Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Amerika vize muamele başvurusunun konsolosluk tarafından değerlendirmeye alınabilmesi için  online DS-160  Muhacir Olmayan Vize Başvuru Formunun eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. DS 160 Formunun doldurulmasında randevuya gideceğiniz şehir ve vize kategorisini seyahat amacınıza müsait biçimde seçmeniz eleştiri öneme sahiptir.

Amerika DS-160 Formu Örneği

Amerika Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden DS 160 Formu doldurulduktan hemen sonra, vize başvurusu için gerekli olan evrakların teslimi, konsolosluk mülakatı ve parmak izi işlemleri için Amerikan Konsolosluğundan randevu alınmalıdır. Amerika Büyükelçiliği ve Amerika Konsolosluğu, Amerika vize başvurularını bölge ayrımı yapmaksızın kabul etmektedir. Eyk Vize, Amerika Muhacir Olmayan Vize başvurusunda bulunacak kişilerin vize muamele döneminin takibini üstlenir. Temsilcilerimizle iletişime geçtiğinizde statünüze ve mesleğinize gore seçilen Amerika vize kategorisindeki gereksinim duyulan evrak listesi size e-postayla bildirilir ve vize başvurunuz hızla işleme konur.

Eyk Vize Amerika vize başvurusunda, vize başvuru sahiplerinin verdiği bilgiler doğrultusunda DS 160 formunun doldurulmasından, randevu tarihinin alınmasına vize başvuru döneminin her aşamasını takip ederek, Amerika vize başvurusu sahiplerini vize prosedürlerine müsait biçimde yönlendirir. Ancak bununla birlikte Amerika vizesinin kararı hakkındaki karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kuruluş Amerikan Büyükelçiliği ve Amerikan Konsolosluğudur.

Muhacir Olmayan Amerika Vize Başvurusu için Gereken Evraklar Nelerdir?

Amerika vizesi için gerekli evraklar Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir ve başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiler edinmek amacıyla istek edilmektedir. Amerika Muhacir Olmayan Vize için gerekli evraklar, seyahat gerçekleştirecek ferdin seyahat amacına, mesleki bilgilerine ve iş pozisyonuna gore değişiklik göstermektedir. Her türlü Amerika vizesi başvurusunda DS 160 Formunun doldurulması icap eder. DS 160 Formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulan DS 160 Formunun vize randevusundan en az 3 iş günü evvelde internet üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. Form için gereksinim duyulan fotoğrafın aktüel ve Amerikan konsolosluğunun belirlediği standartlarda, 5cm x 5cm olmalıdır. Fotoğrafın pasaportunuzda ve şayet varsa daha önceki vizelerinizde kullanılmamış olması, gözlüksüz olması, rötuşsuz ve arka planının beyaz olması zorunludur.

Misal Fotoğraf

DS 160 Formunun bir çıktısını randevu tarihinde yanınızda getirmeyi ve elektronik imzanızı taşıması gerektiğini unutmayın. Elektronik imzanızı formun nihayetinde yer alan Sign Application (Formu İmzalayın) butonuna basarak atabilirsiniz. Pasaportunuzun seyahat hemen sonra 6 ay geçerliliği olmalıdır. Amerika’ya seyahat sebebine gore belirlenen Amerika vizesi kategorisine gore, firma sahipleri, firma personelleri, emekliler, devlet memurları, ev kadınları ve öğrenciler için gerekli vize evrakların listesine  “Turistik&Ticari&Transit” bölümünden ulaşabilirsiniz. Seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağına dair belgeler fazlaca önemlidir. Bu noktada ev bayanı ve öğrencilerin seyahat masraflarını karşılayacak olan sponsorun şahsi bilgileri ve banka hesap dökümünün yanında sponsorluk yazısın da Amerika vizesi başvuru evraklarına eklenmesi icap eder. Amerika Konsolosluğu gerek görmesi halinde vize başvuru sahibinden ek evrak istek edebilmektedir. Vize başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçin.

Lütfen Dikkatle Okuyunuz!

Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık kanunu kapsamında; Amerika muhacir olmayan vize başvurusu oluşturan T.C. vatandaşları Amerika dışında bir ikametinin olması ve ülkesine yeterince dirayetli ailevi, sosyal ve ekonomik bağlarının olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu yüzden; Amerika Konsolosluğu, başvuru sahibinden istenen zorunlu dökümanlara ayrıca, Amerika’ya yapacağı kısa bir ziyaretin ardından ülkesine geri döneceğinin bir kanıtı olarak ziyaretin amacına ilişik belgeler ile beraber ekonomik, ailevi, sosyal her türlü bağlarını yayınlayan destekleyici belgeleri de istemektedir.

Amerika Vizesi Başvurusu için Randevu Almak Zorunlu mu?

