Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

I Medya Temsilcileri Amerika vizesi, basın, radyo, film ve baskı endüstrisi üyeleri de dâhil olmak üzere Amerika dışındaki yabancı medyanın temsilcileri içindir. I vizesi sahipleri geçici olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek, yabancılara yönelik temel bilgilendirme veya tahsil medyası faaliyetleriyle meşgul olabilir, kendi ihtisas alanlarıyla alakalı yabancı medya işlevi için gerekli olan bilgilendirici veya eğitsel medya faaliyetlerinde bulunabilirler. I vizesi ile Amerika’de yapılacak etkinlikler yabancı bir ülkede kendi ofisi bulunan bir medya kuruluşu için yapılmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faaliyetler bilgilendirme amaçlı olmalı ve genellikle haber toplama dönemi ve aktüel olaylarla alakalı raporlama ile ilişkilendirilmelidir.

Yabancı Basın, Radyo, Film veya Diğer Bilgi Ortamları Temsilcileri için bir I Amerika Vizesi Gerektiren Seyahat Amaçları:

 • Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından verilmiş bir kimliğe sahip olan yabancı bir informasyon medyasının mensubu veya bağımsız bir imal firması mensubunun bir haber olayı veya belgesel çekmesi
 • Bir filmin yapımı veya dağıtımı ile uğraşan bir medya üyesinin filme alınan materyali, filmin haberini yapmak için bulunduğu yerde kullanmak istemesi. Bu durumda filmin birincil fon kaynağı ve dağıtımı Amerika Birleşik Devletleri’nin dışında olmalıdır.
 • Profesyonel Gazeteciler Birliği tarafından verilen bir hüviyet belgesi ile sözleşmeli çalışan bir gazetecinin bir ürün üzerinde ticari yahut reklam amaçlı olmayan bir çalışma yapmak istemesi
 • Amerika’de bürosu bulunan denizaşırı bir medya kuruluşuna bağlı olarak çalışan bir gazetecinin Amerika’deki bir etkinliği kendi ülkesindeki insanlara aktarmak için Amerika’ye gitmek istemesi
 • Bir seyyah bürosunun akredite bir temsilcisi, hükümet tarafından tamamen veya kısmen kontrol edilen, işletilen veya sübvanse edilen, laf konusu ülke ile alakalı reel seyyah bilgilerinin yayınlanmasına katılan ve A-2 vizesi almaya hakkı olmayan hükümet yetkilileri
 • Kendi ülkesindeki bir organizasyonun Amerika bürosunda çalışacak olan teknik endüstriyel informasyon sahibi organizasyon mensubu

I Amerika Medya Temsilcileri vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereksinim duyulan formlarda) herhangi bir mesele yaşamamak ve başvurunuz sonunda Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen kontakt numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta kanalıyla ulaşınız.

I Amerika Medya Temsilcileri Vizesi Yerine Bir Ziyaretçi Vizesi Kullanılabilecek Olan Seyahat Amaçları:

 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken veya ülkenize geri döndüğünüzde konferans veya toplantı ile alakalı rapor vermediğiniz sürece katılımcı olarak bir konferans, seminer veya toplantıya katılmak
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir yükseköğrenim kurumunda, alakalı veya bağlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşta, kar amacı gütmeyen bir inceleme kuruluşunda veya bir devlet inceleme organizasyonu yahut bilimsel nitelikli bir etkinlikte konferans yapmak, ders vermek vb. etkinlikler.  Bu durumda konferans etkinliği tek bir kurumda dokuz günden fazla sürmemeli ve son altı ay içerisinde bu tür faaliyetler için beşten fazla müessese veya kuruluştan ödeme almamanız gerekmektedir.
 • Çalışmayacağınız veya raporlama yapmayacağınız bir tatile çıkmak
 • Vize Muafiyet Programına katılan ülkelerin vatandaşları, bir ziyaretçi (B) vizesi yerine Vize Muafiyeti Programı ile bir konferansa katılabilir veya tatil yapmak için seyahat edebilirler
 • Bağımsız bir inceleme yapmak
 • Bir Amerika kaynağından gelir elde etmediğiniz takdirde resim çekmek

Bazı seyahat amaçları I Amerika Medya Temsilcileri Vizesi değil, bir geçici çalışma vizesi gerektirir. Bilgilendirme ve haber toplama ile alakalı faaliyetlerin bazıları için açıkça I Medya Temsilcileri Amerika vizesi gerekliyken; diğerleri için H, O veya P vizesi gibi geçici çalışma vizelerinden birine ihtiyacınız olabilir.

I Medya Temsilcileri Amerika vizesi sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yaptığı limanda, kalış süresini içerecek olan I-94 formu yetkili tarafından doldurulacaktır. Genellikle I vizesi sahibi medya temsilcisi aynı işveren için çalışmaya devam ettiği müddetçe, kalış süresinin uzatılması için herhangi bir başvuru yapması gerekmemektedir. Ancak yetkili I-94 formunda kalış süresi için muayyen bir bitiş tarihini belirtmişse ve I vizesi sahibi belirtilen bitiş tarihinden hemen sonra da kalmak temenni ediyorsa, I-539 Muhacir Olmayan Durumunu Uzatma/Değiştirme Formunu müsait olarak doldurmalı ve ücretini ödemelidir.

Eş ve Çocuklar – I vizesi sahibine eşlik etmek isteyen eş ve 21 yaşın altındaki çocuklar, muhacir olmayan bir vizeye başvurmak zorundadırlar. Eş ve/veya çocukların daha sonraki bir tarihte vize başvurusu yapmaları niteliğinde, I vizesinin bir kopyasını başvurularıyla birlikte sunmaları icap eder. I vizesi sahibinin eş ve çocukları muhacir olmayan bir vize ile Amerika’ye gidecekleri için çalışamazlar yalnız çocuklar F-1 muhacir olmayan öğrenci vizesine başvurmadan Amerika Birleşik Devletleri’nde tahsil görebilirler.

I Medya Temsilcileri Amerika Vizesi almak için hazırlanması gereksinim duyulan evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • Bir medya kuruluşunda veya freelance olarak çalışan gazetecinin istihdam sözleşmesi
 • Profesyonel Gazetecilik Birliği tarafından verilmiş gazeteci kimliği

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız ile alakalı verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize vesilesiyle yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün hemen sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan hemen sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü hemen sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.

►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.