Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Eylül 9, 2018BY Yasemin Kaptan

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Almanya Konsoloslukları, Schengen vize müracaat evraklarında değişim yapabilmektedirler. Konsoloslukların talep etmiş olduğu güncel evrak listesine ulaşmak için Almanya Vize Merkezi temsilcilerimizi arayın. Bizi aradığınız takdirde sizlere destek olmaktan mutluluk duyacağız. Vize Merkezi temsilcimiz ihtiyacınız olan güncel evrak listesini size e-posta yöntemiyle yollayacaktır.

Vize Merkezi, Almanya vizesi başvurularında vize danışmanlık şirketi olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  Vize Merkezi’nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yöntemiyle meydana getirilen bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vizesi lüzumlu evraklar

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihindeki olduğunda güvenli olunuz!

Başvuru sahibinin hazırlaması ihtiyaç duyulan kişisel evraklar;

1. Pasaport

2. 2 tane biometrik Yeni fotoğraf (arka fonu beyaz 35×45 santimetre ebatlarında)

3. Kimlik ön ve arka yüz fotokopisi

4. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

* Aile ve adres bilgilerini içeren belgeye ek olarak evli bayanlar kızlık soyadını içeren öteki belgeyi de temin etmeleri gerekmektedir.

5. Orijinal Davet yazısı

* Almanya belediyesi onaylı belge, posta ile temin edilmelidir.

6. Banka hesap özeti

* Son 3 aylık, minimum 4.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmelidir.

7. Kişi Yabancı uyruklu ise

* En azca 6 ay geçerli TC ikamet izni ve Emek verme izni fotokopisi

8. Schengen vize müracaat formu

* Vize müracaat formunuzu eksiksiz bir halde doldurarak ıslak imzalı olacak şekilde beyan ediniz. Başvuru formunda ”Schengen alanına ön gördüğünüz giriş zamanı” kısmına yazılacak tarihler vizenizin başlangıç tarihini oluşturmaktadır. Lütfen bu kısmı dikkatli bir halde doldurunuz.

9. Seyahat sıhhat sigortası – Orijinal belge

* 30.000 € teminatlı Uluslarası geçerli poliçe gezi tarihinizden bigün ilkin başlayıp, bigün sonrasında sona ermelidir. 3 Aylık çağrı yazısı temin etmiş müracaat sahiplerinin 3 ay geçerli gezi sıhhat sigortaları poliçelerini temin etmeleri gerekecektir.

* Uluslararası geçerli gezi sıhhat sigorta poliçelerinizi kurumumuzdan temin edebilirsiniz. Sigorta işlemleriniz için Vize Merkezi temsilcimizi arayın.

Başvuru sahibinin Meslek bilgisine gore hazırlaması Almanya vize evrakları;

Kişi Şirket çalışanı ise;

1. Şirket yazısı – Orijinal belge

* Şirket yetkilisi tarafınca antetli kağıda Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede kişinin bu iş yerinde çalmış olduğu, görevi, izinli olduğu tarihler ve geri dönüş taahhüt verilmeli belge kaşe ve ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.

2. Güncel tarihindeki şirket evrakları

* Orijinal etkinlik belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

* Kişi şirketinde görevli müracaat sahipleri şirketlerinin yalnız İmza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları kafi olacaktır.

3. SGK işe giriş bildirgesi (iş yerinizden fotokopisini alınız.)

4. 4 A detaylı hizmet dökümü (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)

5. Maaş bordroları

* son 3 aylık ıslak imza ve kaşeli olarak işyerinizden temin ediniz.

Kişi Şirket sahibi ise;

1. Vize talep dilekçesi – Orijinal belge

* Firmanın antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçede gezi tarihleri, amacı ve sponsoru belirtilmelidir.

2. Güncel tarihindeki şirket evrakları

* orijinal etkinlik belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopileri

* Kişi şirketinde görevli müracaat sahipleri şirketlerinin yalnız İmza beyannamelerini ve Vergi levhası fotokopilerini sunmaları kafi olacaktır.

3. 4 B Detaylı hizmet dökümü yada BAĞ-KUR ödemeleri (e devlet şifrenizle temin edebilirsiniz.)

4. Firmanın Banka hesap özeti

* Son 3 aylık minimum 8.000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmiş.

Kişi Emekli ise;

1. Emeklilik cüzdanı fotokopisi yada Emekli olunan kurumdan alınmış Orijinal yazı

2. Maaş dökümü

* Emeklilik maaşınızın yatmış olduğu bankadan son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber alınmış döküm.

* Emekli Maaşını PTT’ den alan müracaat sahibi PTT’ den resmi olarak onaylanmış son 3 aylık döküm almaları gerekmektedir.

Kişi Ev Hanımı ise;

* Yukarı da bulunan kişisel evraklara ek olarak ev hanımlarına sponsor olacak 1. Derece yakın akrabasına ilişik evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler Mesleki durumlarına uygun belgelerin açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır. Sponsor olacak şahıs sponsor bulunduğunu ve yakınlık derecesini belirten Konsolosluğa hitaben Sponsorluk Dilekçesi hazırlamalıdır.

