Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Çek Vizesi

Ağustos 30, 2017BY Yasemin Kaptan

Çek Cumhuriyeti her mevsim de gezgin çeken başta Prag olmak suretiyle her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği icra eden , ekonomik açıdan turistlerin tercih etmiş olduğu pek oldukça hostel ile Avrupa’nın göbeğinde yer edinen,Nüfusu 11 milyona yakın  para birimi Çek Korunası olan, 1918 senesinde Avusturya Macaristan İmaraporluğundan ayrılan, 1933’te Çekoslovakya Birliğinden ayrılan, 2004 beri AB üyesi olan bir ülke konumundadır.

Çek Cumhuriyetine yapacağınız seyahatlerde vize kategorisine gore doğru seçim yapmanız vizenizin pozitif yönde neticelenmesi açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Randevusuz başvurlar kesinlikle kabul edilmemekte olup,müracaat sahibinin vize müracatına gelme zorunluluğu bulunmaktadır.

Vize sonucunda tek yetkili kurum Çek konsolosluğuna aittir ve aracı kurumların yetkisi dahilinde değildir.Çek vizesi için lüzumlu olan belgeler kişininin statüsüne ve müracaat durumuna gore değişmekte olup, en güncel data ve belgeleri  tarafımızdan temin edebilirsiniz.

Çek gezinsel vize için lüzumlu olan belgeler; 

Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.)

Bir müracaat sahibinin pasaportuna kayıtlı olan öteki kişiler (reşit olmayanlar) ayrı müracaat formları doldurmalıdır. Vize aynı gezi belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için minimum 2şer boş sayfa içermelidir.

Pasaportun kimlik detayları sayfası ile son 3 yıla ilişik Schengen vizelerin ve mühürlerin olduğu sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

Pasaportunda kızlık soyadını kullanan müracaat sahiplerinin dikkatine:

Bir tek evlendikten sonraki ilk üç ay içinde pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti başvurusu yapmak için üç ayı doldurduysanız pasaportunuzu güncel soyadınızla yenilemeniz gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi ve evli olan kişiler için kesinlikle evlilik cüzdanı

35×40 mm ebatlarında son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, tüm tedavi harcamaları ve hastalık yada vefat halinde ülkeye dönüş harcamalarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı gezi sigortası (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bigün ilkin başlayıp dönüş tarihinden bigün sonrasında bitmelidir ve doğum zamanı gün/ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır)  ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde tayyare rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin öteki kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.. Bir kaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren tayyare, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir. ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Öngörülen gezi süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları yada gezi planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Aracı şirketlerin imza ,kaşesi kabul edilmemektedir.Ek olarak her müracaat sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda kesinlikle yazmalıdır!) ( tarafımızca sağlanmaktadır) 

Ankara başvuruları için tur satın alanların tur programını sunmaları gerekmektedir.

Gezi masraflarının iyi mi karşılanacağını gösterir belgeler:

 1. son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro  olacak şekilde toplam  meblağ hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (meblağ Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
 2. harcamalar müracaat sahibinin haricinde başka biri tarafınca karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafınca karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ilişik son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği şeklinde olmalıdır. Bir tek reşit olmayan başvurular ya da beraber gezi eden eşler birbirine sponsor olabilir öteki tüm müracaat sahipleri kişisel hesap hareketi sunmalıdır.
  Müracaat sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

  • Müracaat sahibi çalışan ise;
  • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, gezi tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/yada izin onayı (ıslak imza kaşeli)
  • Firmanın imza sirküleri, son 6 ay içinde alınmış tecim odası kaydı,etkinlik belgesi ve tecim sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
  • SGK (toplumsal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
  • Son üç aya ilişik maaş bordroları (ıslak imza kaşeli)
  • Müracaat sahibi ziraatçi ise;
  • bağlı olduğu ziraat odası tarafınca verilmiş ziraatçi belgesi (ıslak imza kaşeli)
  • Müracaat sahibi şirket sahibi ise:
  • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı (ıslak imza kaşeli)
  • 4B Bagkur dökümü (ıslak imza kaşeli)
   Firmanın son 6 ay içinde alınmış tecim odası kaydı, etkinlik belgesi,imza sürküleri ve tecim sicil gazetesinin kopyası
  • Vergi levhası
  • Müracaat sahibi emekli ise:
  • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti yada emekli cüzdanı)(ıslak imza kaşeli)
  • Müracaat sahibi talebe ise:
  • Talebe Belgesi (E-Devletten alınmış ve kare kodlu olmak zorundadır.)
  • Ankara başvurularında okuldan alınmış ıslak imzalı, kaşeli,güncel talebe belgesi istenmektedir.
  • Müracaat sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız yada bir tek bir ebeveyn ya da yasal vasi ile gezi ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti bununla beraber giden ebeveynde bile olsa:
  • Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk birlikte gidiyor fakat aynı anda müracaat yapmıyorlarsa, gene noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır.)
  • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve emek harcama izni( dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)​
   
ÇEK  TİCARİ VİZE 

 

Öngörülen gezi süresince düzenlenmiş Çek Cumhuriyetıindeki şirketten kişiye gönderilmiş imzalı ve kaşeli davetiye ( çağrı eden şirket Çek Cumhuriyetinde değilse görüşmenin Çek Cumhuriyetinde yapılacağına dair bağlayıcı belge (otelden alınmış çağrı onayı vb.)(davetiyede çağrı eden kişinin gidiş dönüş tarihleri ile doğum zamanı muhakkak belirtilmiş olmalıdır.) Ankara başvuruları için sunulacak davetiyelerin , ıslak ımza kaşeli orjınal olması gerekmektedır. Çağrı eden şirket Çek cumhuriyetinde değilse bile orjinal davetiye olması gerekmektedir (maıl kanalıyla ımzalı kaşelı gönderılmıs davetıyeler kabul edılmemektedır.)

