Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Amerika Mürettebat vizesi, gemilerde (yolcu gemisi, yat veya balıkçı teknesi vb), yahut Amerika’daki uluslararası havayollarında çalışan kişilere yönelik vizedir. Amerika Mürettebat vizesi gerektiren seyahat amaçları şunlardır:

  • Ticari bir uçaktaki pilot veya uçuş görevlisi
  • Bir gemide sorumlu kaptan, teknisyen, yahut takım
  • Bir yolcu gemisindeki cankurtaran, aşçı, garson, güzellik uzmanı, yahut diğeri hizmet personeli
  • Bir öğrenim gemisindeki stajyer

Amerika Mürettebat vizesine başvuru için, şayet çalışacağınız gemiye ulaşmak için yolculuk ediyorsanız Transit Vizesi (C1) gerekli olacaktır ve işvereninden veya işveren temsilcisinden transit geçişin gerekli olduğunu belırten bir dilekçe-mektup ibraz etmelisiniz. Bu benzer biçimde durumlarda Konsolosluk vize bölümü tipik olarak bir C1/D vize kombinasyonu düzenleyecektir.

Mürettebat Kategorisine Hususi Evraklar

Mürettebatın çalıştığı şirketin sahibinden (İşveren) işin ne kadar vakit devam edeceğini ve Amerika’da giriş yapılacak yerlerin bildirimini gerçekleştiren bir makale veya kontrat.

Havayolu Personelleri

İşverenin, bu vize için başvuran bireyin kendi firmasında çalıştığını doğrulayan resmi makale ve mürettebat vizesi istek ettiği bir makale.

Gemi adamları

  • Gemicilik acentesinden mürettebatın çalıştığını yayınlayan ve Mürettebat Vizesi istek eden bir makale
  • Liman cüzdanı yahut gemi adamı yeterlilik belgesi

Yolcu Gemisi

  • Yolcu gemisi ile yapılma kontrat
  • İşe alım acentesinden makale

**Hem B1/B2 ve C1/D vizeleri için eşzamanlı başvuruda bulunan gemi yahut uçakta sorumlu mürettebat yalnız bir vize başvuru (MRV) ücreti öder ve yalnız bir mülakat randevusu alır.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

► Amerika vize başvurularınız hakkındaki verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

► Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize vesilesiyle yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün hemen sonra randevunuz kesinleşecektir.

► Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

► Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

► 14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

► Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

► Amerika vizenizin sonuçlandıktan hemen sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü hemen sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

► Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.
► Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.