Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 10, 2018BY Yasemin Kaptan

Akrabalık yoluyla Green Card başvurusu yapabilmeniz için aşağıda belirtilen akrabalık statülerine sahip olmanız gerekmektedir:

 • Bir Amerika vatandaşının yakın akrabasıysanız Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Buradaki “yakın akraba” söylemi; Amerika vatandaşının eşi, Amerika vatandaşının 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları ve en az 21 yaşında olan bir Amerika vatandaşının anne babası olmayı anlatım etmektedir.
 • Bir Amerika vatandaşının yakın sayılmayan diğeri akrabasıysanız Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Mesela: bir Amerika vatandaşının evli olmayan ama 21 yaşının üzerinde çocuğuysanız, bir Amerika vatandaşının evlenmiş çocuğuysanız veya en az 21 yaşında olan bir Amerika vatandaşının kardeşiyseniz Green Card başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Amerika’de yasal olarak her zaman ikamet eden bir ferdin eşi, 21 yaşın altındaki evli olmayan çocuğu veya 21 ve üzeri yaşındaki evli olmayan çocuğuysanız yasal olarak Green Card başvurusu yapabilirsiniz.
 • Bir Amerika vatandaşının nişanlısı olarak daha evvel yapmış olduğunuz başvuru kararı K1 vizesi ile Amerika’ye kabul edildiyseniz, gerekli prosedürleri tamamladıktan daha sonra Green Card başvurusu yapabilirsiniz. K1 vizesi için buraya tıklayınız.
 • Bir Amerika vatandaşının nişanlısının çocuğu olarak K2 vizesi ile Amerika’ye kabul edildiyseniz, bütün şartları yerine getirdikten daha sonra Green Card başvurusu yapabilirsiniz. K2 vizesi ile alakalı bütün bilgiler için buraya tıklayınız.
 • Bir Amerika vatandaşının öldükten daha sonra dul kalan eşi veya eşleri Green Card başvurusunda bulunabilirler. Bunun için Amerika vatandaşının öldüğü tarihte evliliğin halen devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Bir Amerika vatandaşı veya Amerika’de yasal devamlı ikamet hakkına sahip ferdin kötü muamelede bulunduğu eşi, herhangi bir şekilde istismara uğramış 21 yaşın altındaki evli olmayan çocuğu ve kötü muameleye maruz kalmış anne babası Green Card başvurusunda bulunabilir.

Akrabalık yoluyla Green Card başvurusu yapmak, konu ile alakalı data almak ve başvuru için gerekli evrak listesi için Green Card uzman ekibimize kontakt numaralarından veya [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Akrabalık yoluyla Green Card’a başvuru yaptığınızda, Amerika’ye gitmek ve Green Card’ınız tarafınıza postalanana kadar geçerli bir ikamete sahip olmanızı sağlayacak vize türleri şunlardır:

 • IR-1: Bir Amerika vatandaşının eşi
 • IR-2: Amerika vatandaşının 21 yaşından küçük çocuğu
 • IR-5: En az 21 yaşında bir Amerika vatandaşının anne babası
 • F1: Bir Amerika vatandaşının 21 yaşından büyük evli olmayan çocukları varsa bunların küçük çocukları
 • F2: Amerika’de yasal devamlı ikamet sahibi ferdin eşi, 21 yaş ve üzeri evlenmemiş çocukları
 • F3: Bir Amerika vatandaşının evli çocukları, çocuklarının eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları
 • F4: En az 21 yaşındaki bir Amerika vatandaşının kardeşleri, kardeşlerinin eşleri ile küçük çocukları

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

►Amerika vize başvurularınızı hakkındaki verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.

►Amerika vize başvurunuzu Eyk Vize vesilesiyle yapmış olduğunuz taktirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün daha sonra randevunuz kesinleşecektir.

►Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı öneririz.

►Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.

►14 yaş ve üzeri Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.

►Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.

►Amerika vizenizin sonuçlandıktan daha sonra pasaportunuz ile birlikte 3 iş günü daha sonra size en yakın PTT şubesine gönderilmektedir.

►Amerika vizesi veya bütün dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri web internet sitemizden temin edebilirsiniz.

►Amerika vizesi ile alakalı her türlü soru ve görüşlerinizle alakalı Eyk Vize temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.