 

Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU  ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.)

Bir müracaat sahibinin pasaportuna kayıtlı olan öteki kişiler (reşit olmayanlar) ayrı müracaat formları doldurmalıdır. Vize aynı gezi belgesine yapıştırılacaktır ve tüm vize sahipleri için minimum 2şer boş sayfa içermelidir.

Pasaportun kimlik detayları sayfası ile son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi ve evli olan kişiler için kesinlikle evlilik cüzdanı

35×40 mm ebatlarında son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, tüm tedavi harcamaları ve hastalık yada vefat halinde ülkeye dönüş harcamalarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı gezi sigortası. (ıslak imza ve kaşeli olmalı ;gezi tarihinden bigün ilkin başlayıp bigün sonrasında bitmelidir ve doğum zamanı gün/ay/yıl olarak muhakak yer almalıdır) ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde tayyare rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin öteki kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.. Bir kaç ülkeye birden gidiliyorsa, ülkeler arası geçişi gösteren tayyare, tren ya da otobüs rezervasyonları da eklenmelidir.  ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Öngörülen gezi süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları yada gezi planını gösterir belgeler sunulmalı ve başka ülkeleri de kapsayan bir tura gidiliyorsa, o ülkelerdeki otel rezervasyonları da aynı şekilde eklenmelidir.(Tüm rezervasyonlarda otelden konfirmasyon alınmalı ve otelin kasesi ile imzası yer almalıdır. Aracı şirekete ilişik olan kaşe kabul edilmemektedir Ek olarak her müracaat sahibinin adı ve soyadı otel rezervasyonunda kesinlikle yazmalıdır!)

Gezi masraflarının iyi mi karşılanacağını gösterir belgeler:

Müracaat sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:

 1. son üç aylık kişisel hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam meblağ hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (meblağ Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) Kredi kartı(ön yüzünün ) fotokopisi ve kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
 2. harcamalar müracaat sahibinin haricinde başka biri tarafınca karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafınca karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ilişik son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği şeklinde olmalıdır
  • Müracaat sahibi çalışan ise;
  • Şirketinin antetli kağıdına yazılmış, gezi tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/yada izin onayı (ıslak imza kaşeli)
  • SGK (toplumsal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
  • Firmanın imza sirküleri, son 6 ay içinde alınmış tecim odası kaydı,etkinlik belgesi ve tecim sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası
  • Son üç aya ilişik maaş bordroları (ıslak imza kaşeli)
  • Müracaat sahibi ziraatçi ise;
  • bağlı olduğu ziraat odası tarafınca verilmiş ziraatçi belgesi (ıslak imza kaşeli)
  • Müracaat sahibi şirket sahibi ise:
  • Şirketten alınan pozisyonu ve seyahati onaylayan yazı(ıslak imza kaşeli)
  • 4B Bagkur dökümü (ıslak imza ve kaşeli)
  • Firmanın son 6 ay içinde alınmış tecim odası kaydı, etkinlik belgesi,imza sürküleri ve tecim sicil gazetesinin kopyası
  • Vergi levhası (evraklar güncel olmalıdır)
  • Müracaat sahibi emekli ise:
  • Emekli maaşını gösterir belge (güncel banka hesap özeti yada emekli cüzdanı) (ıslak imza kaşeli)
  • Müracaat sahibi talebe ise:
  • Talebe Belgesi (E-Devlet’ten Kare kodlu olarak alınması gerekmektedir.)
  • Ankara başvurularında okuldan alınmış ıslak imzalı, kaşeli,güncel talebe belgesi istenmektedir.
  • Müracaat sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız yada bir tek bir ebeveyn ya da yasal vasi ile gezi ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti bununla beraber giden ebeveynde bile olsa:
  • Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. . (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk birlikte gidiyor fakat aynı anda müracaat yapmıyorlarsa, gene noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır.)
  • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma ve emek harcama izni( dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.)​​
​​ÇEK ŞOFÖR VİZESİ 

 

Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış BAŞVURU FORMU ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış EK BİLGİ FORMU (Istanbul başvuruları için zorunludur.) ( tarafımızca sağlanmaktadır)

Pasaportun kimlik detayları sayfası ile son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.

35×40 mm ebatlarında son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf

Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, tüm tedavi harcamaları ve hastalık yada vefat halinde ülkeye dönüş harcamalarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı gezi sigortası. (ıslak imza kaşeli olmalı ve gidiş tarihinden bigün ilkin başlayıp dönüş tarihinden bigün sonrasında bitmelidir ve doğum zamanı muhakak yer almalıdır)

Öngörülen gezi süresince düzenlenmiş Çek Cumhuriyetıindeki anlaşmalı şirketten gönderilmiş imzalı ve kaşeli davetiye

Türkiyedeki şirketinin antetli kağıdına yazılmış, gezi tarihlerinin belirtildiği işveren mektubu ve/yada izin onayı (ıslak imza kaşeli)

Firmanın imza sirküleri, son 6 aya ilişik tecim odası kaydı,etkinlik belgesi ve tecim sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası

SGK (toplumsal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)

Son üç aya ilişik maaş bordroları (ıslak imza kaşeli)

Firmanın C2 yetki belgesi

Müracaat sahibinin sürücü belgesi ve aracın ruhsatı

Gezi masraflarının iyi mi karşılanacağını gösterir belgeler:

 1. son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam meblağ hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (meblağ Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) Kredi kartı(ön yüzünün ) fotokopisi ve kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
 2. harcamalar müracaat sahibinin haricinde başka biri tarafınca karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafınca karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ilişik son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği şeklinde olmalıdır

Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma izni.(dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olacak.)