Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 9, 2018BY Yasemin Kaptan

Almanya Schengen Vizesi Nedir?

Almanya Schengen vizesi 180 günlük bir dönemde 90 günü aşmayacak süre Schengen Üye Devletlerinin sınırları içindeki planlı ziyaretleri yada bu sınırlardan meydana getirilen transit geçişleri kapsayan “kısa süreli vize” türüdür. Schengen Üye Ülkelerinin havaalanlarının internasyonal transit alanlarından aslolan gidilecek olan ülkeye aktarmalarda kullanılan “havaalanı transit vize” de Schengen vizesi kapsamındadır. Almanya Schengen vizesi, vizenin geçerli olduğu süre zarfında öteki Schengen ülkelerini ziyaret etmenize fırsat tanır.
Almanya Schengen vizesi için pasaportun özellikleri ve geçerlilik süresi nedir?

Almanya Schengen vizesi için kullanılan geçişlik gezi sonrası minimum 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması, noksan, yırtık sayfasının olmaması gerekmektedir. Bazı Schengen başvurularında fotokopileri talep edilmektedir. Eğer eski pasaportlarınızda öncesinden alınan vizeler ve gezi geçmişini kanıtlayan Schengen vizeleri var ise bunu öteki müracaat evraklarıyla beraber sunmak gerekir.

Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkeler nedir?

Schengen bölgesi, Schengen ülkeleri olarak anılan 26 ülkeyi kapsar. Schengen Anlaşması’na taraf olan bu ülkelerin vatandaşları kendi ülke sınırlarının haricinde, Schengen bölgesi sınırları dahilinde özgür dolaşım hakkına haizdir. Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, İzlanda, Fransa, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İsviçre. Bu ülkeler kısa süreli vize kategorilerinde ortak bir vize politikası uygulamaktadır. Bu ülkelerden İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn Avrupa Birliği üyesi olmamalarına karşın Schengen bölgesine dahildir.
Almanya Schengen Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de Almanya Schengen vize başvuruları Almanya konsolosluklarının akredite etmiş olduğu vize müracaat merkezleri ve gezi acenteleri vasıtasıyla kabul edilmektedir. Eğer birden fazla Schengen ülkesine gezi edilecekse, vize başvurusunun gezi planı bulunan ülkelerdeki konaklama süreleri ve ilk giriş yapılacak Schengen ülkesine bakılırsa belirlenmesi gerekir.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Schengen vizesi için gezi amacınıza uygun vize kategorilerini ve durumunuza bakılırsa Schengen vizesi için ihtiyaç duyulan evrak listesini Almanya Vize İşlemleri bölümümüzün altında bulacaksınız. Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçtiğiniz takdirde en güncel evrak sıralaması e-mail adresinize gönderilir. Almanya Schengen vizesi evraklarınızı bizlere kargo ile gönderdikten sonrasında müracaat dosyanız hazırlanmış olur. Daha öncesinden alınmış bir Schengen vizeniz yoksa VIS prosedürü dahilinde parmak izi verme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu süreçte yetkililerimiz, biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç süresince danışmanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir halde müracaat işlemlerinizin tamamlanmasını elde edecektir. Schengen yönetmeliği gereğince 25 Eylül 2014 zamanı itibariyle vize işlemleriniz için parmak izi uygulamasına (VIS) geçilmiştir. Bu tarihten itibaren Schengen vizesi alan müracaat sahiplerinin buluşma gün ve saatinde müracaat merkezinde hazır bulunmaları gerekmektedir. Randevu gününüzde müracaat asistanımız sizlere eşlik edecektir.

Almanya Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır? 

Almanya Schengen vizesi kısa süreli bir vizedir. Schengen vize yönetmeliği kurallarına bakılırsa kısa süreli vize 180 günlük bir dönemde 90 günlük kalış izni veren vize olarak tanımlanmıştır. Buna bakılırsa 180 günlük herhangi bir dönemde Schengen bölgesinde kalış süresi en fazla 90 gün olabilmektedir. Vizenizin geçerliliğine dair kati süre vize etiketinde yer edinen “Duration of visit” (Ziyaret süresi) başlığı altında gösterilir. Tek girişli Almanya Schengen vizesi Schengen bölgesine yalnız tek giriş hakkı vermektedir. Bu da vize etiketinde “Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘1’ rakamı ile gösterilir. Çift girişli yada oldukça girişli Almanya Schengen vizesi vizenin geçerlilik süresi süresince ülkeye birden fazla giriş yapma hakkı verir. Bu da gene vize etiketinde Number of Entries” (Girişlerin Sayısı) başlığı altında ‘02’ rakamı yada ‘MULT’ yazısıyla gösterilir.

