Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Din Görevlisi R-1 vizesi, geçici süreyle dini bir görevde çalışmak amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen başvuru sahiplerine yöneliktir. Din görevlisi vizesi genellikle o dinin ruhban sınıfının yetkili üyeleri tarafından gerçekleştirilen dini ibadetleri uygulamak ve diğeri görevleri yerine getirmek üzere, yetkili bir müessese tarafından atanan kişileri ve dinle alakalı bir meslekte en az yarı zamanlı (haftada en az 20 saat ortalama) çalışan kişileri kapsar.

Başvuru sahibi Amerika’da bulunan, reel ve kâr amacı gütmeyen bir şekilde örgütlenmiş dini bir toplumun üyesi olmak zorundadır. R vizesine başvuracak olan ferdin irtibat içerisinde olduğu dini toplumun vergiden muaf yahut vergi muafiyeti için bütün koşullarının müsait olması gerekmektedir. Başvuru sahibi, din görevlisi statüsü için başvurmadan önceki iki sene boyunca o dini toplumun bir üyesi olmalıdır. Başvuru sahibi, dini kuruluşta yalnızca dini bir görev için R vizesi başvurusu yapmalıdır.

R-1 vizesi sahibi, ilk başvuruda en çok 30 aya kadar Amerika’de kalabilir. USCIS tarafından belirlenecek sonraki uzatmalar en çok 30 ay daha olabilir. Din görevlisinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki R-1 sınıflandırmasında toplam süresi beş yılı (60 ay) geçemez.

Eş ve Çocuklar – R-1 din görevlisinin eşi ve 21 yaşın altındaki bekâr çocukları, R-2 vizesine başvurarak R-1 vizesi sahibi ile Amerika’de yaşayabilirler. R-2 vizesi sahiplerine Amerika’de emek harcama imkânı tanınmamıştır.

Amerika R (Din Görevlisi) Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereksinim duyulan formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz nihayetinde Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen yazışma numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Amerika R Vizesi (Din Görevlisi) için hazırlanması gereksinim duyulan evraklar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
  • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
  • I-129 Dilekçesi (Başvuru sahibini gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından yazılır)
  • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
  • Dini toplum ve bağlı kuruluşun vergiden muaf olma durumunu yayınlayan belge

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız ile alakalı verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize aracılığıyla yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün hemen sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan hemen sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü hemen sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.
►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.