Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

almanya bayrağı
almanya bayrağı

ALMANYA ZİYARETÇİ VİZESİ ;
Belediye’den  onaylı  davetiye  gelmesi üstüne aile, dost, nişanlı vb. başvurular için maksimum 90 günle sınırı olan olan vizedir.

ALMANYA ZİYARETÇİ VİZE;

Almanya’da bulunan bir akrabanızın yakınınızın ya da arkadaşınızın tarafınıza göndermiş olduğu belediye onaylı çağrı üstüne maksimum  90 gün ile sınırı olan olan vize türüdür.

ALMANYA TURİSTİK VİZE ;
Herhangi bir davetiyeye gerek olmadan otel rezervasyonu ile (confirmeli) maksimum 30 gün ile sınırı olan olan vize türüdür.

ALMANYA TİCARİ VİZE ;
Almanya’da ortaklaşa iş içinde olduğunuz firmadan gelen  ticari bağlantıya istinaden meydana getirilen müracaat türü olup, daha önceki vizleriniz var ise 6 ay, 1- 3-5 senelik olarak kademeli  şekilde verilebilmektedir.

ALMANYA TIBBI TEDAVI İÇİN VİZE ;
Sıhhat sebebiyle tedavi görmek  amacıyla Almanya Devlet Hastanesinden yada Hekim’dan alınan tedavi yazısı ile meydana getirilen müracaat türü olup, tedavi görülecek süreye nazaran verilen vize tipidir.

ALMANYA ARAŞTIRMA, KONFERANS, SPOR VE KÜLTÜREL ETKİNLİĞE KATILMAK  ÜZERE VERİLEN VİZE ;

Almanya Federal Cumuriyeti’nde katılacağınız organizasyon doğrultusunda  çağrı ve organizayon biletinizin  ibraz edilmesi üstüne  yapabileceğiniz müracaat türüdür.

ALMANYA TRANSİT ( A TİPİ ) VİZE ;

Türkiye’den hareket edip, Almanya üstünden  üçüncü bir ülkeye’ye geçiş için bir tek  havalimanı transferini kulanmak suretiyle başvurulan vize türüdür.Havalimanı haricinde  konaklama yada gezi etmeye olanak olmayıp, bir tek aktarma yapmak  amacıyla internasyonal havalanını terketmeden ve geçişlik kontrolünden geçmeden gezi edecek olan kişilerin müracaat yapmış olduğu vize türüdür.

TRANSİT GEÇİŞ

Transit seyahatlerde Almanya Frankurt / Main, Münich Havalimanlarında ve belli periyodlarda ise Hamburg,Düsseldorf,Köln-Born ve Berlin-Tegel Havalimanlarında  transit geçiş sözkonusu olmaktadır.

ALMANYA UZUN SÜRELİ ULUSAL ( D) VİZESİ ;

Almanya’da   90 günden  fazla kalmak için  (talebe, aile birleşimi, emek harcama vb) ikamet amacıyla verilen vize türüdür.

OTURUM İZİNLERİ

A) AİLE BİRLEŞİMİ

Almanya Aile Birleşimini özetlemek gerekirse belirtmek gerekirse, Türkiye’de yaşayan kişinin Almanya’da yaşayan eşin yada evlatlarının yanına yerleşmek suretiyle yada Türkiye’de yaşayan reşit olmayan (18 yaş altı) evlatların Almanya’ya alınması için müracaat yapması ihtiyaç duyulan vize şeklidir.Almanya Aile Birleşmi Ulusal  vize kategorsindedir.Uzun soluklu başvurular direkt Ankara Büyükelçiliği yada İstanbul /İzmir Konsolosluk kısmına yapılmaktadır.Aile Birleşimi başvurusnda evraklar tam ve eksiksiz olmalıdır.Müracaat evrakları kişinin toplumsal statüsüne nazaran değişmekte olup,İstenen belgelerde bazen değişim olabilmektedir.En güncel bilgiyi almak için bizlere yazışma adresinden ulaşabilirsiniz.Bu mevzuda gereli data ve evrak sıralaması size iletilecektir.

AİLE BİRLEŞİMİ BAŞVURULARI NASIL YAPILMAKTADIR ?

Almanya Aile Birleşimi başvurusu yapabilmeniz için, öncelikli olarak Almanya Konsolosluğundan buluşma almanız gerekmedir.Almanya Ulusal (D) tip müracaat tutarı  kredi kartı yada banka kanalıyla konsolosluk hesabına geçtikten sonrasında,Konsolosluk tarafınca size PIN numarası verilecektir.PIN numarası ile beraber buluşma günü ve saatiniz mail olarak size iletilmektedir.Buluşma almakta güçlük yaşıyorsanız bu mevzuda lüzumlu desteği ve koordinasyonu sağlamaktayız.Almanya Ulusal (D) vize başvurularının bir tek Ankara,İstanbul ve İzmir’den yapıldığını  lütfen unutmayınız.

ALMANYA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR NELERDİR ?

