Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

DS 160 Formu, Amerika vizesi almak isteyen T.C. pasaport sahiplerinin Amerikan Konsolosluğunun resmi internet sayfası üzerinden online olarak doldurmaları gereksinim duyulan vize başvuru formudur.  DS 160 Formunun dikkatle doldurulması icap eder. Amerika Dış İşleri Bakanlığının resmi sitesi olan https://ceac.state.gov/ceac/ adresindeki online DS 160 Formu İngilizce dilindedir ve Türkçe versiyonu bulunmamaktadır. DS 160 Formu Muhacir Olmayanlar için Vize uygulaması kapsamındadır. Amerika’ya hangi amaçla seyahat ederseniz edin DS 160 Formunu doldurarak başvuru yapmanız icap eder.

**Şayet öğrenci ve değişim programı veya geçici emek verme vizesi için başvuruda bulunuyorsanız başka online ek formları da doldurmanız gerekmelidir.

DS 160 Formunda size ve ailenize ilişkin şahsi bilgiler, pasaport bilgileriniz, seyahat amacınız, yolculuğunuzda size kimin eşlik edeceği, daha önceden Amerika vizesi alıp almadığınız, Amerika’da konaklayacağınız adres bilgileri, iş ve tahsil durumunuz ve güvenlikle alakalı bilgileri belirtmelisiniz. Vize muamele sürecinde rötar yaşamamak için DS 160 Formunda yer alan bütün sorulara, diğeri vize başvuru evraklarınızdaki bilgilerle çelişki yaratmayacak biçimde, doğru biçimde cevap vermelisiniz. DS 160 Formu fazlaca ayrıntılı bir formdur.

Eyk Vizenin deneyimli müşteri temsilcileri bu formun en doğru biçimde doldurulması konusunda size danışmanlık verir ve gerektiğinde tavsiyelerde bulunur. Karmaşık şekil doldurma sürecinde alacağınız danışmanlık yardımı vize sürecinizin olumlu yönde ilerlemesine önemli katkılarda bulunur.

Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır. DS 160 Formunda vereceğiniz bilgiler vize mülakatı açısından önemlidir. DS 160 formunda verdiğiniz ayrıntılı bilgilerin Amerika vizesi için konsoloslukta gireceğiniz mülakatta vereceğiniz bilgilerle çelişkili olmaması icap eder.  DS 160 formu, vize başvurusundan en geç 3 iş günü önceden doldurulup, online başvurunun yapılma olması icap eder. Elektronik bir vize başvuru formu olan DS 160 formuna Amerikan konsolosluğunun belirlediği standartlarda dijital bir fotoğrafınızı yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafın aktüel olması ve son 6 aylık dönemde çektirilmiş olması önemlidir. Eski ve içerik bakımında kriterleri karşılamayan fotoğrafların kullanılması vize başvuru süresinin uzamasına sebep olur. Eyk Vizenin deneyimli danışmanları, bu tip ve benzeri sorunlarla karşılaşmamanız için Amerika vize başvuru dönemini profesyonelce yöneterek, dilediğiniz vizeyi almanızda size yardımcı olacaklardır.

Muhacir olmayan Amerika vizeleri için  elektronik DS-160 başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. DS-160 formundaki bilgiler elektronik olarak onayladığınız anda konsolosluğa girdiğiniz bütün bilgiler aktarılır. Amerika vizelerinde DS-160 formunun doğru doldurulması oldukça önemlidir. Amerika Konsolsoluğunun sizin için vereceği vizenin onaylama alması bu bilgilerin doğru olması ile olası olacaktır. Konsolosluktaki vize görüşmenize girebilmeniz için, gelirken kesinlikle DS-160 onaylama sayfanızın çıktısını getirmeniz gerekmektedir.

AMERİKA DS-160 FORMU NASIL DOLDURULUR?

Amerika vizesi almak için İlk olarak “ceac.state.gov” web sitesi üzerinden DS-160 formunu doldurmanız gerekmektedir. DS-160 formunu doldurmaya başlamadan önce Internet Explorer veya Firefox internet tarayıcısını kullanmanız formu doldururken mesele yaşamamanızı sağlar.

Vize için çektirmeniz gereksinim duyulan resim 5*5 formatında olmalıdır.ve bu resmi, DS-160  formunu doldururken sisteme yüklemeniz gerektiğinden formu doldurmaya başlamadan önce resminizi scan edip “.jpg” formatında masa üstüne kaydedin. Misal Fotoğraf Formatı

DS-160 formunu doldurmaya başladığınızda bir emniyet sorusu seçip cevapladıktan ondan sonra size özel bir başvuru (ID) numarası verilir. Bu ID numarasını aldıktan ve emniyet sorusunu seçip cevapladıktan ondan sonra doldurmakta olduğunuz DS-160 formundan çıkıp aynı forma tekrar geri dönebilmenizi sağlar. Bu yüzden ID numaranızı verince kesinlikle bir yere bu numarayı kaydetmeyi unutmayın.

