Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Geçici çalışma vizeleri H1B vizesi, H2A vizesi, H2B vizesi ve H3 vizesi

Amerika’ye muayyen bir müddet boyunca istihdam için gitmek isteyen ve kalıcı sayılmayan kişiler içindir.

Başvuru sahibi Amerika’da muhacir olmayan bir vize ile geçici olarak çalışmak temenni ediyorsa, Amerika muhacir kanunu altında, başvuru sahibinin yapacağı iş türüne dayanarak muayyen bir Geçici Çalışma Vizesine ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin bir fazlaca, başvuru sahibinin bir vizeye başvurmasından önce Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereksinim duyulan I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından sağlanmasını gerektirir.

H-1B Amerika Geçici Çalışma Vizesi (Hususi Mesleğe Sahip Kişiler)

Belirli bir yüksek tahsil kursunun tamamlanmasını gerektiren bu kategoride başvuranın alanında yüksek derecede uzmanlaşmış olması gerekmektedir. Bu kategori aynı zamanda elit ve kabiliyetli manken ve fotomodelleri, devletlerarası araştırma-geliştirme veya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ortak üretim projelerini de içermektedir.

Her sene yaklaşık 85.000 kişiye H-1B Geçici Çalışma Vizesi verilmektedir. Bu kotanın 20.000 kadarı Amerika’de bir yüksek lisans programını bitirmiş olanlar için kullanılmaktadır. H-1B vizesi ile 3 sene boyunca Amerika’da yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Bu zaman isteğiniz ve işvereninizin başvurusu üzerine 3 sene daha uzatılabilir, birtakım istisnai durumlarda 1 yıllık ek bir sürenin verilmesi de olası olabilmektedir.

Daha önce de belirtildiği gibi H-1B vizesi alabilmeniz için başvurduğunuz pozisyonun spesifik olarak en azından lisans diplomasına ihtiyaç duyulan bir alan olması gerekmektedir.

Amerika’de adına çalışacağınız işvereniniz sizi (Amerikan eyaletlerine gore değişen) asgari ücretin altında çalıştıramaz. Başvuru esnasından işvereninizin yasalarla belirlenmiş olan bu ücreti size karşılayacağını taahhüt etmesi icap eder.

H-1B vizesi kapsamında Amerika’de çalışırken alacağınız maaş işyerinde sizinle aynı pozisyonda çalışan diğeri işçilerden daha az olmamalıdır. Bu durumda H-1B Geçici Çalışma Vizesi başvurunuz reddedilecektir.

Başvurduğunuz pozisyon için hangisi uygunsa veya bekleniyorsa ona müsait bir diplomanızın (lisans, master veya doktora) olması ve yine ne kadar bekleniyorsa ona müsait yeterli tecrübenizin olması icap eder.

Beklenen bütün şartları sağladığınız ve başvuru evraklarını tamamladığınız takdirde, H-1B Geçici Çalışma Vizesi için başvuru yapabileceğiniz tarih her sene 1 Nisan’da başlamaktadır. Başvurular 5 iş günü boyunca devam eder. Başvuru süresi bittikten ondan sonra şartları taşımayan veya evrakları eksik olan başvurular elenir, Amerika’de yüksek lisans yapmış kişiler ve diğeri başvuranlar ayrı ayrı bir çekilişe organik olarak tutulur. Çekiliş sonuçları açıklandıktan ondan sonra H-1B vizesi almaya hak kazananların vizeleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde mali sene başlangıcı olarak biri olan 1 Ekim tarihinde etkili olur.

H-1B vizesi ile Amerika’de çalışırken iş değiştirilmesi mümkündür. Birkaç farklı H-1B vizesine başvurabilir, farklı işverenlerle çalışabilirsiniz. Çalışma süreleriniz tam zamanlı veya yarı zamanlı olabilir.

H-1B Geçici Çalışma Vizesi sahibinin eşi ve 21 yaşından ufak evlenmemiş çocukları H4 vizesine başvurabilir. H4 vizesi sahibi eşin Amerika’de çalışma izni yoktur bir tek çocukları vize süresi boyunca Amerika’de tahsil görebilirler.

H-1B (Hususi Mesleğe Sahip Kişiler) Geçici Çalışma Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereksinim duyulan formlarda) herhangi bir problem yaşamamak ve başvurunuz sonunda Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen kontakt numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yöntemiyle ulaşınız.

H-2A Amerika Geçici Çalışma Vizesi (Geçici Tarım İşçileri)

Amerika H-2A vizesine mevsimlik veya sezonluk tarımsal işler için başvurulmalıdır. Belli istisnalar dışında Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına ve ilgisine gore belirlenmiş ülkelerin vatandaşları veya uyruklarıyla sınırlıdır.

H-2B Amerika Geçici Çalışma Vizesi (Tarım Dışı Geçici İşçiler)

Amerika H-2B vizesine mevsimlik veya sezonluk tarım dışı işler için başvurulmalıdır. Belli istisnalar dışında Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına ve ilgisine gore belirlenmiş ülkelerin vatandaşları veya uyruklarıyla sınırlıdır.

H3 Amerika Geçici Çalışma Vizesi (Stajyer veya Hususi Tahsil Ziyaretçisi)

Amerika H3 vizesi tıbbi veya akademik eğitimin dışında, başvuranın ülkesinde mevcut olmayan, zihinsel, fiziksel veya romantik olarak dezavantajlı çocukların eğitimine yönelik pratik tahsil programlarını içerir.

H-1B (Hususi Mesleğe Sahip Kişiler) , H-2A (Geçici Tarım İşçileri) , H-2B (Tarım Dışı Geçici İşçiler) , H3 (Stajyer veya Hususi Tahsil Ziyaretçisi) Geçici Çalışma Vizelerini almak için hazırlanması gereksinim duyulan evraklar

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
  • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
  • Kişisel Vize Talep Dilekçesi (Bütün masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
  • I-129 Formu (Vize başvurusunda bulunan bireyin gelecekteki işvereni tarafından temin edilmelidir)

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınız ile alakalı verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize aracılığıyla yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün ondan sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan ondan sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü ondan sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.

►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.