Almanya Aile Birleşimi  başvurusunda istenen evraklar aşağıdaki şeklinde olup, kişinin statüsüne nazaran  bazen ek evrakta istenebilmektedir.Hazırlayacağınız evrakların güncel ve assıllarıyla birlikte sunulması ve 2 dosya halinde hazırlanması gerekmektedir.

1 ) Almanya İkamet Müsadesi Formu ;

Almanca dilinde ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmekte olup, üstünde  çizik, karalma ve noksan data olması halinde müracaat geçersiz sayılmaktadır.İmza kısmı müracaat sahibi tarafınca atılmalı ve bilgilerin  teyidi başvuran tarafınca tekrardan alınmalıdır.

2)  2 Tane Biyometrik Fotoğraf

Almanya  Aile Birleşimi için  fotoğraf boyutu 35×45 milimetre ölçüerine olmalı,alın hizası açık olmalı ve yüzü kapatacak herhangi bir aksesuar bulunmamalıdır.

3) Geçişlik

Almanya Aile Birleşimi başvurularında pasaportun minimum 1 yıl geçerliliği olmalıdır. Eğer başvuracak kişinin pasaportu yoka, müracaat yapmadan ilkin İl,İlçe Güvenlik Müdürlüklerindeki geçişlik Şube Amirliklerine başvrusu  yapması gerekmektedir.

4) Internasyonal Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)

Kişilerin nikahları Türkiye Cumhuriyeti’nde gerçekleşmiş ise,Evlendirme memuru eşlere Internasyonal geçerliliği olan Aile Cüzdanı verir. Bu cüzdan 1974 tarihinde imzalanan CIEC Anlaşmasına dayalı olarak verilir, fakat Almanya Federal Cumhuriyeti bu anlaşmaya taraf olmadığıiçin,Aile cüzdanını kabul etmemektedir.Evliliğin Alman yetkililer taraından tanınabilmesi için almanız ihtiyaç duyulan evrak  Internasyonal Evlenme Kayıt Örneğidir.

Internasyonal Evlenme kayıt örneği her iki eşin nüfus bilgilerini eksiksiz içermelidir.

Eğer kişilerin birlikteliği 18 yaşlarının altında gerçekleşmişse anne ve babanın imzaladığı muvafakatname ve bu belgelerin Almanca tercümeleri ibraz edilmelidir. 16 yaşından ufak evlenmelerde ise çiftin evlenmesine sakınca olmadığına dair mahkeme sonucu ve bu belgenin Almanca  tercümesi ibraz edilmelidir.

5) Tam Tekmilli Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ;

Kişinin nüfus kayıt örneğinde mutlka düşünceler kısmı açık olmalı,

– Daha öncesinde meydana getirilen  evlilikler

– Doğan küçüklere ilişik kimlik detayları -Boşanmalar

-Anne- Baba kimlik detayları

– Haiz olunan Vatandaşlıklar

-Yerleşim bilgisi

Açıkça  yer almalıdır.

6) Müracaat Sahibinin İkametgahı

Türkiye’de İkamet eden kişinin İkametgah belgesini ibraz etmesi  gerekir.

7) Kimlik Fotokopisi ;

Ön ve Arka yüzü net gösteren kimlik kartınızın fotokopisi

8)  Almanca Bildiğine Dair A1 Sertifikası

Almanya Aile Birleşiminde bulunacak kişilerde dil zorunluluğu olup, minimum A1 seviyesinde dil bilgisi aranmaktadır. Müracaat esnasında bu belgenin aslı ibraz edilmelidir. Bu belge Almanya Konsolosluğunun onayladığı Goethe Institut ve ÖSD kurslarının imtihanlarına girerek alınabilmektedir.Aksi taktirde değişik kurumlardan alınan belgelerin geçerliliği olmayıp,kurs kayıt tarihleri ve saatleriyle ilgili bilgiyi tarafımızdan  öğrenebilirsiniz.Berlin Eyaleti  Göç ve Uyum Dairesi Başkanı Renate Neupert Almanya’ya eşten dolayı gelmek isteyen Türk Vatandaşları için Almanca Dil imtihanı zorluluğu bulunduğunu fakat  bazı istisnai durumlarda da dil şartı aramadıklarını beyan etmekte olup, fizyolojik, bedensel ve ruhsal hastalıklara  haiz kişilerde, yüksek okul mezunu olup Almanya’da iş potansiyeli bulunan kişileri, Almanya’da yönetici konumunda  çalışan, araştırmacı olarak çalışan  ve bir firmanın kurucusu olarak bulunanların dil testine  doğal olarak olmadığını belirtmektedir.

9) Almanya’daki Eşe Ilişkin Evraklar ;

A) Almanya’da yaşayan eşe ilişik ikametgah belgesi ibraz edilmelidir.Almanya’da yaşayan kişinin evi kendisine aitse, kendisine ilişik olduğuna dair ispatlayıcı belgeler (tapu vs.).Kirada oturuyor ise kira kontratıiAilesin yada başka birinin yanında yaşıyor ise bunu belgeleyen ek evraklar ( Untermieter) istenebilir. Eğer eş Alman vatandaşı değil ise,Oturum Kartı (Niederlassungsgesetsz) ibraz edilmelidir. Almanya’da yaşayan eşin oturmuş olduğu ev aile fertlerinin yaşayabileceği büyüklükte olmalıdır.