DS-160 formunu doldurmaya başlarken önce hangi ilin konsolsoluğundan başvuracaksanız o şehri seçerek başlamalısınız. (TURKEY-ISTANBUL yahut TURKEY-ANKARA) Daha ondan sonra “Start An Application” butonuna basarak bilgilerinizi girmeye başlayabilirsiniz.

DS-160 formunuzu Konsolosluk Elektronik Başvuru Merkezi internet sayfasına kaydetmek için bitirdiğiniz her sayfanın sonundaki “Next” (Sonraki) butonuna basmanız icap eder. Tam doldurulmamış bir forma 30 gün içerisinde geri dönebilirsiniz.

Formunuzu bilgisayarın sabit(durgun) veya harici belleğine kaydetmeniz, formunuza 30 günden ondan sonra ulaşmanızı sağlar. Formunuzu devamlı olarak bilgisayarın sabit(durgun) veya harici belleğine kaydetmek için “Save Application to File” (Formu Dosyaya Kaydet) butonuna basın. Sonra dosya indirme penceresinde “Save” (Kaydet) butonuna basarak masa üstünüze kaydedebilirsiniz.Daha ondan sonra tekrar forma ulaşmak dilerseniz  “Getting Started”  (Başlangıç) kısmında “Import Application Date” (Başvuru Tarihini Belirt) opsiyonunu kullanarak daha önce girdiğiniz bilgilere erişebilirsiniz.

Aile veya öbek başvurusu yapmak istiyorsanız kendi bilgilerinizin girişi bitiminde  “Thank You” (Teşekkür) sayfasında aile veya öbek başvurusu oluşturma seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde  sizin başvurunuzdaki birtakım bilgiler,  gideceğiniz yer benzer biçimde, otomatik olarak yeni bir başvuru formuna aktarılır. Bu seçeneği işaretlediğinizde her aile bireyi veya her öbek elemanı için  ayrı ayrı başvuru formu yaratabilirsiniz.

 

DS-160 fomunda bütün sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermelisiniz.

Aksi takdirde başvurunuz reddedilebilir ve yeni vize randevusu almak zorunda kalabilirsiniz. Tam isminizi kendi alfabenizde yazmanızı isteyen soru dışında bütün cevaplar İngilizce olarak İngilizce karakter kullanılarak doldurulmalıdır. İngilizce dışında herhangi bir dilde yapılan  başvurular reddedilecek  ve yeni bir  başvuru yapmanız gerekecektir. DS-160 Formunu doldururken İngilizce yazan soruların üstüne sıçan ile geldiğinizde sağ üst köşesinde açılan açıklamada  Türkçe dilde tercümesi mevcuttur.  Bu tercümeler formu İngilizce doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Sorunun cevabını vermeniz için ayrılan kutucuklara ingilizce cevap yazılması zorunludur. Yanında “optional” (‘istege bağlı) yazan soruları boş bırakabilirsiniz. Size müsait olmayan sorulara  “Does Not Apply” yazarak cevap yazabilirsiniz. DS-160 formunu doldururken cevap zorunluluğu olan bir  soruyu yanıtlamazsanız sistem başvurunuzu sonuçlandırmanıza izin vermeyecektir. Şayet durumunuza veya seyahat amacınıza müsait  sorulara  doğru cevaplar vermezseniz mülakat günü zorluklar yaşayabilir red alabilirsiniz.

DS-160 formunu dolduran kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise   “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz icap eder. Türk vatandaşları bu soruya  cevap olarak T.C. Kimlik numaralarını yazmaları yeterlidir. Amerika’da çalışmış başvuru sahiplerinin tamamımız benzer biçimde sosyal emniyet veya vergi mükellef numarası vardır. Şayet bu numaralara sahip değilseniz “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz icap eder.

Amerika da şahsen tanıdığınız biri yoksa ve ticari bir kuruluşu, firmayı veya organizasyonu ziyaret için gidiyorsanız o ticari kuruluşun, şirketin veya organizasyonun ismini belirtmeniz gerekmektedir.  Yoksa “Does not apply” (Geçerli Değil) seçmeniz icap eder.

