Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

 

 Cezayir Vizesi

Cezayir Çalışma ve Oturum İzni

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Akdeniz’e olan kıyısı ile Avrupa kıtasından Afrika’ya geçişte eleştiri bir lokasyonda bulunan ülkeye yatırımlar arttıkça iş olanakları da artmıştır. Cezayir diplomalı nitelikli işçiler ve mühendislere emek verme izni için öncelik tanımaktadır. Cezayir son yıllarda artan enerji tutarları yardımıyla mali durumunu güçlendirerek 180 milyar dolar düzeyinde döviz rezervine haiz olmuştur. Cezayir’de iş yapma zorlukları olsa da ülke geniş yatırım alanlarına haiz olduğundan alternatif iş fırsatları sunmaktadır.

Bu sebeple Türkiye’de Cezayir’le bağlantıları olan acenteler vasıtasıyla yada kişisel çabalarla ülkede emek verme imkanı elde edilebilmektedir. Sadece Cezayir uyguladığı vize politikaları gereği Umuma Mahsus geçişlik sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize prosedürlerine doğal olarak tutmuştur.  Kısa süreli Cezayir vizeleri daha oldukca gezim ve ticari amaçlı verilirken, uzun soluklu emek verme izni için daha değişik bir prosedür uygulanmaktadır. Cezayir emek verme vizesi ile ilgili belgelerin Cezayir’deki şirket tarafınca hazırlanması gerekir. Tüm Cezayir Emek harcama vizesi müracaat sürecini tamamlayan müracaat sahibi Cezayir’e emek verme amaçlı gitmeye hak kazanır. Cezayir’e giriş icra eden işçinin bu noktadan sonrasında tamamlaması ihtiyaç duyulan prosedürler de bulunmaktadır. Cezayir emek verme vizesini elde eden işçi ülkede ilgili bölgelere başvurarak ilkin emek verme izni sonrasında da süreli oturum izni için başvuruda bulunmalıdır. Cezayir emek verme izni minimum üç ay en fazla iki yıl için verilmektedir. Cezayir Emek harcama Vizesi aldıktan sonrasında Cezayir’de emek verme ve oturum izni almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik dairesine başvuruda bulunmalıdırlar.

Cezayir’e çalışmak için gezi etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cezayir vize alması gerekmektedir.  Cezayir’deki işverenin de direkt katkısı olduğu Cezayir vizesi müracaat sürecinde Cezayir’de bulunan şirket Cezayir’de resmi olarak etkinlik gösterdiğini ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan işçiye iyi mi bir istihdam alanı yaratacağını özetleyen bir çağrı yazısı göndermeli, Cezayir emek verme izni talebinde bulunan şahıs de niçin çalışmak için Cezayir’i tercih ettiğini açıklamalıdır. Cezayir emek verme vizesi sürelidir, Cezayir’de sınırsız bir oturum hakkı tanımaz. Cezayir emek verme vizesi, Cezayir Emek harcama İzninin ve Cezayir Oturma İzni talebinin ilk adımını oluşturur.

Cezayir Geçici Oturma İzni

Cezayir Emek harcama Vizesi sahibi şahıs Cezayir’e giriş yaptıktan sonrasında emek verme izni başvurusunda bulunmalıdır. Başvurunun yapıldığı işyerinin bağlı olduğu valilikten imza ile alınan onaydan sonrasında resmi olarak yabancı şahıs Cezayir’de çalışmaya başlayabilir.  Bu belge bununla birlikte Cezayir Oturma İzni başvurusu için de gereklidir. Oturma İzni için kişinin ikamet etmiş olduğu bölgenin Güvenlik Müdürlüğü’nden lüzumlu prosedürleri tamamlaması gereklidir. Lüzumlu işlemleri tamamlayan kişiye 3 aylık oturum izni verilir. Cezayir oturum izninin süresi dolan kişinin zaman kaybetmeden oturma izninin süresini uzatması gerekir.

Cezayir’de APT (Autorisation Provisoire de Travail) adı verilen Geçici Emek harcama İzni için işverenin bizzat kendisinin Cezayir’de müracaat yapması gerekmektedir. Cezayir’de etkinlik gösterdiği bölgedeki valilikte onaylatılan belge, şirkete geri gönderildikten sonrasında, emek verme izni için hazırlanması ihtiyaç duyulan evraklarla beraber Cezayir vizesi başvurusu için Cezayir Konsolosluğuna gönderilir.