Ayrıca Ev hanımları üstlerine kayıtlı var ise ek gelir belgeleri olarak tapu, vasıta ruhsatı yada kira gelirlerine dair dökümanları destekleyici belge olarak müracaat dosyalarına ekleyebilirler.

Kişi Devlet Memuru ise;

1. İzin belgesi

* Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.

2. Emek verme belgesi

* Bağlı bulunduğunuz kurumdan mühür ve ıslak imzalı orijinal belge olarak temin ediniz.

3. Maaş dökümü

* Son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile beraber temin edilmelidir

4. Vazife kimlik kartı ön ve arka yüz fotokopisi

Kişi Talebe ise;

1. Talebe belgesi

* Güncel tarihindeki orijinal belge olarak temin edilmelidir.

2. Kişi yeni mezun ise Diploma fotokopisi

* Öğrenciler yukarı da bulunan kişisel evraklarına ek olarak sponsor olacak 1. Derece yakın akrabasına ilişik evrakları da temin etmesi gerekecektir. Sponsor olacak kişiler ise; Mesleki durumlarına uygun belgeleri açıklamalarını göz önünde bulundurarak hazırlamalıdır.

Ayrıca Öğrenciler var ise ek gelir belgeleri olarak; tapu, vasıta ruhsatı yada kira gelirlerine dair dökümanlarıda destekleyici belge olarak müracaat dosyalarına ekleyebilirler.

3. Orijinal Muvafakatname belgesi

* 18 yaşından minik müracaat sahipleri için, anne ve baba tarafınca imzalanmış Noter onaylı orijinal belge)

Almanya Vizesi Davetiyesi (İstek Mektubu)

Değerli ziyaretçilerimiz;

Almanya kısa süreli vize başvuruları (C tipi Schengen vize), istisnai durumlar haricinde direk olarak Almanya Konsolosluklarına gerçekleştirilmemektedir. Almanya Konsolosluğu, Schengen vize müracaatlarını Konsolosluk tarafınca yetkilendirilmiş Almanya vize müracaat merkezleri üstünden kabul etmektedir. Almanya kısa süreli vize başvurularınızı müracaat merkezlerine müracaat ederek yada Almanya vize işlemleri üstüne hizmet veren gezi acentelerine gerçekleştirebilirsiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu web sayfası; Almanya’ da bulunan Aile, Akraba, Arkadaşını Ziyaret edecek kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti ikamet iznine haiz yurttaşlar için hazırlanmış bir sayfadır.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vize müracaat işlemleri hakkında kapsamlı data için web sayfamızı dikkatli bir halde incelemenizi önermekteyiz.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti için vize başvurusunda bulunacak kişilerin çağrı eden kişiden Davetiye belgesi (talep yazısı) temin etmeleri gerekmektedir. Almanya aile, akraba ve dost ziyareti vize başvuruları için çağrı yazısının (talep yazısı) müracaat evrakları içinde bulundurulması zorunludur. Belge; Almanya Belediyesi onaylı ‘’orijinal’’ haliyle temin edilmelidir. Davetiye belgesini orijinal haliyle Kurumumuza sununuz. 3 aylık (çağrı yazısının arka yüzünde 3 Monate yada 90 Tag yazacaktır.) çağrı yazısına haiz müracaat sahipleri ise gezi tarihlerinden bigün ilkin süregelen ve bigün sonrasında biten 3 ay süreli Uluslararası geçerli gezi sıhhat sigorta poliçesi temin etmeleri gerekecektir. (Seyahat sıhhat sigortalarınızı Merkezimizden temin edebilirsiniz.)

Mühim! Almanya’dan alınan ‘’talep yazısı’’ bir vize değildir. Belge, vize başvuruları esnasında bulanacağınız data beyanınızı desteklemek içindir.

Almanya Ziyaret vizesi müracaat işlemlerinize Almanya’ ya olan gezi tarihinizden minimum 4 hafta öncesinden başlamaya itina gösteriniz. Schengen vizeleri için müracaat yapılabilecek maksimum süre ise; 90 gündür (3 ay). Seyahat evveliyatına 2 haftadan daha azca süre kalmış yolcularımızın vizelerinin gezi evveliyatına yetişemeyebileceğini şimdiden hatırlatırız.

Acil durumlarda yapılacak vize başvurularınız mevzusunda lütfen Yetkililerimizi bilgilendiriniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun vazife alanı (Marmara bölgesi) içinde bulunmayan İl ve İlçelerde ikamet eden vize müracaat sahiplerinin müracaat değerlendirme süreleri ön görülen sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürelere karşılık edebilir. Ancak, müracaat sahibi Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti vize başvurularını vazife bölgesi fark etmeden kendisine en yakın Almanya vize müracaat merkezine gerçekleştirebilecektir.