Amerika Turistik Vize, Amerika Ticari Vize, Amerika Ziyaretçi Vizesi, Amerika Talebe ve Değişim Vizesi Amerika Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi ve Amerika Transit Vize dahil muhacir olmayan bütün Amerika vizesi başvuru işlemlerinde Ankara’da Amerikan Büyükelçiliği’nden, İstanbul’da ise Amerikan Başkonsolosluğundan randevu alınmalıdır. Her türlü vize randevusunda seçtiğiniz vize kategorisine müsait evrakların konsolosluğa teslim edilmesinin yanında parmak izi alma işlemi ve Konsolosluğunun vize yetkilileriyle mülakat yapılmaktadır. Daha evvelde almış olduğunuz Amerika vizeniz varsa bir tek hüviyet bilgilerinizde değişiklik olduysa ve hüviyet bilgileriniz ile Amerika vizenizi içeren pasaporttaki bilgiler birbiriyle uyuşmadığı taktirde yeni bir vize başvurusunda bulunmanızı öneririz.

Ebeveynlerinden biri geçerli bir Amerikan pasaportuna sahip olan 14 yaş altı çocukların ve Türkiye’de ikamet eden ve daha evvelde Amerika vizesi almış olan 80 yaş üzerindeki vatandaşların vize randevusuna gelmelerine gerek yoktur. Eyk Vize temsilcileri evraklarınızı teslim aldıktan hemen sonra konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak, çalışma saatlerini ve tatil günlerini göz önünde bulundurarak sizin adınıza randevu alma işlemini gerçekleştirecektir.

Amerika vizesine acele ihtiyaç duyduğunuz durumlarda süratle randevu almak için Eyk Vize temsilcileriyle iletişime geçin.

Amerika Vizesi Mülakatında Neler Sorulur?

Amerika vizesi için yapılan mülakatta sorulan sorular, Amerika seyahatinin içeriğine gore değişiklik gösterir. Seyahat amacını anlamaya yönelik sorulan; Amerika’da hangi tarihler içerisinde ve nerede kalacağınız, seyahatte size kimin eşlik edeceği, seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı, Amerika’da tanıdıklarınızın olup olmadığı şeklinde sorulara, kısa ve net cevaplar verilmelidir. Konsolosluk vize yetkililerinin kafasında soru işareti oluşturacak cevap ve hareketlerden kaçınılması öneri edilir. Amerika vize mülakatı İngilizce ve Türkçe olarak iki dilde gerçekleştirilir. Mülakat sırasında sorulan sorulara vereceğiniz cevaplar DS 160 Formunda verdiğiniz bilgilerle çelişki içerisinde olmamalıdır. Amerika Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine mülakata gelirken yanınızda büyük sırt çantaları, bavul, kamera, uzaktan kumandalı cihazlar, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, parfüm ve su şişesi şeklinde eşyaları getirmemeniz önerilir. Mülakata sizin adınıza kimse giremez. Vize başvurusunda bulunan ferdin bizzat kendisi Amerika vize yetkilisiyle yapılacak mülakatta bulunmalıdır. Parmak izi alma işlemi de Konsolosluktaki randevu günü mülakata girmenizden hemen önce gerçekleştirilir.

Eyk Vize Amerika Vize Temsilcileri, vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Amerika Vize başvurunuza müsait hazırlanması gereksinim duyulan evrakların ayrıntılı listesine ve vize başvuru işlemleri hakkındaki en aktüel bilgilere yetişebilmek için Amerika web internet sitemizdeki “Turistik & Ticari & Transit” bölümünden seyahat amacınıza ve statünüze müsait gerekli evrak listesini görebilirsiniz. Amerika vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Eyk Vize temsilcilerimize telefonla veya e-posta ile ulaşabilirsiniz. Başvurunuz ile alakalı gereksinim duyulan evraklar hakkındaki bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile gönderin.

Amerika Vizesi Başvuruları Ne Kadar Müddette Sonuçlanır?

Amerika vizesi başvurunuzu seyahat tarihinden en az 6 ila 8 hafta evvel yapmanız faydalı olur çünkü en yakın randevu tarihi konsolosluğun yoğunluğuna gore değişmektedir. Amerika vizenizin onaylanıp onaylanmadığı, randevu tarihinde gerçekleştirdiğiniz mülakatta Konsolosluk vize bölümü yetkililerince tarafınıza bildirilir. Vizeniz onaylanması halinde pasaportunuz 3 iş günü içerisinde ikamet adresinize en yakın PTT merkezine yahut tercih ettiğiniz bir PTT merkezine gönderilir. Tercih ettiğiniz PTT merkezi ile alakalı değişikliği vize belgelerinizin teslim edileceği konumu yalnız randevunuzdan 24 saat öncesine kadar değiştirebilirsiniz. Şayet vize başvurunuz ret kararıyla sonuçlandıysa, mülakat günü pasaportunuz ret mektubu ile birlikte size iade edilir.

Amerika Vize Tutarı Nedir?

