Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Tıbbi tedavi için geçici olarak Amerika’ya girmek isteyen kişiler, muhacir olmayan bir vize türü ve altı ay geçerliliği olan Ziyaretçi Amerika Vizesini (B2), kullanarak seyahat edebilirler.

Her aile üyesinin başvurusu ayrı olarak incelenir. Her aile üyesine, aile üyesinin sunduğu başvuru temelinde bireysel vize verilir. Mülakat ve parmak izi uygulaması için Amerika Konsolosluğu başvuru sahibini çağırmaktadır.

Genel olarak, B1/B2 vizesine sahip adaylara çalışma yahut tahsil izni verilmez.

Tıbbi tedavi için Amerika’ya gitmek isteyen kişiler, aşağıdakileri temin etmelidir:

Tıbbi tedavinin nedenini ve adayın neden Amerika’ya gitmeye karar verdiğini yayınlayan yöresel hekim tutanağı yahut beyanı. Amerika’daki tıbbi tedaviye ilişik randevunun kanıtı; sözgelişi randevunun tarihi ve tarihi, doktorun ismi ve adayın Amerika’da ziyaret edeceği klinik yahut hastanenin ismini yayınlayan belge. Adayın alacağı tıbbi tedavi bedelinin tam veya tahmini tutarını yayınlayan Amerika’daki hastane yahut klinikten temin edilmiş bir makale yahut diğeri tür bir belge. İlgili makale, hekim ücretlerini, hastane ücretlerini, anestezi ücretlerini ve tedavi için gerekli diğeri bütün hizmetleri içermelidir. Adayın ödeme şartlarını kabul ettiklerini ve bu yükümlülüklerin ifası için Amerika’ya ait hiç bir fonunun kullanılmayacağını belirten Amerika’daki alakalı hekim ve/veya hastane tarafından gönderilen bir makale. Amerika’da alınacak tıbbi tedaviye ilişik ücretlerin ödemesi için yeterli kaynak olduğuna dair delil. Bu miktara seyahat, konaklama, yemek ve benzeri durumlar için gereksinim duyulan ücretler de dahildir. Ayrıca, adaya eşlik eden her birey kendi seyahat giderlerini karşılayacak yeterli kaynağa sahip olmalıdır.

B-2 Tıbbi Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi için gereksinim duyulan evraklar

 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını, Amerika’da kalma süresini belirten Konsolosluğa hitaben)
 • Vize başvurusunda bulunan bireyin neden Amerika’da tedavi görmeye karar verdiğini ve tıbbi tedavinin nedenlerini açıklayan hekim tutanağı
 • Birleşik Devletlerde tıbbi tedavi görüleceğine dair doktor-hastane randevusunun kanıtını yayınlayan belge (randevu tarihi, doktorların isimleri, tedavi görülecek klinik yahut hastanenin ismini yayınlayan belge)
 • Alınacak tıbbi tedavi bedelinin tutarını yayınlayan, Amerika’daki hastaneden veya tedavi alınacak merkezden alınan belge. (Bu belge hastane, hekim, ameliyat ve tedavi dahilindeki diğeri bütün hizmetlerin ücret bilgilerini içermelidir.)
 • Tedavi için vize başvurusunda bulunan bireyin hastane ve hekim masraflarını ödeme şartlarını kabul ettiğini yayınlayan, Birleşik Devletlere ait hiç bir başka mali kaynağın kullanılmayacağını belirten alakalı hastane veya hekim tarafından gönderilen bir makale
 • Alınacak tıbbi tedavinin içerdiği ücretlerin ödemesi için Türkiye’de yeterli parasal kaynak olduğuna dair delil. (Laf konusu masraflar seyahat, konaklama, yemek ve benzeri durumlar için gereksinim duyulan ödeme miktarlarını da kapsar. Buna ilaveten vize başvurusunda bulunan tıbbi tedavi alacak kişiye refakat eden kişi veya kişiler de seyahat masraflarını kendi imkanlarıyla karşılayacak maddi kaynağa sahip olmalıdır.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

► Amerika vize başvurularınız ile alakalı verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

► Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize vasıtasıyla yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün hemen sonra randevunuz kesinleşecektir.

► Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

► Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

► 14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

► Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

► Amerika vizenizin sonuçlandıktan hemen sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü hemen sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

► Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.

► Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

► Amerika Vizesinin verilmesi Amerika’ya giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden bireyin Amerika’ya girip giremeyeceğine ve ne kadar vakit kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 sene geçerli olabilir, ama izin verilen kalma süresi genel olarak 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Amerika’ya seyahat edebilecekleri ve Amerika’ya giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.