Mühim! Vize müracaat işlemleri sonuçlanmamış kişilerin Almanya Hotel ve Tayyare bileti satın alımı yapmaları önerilmemektedir. Almanya Konsolosluğu tarafınca talep edilmediği müddetçe lütfen Hotel ve Tayyare bileti satın alımlarında bulunmayınız ve ön rezervasyon dokümanlarını müracaat dosyanıza ekleyiniz. Bu detayları göz önünde bulundurmanızı rica eder, aksi durumlarda Kurumumuzu bağlayan herhangi bir öğenin bulunmadığını dikkatinize sunarız.

Vize Merkezi vasıtasıyla Almanya Vizenizi iyi mi alabilirsiniz?

1. Adım – Davet Merkezimizi arayın.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı Davet Merkezimi arayarak Yetkililerimizin durumunuza uygun olarak hazırlayacakları data mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine müracaat yapmanızı sağlayacak ve müracaat işlemleri süresince yaşanabilecek negatif durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayın.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı Davet Merkezi Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu data mailinde bulunan müracaat evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize müracaat dosyası haline getirin. Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına yada vize yapılacak olan vize başvurunuzun negatif sonuçlanmasına niçin olacaktır. İşlem süresince Konsolosluk vize bölümünden yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı tarafınca durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş data mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir müracaat dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize Kargo yapın. Kargo takip numarasını almayı unutmayınız. Kargonuzun Merkezimize yetişmesi sonrası ise Yetkililerimiz tarafınca bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti harcamaları müracaat sahibi tarafınca karşılanacaktır.

4. Adım – Eksik evrak, buluşma ve süreç hakkında bilgilendirme

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı müracaat dosyanızı incelemesi sonrası e-posta hesabınıza bir data maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş mail’ de İşlemler ve süreç hakkında bilgiler sizlerle paylaşılacak, var ise tamamlanmamış yada hatalı evraklar mevzusunda bilgilendirileceksiniz. Eksik evrakı bulunmayan müracaat sahipleri ise buluşma tarih ve saati mevzusunda onay maili alacaktır.

5. Adım – Biometri data beyanı

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı 2015 / 2016 senesinde herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize müracaat sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek suretiyle çağrı edecektir. Vize Merkezi yetkilileri biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç süresince asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir halde müracaat işlemlerinizin tamamlanmasını elde edecektir.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda 2015  / 2016 senesinde alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar haricinde şahsen gelmesine gerek kalmamıştır.

Almanya vize başvurularınız esnasında şahsen gelinmesi mevzusunda teyit almak için Davet Merkezimizi arayın.

6. Adım – Pasaport teslimi

Vize Merkezi – Almanya Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş yada biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Almanya vize müracaat işlemleri 7 ila 15 iş günü benzer biçimde bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süre olup Yetkililerimiz işlem sonuçlanma süresine dek işlemlerinizin tamamlanmasını ve kontrolünü elde edecektir. Yabancı geçişlik sahiplerinin işlemlerini, Konsolosluk resmi dinlence günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Almanya Aile Ziyareti vize müracaat süreci Vize Merkezi yetkilileri tarafında takip edilirken başvurusu sonuçlanmış Pasaportların teslimatı müracaat sahiplerinin talep etmiş olduğu suretiyle kargo yada şahsen teslimatla Merkezimizden alınması sağlanacaktır.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş ziyareti vize başvuruları esnasında nelere dikkat edilmeli?

* Almanya Ziyaret Vizesi başvuruları için Almanya’da bulunan Aile, Akraba yada Arkadaşınızdan Davet yazısının temin edilmesi zorunludur. Davetiye (talep yazısı) orijinal olarak Posta yöntemiyle temin edilmelidir. Fotokopi halinde sunulacak çağrı yazısı ise vize başvuruları esnasında kabul edilmemektedir.

* Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için müracaat gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar haricinde mümkün olmayacaktır. Vizeler, geçmiş Schengen vizelerinin doğru kullanım oranlarına gore aşama aşama artmaktadır. Alınacak olan Almanya vizesi ile Almanya’ da vize süresi haricinde konaklama yapılamaz, Almanya’da iş kurulamaz yada Almanya’ da çalışılamaz.

* Almanya Ziyaret vizesi müracaat işlemleri sonuçlanmadan lütfen Hotel ve Tayyare bileti satın alımları yapmayınız. Almanya vize başvuruları 7 ila 15 iş günü benzer biçimde bir süre zarfında sonuçlanırken süreler; Konsolosluk resmi dinlence günlerini, yabancı pasaportların uzun işlem sürelerini ve ön görülen tarihleri haricinde ki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.

* Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti vize müracaat işlemleri için gezi tarihinizden 3 ay ilkin müracaat yapma hakkı bulunmaktadır. Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti vize müracaat işlemlerine gezi tarihinizden en geç 4 hafta öncesinden başlamış olmaya dikkat ediniz. Vakitlice yapılmamış vize başvuruları gezi tarihinize vizenizin yetişmemesine niçin olacaktır.