Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 9, 2018BY Yasemin Kaptan

Almanya Öğrenci Gezi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

•    Başvuru formu: Her müracaat sahibi için doldurulmuş ve müracaat sahibi tarafınca imzalanmış (çocuklar için her iki yasal veli tarafınca imzalanmalıdır)

Küçükler için (18 yaş altı)

Velayet sahibi/sahiplerinin başvuruda bulunması gerekir ya da müracaat için velayet sahibi tarafınca vekaletnamesi doldurulmuş olmalıdır. Boşanma durumunda velayet sonucu ibraz edilmelidir. Başvuru ve vekaletname formu her iki veli tarafınca da imzalanmalıdır.

Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içinde çıkartılmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi alınması ve ufaklıklara ayrı doldurulmuş olan vize müracaat formlarının hem anne hem de baba tarafınca imzalanması gerekmektedir.

•    Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden minimum 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve minimum iki boş sayfası olmalı. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ilişkin birer tane fotokopi. Geçerliliği sonlanmış olan eski pasaportlar da müracaat esnasında ibraz edilmelidir.

•    Fotoğraf: 1 tane biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz fotoğraf (6 aydan eski olmamalı ve 35×45 mm ebatında olmalı).

•    Seyahat Sağlık Sigortası: En azca 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen devletlerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sıhhat sigortası poliçesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Seyahat sıhhat sigortasının aslı, ıslak kaşeli ve imzalı olmalıdır. Belli durumlar için muafiyeti olan yada teminatı sınırlayabilecek yada katılım payını yükselten sağlıkla ilgili bazı şartlar öne devam eden sigorta poliçeleri kabul edilmemektedir.

Not: AB/AET (Almanya hariç) vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki evlatları gezi sıhhat sigortası ibrazından muaftırlar.

 

Almanya talebe seyahat vizesi başvurularında aşağıdaki detekleyici belgelein de ibraz edilmesi gerekmektedir.

•    Uçuş rezervasyonu (gidiş-dönüş) yada öteki ulaşım aracına ilişkin belgeler,

•    Otel rezervasyonu yada gezi planına ilişkin belgeler.

Almanya´daki kardeş okul davetiyle gezi ediliyorsa: Almanya´daki okuldan çağrı edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve talebe gezisinin programı hakkında da data veren detaylı yazı

•    Türkiye´deki okulun çağrı edilen tüm öğrencilerin ve refakat edecek öğretmenlerin isim listesini içeren ve talebe gezisinin programı hakkında da data veren yazısı.

•    Almanya´da kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağına dair ebeveynden belge, mesela;

•    Son 3 aya ilişkin banka hesap cüzdanı

•    Son 3 aya ilişkin maaş bordrosu

Vize Tüzüğü´nün 16. maddesinin 4/b fıkrasına bakılırsa öğrencilere ve refakat eden öğretmenlerine harç muafiyeti uygulanmaktadır.

Refakat eden öğretmenler ek olarak İş Seyahati Vizesi lüzumlu belgeleri ibraz etmelidirler.

Dikkat edilmesi gerekenler
•    Öğrenci gezisi amacıyla yapacağınız vize başvurusu için yukarıdaki sıralanan belgelerin ibrazı gerekmektedir. Her bir talebe için ayrı başvuruda bulunulması şarttır. Evrakların ibraz edilmemesi durumunda başvurunuz sadece tamamlanmamış evrak dilekçesinin imzalanmasıyla kabul edilir.

•    Gerek duyulması halinde, Vize Bölümünce başka belgelerin de istenebileceğini lütfen gözönünde bulundurunuz. Yukarıda belirtilen belgelerin ibraz edilmiş olması, ne olursa olsun vize verileceği anlamına gelmemektedir.

•    Belirli bir maddi geliri olmayanlar ( öğrenciler, ev hanımları vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine bakmalıdırlar. Buna ek olarak, 1. dereceden yakını tarafınca destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir.

•    Reşit olmayan çocuklar için ”geçişlik teslim vekaletnamesi”ni yasal velisi/velileri ıslak imzalı olarak ibraz etmelidirler.

•    18 yaşını dolduran her insanın kendisi başvuruda bulunması gerekmekte. Reşit olmayanlarda ise velayet sahibi müracaat evrakını imzalar.

•    Schengen Vizesi ile 180 günlük süre diliminde 90 günü geçmeyecek şekilde Schengen Bölgesine kısa süreli seyahatler yapılabilir. Bu hesapla, iki senelik bir vize (C 2) ile 4 kez 90 günlük seyahatte bulunulabilir, fakat en geç kesintisiz 90 günün sonunda Schengen Bölgesinden çıkış yapılmalıdır. Başta ziyaret, gezinsel yada ticari seyahatler için alınması ihtiyaç duyulan doğru vize Schengen Vizesi´dir.

•    Schengen Bölgesi 26 ülkeden ibarettir: Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan.

•    Vakitlice vize başvurusunda bulunulması önemle tavsiye olunur: Vize Kısmı, eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları hakkında, müracaat evrakı Vize Kısmına teslim edildikten sonrasında esasen 15 gün içinde karar vermek zorunda. Bu nedenle seyahatinizden en geç 15 gün öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir. Ancak, seyahatinizden ilkin üç aydan daha da erken bir tarihte başvuruda bulunmamalısınız.

•    25 Eylül 2014´ten beri Schengen vize başvurusunda da 12 yaşını doldurmuş müracaat sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir.

•    Parmak izi verileri beş yıl süreyle Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi´nde (VIS) saklanacaktır. Bir kez parmak izi verdikten sonrasında bu süre zarfında yapacağınız öteki schengen vize başvurularınızı vekil belirleme ettiğiniz bir şahıs aracılığı ile de yapabilirisiniz. Yetkilendirme için vekaletname metnine Ek Formalar alanından ulaşabilirsiniz. Beş senelik süre dolduktan sonrasında tekrardan parmak izi alınması gerekecektir.

•    Eğer işiniz gereği yada aileyle ilgili nedenlerden dolayı sık sık yada tertipli olarak Almanya´ya gitmek zorundaysanız uzun soluklu vize talebinde bulunmanız ve bunun için lüzumlu belgeleri ibraz etmeniz tavsiye olunur.

•    Vizesi olan bir kişinin koşulsuz şartsız Almanya´ya giriş hakkı olduğu algısının doğru olmadığını belirtmek isteriz. Bu mevzuda nihai karar mercii yetkili hudut denetim makamlarıdır.