Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

 

Finlandiya Vizesi

 

Finlandiya Vizesi

Bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya tam bir ada cennetidir.Ortalama 70.000 adası olan Finladiya bununla birlikte gölleri ile de dünyada ilk sırada yer verilmiştir.Ülke içinde ortalama 188.000 göl bulunmaktadır. Saunaları ile  meşhur olan Finlandiya’da nerede ise her insanın evinde mevcut bir sauna bulunmaktadır.Finlandiya bir cumhuriyet ülkesi ve AB birliği üyesidir.Ulusal dilleri Fince ve İsveççe’dir.

AB üyesi Finlandiya’ya gezi etmek isteyen Umuma mahsus geçişlik sahibi ( bordo) Türk Yurttaşlarımız  öncelikli olarak vize başvurusunda bulunmaları gerekmekte olup,Vize başvuruları randevulu olarak kabul edilmektedir. Randevusu olmayan müracaat sahiplerinin Finlandiya Konsolosluğu’nun yetkili acentasından  buluşma oluşturması gerekmekte olup ( buluşma hizmetiniz tarafımızca sağlanmaktadır).Lüzumlu evrak sıralaması ile birlikte biyometri işlemi için ( ilk kez müracaat yapacaklar kişiler yada 25.09.2014 tarihinden sonrasında ilk kez müracaat yapacaklar kişiler biyometri işlemine girmek zorundadır) müracaat merkezine gelme zorunluluğu bulunmaktadır.

Gezi içeriğine gore ( gezinsel,ticari, aile ziyareti, eğitim, kültürel, araştırma, spor faaliyeti, tır şöforü  , oturum müsadesi vs)  istenen belgeler değişim göstermekte olup, gezi planınıza gore  lüzumlu, güncel ve tam evrak sıralaması en kısa sürede tarafınıza iletilecektir.

Ana Evrak sıralaması aşağıdaki benzer biçimde olup, toplumsal statünüz ve gezi planınıza gore istenen belgelerin içinde ne olduğu sizlere gönderilecektir.

Dikkatlice kendi dilinde doldurulmuş,üstünde tahrifat, oynama ,çizik olmayan müracaat formu ( tarafımızca sağlanacaktır).

Aile ziyareti için  müracaat meydana getirecek kişilerin ;Kendi dilinde yazılmış çağrı mektubu

Aile Bağlarını ispatını sağlamak için Nüfus İdaresinden alınmış Tam Vukuatlı Nüfus

2 tane biyometrik fotoğraf

Pasaportun aslı 10 yıldan eski olmamalı, minimum 2 sayfası boş olmalıdır. Geçmiş dönemlere ilişik geçişlik bulunmakta ise vizeli sayfaların  fotokopisi

Finlandiya’ya gidiş amacını detaylı bir halde özetleyen niyet mektubu ( tarafımızca sağlanmaktadır ) 

Geçim ve Gelir  beyanlarınız ;

Çalışanlar için  çalıştığına dair  kanıtlama belgeleri

Emekliler için Emekli olduğuna dair  kanıtlama belgeleri

İşverenler için  iş yeri sahibi bulunduğunu kanıtlayan kanıtlama belgeleri

Öğrenciler için  talebe bulunduğunu kanıtlayan kanıtlama belgesi

Çiftçiler için ziraatçi bulunduğunu kanıtlayan kanıtlama belgesi

Lüzumlu ve tam evrak sıralaması tarafınıza  mail ya da telefon kanalıyla iletilecektir.

Gezi Belgesi , Finlandiya Konsolosluğu tam gezi planı talep etmiş olduğu için Gidiş -Dönüş tarihlerini  net olarak kapsayan tayyare  bileti ( tarafımızca  sağlanacaktır) Davetiyenizin olmaması halinde Danimarka  otelinden  alınmış konfirmasyon  yazısı ve numarası  ( tarafımızca sağlanacaktır).

30.000 € teminatlı Gezi Sıhhat Sigortası.Avusturya’da kaldığınız süre süresince geçerli olacak Hastane, Acil Bakım,Tıbbi Tedavi  harcamalarını karşılayan  sıhhat sigortası istenmektedir. ( Tarafımızca sağlanacaktır).