Almanya Schengen Vizesi almak ne kadar sürer?

Almanya Schengen vizesi başvuruları tüm evraklar teslim edildikten sonrasında 7 ila 15 işgünü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak Almanya Konsolosluğu’nun iş yoğunluğu yada ek evrak talebinde bulunması yada lüzumlu görmüş olduğu takdirde müracaat sahibini mülakata çağırması şeklinde durumlarda bu süre 14 ila 21 günü bulmaktadır. Almanya Schengen vizesinin sonucuna dair karar verecek tek yetkili kurumun Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği olduğu unutulmamalıdır. Almanya Schengen vize başvurunuzu yaparken süre kayıplarını önlemek ve güncel evrak sıralaması ile işlemlerinizi gerçekleştirmek için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. Bulunduğunuz şehre en yakın Vize Merkezi kontakt bilgilerini “Şubelerimiz” başlığı altında görebilirsiniz.

Almanya Schengen vize müracaat formu iyi mi doldurulur?

Almanya Schengen vize müracaat formu tüm kişisel bilgilerinizi içeren bir formdur. Burada vereceğiniz bilgilerin öteki vize evraklarında belirttiğiniz bilgilerle uyumlu olmasına itina gösteriniz. Mesela vize dilekçenizde belirttiğiniz giriş-çıkış tarihleri müracaat forumuna yazdığınız Schengen bölgesine giriş tarihleriyle uyumluluk içinde olmalıdır.

Pasaport numaranız ve kimlik numaranızın doğru yazıldığından güvenilir olmalısınız. Almanya Schengen vize müracaat formunun eksiksiz doldurulması ve ilgili kutuların tarafınızdan imzalanması gerekir. Seyahatinizde size birlikte rol alan aile fertleri için de ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Almanya Schengen vize müracaat formunun sağ üst köşesinde yer edinen fotoğraf kısmına yapıştırılması ihtiyaç duyulan fotoğrafın biometrik özellikte olması gerekmektedir. 35×45 mm ebatlarında, fonun beyaz olduğu, yüzün net bir halde görüldüğü bir fotoğraf kullanılmalı ve kişinin güncel halini yansıtmalıdır.

Almanya Schengen vize başvurusu ne süre yapılmalı?

Almanya Schengen vize başvurularının planlanan seyahatten 15 gün öncesinden yapılması tavsiye edilir. Ancak seyahatin başlangıç tarihinden 3 ay öncesinden meydana getirilen başvurular da kabul edilmektedir. Almanya Schengen vize başvurularında Türkiye’deki Almanya konsolosluklarının ve Almanya’daki yetkili makamların resmi dinlence günleri göz önünde bulundurulmalıdır. Randevu tarihlerinde bu ve benzeri nedenlerden kaynaklanabilecek aksamalar vizenin çıkış süresini uzatabilmektedir. En azca 6 aylık bir dönem için geçerli olan Schengen çoklu giriş vizesi sahipleri başvurularını bu vizenin bitiş tarihinden ilkin yeni bir vize başvurusu yaparak gerçekleştirebilirler. Vize Merkezi, Almanya Schengen vizesi işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurum olarak, vize sürecinde yaşanabilecek her türlü faktörü göz önünde bulundurarak size asistanlık eder. Temsilcilerimize kontakt ve şubelerimiz bölümünden ulaşabilirsiniz.

Almanya Schengen vizesi C tipi vize nedir?

Almanya Schengen C tipi vize kısa süreli vizelere verilen bir ad olup, tek girişli, çift girişli ve oldukça girişli vize niteliğindedir. Almanya Schengen C tipi vize, sahibine 180 günlük bir süre zarfında en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalma hakkı vermektedir. Schengen yönetmeliğinde “Tek tip vize” kategorisi içinde yer alır. Kısa süreli Almanya gezinsel vize, Almanya ticari vize, Almanya aile ziyareti vizesi Almanya Schengen C tipi vize kategorisinde değerlendirilir. Almanya Turistik, ticari ve aile ziyareti Schengen vizesi için ihtiyaç duyulan evrakları web sayfamızın Vize İşlemleri bölümünden görüntüleyebilirsiniz.