Amerika vizesi ücretleri turistik, ticari, aile ziyareti ve diğeri vize türlerine gore değişiklik gösterir. Amerika vizesi ücretinin Türk Ekonomi Bankası şubelerindeki Amerikan Konsolosluğuna ilişik hesaba yatırılmalıdır. Vize ücretinin yapıldığını yayınlayan dekontun başvuru belgeleri içerisinde bulunması zorunludur. Dekontun özgün satın alan nüshasının vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. Amerika vizesinin şartları hakkındaki informasyon edinmeden otel ve uçak bileti satın almanız sorun yaşamanıza neden olabilir. Vize işlemlerinizi sonuçlandırdıktan hemen sonra konaklama ve uçak bileti satın alımlarını gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Eyk Vize temsilcileriyle iletişime geçerek Amerika vizesi başvuru işlemleri için gereksinim duyulan belgelerin listesinin yanında başvuruda bulunduğunuz vize türüne dair ücretler hakkındaki da informasyon alabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusuna Şahsen Gitmem Gerekiyor Mu?

Amerika muhacir olmayan vize başvurusu için şahsen konsoloslukta bulunmalısınız. Mülakat ve parmak izi uygulaması için Amerika Konsolosluğu başvuru sahibini çağırmaktadır. bir tek birtakım istisnai durumlar vardır. 14 yaşaltı, 80 yaş üzeri ve süresi dolan vizesini yenileyen kişilerin konsolosluk bölümüne giderek vize görüşmesi zorunluluğu yoktur. Bu şeklinde hususlarda vize başvurusu için gerekli evrkaları hazırladıktan hemen sonra evrakları posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Eyk Vize Amerika Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

Eyk Vize, tün dünya vize işlemlerinde uzmanlaşmış kadrosuyla, vize danışmanlığını profesyonel bir yaklaşımla ele alarak ihtiyacınız olan Amerika vizesini rahat ve sorunsuz bir şekilde almanıza destek sağlar. Eyk Vize Amerika vizesi muamele sürecinde gerekli olan online başvuru formunun doldurulması, seyahat amacını açıklayan müsait bir dille kaleme alıma dilekçe yazımı, başvuru merkezinden randevu katılması ve gerektiği durumlarda Amerika otel- uçak bileti rezervasyonları şeklinde işlemlerinizi gerçekleştirir. Eyk Vize sizi doğru vize kategorisinde vize başvurusu yapmaya yönlendirmekle birlikte, vize başvuru dosyanızı sonuç odaklı biçimde hazırlamanızda size danışmanlık hizmeti sunar.

Amerika vizesi için ilk kere başvuru gerçekleştiriyor veya Amerika vize başvuru işlemleri sırasında ortaya çıkabilecek süre kayıplarını önlemek istiyorsanız Eyk Vize ailesi olarak, vize sürecinde sizlere gereksinim duyulan hızı ve konforu sağlamaktan saadet duyacağımızı belirtiriz. Amerikan Konsolosluğunun belirlediği kurallar çerçevesinde hazırladığımız vize evrak listesine ve Amerika vizesi hakkındaki en aktüel bilgilere web internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Eyk Vize olarak vize sonucunu olumlu yönde etkileyecek adımları atmanızı sağlamakla birlikte, Amerika vizesinin kararı hakkındaki karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kuruluş Amerikan Konsolosluğu veya Amerikan Büyükelçiğidir.

Amerika Vizem Reddedilirse Ne yapmalıyım?

Amerika vize başvurunuzun ret kararıyla sonuçlanması size mülakat günü yazılı bir açıklama ile bildirilir. Vize başvurusu şayet Amerikan Göçmenlik Yasasının 214(b) maddesi uyarınca reddedildiyse, aynı başvurunun yeniden işleme katılması olası değildir. Amerikan Konsolosluğu bu kararın neden verildiğine dair soruları cevaplamakla mükellef değildir. Şayet Amerika vizesi almak istiyorsanız yeni bir vize başvurusunda bulunmanız ve vize işlemlerinize yeniden başlamanız icap eder. Bu durumda evraklarınızın Amerikan Konsolosluğunun istediği kriterlere uygunluğunu dikkatle gözden geçirin ve DS 160 Formunda net ve doğru cevaplar verdiğinizden güvenli olun. Başvuruda bulunduğunuz vize kategorisinin gerektirdiği evraklar tam ve eksiksiz olmalıdır. Seçtiğiniz vize kategorisine gore DS 160 Formunun yanında, diğeri online vize şekil veya formları doldurmanız gerekiyor olabilir. Amerika vize başvurularınızla dair her türlü sorularınızda Eyk Vize danışmanlarını arayabilirsiniz. Amerika vize işlemleriniz ile alakalı her konuda size yardımcı verebilmek için İstanbul, Ankara ve  İzmir ofislerimiz ile hizmetinizdeyiz.

Amerika vizesi ile alakalı bütün soru ve görüşleriniz için bizimle iletişime geçin.