Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Bulgaristan Vizesi

Ağustos 30, 2017BY Yasemin Kaptan

Bulgaristan Balkanlar’da yer edinen Sırbistan, Makedonya, Karadeniz ,Romanya ve Yunanistan’a komşu bir ülkedir.Para birimi Lev’dir.Zamanı ve gezinsel bölgeleri ; Tuna, Sofya, Varna, Bansko, Filibe,Nesebar, Burgaz benzer biçimde yerlerdir.

Bulgaristan Avrupa Birliğine  1 Ocak 2007 tarihinde  geçmiştir fakat Schengen ülkesi değildir.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma mahsus geçişlik sahipleri vize’ye doğal olarak tutulmaktadır.Hem de Türkiye’de ikamet izni bulunan 3. ülke vatandaşları da seyahate çıkmadan vize’ye başvurmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi İçin Lüzumlu Olan Evraklar Nedir ?

Bulgaristan vizesi için  hangi kategoride başvuracağınız  önemlidir. Yanlış kategori seçimini vizenizin negatif sonuçlanmasına sebebiyet verdiğini  lütfen unutmayınız. Her kategori için istenen data ve belgeler farklılık göstermektedir.Lüzumlu ve tam evrak sıralaması için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Genel olarak istenen belgeler

 • Çağrı üstüne müracaat yapacaksınız Bulgaristan resmi makamlarına onaylanmış davetiye mektubu
 • Gezinsel olarak gezi edeceksiniz  Bulgaristan Otellerinden onaylanmış  konfirmasyonlu otel bilgisi ( tarafımızca sağlanmaktadır )
 • Talebe olarak gidecekseniz, tahsil göreceğiniz okul yada kurstan onay  kabul yazısı
 • Ticari olarak gidecekseniz  ticari bağlantıda olduğunuz firmadan Antetli kağıda yazılmış ticari çağrı mektubu
 • Kültürel yada Sportif bir etkinliğe  katılacaksanız,katılacağınız organizasyondan gelen   kabul yazısı
 • Müracaat sahibinin Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Adli Sicil Belgesi
 • 10 yıldan eski olmayan geçişlik
 • Çalışanlar için ; iş yeri evrakları
 • Emekliler için ; Emekli Belgesi
 • Öğrenciler için ; Talebe belgesi
 • İş verenler için ; İş yeri  evrakları – Lüzumlu ve tam evrak sıralaması tarafınıza iletilecektir.
 • Gidiş amacınızı detaylı bir halde özetleyen  niyet mektubu ( tarafımızca sağlanacaktır )
 • 30. 000 Euro kapsamlı hastane ve tıbbi tedavi harcamalarını karşılayan kalacağınız  süre süresince geçerli olacak Gezi sıhhat sigortası ( tarafımızca  sağlanacaktır )
 • Gidiş- Dönüş tarihlerinizi içeren tayyare bilet rezervasyonuz ( tarafımızca sağlanacaktır )
 • Vize evrakları, dilekçe ve sıralama: Bulgaristan vizesi başvurularında sunulacak evraklar, Bulgaristan Konsolosluğu’nun ve Bulgaristan Büyükelçiliği’nin talep etmiş olduğu şekilde sıralanmalıdır. Bulgaristan vizesi talebi ile konsolosluğa hitaben yazılan Vize Müracaat Dilekçesi, açık ve net ifadeler içermelidir. Bulgaristan Vize Müracaat Formu bizzat müracaat sahibi tarafınca doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Müracaat formunda müracaat sahibinin yazışma detayları yer almalıdır. Bulgaristan vizesi müracaat işlemleri için ibraz edilen resmi belgeler, son 30 gün içinde temin edilmiş olmalıdır.

Vize Red edilme durumunda:  Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Banka’ya yatırılan Bulgaristan Vizesi Harç Bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ek olarak vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz mevzusu değildir.

Bulgaristan Konsolosluğu lüzumlu görmesi halinde ek evrak talep edebilir ve görüşme için mülakat davetinde bulunabilir.

Kısa süreli Bulgaristan vizesinin sonuçlanma süresi  averaj olarak 5 iş günü ile 10 iş günü arasındadır.