Almanya Schengen vizesi D tipi vize nedir?

Almanya Schengen D tipi vizesi sahibine ülkede uzun soluklu kalma izni veren bir vize türüdür. Schengen D tipi vizeler ulusal vize olarak da bilinmekte olup, başvuruda bulunulduğu takdirde ülkede emek harcama ve oturum izni hakkı da tanımaktadır. Almanya Schengen D tipi vize ile öteki Schengen ülkelerine giriş yapılabilmekle beraber Almanya haricinde bir ülkeye giderken gene 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma kuralı geçerlidir. Almanya emek harcama izni, Almanya oturum izni ve talebe vizeleri Schengen D tipi vize kategorisinin içinde yer alırlar ve başvuruları direkt Almanya konsolosluklarına yapılmalıdır.

Almanya Schengen vizesi tek giriş ne anlama gelir?

Schengen tek girişli vize sahibine Schengen bölgesinde belirli bir süre zarfında Schengen alanından ayrılmadan dolaşım hakkı verir. Tek girişli Schengen vizesi dilediğinizi kadar Schengen ülkesine giriş yapabilirsiniz sadece Schengen alanından ayrıldığınız taktirde vize geçerliliğini yitirir. Eğer Schengen vizeniz tek girişli ise Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonrasında tekrardan giriş yapacağınız taktirde yeni bir vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.
Almanya Schengen vizesi oldukça girişli alınabilir mi?

Almanya Schengen oldukça girişli vize ile belli bir süre aralığında Schengen bölgesinde dolaşım hakkına haiz olmuş olursunuz ve verilen bu süreden ilkin çıkış yapmış olup yine vize başvurusu yapmadan Schengen bölgesine giriş yapabilirsiniz. Mesela 6 aylık oldukça girişli Almanya Schengen vizesi aldığınızda Schengen bölgesinde 90 gün dolaşım hakkı elde edersiniz. Tek girişli ve oldukça girişli kısa süreli Schengen vizesi hakkında detaylı informasyon almak ve vize başvurusu yapmak için temsilcilerimizi arayın.

Almanya Schengen vizesi dilekçesi iyi mi yazılır?

Almanya Schengen vizesi alırken hazırlanacak dilekçede seyahatin amacı, ülkeye giriş çıkış tarihleri ve gezi masraflarının kim tarafınca karşılanacağı ne olursa olsun belirtilmelidir. Almanya seyahatine dair öteki ayrıntıların yer almasında herhangi bir sakınca yoktur. Mesela Almanya’ya aile ziyaretinde bulunuyorsanız dilekçe Almanya’da kalacağınız yakınınızın adı, ikametgâhı şeklinde bilgilere yer verebilirsiniz. Mesela gezinsel turla gidiyorsanız bunu belirtmeniz doğru olur. Uluslararası bir fuara ya da konferansa katılım amaçlı gidiyorsanız katılacağınız organizasyonun tam adını ve gerçekleştiği tarihleri belirtmeniz yerinde olur. Türkçe dilekçeyle de müracaat kabul eden Almanya konsolosluklarına, Almanya ticari Schengen vizesi başvurularında, iş amaçlı yapılacak seyahatlerde vize talep dilekçesinin İngilizce yada Almanca olarak kaleme alınmasında yarar vardır.
Almanya Schengen vizesi davetiyesi iyi mi alınır?

Almanya Schengen vizesi ile aile ve dost vizesi için başvuruda bulunacaksanız Almanya’daki yakınınızın göndereceği davetiyeyi müracaat evraklarına eklemeniz gerekir. Davetiye bununla birlikte Almanya’ya hangi amaçla gittiğinizi de gösterir. Davetiyeyi gönderen şahıs Almanya vatandaşı değilse ikamet (oturum) iznine dair belgeleri de göndermekle yükümlüdür. Almanya ticari Schengen vizesi için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin.

Almanya Schengen vizesi lüzumlu evraklar nedir?

Almanya Schengen gezinsel vize, Almanya Schengen ticari vize, Almanya Schengen aile ziyareti vizesine dair evrak listesine Almanya sayfamızdaki Vize İşlemleri bölümünden ulaşabilirsiniz. Bununla beraber Almanya Schengen vizesi için başvurularda gezi amacı yada müracaat yaptığınız vize kategorisi ne olursa olsun bazı evrakların her halükarda bulunması şarttır. Schengen Vize Başvuru Formu, Pasaport, 2 Adet Biometrik fotoğraf, Banka hesap dökümleri, Almanya Schengen Vize Başvuru dilekçesi Almanya Schengen vize başvuruları için ihtiyaç duyulan evraklardan bazılarıdır. Almanya Schengen vize başvurularında evraklarınızın güncelliğinden güvenilir olun.

