Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Bazı uluslararası şirketlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni açılacak olan şubelerinde çalışacak uzmanlar, idare edici veya müdürlerin bunun için L-1 vizesi alması gerekmektedir. Yürürlükte olan yasalara nazaran L-1 vizesi sahiplerinin eşleri Amerika’ye girdikten daha sonra ayrıca bir emek harcama izni alabilirler. L-1 vizesi sahipleri diledikleri takdirde belirtilmiş olan şartları sağlarlarsa Green Card sahibi de olabilirler.

L-1 vizesine sahip olabilmenin ilk koşulu son üç sene içerisinde bir Amerika’li işverenin ortağı, temsilcisi veya şubesinde, yalnız Amerika dışında bir şirkette bir sene aralıksız çalışmış olmaktır. Amerika’de geçen süreler hiç bir halde bu bir yıla dâhil edilemez.

İkinci koşul, Amerika dışındaki işveren ile Amerika firması içerisinde kalifiye bir pay yapılanması ilişkisinin olmasıdır. Nitelikli ilişkiden kasıt ortaklaşa iş veya kanunlarda öngörülen gerekli pay sahiplenmesidir. Bu koşullardan birindeki eksiklik L-1 vize başvurusunun reddedilmesiyle sonuçlanabilir.

Üçüncü koşul ise L-1 vizesi ile Amerika’da geçici olarak çalışacak olan ferdin, şirketinin Türkiye şubesinde idare edici, müdür veya uzman olarak vize başvurusundan önceki üç sene içerisinde bir sene çalışmış olması ve Amerika’deki şirkete de aynı pozisyonda alıntılama olmasıdır.

Amerika’ye şirketin yeni bir şubesini açmak üzere giden kişiler L-1 statüsünde bir tek 1 sene çalışabilirler. İlk bir yılın nihayetinde Amerika Göçmenlik Merkezi yeni kurulan firması veya ofisi dikkatli bir incelemeden geçirdikten daha sonra vizeyi uzatabilir.

L-1 vizesi başvuruları öncelikle Amerika göçmenlik merkezi tarafından onaylanmalıdır. L-1 vizesi alacak olan kişi yalnız bu onayı aldıktan daha sonra konsolosluğa başvurmalıdır. Göçmenlik bürosunun gerekli bilgileri toplayamamış olması halinde veya daha ayrıntılı tahkikat gerekmesi hallerinde konsolosluk L-1 vize başvurusunu reddetme veya geciktirme hakkını saklı tutar.

Yöneticiler ve müdürlerin alacağı vize L-1A vizesidir. Bu pozisyonda çalışanlar yedi yıla kadar Amerika’de çalışabilirler. Bir uzman pozisyonunda çalışmak üzere alınan L-1B vizesi ile en çok 5 sene Amerika’de çalışılabilmektedir. Vizeler üçer yıllık sürelerle verilirler ve ikişer yıllık sürelerle uzatılırlar. H ve L vizesine sahip bir kişi 1 sene Amerika dışında kalmış ise, H veya L vizesini almadan önce geçirdiği zaman 7 veya 5 yıldan çıkarılır.

L Şirket İçi Transfer Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereksinim duyulan formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz nihayetinde Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen kontakt numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Önemli Not – Şirket içi alıntılama vizeleri, geçici işçi vizesi kategorisinde değerlendirmeye alınır ve I-129 Emek verme İzni başvurusuna, Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından tasdik verildikten daha sonra işleme alınır.

Eş ve Çocuklar – Amerika L Şirket içi alıntılama vizesi ile Amerika’de geçici olarak çalışmaya süregelen ferdin eşi ve 21 yaşını aşmamış evli olmayan çocukları kendisine eşlik edebilir. Bu tür aile üyeleri L-2 muhacir olmayan vize türüne başvurmalıdır. L-2 vizeleri onaylandığı takdirde aile üyeleri de genel hatlarıyla çalışan ile aynı kalış süresini kazanmaktadırlar.

L Şirket İçi Transfer Vizesi için gerekli evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-129S (Nonimmigrant Petition Based on Blanket L Petition) Formu
 • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
 • Antetli Kâğıda İngilizce Vize Talep Dilekçesi(Konsolosluğa hitaben şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren makale)
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Firmanın İmza Sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
 • SGK (4b)Hizmet dökümü
 • Kişisel Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü (En az 5000TL bakiyesi olan, Son 3 aylık, kaşeli ve imzalı olmalıdır. İmza atan banka yetkilisinin imza sirküleri fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır)
 • Kira gelirleri, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopisi (Varsa)

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız ile alakalı verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize aracılığıyla yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün daha sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan daha sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü daha sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.

►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.