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Gezinsel Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 
1 – Bulgaristan Gezinsel vize başvurusu için otel rezervasyonumu booking’ten, parasını ödemeden göstermelik rezervasyon yapmış olup iptal ettim. Konsolosluk bana vize verir mi?

– Bulgaristan Konsolosluğu’na gerçek olmayan / düzmece belge ile müracaat yapmanız durumunda vizeniz ret ile sonuçlanabilir. Kalacağınızı beyan ettiğiniz yerde kalmadığınız vakit yalan beyandan dolayı uzun süre Bulgaristan vizesi alamayabilirsiniz.
2 – Bulgaristan’a Schengen vizesi ile giriş deneyebilir miyiz?

– Geçerli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gezi edilebilir. Sadece, Schengen kuralları uyarınca; Schengen vizesi sahibi olan kişiler seyahatlerini vizesine haiz oldukları Schengen ülkesinden başlatmalıdır. Schengen vizesinin Schengen kurallarına uygun kullanılmaması, daha sonraki Schengen vizesi başvurularında sorun yaşanmasına niçin olabilir.

 

3 – Bulgaristan Gezgin Vizesi Schengen Vizesi midir?

– Bulgaristan Konsolosluğu’ndan aldığınız gezinsel vize ile Schengen ülkelerine gidemezsiniz. Bulgar vizesi Schengen vize değildir.
4 – Acil Bulgaristan Gezinsel Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

– Bulgaristan Konsolosluğu gezinsel vizesi için acil vize  uygulamasını kaldırmıştır. Çıkış süresi 1 haftadır.
5 – Bulgaristan Gezinsel Vizesi Oldukça Girişli midir? Uzun Sureli Gezgin Vizesi Alabilir miyiz?

– Bulgar gezgin vizesi tek girişli vizedir. Süresi vize müracaat esnasında beyan ettiğiniz hotel rezervasyonu kadardır, 15 günü geçmez. Daha uzun soluklu vize başvurusunda bulunduğunuz takdirde sebebi belirtilmelidir. Sıhhat turlarında uzun soluklu verilir. Bu durumda vizenizin süresi  60-90 gün civarında olabilir. Sadece sıhhat merkezindeki tabip tarafınca davetiye var ise değerlendirilir. Bazı durumlarda gezinsel vize çift girişli verilmektedir. Çift girişli Bulgaristan vize alabilmeniz için tur programınızı yazarak müracaat esnasında görevli Bulgaristan Konsolosundan ricada bulunun. Mesela: Bulgaristan’da kalacağınız hoteldeki rezervasyonunuzun yanında Makedonya, Romanya ya da geri dönüşünüzde yine Bulgaristan’da konaklama yapacağınız hotelden komfirmasyon beyan etme durumunuzda 2 girişli gezgin vizesi verilmektedir.
6 – Bulgaristan Av Turizmi Vizesini Iyi mi Alabiliriz?

–  Bulgaristan Konsolosluğu’nun vermiş olduğu gezinsel vize ile Av Turizminizi gerçekleştirebilirsiniz.
7 – Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

– Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportunuzun kaybolması halinde mevcut vizenizden yararlanamazsınız. Yeni bir geçişlik ve yeni vize işlemlerinde bulunmanız gerekecektir.

 

 

8 – İlk kez Bulgaristan vizesi başvurularında bulunacağım en fazla kaç günlük Bulgaristan vizesi alabilirim?

– Bulgaristan Konsolosluğu, gerçekleştirecek olduğunuz ilk vize başvuruları için uzun soluklu bir Bulgaristan vizesi vermeyecektir. Geçerli ve makul bir gerekçeniz olmadığı sürece Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan hotel rezervasyonlarınızı göz önünde bulunduracak ve hotel rezervasyon süresine gore vize verecektir.
9 – Bulgaristan vizesi için geçişlik süresi ne kadar olmalı?

– Bulgaristan vize işlemleri için kullanacak olduğunuz pasaportunuzun süresi Bulgaristan gezi sona eriş zamanı itibariye minimum 6 ay geçerliliği bulunmalıdır.
10 – Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vizesi Tutarı?