Şayet siz veya aile fertleriniz B-1, B-2, veya B1/B2 vizesine başvuruyorsanız  o kutucuğu işaretlemelisiniz. F, H, I, J, L, M, O, P, veya R vize kategorilerinde hem asıl başvuru sahibi aynı zamanda kendisine eşlik edecek olan yakın aile bireyleri bulunabilir. Yakın aile bireyleri emek verme (E, H, I, L, O, P, R) vizesi, değişim (J) vizesi veya öğrenci vizesine (F, M) başvuru yapan asıl başvuru sahibine eşlik edecek olan eş veya 21 yaşın altındaki çocukları kapsar. Seyahat amacınıza müsait vize çeşidini seçmeniz ve doğru vize ücretini ödemeniz oldukça büyük önem taşımaktadır.  DS-160 başvuru formunuzda yanlış vize çeşidini seçmeniz halinde başvurunuzu değerlendirmeye alınmaz. DS-160 formunda yanlış vize çeşidini seçilmiş ise  Amerika Konsolosluğu başvuruyu geri çevirecektir . Sizden DS-160 formunuzu düzeltip Konsolosluktan yeni bir randevu almanız istenir.

DS-160 formunu doldurduktan ondan sonra sizden resim yüklemenizi isteyecek, çektirmiş olduğunuz biyometrik resminizi daha önce Masa üstünüze yükledi iseniz yükleme butonuna basarak fotoğrafınızı sisteme yükleyebilirsiniz. Bu muamele nihayetinde size sayfa sayfa yazdıklarınızı gösterip onaylanmanızı isteyecektir.DS-160 formunuzu girdiğiniz bütün bilgileri kontrol edip en son aşamada yer alan “Sign Application” (Formu İmzalayın) butonuna basarak elektronik olarak imzalarsınız. Başvuru formunda yapılan bütün beyanlar asılsız beyan cezası kapsamında yemin edilmemiş beyan olarak kabul edilir. O yüzden verdiğiniz cevapların doğru olduğuna emin olmalısınız.

Şayet başvuran kişi okuma yazma bilmiyorsa veya formu dolduramayacak kadar küçükse başka bir kişiden yardım alabilir. Yardımcı olan ferdin ismi soyadı yahut danışmanlık aldığı firma ismi “Sign and Submit” (İmzala ve Gönder) sayfasında belirtilmelidir. Bütün işlemler bittikten ondan sonra Sağ üstteki yazdır/print bölümüne basarak bunun bir çıktısını almalı, buruşturup katlamadan korumalı ve randevuya giderken götürmelisiniz.

**14 yaş altı ve 80 yaş üzeri olanlar parmak izi vermeye gitmelerine gerek yoktur. Evraklarını randevu almadan Ptt aracılığı ile gönderebilirler Şahsen başvuru yapmaktan muaf değilseniz  parmak iziniz müzakere yapmış olduğunuz gün elektronik olarak alınmaktadır.

 

Parmak izinizi verdiğinizde yine DS-160 formundaki bütün sorulara bilginiz dahilinde doğru cevap verdiğinizi ve vize görüşmesinde de hakikatı söyleyeceğinizi onaylama etmiş olmuş olmuş olursunuz. Amerika Konsolosluğuna mülakat için gittiğinizde parmak izinizi vermeden önce aşağıdaki beyanatı okumanız istenecektir:

“Yalan beyanın cezalandırılacağının farkında, parmak izimi vererek, vize başvuru formumdaki her soruyu okuduğumu ve anladığımı ve vize başvuru formumda yer alan bütün beyanların tarafımdan yapıldığını ve bunların informasyon ve inançlarıma gore tam ve doğru olduğunu kabul ederim.  Buna ayrıca, asılsız beyanın cezalandırılacağının farkında, bu mülakatta vereceğim bütün beyanların informasyon ve inançlarıma gore tam ve doğru olacağını kabul ederim.”

Yanlış veya yanıltıcı informasyon içeren başvuru formları vizenizin veya Amerika’ ya girişinizin devamlı olarak reddedilmesine sebep olabilir. Bu sebeble DS-160 formunun bir vize uzmanından danışmanlık hizmeti alarak yapmanız sizin için daha olumlu sonuç almanız açısından önemlidir.

Vize mülakatı ücretini internetten ödeme

“usvisa-info.com/tr-tr” internet adresine girip, Amerika vizesi mülakat randevunuzu alabilirsiniz. Siteye girdiğinizde İngilizce dilinde açıldıysa Türkçesini görüntülemek için sağ üstten “Turkish” seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Hesap Oluştur butonuna  basarak açılan sayfada şahsi bilgilerinizi yazmalı ve ondan sonra yine “Hesap oluştur”a basmanız yeterlidir.

Bu siteyi kullanmak zor olmasa gerek, yönergeleri izleyip kredi kartı bilgilerinizi girerek size müsait olan tarihi ve saati seçtikten ondan sonra onaylama verin, bu sitede de en son bir onaylama sayfası menfaat. Bu sayfanın çıktısını alıp, mülakatta götürmeniz gereksinim duyulan evrakları tamamlayıp mülakat randevu gününüzü bekleyin.