Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Amerika Turistik Vize Dilekçesi

Amerika’ya Turistik amaçla seyahat edecek kişilerin ülkeye yapacakları seyahate ilişik Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Amerika Turistik Vizesi istek dilekçesi yazmalıdır. Amerika Turistik vizesi istek dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereksinim duyulan hususlar aşağıdaki gibidir.

 • Ülkeye yapılacak seyahatin amacı net olarak anlatım edilmelidir. Mesela; Turistik bir tura katılacak kişi Amerika Turistik vizesi istek dilekçesinde katılacağı turdan bahsetmeli ve varsa tur ile alakalı belgelerini dosyasına eklemelidir.
 • Seyahat tarihleri açıkça yazılmalıdır. Amerika Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişileri Amerika Turistik vizesi istek dilekçelerinde ülkeye giriş yapacakları tarihi, ülkeden ayrılacakları tarihi ve aynı süreç içerisinde başka bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat varsa bu seyahatin tarihlerini açıkça yazmalıdır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıkça anlatım edilmelidir. Amerika Turistik Vize Talep Dilekçesi yazılırken ferdin seyahati boyunca oluşacak (konaklama, alıntılama, rahatsızlık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı net olarak anlatım edilmelidir.
 • Amerikan Konsolosluğu’na Turistik vize başvurusunda sunulan belgeler ile Amerika Turistik vize istek dilekçesinde yer verilen ifadelerin birbirini destekleyici bulunmasına dikkat edilmelidir.

İki Dilekçe gerektiren durumlar

 • Amerika Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi SGK’lı çalışan ise, ferdin çalıştığı şirketin yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına ferdin seyahat tarihlerinde izinli olduğunun beyan edildiği Amerika turistik vizesi istek dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede firma yetkilisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.
 • Amerika Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişi öğrenci yahut ev bayanı ise, seyahat masraflarının karşılanması için sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişilerin birinci hiyerarşi yakınları (anne baba, eş, çocuk) Amerika Konsolosluğu tarafından sponsor olarak kabul edilmektedir. Sponsor olacak kişi Amerika Turistik Vizesi istek eden ferdin seyahat masraflarının kendisi tarafından karşılanacağını taahhüt eden Amerika Turistik Vizesi istek dilekçesi yazmalıdır.

Amerika Ticari Vize Dilekçesi

Amerika’ya Ticari (iş toplantısı, konferans, alan araştırması vb.) amaçla seyahat eden kişilerin yapacakları seyahat ile alakalı Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Amerika Ticari Vizesi istek dilekçesi sunmaları gereklidir. Amerika Ticari vizesi istek dilekçesi yazılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

 • Amerika Ticari Vizesi istek dilekçesi personelini iş seyahatine gönderecek şirketin yetkilisi tarafından firma antetli kağıdına yazılmalı ve firma yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşımalıdır.
 • Amerika Ticari Vizesi istek dilekçesinde seyahatin amacı açıkça yazılmalıdır. Mesela; kişi şirketin iş ortağı başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat edecekse Amerika’daki firma ile alakalı bilgilere yer verilmelidir. Kişi iş konferansına katılacaksa Amerika Ticari Vizesi istek dilekçesinde konferans ile alakalı bilgi olmalıdır.
 • Amerika Ticari Vizesi istek dilekçesinde seyahate çıkacak ferdin firmadaki rolü ( Satış Müdürü, Kurumsal İletişim Uzmanı vb.) açıkça anlatım edilmelidir.
 • Amerika’ya seyahat edecek ferdin seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri ile varsa ek seyahati hakkındaki Amerika Ticari Vizesi istek dilekçesinde net bilgiler verilmelidir.
 • Amerika Konsolosluğu’na Ticari Vize istek dilekçesi hazırlanırken seyahat edecek ferdin seyahat boyunca oluşacak (konaklama, alıntılama, rahatsızlık, kaza, vb.) masraflarının nasıl karşılanacağı bilgisi yer almalıdır.
 • Amerika Ticari Vizesi istek dilekçesinde yer alan bilgiler dosyaya konulan evraklarla desteklenmelidir.