– Bulgaristan vize tutarı gerçekleştirilecek olan Bulgaristan seyahati türüne gore değişmektedir. Bulgaristan seyahati süresi Bulgaristan gezinsel vize fiyatlarını belirginleştirirken gene aynı şekilde Bulgaristan ticari vize Bulgaristan vize ücretlendirmelerini farklılaştırmaktadır.

Not: Bulgaristan vize ücretleri, Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği emek verme alanı içerisindedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Gezinsel Vize Başvurusu

Bulgaristan’a seyahat, eğlence, tur, av, vb. sebeplerle kısa süreli gezi etmeyi planlayan kişiler Bulgaristan Gezinsel Vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan vizesi için gezinsel amaçla gerçekleştirileceği belirlenen kısa sürelerde Bulgaristan seyahatleri için meydana getirilen vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tarafınca görevlendirilen yetkili vize hizmet merkezleri vesilesiyle Bulgaristan Gezinsel Vize başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Gezinsel vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapmayı amaçlayan kişilerin Bulgaristan seyahatlerinden ilkin gezinsel vizeleri için başvurularını gerçekleştirmesi ve yapacakları seyahatlerinin gerçek amaçlarının gezinsel nedenlerden kaynaklandığı belgelemeleri gerekmektedir. Bulgaristan gezinsel vizesi ile son zamanlarda yükselerek kıymet kazanan Bulgaristan turizmini yakından tanımak, Bulgaristan’ın kültür ve geleneklerini yaşayarak Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde niçin gezim açısından hızla yükselen trend bir ülke bulunduğunu daha iyi anlamanızı elde edecektir.

Bulgaristan Gezinsel Vizesi tek girişli vize ve oldukça girişli muti vize olmak suretiyle iki çeşit vize türü olarak onaylanmaktadır. Bulgaristan Gezinsel vizesinin onayı bir tek Bulgaristan Konsolosluğu yetkili makamları tarafınca gerçekleştirilmektedir. Onaylanan Bulgaristan Gezinsel vizesi Konsolosluk tarafınca göreve getirilmiş yetkili vize hizmet merkezlerine iade edilerek, vizenin geçişlik sahibine ulaştırılması sağlanır.

Bulgaristan gezinsel vizesi onaylanmadan ilkin Bulgaristan seyahati gerçekleştirmeyi düşünen kişilerin ilk olarak planlanan seyahatlerin gerçekleştirileceği tarihler arasındaki otel yoğunluklarını göze alarak kontrollerini tamamladıktan sonrasında meydana gelen otel rezervasyonları ile Bulgaristan Gezinsel vize başvurusunda bulunmaları vize onayları için oldukça mühim bir unsur olarak dikkate alınmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu tarafınca görevlendirilen Bulgaristan Vize Hizmet Merkezlerinden bu mevzu hakkında detaylı bilgiler alabilir, vize başvurunuz ve gezi planınız için ihtiyaç duyulan otel rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tek girişli Bulgaristan gezinsel vizesi, ülkeye 1 (bir) kez giriş ve çıkış yapılarak gezi edileceği anlamı taşırken, Oldukça girişli multi Bulgaristan Gezinsel vizesi ise ülkeye birden oldukça kere giriş ve çıkışın yapılabileceği sonucunu çıkartır. Bulgaristan’a birden fazla giriş yapılması planlanan gezinsel gezi yapmak isteyen kişiler için oldukça girişli multi Bulgaristan gezinsel vizesi daha uygundur. Oldukça girişli multi Bulgaristan Gezinsel vizesi talep edecek kişiler Vize hizmet Merkezi’ne bu taleplerini ifade etmeli ve oldukça girişli gezinsel vize için lüzumlu evrakları ibraz etmelid

Bulgaristan Vizesi Iyi mi Alınır ?

Bulgaristan Konsolosluğu istisnai  durumlar hariç, kısa süreli vize başvurularını  yetkili acentalar aracılığı ile kabul etmektedir.Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak kişiler vize işlemleri için istenen belgeler eksiksiz olarak hazırlanıp  biyometri işlemi için  Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği acentaya gidildiğinde teslim edilecektir.Fakat Karar verme sürecinde aracı kurumların vizeniz üstünde pozitif negatif kanaat bildirme yetkili değildir. Bulgaristan Büyükelçiliği- Konslosluğuna aittir.