green Card sahibi olamayacaksınız.

2. Green Card’a başvurabilmek için bir alt yaş sınırı var mıdır?

Kuraya katılım için bir alt yaş sınırı yoktur. Ancak Green Card başvurusu için en az lise mezunu olmak veya iki yıllık iş tecrübesi sahibi olmak benzer biçimde şartlar aranması nedeniyle 18 yaşın altında olmanız niteliğinde çekilişi kazansanız dahi gereklilik şartlarını sağlayamadığınızdan Green Card sahibi olamazsınız.

3. Green Card başvuruları ne zaman yapılıyor?

Green Card başvuruları Ekim-Kasım ayları içerisinde yapılabilmektedir. Her sene milyonlarca kişi başvuru yapmaktadır. Kayıt döneminin bu tarihler olarak belirlenmesi kazananların zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak ve hem vize alacak kişilere bununla birlikte Büyükelçiliğimize dosyaların vize basımına hazırlanmasında yeterli tarihi tanıyacaktır. Başvurunuzu kayıt döneminin başlarında yapmanızı kuvvetle öneririz. Kayıt döneminin sonlarında oluşan yoğun talebin sistemi yavaşlatabilme ihtimaline karşın başvurunuzu son güne bırakmayınız.

4. Green Card’a birden fazla başvuru yapabilir miyim?

Hayır. Yasa, kayıt döneminde her şahsın sadece bir başvuru yapmasına izin vermektedir. Birden fazla başvuru oluşturan kişiler diskalifiye olacaktır.

5. Evliyim, Green Card çekilişi için başvuru yaparsam eşimin başvuru hakkı sona erer mi?

Hayır. Başvuru koşullarını sağladığı takdirde her iki eş de başvuru yapabilir. Bu vaziyet şansınızı artıracaktır. Ayrıca eşlerden birinin kurayı kazanması diğeri eşin de Green Card sahibi olma şansı sağlamış olduğu demektir. Kurayı kazanan bireyin eş ve çocukları da Green Card sahibi olabilir.

6. Green Card başvurusu sırasında aile fertlerimi eklemeli miyim?

Eşiniz için – Yasal olarak evli iseniz, birlikte yaşamıyor olsanız bile eşinizin bilgilerini eklemelisiniz. Şayet Eşiniz hali hazırda Amerikan Vatandaşı veya Green Card sahibi ise modern durumunuzu işaretlerken “evli ve eşim Amerikan Vatandaşı veya Green Card sahibi” (married and my spouse is a U.S. Citizen or U.S. LPR) seçeneğinizi seçtiğiniz zaman eşiniz ile alakalı data seçeneği otomatik olarak kapanacaktır.

Çocuklar için – sizinle birlikte ikamet etmiyor olsa bile 21 yaşından minik, hayatta olan, evli olmayan bütün çocuklarınızın (evlat edindiğiniz çocuklarınız da dâhil olmak üzere) isimlerini, doğum tarihlerini, cinsiyetlerini ve doğdukları şehir ve ülke bilgilerini başvuru formunuza eklemelisiniz.

7. Green Card başvuru sonucumu nasıl öğrenebilirim?

“Confirmation Number” ile resmi web sitesinden Mayıs-Eylül ayları içerisinde öğrenebilirsiniz.

8. Konfirmasyon numaramı kaybedersem ne olur?

Green Card başvuru sonucunuzu öğrenmek için konfirmasyon numarası gereklidir. konfirmasyon numarasını kaybetmeniz niteliğinde “Forgot Confirmation Number” sekmesine tıklayarak e-posta adresiniz ve birtakım şahsi bilgilerinizi girerek konfirmasyon numaranıza tekrar ulaşabilirsiniz.

9. Green Card başvuru ücreti var mıdır?

Green Card başvurusu için Green Card Başvuru formunu bireysel olarak doldurmak ve başvurmak ücretsizdir. Ancak Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan güvenilir olmalısınız. Yapacağınız en minik bir hata çekilişe dâhil olmamanıza sebep olacaktır. Bu nedenle Green Card çekilişi için başvurunuzu mutlaka uzman ekibimizin danışmanlığında yapmanızı öneri ediyoruz. İletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Green Card Lottery’i elde ettiğiniz takdirde vize mülakat randevunuz için gideceğiniz Amerika Büyükelçiliğine yahut konsolosluğa bizzat bir ödeme yapmanız icap eder. Amerika hükümeti sizden hiç çek, posta yahut banka havalesi ile avans yapmanızı istek etmez.

Green Card çekilişi başvurusunda dikkat edilmesi gereksinim duyulan en önemli hususlar:

  • Green Card çekilişi sadece Ekim ile Kasım ayları içerisinde bir ay boyunca yapılmaktadır.
  • Green Card çekiliş sonuçları çekiliş tarihini takip eden sene içerisinde Mayıs ayında yine aynı resmi web sitesinden açıklanmaktadır.
  • Green Card çekilişi için kayıt ücreti alınmaz. Green Card alma şansını kazanmış olduğunuzda ödemeyi Amerika Büyükelçiliğine bizzat yapmanız icap eder. Amerika hükümeti sizden hiç çek, posta yahut banka havalesi ile avans yapmanızı istek etmez.
  • Yoğunluktan ötürü web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle başvurunuzu son haftaya ertelemeyin.
  • Green Card çekiliş başvurusunu dikkatli yapmalı ve yazdığınız bilgilerin doğruluğundan güvenilir olmalısınız. Sistem sadece 1 kez giriş izni vermektedir. Tekrardan düzen şansınız olmayacaktır. Hatalı bilgiler nedeniyle bizim ülkemizde yapılan yaklaşık 100 bin başvurudan sadece 20 bin kadarı kabul edilmektedir. Bu tip şanssızlıklar yaşamamanız için Green Card uzmanlarımıza başvurmanızı öneri ediyoruz.