Eski tarihindeki, süresi dolmuş, yıpranmış ve okunaksız evraklar kabul edilmemektedir. Almanya Schengen vize başvurularında 18 yaş altı müracaat sahipleri için – seyahati ve başvuruyu ebeveynleriyle beraber gerçekleştirecek olsalar bile – ebeveynlerden alınmış noter onaylı muvaffakatnamenin ibrazı zorunludur. Almanya Konsolosluğu gerektiği görmüş olduğu takdirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Almanya Schengen vize başvurularında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ibrazı – şahıs aile sponsorluğu ile gezi etmeyecekse – mecburi değildir.

Ayrıca gezinsel amaçlı meydana getirilen seyahatlerde işverenlerden de sigorta evrakları talep edilmemektedir. Almanya da tıpkı öteki Schengen üye devletlerinin birçoğunda olduğu şeklinde güncel şirket evrakları ve bilhassa orijinal etkinlik belgesi talep etmektedir.

Almanya Schengen vizesi için ihtiyaç duyulan güncel evrak listesini edinmek ve vize başvurunuzu başlatmak için Vize Merkezi temsilcimizle iletişime geçin. Almanya Schengen vizesi güncel evrak sıralaması size e-posta ile gönderilecektir.

Almanya Schengen vizesi en kolay iyi mi alınır?

Almanya Schengen vizesi, doğru müracaat evraklarıyla yapıldığı takdirde biyometri işleminden sonrasında düzgüsel koşullarda 3 ila 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Almanya Schengen vize başvurunuzu süre kaybetmeden süratli bir halde yapmak için Vize merkezi ile iletişime geçin. Sitemizin sol menüsünde bizlere ulaşabileceğiniz kontakt bilgilerini görebilirsiniz.

Almanya Schengen vizesi ile başka bir Schengen ülkesinden giriş yapılabilir mi?

Schengen vize yönetmeliğinde Almanya Schengen vizesi ile başka bir ülkeden giriş yapma hakkı verir ve Schengen bölgesindeki tüm ülkelerde geçerliliğe haizdir. Ancak bununla beraber ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğuna müracaat hayata geçirmeye itina gösteriniz. Schengen vizenizin bölgesel geçerliliği vize etiketinde belirtilmektedir.

Almanya Schengen vizesi kaç günde çıkar?

Almanya Schengen vizesi buluşma tarihinden sonrasında 3 ila 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Almanya Schengen vize başvurularında öngörülen vize müracaat sonuçlanma süreleri; 3 ila 10 iş günü içinde değişmektedir. Almanya VIP vize başvuruları ise müracaat zamanı sonrası 48 ila 72 saat içinde sonuçlanabilmektedir. Vize sonuçlanma süreleri konsolosluk resmi dinlence günlerini, yabancı pasaportları ve konsolosluğun yoğunluğa bağlı olarak ek değerlendirme sürelerini kapsamaz. Başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Konsolosluk Vize Kısmı’nce yeni evraklar talep edilebilir. Bu evrakların tamamlanması, teslim edilmesi ve incelenmesi de Almanya Schengen vizesinin çıkış süresini uzatabilen unsurlardır. Almanya Schengen vizesi başvurularınızda kullandığınız evrakların güncelliği oldukça önemlidir. Almanya Schengen vizesi güncel evrak sıralaması için temsilcilerimizle irtibata geçin.

Almanya Schengen vizesi ile kalış süresi ne kadardır?

Almanya Schengen vizesi ile ülkede kalış süreniz vizenizin tek girişli yada oldukça girişli olmasına bakılırsa değişim gösterir. Tek girişli Schengen vizesi ile Almanya’da belli bir süre aralığında kalabilirsiniz. Vizenizde belirtilen tarihten sonrasında çıkış yaptığınızda yine aynı vize ile Schengen bölgesine giriş yapamazsınız. Ancak oldukça Almanya Schengen vizenizi oldukça girişli aldıysanız vizenin bitiş süresine bakılırsa Schengen bölgesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Almanya Schengen vizesi parmak izi verme prosedürü nedir?

