Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Amerika O Vizesi bilim, sanat, öğrenim, iş dünyası ve atletizm şeklinde alanlarda olağanüstü beceri veya başarı öyküleri olan kişilerin ve hem milli bununla beraber uluslararası nitelikte başarılı sinema ve televizyon alanında uzman kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Bahsi geçen olağanüstü beceri veya başarıya sahip kişileri desteklemek ve yardımda bulunmak için yanında olması gereksinim duyulan kişiler de Amerika O Vizesine başvurabilir.

Amerika O Vizesi şöyle sınıflandırılır:

O-1A Vizesi: Bilim, öğrenim, iş veya atletizm alanlarında (sanat, sinema veya televizyon endüstrisi hariç) olağanüstü bir yeteneğe veya olağanüstü bir başarıya sahip olan kişiler

O-1B Vizesi: Hareketli resim veya televizyon endüstrisinde ve sanatta olağanüstü bir yeteneğe veya olağanüstü bir başarıya sahip olan kişiler

O-2 Vizesi: Bir O-1’e, sanatçıya veya atlete muayyen bir olay veya performansa yardımcı olacak eşlik edecek kişilerdir. Bir O-1A için, O-2’nin yardımı O-1A’nın faaliyetinin “ayrılmaz bir parçası” olmalıdır. Bir O-1B için, O-2’nin yardımı O-1B’nin üretiminin tamamlanması için “gerekli” olmalıdır. O-2 mensubu, bir Amerika’li çalışan tarafından rahatça yapılamayacak ve O-1’in başarılı olması için gerekli olan kritik becerilere ve tecrübeye sahip olmalıdır.

O-3 Vizesi: O-1 ve O-2’nin eşi veya çocukları olan bireyler. Amerika O Vizesi ile olağanüstü beceri veya başarıya sahip kişiler ile onların yardımcıları ve eş ve çocukları 3 yıla kadar Amerika’de kalabilirler. USCIS bu süreyi 1 sene daha artırmaya yetkilidir.

Amerika O (Olağanüstü Yetenek veya Başarıya Sahip Kişiler) Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereksinim duyulan formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz nihayetinde Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Uygunluk – Başvuru sahibi, daima milli veya uluslararası ün ile bilim, sanat, öğrenim, iş veya atletizmde olağanüstü becerileri olduğunu kanıtlamalıdır ve olağanüstü yetenek alanında çalışmaya geçinmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne geçici olarak gidiyor olmalıdır. Sanat alanında olağanüstü yetenek, bu ferdin sanat alanında ünlü, öncü veya normalde karşılaşılandan ciddi anlamda çok daha oldukca becerilere sahip, belli bir tanınırlık derecesine ulaşmış ve alanında yüksek ölçüde başarı sağlamış biri olduğu anlama gelir.

Bilim, öğrenim, iş veya atletizm alanlarında olağanüstü yetenek; başvuru sahibinin uğraş alanının zirvesine çıkmış sayılı kişilerden biri olduğunu yayınlayan bir ihtisas derecesi anlama gelir.

Sinema veya televizyon endüstrisinde O-1B Amerika vizesine hak kazanmak için başvuru sahibinin sinema ve/veya televizyon alanında elit, saygın ve lider olarak tanınması ölçütünde normalde karşılaşılandan ciddi anlamda üst bir yetenek ve tanınırlık derecesine ulaşmış ve olağanüstü başarısını bu halde kanıtlamış olması gerekmektedir.

EB1 Vizesi – Olağanüstü Yetenekli Kişilerin Green Card Alması – Bu vize türü olağanüstü yeteneklere sahip bilim, sanat, öğrenim ve iş alanlarında milli veya uluslararası başarılar sağlamış kişilere uygulanan Green Card alma yöntemidir. EB1 vizesine sahip olmak için bir işverenle anlaşmanız gerekmez. Başvuru için belirlenmiş 10 adet şart vardır ve başvuranın bu şartlardan en az 3 tanesini yerine getirmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinde özel kalifiye mükafaat veya ödüller kazanması dâhil 10 şarttan 3’üne sahip olması aranır. Fakat 5 adet tatmin edici şarta sahip olması genellikle öneri edilir. Bu şartlara sözgelişi uluslararası kabul bulan bir mükafaat sahibi olmak, jüri üyeliği yapmak, kitap yayınlamak, başvuranın çalışmalarının ticari bir takım getirileri olduğunu kanıtlayan belgeler ibraz etmek şeklinde koşullar aranmaktadır.

Eş ve Çocuklar – Amerika O vizesi ile Amerika’ye geçici olarak çalışmaya giden ferdin (O-1A, O-1B) veya yardımcısının (O2) eşi ve 21 yaşın altındaki çocukları O-1 / O-2 muhacir olmayan kimseyle aynı kabul ve kısıtlamalara naturel olarak olarak, O-3 muhacir olmayan vize başvurusunda bulunabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu sınıflandırma altında çalışamazlar, bir tek bir O-3 vizesi için tam veya yarı zamanlı olarak öğrenim görebilirler.

O Vizesi (Olağanüstü Yetenek Ve Başarıya Sahip Kişiler) için hazırlanması gereksinim duyulan evraklar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
  • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
  • I-129 Dilekçesi (Gelecekteki işveren veya temsilci tarafından doldurulur)
  • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
  • Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız ile alakalı verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize aracılığıyla yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün daha sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan daha sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü daha sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.
►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.