Umuma Mahsus Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu sahiplerinin tek girişli 30 günlük, oldukca girişli 30 günlük ve oldukca girişli 90 günlük vize ücretleri değişmektedir. Cezayir uzun soluklu emek verme izni ve oturma izni başvuruları Cezayir Ankara Büyükelçiliğinden ve Cezayir İstanbul Başkonsolosluğundan yapılmaktadır.  Her iki diplomatik temsilciliğin yönetimsel bölgeleri değişik olduğundan müracaat sahibinin ikametine uygun Cezayir temsilciliğine başvuruda bulunmalıdır.

Cezayir Emek harcama Vizesi İçin Lüzumlu Belgeler

 • 6 aydan fazla geçerliliği bulunan geçişlik. Cezayir emek verme vizesi müracaat işlemlerinde kullanılacak pasaportun Cezayir vizesinin işlenmesi için iki tane boş sayfasının bulunması gerekmektedir. 10 yıldan eski olan pasaportlar Cezayir Konsolosluğu tarafınca kabul edilmeyecektir.
 • Cezayir vizesi müracaat formu
 • Cezayir Emek harcama Bakanlığı onaylı sınırsız iş sözleşmesi ve fotokopisi.
 • Cezayir Emek harcama Bakanlığı’ndan temin edilen geçici emek verme izni ve fotokopisi
 • 2 tane fotoğraf.  Cezayir emek verme vizesi müracaatı için kullanacak olan fotoğrafların 3 santimetre x 3.5 santimetre ebatlarında, beyaz bir fon üstüne ve son üç ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Cezayir’de iş istihdamı sağlayacak şahıs tarafınca gönderilmiş APC tarafınca onaylı çağrı (talep) mektubu.
 • Vize Talep Dilekçesi. Cezayir’deki iş yeri yetkilisi tarafınca, firmanın antetli kağıdına hazırlanmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Cezayir Emek harcama Bakanlığı onaylı ülkeye geri dönüş taahhütnamesi ve fotokopisi. İş sözleşmesinin feshedilmesi halinde işveren işçinin ülkesine geri dönüşünün sorumluluğunu almaktadır.
 • Cezayir Emek harcama Bakanlığı onaylı ülkeye geri dönüş taahhütnamesi.
 • Cezayir emek verme vizesi başvurusunda bulunurken Cezayir’deki şirketten temin edilmiş  son 3 ay içinde alınmış etkinlik belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası şeklinde belgeleri de konsolosluk talep edebilmektedir.

Cezayir Emek harcama İzni Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Cezayir emek verme izni talep sürecinde evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanması gerekmektedir.
 • Cezayir emek verme vizesi ilgili değerlendirme ve karar verme yetkisi yalnızca Cezayir diplomatik temsilciliklerine aittir.
 • Lüzumlu görüldüğü takdirde Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliği ek evrak isteme ve emek verme vizesi müracaat sahibini görüşmeye çağırma hakkına haizdir.
 • Cezayir Emek harcama Vizesi ekseriyetle 7-10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.
 • Cezayir Vizesi Müracaat Formunda beyan edilen bilgilerle temin edilecek lüzumlu öteki evraklardaki bilgiler birbirleriyle tutarsız olmamalıdır.

Cezayir Aile Birleşimi Oturum İzni

Cezayir vatandaşı ile evlenecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Türkiye’deki Cezayir Büyükelçiliği Konsolosluk şubesinden “bekarlık belgesi” ve “doğum belgesi” almalıdır. Bekarlık belgesi harçlı iken, doğum belgesi ücretsiz bir şekilde temin edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Cezayir makamlarının talep etmiş olduğu öteki belgeleri (Cezayir ilgili makamları tarafınca verilen oturma ve emek verme belgesi, Cezayir Din İşleri’nden temin edilecek inanç belgesi) tamamladıktan sonrasında resmi nikah gerçekleştirilebilir. Cezayir’de gerçekleştirilecek evliliğin Türkiye resmi diplomatik temsilciliklerine de bildirilmesi gerekmektedir.  Cezayir Konsolosluğunun Türkiye’de ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilen evlilik bildirimi için temin edilmesi ihtiyaç duyulan evraklar mevcuttur. Geçici Cezayir Oturum Belgesinin kaşeli kopyası da müracaat evrakları içinde bulunmalıdır.  Cezayir makamları nezdinde meydana gelen resmi evliliğin bildirimi için ihtiyaç duyulan evraklar;

 • Dilekçe. Cezayir ve Türkiye’deki adres ve yazışma detayları, evlenme zamanı ve evlenme yerini içeren dilekçe Türkçe olarak hazırlanmalıdır.
 • Cezayir Evlenme Cüzdanı nüshası ve Evlenme Akdi belgelerinin iki tane nüshası
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan eşin nüfus cüzdanı ve geçişlik fotokopisi
 • Cezayir vatandaşı olan eşin Fransızca doğum kayıt belgesi ve Cezayir kimliği ile pasaportunun fotokopisi