Schengen vize müracaat işlemlerinde 25 Eylül 2014 zamanı itibariyle Parmak İzi Uygulamasına (VIS) başlanmıştır. Schengen kuralları gereğince Almanya vize başvurusunda bulunan yolcularımızın buluşma gün ve saatinde müracaat merkezinde biyometrik verilerini beyan etmek suretiyle hazır bulunmaları gerekmektedir. Almanya Schengen vize başvurularında verilen parmak izi verisi 5 yıl süre ile geçerli olmaktadır. Ancak Almanya konsolosluğu tarafınca lüzumlu görmüş olduğu takdirde bazı hususi durumlara ve öteki Schengen ülkeleriyle meydana getirilen ikili anlaşmalara bakılırsa parmak izi talebinde bulunabilir. Teknik nedenlerden dolayı parmak izi datasına ulaşılamadığı durumlarda da parmak izi işleminin tekrardan yapılması gerekmektedir. Randevu gün ve saatinizde müracaat asistanımız sizlere eşlik ederek Almanya vize müracaat işlemlerinizin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için destek olacaktır.

Almanya Schengen vizesi gezi sıhhat sigortası mecburi mu?

Tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu şeklinde Almanya Schengen müracaat prosedüründe de gezi sıhhat sigortası yaptırmak zorunludur. Schengen gezi sıhhat sigortası 30 bin Euro teminatlı şekilde yapılmaktadır. Seyahat esnasında yaşanabilecek yaralanma ve kazalar ve öteki tıbbi acil müdahale gerektiren durumlara karşı bir tedbir niteliği taşımaktadır. Seyahat sigortası sıhhat sigortasından birazcık değişik olarak seyahatinizde sizin dışınızda gelişen negatif faktörlerin (yitik bavullar, gezi acentesinden meydana gelen problemler vb.)  yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek amacıyla yapılmak zorundadır. Seyahat ve sıhhat sigortasının kapsamı Almanya’da yada Schengen bölgesinde geçirdiğiniz gün sayısı ile doğru orantılı şekilde yapılır.

Almanya Schengen vizesi sponsor dilekçesi iyi mi olmalı?

Almanya Schengen vizesi sponsor dilekçesinde, sponsor gezi sahibinin gezi harcamalarını üstleneceğini belirtir. Gereken sponsor evrakları Almanya Schengen vize müracaat dosyasında yer almalıdır. Bu evraklara Almanya Vize İşlemleri bölümünden ulaşabilirsiniz. Öğrenciler ve ev hanımları şeklinde SGK kaydı olmayan şahıslara birinci dereceden yakınları sponsor olabilmektedir. Öğrenciler ve ev hanımlarına sponsor olacak şahıslardan istenen İtalya Schengen vizesi evraklarını vizenin türüne bakılırsa (gezinsel, aile ziyareti, tahsil vb.) Almanya Vize İşlemleri başlığında görebilirsiniz.

Schengen vizesi uzatma işlemi iyi mi yapılır?

Schengen vizesi uzatma başvurusunda, vize süreniz bitmeden ilkin Schengen bölgesinden ayrılmanızın mümkün olmadığı mücbir sebepleri yada kişisel sebepleri (tıbbi tedavi yada öteki oldukça acil durumlar) kanıtlarıyla beraber göstermeniz gerekmektedir. Schengen vize yönetmeliği gereğince vize sadece Schengen bölgesinde 180 gün içinde en fazla 90 gün kalmanıza müsaade eden kısa süreli vizeler söz mevzusu olduğunda uzatılmaktadır. Daha kısa süreli kalışlarda uzatma mümkün olmamaktadır. Bu kurallar çerçevesinde Almanya Schengen vizesinin uzatmak için vize süreniz bitmeden Almanya İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Almanya Schengen vizem reddedilirse ne yapmalıyım?

Almanya Schengen vize reddi sonucuna karşı temyize gidebilirsiniz. Almanya Konsolosluğu tarafınca verilen Almanya Schengen vize başvurusu ret sonucu ve ret sebepleri standart bir biçim ile bildirilir. Ret bildiriminde ret kararının sebepleri ve temyiz için son müracaat zamanı yer almalıdır. Ancak, yeni bir başvuruda bulunmadan ilkin, bundan önceki Schengen vize reddinin sebeplerini inceleyerek lüzumlu yerlerde düzeltmeler yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurusu reddedilirse vize tutarı iade edilmez. Vize tutarı, Almanya Schengen vize başvurusunun incelenme giderlerini kapsar.