Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

P vizesi için başvuru sahibi Amerika’ya bireysel veya bir öbek olarak, benzersiz, geleneksel, etnik veya kültürel bir müzik, tiyatro yahut sanat içerikli performansının tanıtımını geliştirme, yorumlama, koçluk etme veya öğretme amacıyla gidiyor olmalıdır. Ek olarak, başvuru sahibi Amerika’ya sanat şeklini tanıtmayı veya geliştirmeyi olumlu yönde etkileyecek bir kültürel etkinliğe veya etkinliklere katılmak üzere geliyor olabilir. Programın ticari veya ticari olmayan bir yapıya sahip olması önemli değildir.

P-1 Amerika Vizesi (Bireysel veya Takım Atleti yahut Bir Eğlence Grubunun Üyesi)

Bu vize türüne atlet veya bir eğlence grubunun üyesi olarak Amerika’de gerçekleşecek muayyen bir atletik yarışmada performans sergileyecek olan kişiler başvurmalıdır. Uluslararası düzeyde kabul görmüş ve sürdürülebilir bir performans seviyesi gerektirir. Amerika P-1 vizesine atlet veya eğlence grubunun üyesini desteklemek için yanında olması gereksinim duyulan kişiler de başvurabilir.

P-1A: Uluslararası düzeyde tanınan bir performans seviyesinde, bireysel yahut bir ekibin üyesi olarak muayyen bir atletizm yarışmasına katılmak için Amerika’ye gitmek isteyen atletlerin başvurması gereksinim duyulan vize türüdür.

Bireysel atletler faaliyet, müsabaka veya performansı tamamlamak için 5 sene boyunca Amerika’de kalabilirler. Bu zaman faaliyet, müsabaka veya performans devam ediyorsa en çok 5 sene daha uzatılabilir.

Bir ekibin üyesi olarak Amerika’ye giden atletler faaliyet, müsabaka veya performansı tamamlamak için 1 sene boyunca Amerika’de kalabilirler. Bu zaman faaliyet, müsabaka veya performans devam ediyorsa en çok 1 sene daha uzatılabilir.

Destek personeli faaliyet, müsabaka veya performansı tamamlamak için 1 sene boyunca Amerika’de kalabilir. Bu zaman faaliyet, müsabaka veya performans devam ediyorsa en çok 5 sene daha uzatılabilir.

P-1B: Uluslararası alanda başlamış olan ve önemli bir müddet boyunca üstün kalifiye ve tanınan bir eğlence grubunun üyesi olarak Amerika’ye gitmek isteyen kişilerin başvurması gereksinim duyulan vize türüdür.

Bir eğlence grubunun üyesi olarak Amerika’ye giden kişiler faaliyet, müsabaka veya performansı tamamlamak için 1 sene boyunca Amerika’de kalabilirler. Bu zaman faaliyet, müsabaka veya performans devam ediyorsa en çok 1 sene daha uzatılabilir.

P-2 Amerika Vizesi (Sanatçı veya Entertainer-Eğlence Sektörü Mensubu)

Amerika P-2 vizesine Amerika’deki bir kuruluş ile başka bir ülkedeki bir kuruluş arasındaki karşılıklı değişim programı kapsamında Amerika’de sergilenecek bir performans için başvurulmalıdır. Sanatçı veya entertainerın hizmetinde çalışan yardımcıları da bu vizeye başvurabilirler. Bu kişiler faaliyet, müsabaka veya performansı tamamlamak için 1 sene boyunca Amerika’de kalabilirler. Bu zaman faaliyet, müsabaka veya performans devam ediyorsa en çok 1 sene daha uzatılabilir.

P-3 Amerika Vizesi (Sanatçı veya Entertainer-Eğlence Sektörü Mensubu)

Amerika P-3 vizesine P-2 vizesinden farklı olarak, Amerika’de gerçekleşecek olan kültürel, geleneksel, folklorik bir etkinlikte veya müzikal ve tiyatro benzer biçimde sanat içerikli bir performansta öğretmenlik/koçluk yapacak olan kişilerin başvurması gereksinim duyulan bir vizedir. Başvuranla birlikte çalışan yardımcılar ve kişiyi desteklemek için gerekli hizmetleri veren kişiler de Amerika P-3 vizesine başvurabilir. Bu kişiler faaliyet, müsabaka veya performansı tamamlamak için 1 sene boyunca Amerika’de kalabilirler. Bu zaman faaliyet, müsabaka veya performans devam ediyorsa en çok 1 sene daha uzatılabilir.

Eş ve Çocuklar – Amerika P vizesi sahibi ferdin eşi ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları P4 vizesine başvurabilirler. Bu kişiler Amerika’de çalışamazlar yalnız öğrenim görebilirler.

P Amerika (Atletler, Eğlence Grupları, Sanatçılar) vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereksinim duyulan formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonunda Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Amerika P Atlet, Sanatçı ve Oyuncu Vizesi için gerekli evraklar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
  • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
  • I-129 Dilekçesi ( (Gelecekteki işveren veya temsilci tarafından doldurulur)
  • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
  • Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız hakkındaki verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize aracılığıyla yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün ondan sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan ondan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü ondan sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.

►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.