Kişisel Banka hesap cüzdanınız , var ise kredi kartı hesap eksrteleriniz

Üzerinize ilişik mal varlığı var ise  beyanları.

Finlandiya vizesi ne kadar sürede çıkar ; 

Finlandiya vize başvurularınız averaj olarak ilk başvurularda averaj olarak  7 iş günü  ila 10 iş günü içinde sonuçlanmakta olup, daha evvelde Finlandiya’da bulunup size verilen süreden daha uzun bir süre kaldıysanız  Finlandiya  göçmenlik servisinden informasyon alındığı için averaj 45- 60 günlük bir sürede sonuçlanmaktadır.

Finlandiya Kısa Süreli  Vize tutarı Ne kadardır ? 

Finlandiya Kısa süreli  vize başvuruları için ; vize harcı+ koordinasyon tutarı+ biyometri işlem tutarı+ pin tutarı+ gezi sıhhat sigortası +dosyanın hazırlanması + danışmanlık tutarı  dahil toplamda 195 €’dur.Bu ücret haricinde ek ücret talep edilmez.Fakat aciliyetten meydana gelen durumlarda VIP hizmeti ve ekspress servis tutarı olarak 80 € ek hizmet bedeli alınmaktadır.

Seyahatim kapsamında Finlandiya’nın yanı sıra İsveç ve Norveç’i de ziyaret edeceğim, vize başvurumu nereden yapmalıyım ? 

Seyahatiniz için birden fazla ülke söz mevzusu ise,en uzun süre kalmayı planladığınız ülkenin Konsolosluğu’na müracaat yapılması gerekmektedir, fakat eşit süreler de kalmayı planlıyorsanız  ilk giriş yapacağınız ülkenin Konsolosluğu’na müracaat yapılmasını tavsiye ederiz.

Vizemi Finlandiya ülkesinden aldım,ilk giriş  yapacağım ülke Finlandiya olmak zorunda mı ? 

Evet ilk giriş yapacağınız ülke vizenizin onaylandığı ülkedir. Aksi taktirde meydana getirilen kontrollerde ülkeye geri gönderilme ihtimali fazlaca yüksektir.

Süresi Kısa sürede bitecek  fazlaca girişli Schengen vizem var. Yeni bir vize başvurusunda bulunabilir miyim ? 

Evet. Yeni vizenizin  geçerliliği, eski vizenizin sona erdiği tarihten itibaren başlayacaktır.

6 ay geçerli Schengen vizem  bulunmakta, ne kadar süre Schengen’de kalabilirim ?

Vize prosedürleri gereği, 6 ay geçerli olan vizelerde maksimum 90 gün kalma imkanı bulunmaktadır.

Belgelerimi e- posta yada kurye kanalıyla Konsolosluğa gönderebilir miyim ? 

Konsolosluk ve Konsoloslukların yetkili acentası  e- posta yada kargo kanalıyla gelen başvuruları kabul etmemekte olup, Kişinin başvuruya şahsen gelmesini gerekmektedir.

Halen Finlandiya’dayım ve vizemin süresi bitmek suretiyle sadece birkaç gün daha kalmak isterim. Emniyetten uzatmam mümkün mü ?

Hayır.Vizenizin geçerlilik süresi dahilinde ülke sınırlarını terk etmek zorundasınız. Fakat son aşama ciddi durumlarda, ilgi Güvenlik Müdürlüğüne başvurarak uzatabilirsiniz.

Finlandiya’da ikamet eden bir akrabamı ziyaret etmek isterim,vize talebinde bulunmak için  mali imkanlara haiz bulunduğunun belgelenmesi lüzumlu mi ? 

Talep sahibinin ( başvuran ) ekonomik durumunun gezi harcamalarını karşılayacak düzeyde olması ya da kısa sürede AB’ de gezi etmiş olması halinde  mali imkanlarını belgelemesi kafi olacaktır. Şartların bu şekilde olmadığı durumlarda,ziyaret edilecek şahıs müracaat sahibi adına bankaya  güvence yatırması tavsiye edilmektedir.