Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

E-2 yatırımcı vizesi Amerika’ya giden yatırımcılara, yatırım icra ettikleri teşebbüsü geliştirmeleri ve yönetmeleri amacıyla veya yatırım hayata geçirmeye karar verdikleri zaman; yeterli sermayeye sahiplerse verilir. Vizeyi alabilmek için Amerika ile yatırımcının ülkesi içerisinde karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunmalıdır ve yatırımcı o ülkenin vatandaşı olmalıdır. Amerika şirketinin en az yüzde 50’si yatırımcının ülkesinin vatandaşlarının mülkiyeti altında bulunmalıdır. E-2 vizesi için başvuran ferdin yatırımcı şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi veya önemli pozisyonda çalışan bir elemanı olması gerekmektedir. Ortak yatırımcı şirketlerin mensupları da E-2 vizesi alabilirler. Vizeyi alabilmek için gerekli olan yatırım etkili, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım olmalıdır.

E-2 vizesi alabilmek için belirlenmiş bir yatırım alt sınırı yoktur; yatırımın yeterliliği bir nispet testi ile belirlenir. Oran testi, yatırım yapılan para miktarı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılır. Yatırımcı sadece Amerika’da oturma izni alabilmek için marjinal bir teşebbüse yatırım yapmamalıdır. Teşebbüsün marjinalliğine teşebbüsün ekonomik etkisine ve yarattığı iş imkanlarına bakılarak karar verilir.

E-2 Yatırımcı Vizesine başvurmak için;

 • Yatırım yapılan teşebbüsü geliştirmek
 • Teşebbüsün yönetimini almak
 • Yeterli sermayeye sahip olmak, şarttır.

E-2 Yatırımcı Vizesini alabilmek için Amerika ile yatırımcının ülkesi içerisinde karşılıklı bir yatırım anlaşması bulunmalıdır ve yatırımcı o ülkenin vatandaşı olmalıdır. Amerika’da bulunan şirketin mülkiyetinin en az %50’si yatırımcının ülkesinin vatandaşlarına ilişik olmalıdır. E-2 vizesi için başvuran ferdin yatırımcı şirketin sahibi, ortağı, müdürü, yöneticisi veya önemli pozisyonda çalışan bir elemanı olması gerekmektedir. Ortak yatırımcı şirketlerin mensupları da E-2 vizesi alabilirler. E-2 Amerika Yatırımcı vizesine başvuranın etkili, yeterli ve marjinal olmayan bir yatırım yapması şarttır.

E-2 vizesi alabilmek için belirlenmiş bir yatırım alt sınırı yoktur; yatırımın yeterliliği bir nispet testi ile belirlenir. Oran testi, yatırım yapılan para miktarı ile yatırım yapılan işin değerinin karşılaştırılması ile yapılır. E-2 vizesine başvuranın yaptığı yatırım yalnızca Amerika’da kalıcı ikamet sahibi olmak için yapılma olmamalıdır. E-2 vizesinin verilmesi için yatırımın, teşebbüsün ekonomik durumuna olumlu yönde bir etki yaratması ve yeni istihdam imkânlarının oluşması icap eder.

Amerika yatırımcı vize başvurunuz kabul edildikten kısa bir müddet hemen sonra Green Card elde ederek Amerika’da yaşama iznine sahip olmuş olmuş olursunuz.

E-2 Amerika Yatırımcı Vizesine başvurmak için Amerika uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereksinim duyulan formlarda) herhangi bir problem yaşamamak ve başvurunuz nihayetinde Amerikan Konsolosluğu’ndan red cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

E-1 – E-2 Amerika Ticaretçi ve Yatırımcı Vizesi Sahiplerinin Eş ve Evlatları – E-2 vizesi sahibinin eş veya 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları kendisine Amerika’de eşlik edebilir. Eş ve çocukların uyruklarının E-2 vizesi sahibi ile aynı bulunmasına gerek yoktur. Bu aile üyeleri E-2 muhacir olmayan sınıflandırmayı seçmelidirler. E-2 vizeleri onaylandığı takdirde genellikle çalışanın kaldığı zaman ile aynı uzunluğunda Amerika’de kalabilirler. E-2 vizesi sahibinin eşi, I-765 formunu ücret karşılığında sunarak iş izni başvurusunda bulunabilir. Onaylanırsa, E-1 vizesi sahibinin eşinin çalışabileceği yerler konusunda özel bir kısıtlama yoktur.

E1/E2 Yatırımcı ve Ticaretçi Vizesi almak isteyenlerin hazırlaması gereksinim duyulan evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 • 2 adet biyometrik resim (50X50 mm boyutlarında, aktüel, arka fon beyaz)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Adres ve aile bilgilerini içeren)
 • DS 160 Formu (Online doldurulacak)
 • Antetli kâğıda İngilizce Vize Talep Dilekçesi(Konsolosluğa hitaben şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren makale)
 • Faaliyet Belgesi fotokopisi (Son 3 aylık)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Firmanın İmza Sirküleri fotokopisi
 • Son tarihli Vergi Levhası fotokopisi
 • Gelir Yayınlayan Evraklar;
 • SGK (4b)Hizmet dökümü
 • MRV ücret sayısını yayınlayan makbuzunuz veya çıktınız.
 • Form G-28 (uygunsa)ile birlikte asıl başvuru sahibi adına tamamlanmış DS-156E formu
 • Firmayı ve E vizesinden yararlanan kişiyi tanıtan önyazı. (Önyazı, şirketin ve çalışanın E-1 vizesine uygunluğunu göstermelidir.
 • 5 yıllık iş planı ve şayet mevcut bir firma ise son 3 yılın vergi beyanı
 • Firmanın mülkiyet kanıtı ve firma tescil belgesi
 • Ticari faaliyetleri ve reel değeri yayınlayan delil
 • Ofis / mal veya kira anlaşmalarını yayınlayan satın alma sözleşmesi

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

► Amerika vize başvurularınız hakkındaki verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

► Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize vesilesiyle yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün hemen sonra randevunuz kesinleşecektir.

► Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

► 14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

► Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

► Amerika vizenizin sonuçlandıktan hemen sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü hemen sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

► Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.
► Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.