Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Muhacir olmayan Amerika K-1 Nişanlı vizesi Amerika vatandaşının, Amerika vatandaşı olmayan nişanlısı için katılması gereksinim duyulan bir vize türüdür. K-1 vizesi, Amerika vatandaşı olmayan nişanlının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesine ve varışından itibaren 90 gün içerisinde Amerika vatandaşı sponsor nişanlısı ile evlenmesine izin verir.

Amerika vatandaşı olmayan nişanlı K-1 vizesini alıp, Amerika’de nişanlısı ile evlendikten daha sonra, Vatan Güvenliği Departmanı ve Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) ile statüsünün kalıcı ikamete dönüştürülmesi için başvuruda bulunmalıdır. K-1 Amerika nişanlı vizesi, yalnız vize sahibinin Amerika’ye göç etmesine ve Amerika vatandaşı nişanlısı ile Amerika Birleşik Devletleri’ne varışından kısa bir müddet daha sonra evlilik yapmasına izin verdiğinden, nişanlı kalıcı ikamet için muhacir vizesinin birtakım şartlarını yerine getirmelidir.

Amerika Göçmenlik Yasası’na göre Amerika vatandaşı sponsor nişanlı I-129 formunu (Muhacir Nişanlı Dilekçesi) almalı ve doldurmalıdır. Dilekçe USCIS tarafından onaylandıktan daha sonra Amerika vatandaşı olmayan nişanlı K-1 Amerika Nişanlı Vizesi için başvuru yapabilir.

Bütün başvuru işlemleri ve gerekli evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Nişanlı çift, I-129 formu doldurulmadan en az 2 sene önce tanışmış olmalıdır. Hem Amerika vatandaşı bununla birlikte K-1 vizesi sahibi, dilekçenin doldurulduğu tarihte ve daha sonra yasal olarak evlenme hakkına sahip olmalıdır. Evlilik, evliliğin gerçekleşeceği Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre yasal olarak olası olmalıdır.

K-1 Amerika Nişanlı vizeniz çıktıktan daha sonra, nişanlınızla evlilik töreni yapmanız için 90 gün boyunca Amerika’de kalabilirsiniz. Evlendikten daha sonra devamlı ikamet izni almak için USCIS’e başvuru yapmanız gerekmektedir.

Amerika K-1 Nişanlı vizesi verilmeden önce, her başvuran yaşına bakılmaksızın yetkili bir hekim tarafından birtakım tıbbi muayenelere organik olarak tutulmaktadır. Yetkili hekimler hakkındaki bilgiler de dâhil olmak üzere, vizeniz için başvuruda bulunacağınız Amerika Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan tıbbi muayene ile alakalı talimatlar verilecektir.

K-1 vizesi başvuranlarının, Amerika Göçmenlik Yasası uyarınca gereksinim duyulan aşıları yaptırması gerekmektedir. Bu aşılar K vizesi verilmesi için gerekli olmasa da, evlilik sonrası yasal devamlı ikametgâh için başvurduğunuzda bunlar gerekli olacaktır. Bu nedenle, başvuru sahipleri tıbbi muayene sırasında aşı ihtiyaçlarını yerine getirmeye teşvik edilmektedir.

Amerika K-1 Nişanlı Vizesine başvuranın mali olarak kendisine yetebildiğini veya Amerika vatandaşı nişanlısının yardımcı sağlayabileceğine dair delil sunmalıdır.

K-1 vizesi sahibi, evlenmeden önce Amerika’de kalabileceği vakit olan 90 gün içerisinde herhangi bir işte çalışabilir. Evlendikten daha sonra USCIS’e başvurarak esnetilmiş bir emek harcama izni başvurusunda bulunmalıdır.

K-1 Amerika Nişanlı vizesine başvuranın 21 yaşından ufak ve evli olmayan çocukları K-2 vizesi için başvurabilirler. Bu tür çocuklar ne olursa olsun I-129 formunda belirtilmelidir.

Bütün başvuru işlemleri ve gerekli evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Amerika Nişanlılık Vizesi Ne Kadar Devam eder?

Nişanlılık durumu otomatik olarak 90 gün daha sonra sona eren olur. Bu vakit genişletilemez. Evlenmiyorsa Amerika vatandaşı olmayan K-1 vizesi sahibi nişanlının 90 günün sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’ni terk etmesi icap eder. K-1 vizesi sahibi bu tarihte Amerika’yi terk etmezse Amerika Göçmenlik Yasası’nı ihlal etmiş olacaktır. Bu vaziyet, gelecekteki Amerika göçmenlik başvurularının olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

K-1 Amerika Nişanlı Vizesi için hazırlanması gereksinim duyulan evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını veya Amerika vatandaşı nişanlısının sponsor olacağını belirten, Konsolosluğa hitaben)
 • DS-160 Formu (Online doldurulacak)
 • I-134 Yeminli Geçim Beyannamesi
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Boşanma belgesi veya ölüm kayıt belgesi (daha öncesinden evli olanlar için geçerli)
 • Sabıka kaydı
 • Diğer mahkeme kayıtları (varsa)
 • İlişkiye dair kanıtlar (Birlikte çekilmiş fotoğraflar, e-posta ve benzeri yazışmalar, mektuplar)
 • Tıbbi muayene raporları (aşılar isteğe bağlıdır)
 • Bütün belgelerin tercümeleri

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız hakkındaki verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize vasıtasıyla yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün daha sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan daha sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü daha sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.

►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.