B) Almanya’da Yaşayan Eşe Ilişkin Kimlik Detayları

Eğer Eş Türk Vatandaşı ise ;

– Nüfus cüzdanı fotokopisi ve oturum izni fotokopisi (Niedelassungsgesetsz)

Alman Vatadaşı ise ;

Güncel geçişlik (Reipass) yada kimlik fotokopisi ( Personalausweis)

Doğumu Almanya’da gerçekleşmişse

Almanya Doğum Belgesi (Gerbtsurkunde)

10 ) Banka Hesap Dökümleri

Almanya’da ve Türkiye’de yaşayan eşe ilişik banka dökümleri ibrazedilmeli,bu dökümler son üç aya ilişik minimum 7.000.00 TL bakiyeli olmalıdır.Belgenin asılları ibraz edilmeli, ıslak imzalı ve kaşeli olalıdır.

11) Maaş Bodrosu

Almanya’da yaşayan eşe ilişik son 3 ayın  maaş bodrosu ibraz edilmelidir. Bu belgelerde bulununan miktar aile fertlerinin bakımını karşılayacak düzeyde olmalıdır.

12 ) Gezi Sıhhat Sigortası

Almanya Aile Birleşiminde  istenen sıhhat sigortası güncel tarihindeki ve minimum 3 ay süreyle geçerli olmalıdır.Bu mevzuda lüzumlu sıhhat sigortanızı gerçekleştirmekteyiz.

13) Var ise Boşanma Karaları

Eşlerden birinde yada ikisinde de boşanma söz mevzusu ise geçerli boşanma sonucu ve lüzumlu durumlar için Almanya yada Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz karar belgesi,Gerektiği durumlarda ölüm katıt örnekleri ve  tüm belgelerin Almanca tercümeleri ibraz edilmelidir.

14 ) Eşlerin Evlatları Hakkında Belgeler

Almanya Aile Birleşiminde , eş ynında çocuğunu götürecek ise,çocuğa ilişik tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi,eğer çocuk Alman vatandaşı ise (Reipass) yada Alman Kimliği ( Kinderausweis) fotopokisi,eğer çocuk 16 yaşından küçükise dil yeterliliği aranmaz, fakat 16 yaşından büyük ise dil yeterliliği için Almanca sertifkası istenmektedir.Eğer Eşin önceki evliliğinden evladı var ise velayeti Almanya Aile Birleşimde başvuran kişiye ilişik ise, eski eşin izni alınmalıdır ve bu noter tasdiği ve Almanca tercümesi ile beraber ibraz edilmelidir.

Almanya Aile Birleşimi Başvurularının Genel olarak Reddedilme Sebepleri

-Yanlış,yanıltıcı ve noksan data sunduysanız

– Kazancınız feya yaşadığınız ev öteki aile fertlerini geçindirebilecek ve yaşatabilecek seviyede değil ise

-A1 seviyesinde Almanca bilginiz yok ise

– Adli Siciliniz temiz değil ise

-Evliliğinizin düzmece temele dayalı olmayıp gerçekçi bulunduğunu ibraz edemediyseniz yada Konsolosluk yetkileri buna ikna olmadıysa

Almanya Konsolosluğu vizenizi reddecektir.

Konsolosluk yetkilileri,evliliğinizin düzmece olduğundan şüpheleniyorsa başvuruyu reddetme hakkına haiz bulunduğunu ihmal etmeyin.Kuşku uyandıran bir öteki nokta ise eşler arasındaki yaş farkının fazla olmasıdır.Almanya Konsolosluğu yetkilileri bu şekilde durumlar da eşleri sorgulama,onlara birliktelikleri hakkında sual sorma hakkına haizdir. Bu sorgulama işlemi Almanya Konsolosluğu ve Almanya’daki yetkili kurum tarafınca  eş zamanlı olarak yapılmaktadır.

ALMAYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİNE SAHİP OLDUKTAN SONRA EŞİMDEN BAĞIMSIZ OLARAK OTURUM İZNİNE SAHİP OLABİLİR MİYİM ?
Bağımsız oturum izini alabilmek için, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin belirlemiş olduğu  şartların sğlanmış olması gerekmektedir.Bu izin eşinizden boşanmanız yada ayrı oturmanız halinde evlilik sürenizin minimum 3 yıl sürmesi durumunda verilebilmektedir.Bazı geçerli sebepler doğrultusunda Almanya bu izin 3 yıl şartı olmadan verebilmektedir.

– Eğer  yanınızda yaşayan Alman evladınız var ise

-Eşiniz Vefaat etmiş ise

– Aile içi sertlik şeklinde  durumlar söz mevzusu ise (bu durumu belgelerle ibraz etmeniz istenmektedir)

– Eğer 1 yıldan fazla süredir sigortalı olarak minimum 450 Euro kazanca haiz olduğunuz bir işte çalışıyor iseniz

Almanya Federal Cumhuriyeti size bu hakkı verebilmektedir.

ALMANYA ERASMUS VİZESİ;
Almanya’ya Erasmus programı kapsamında  tahsil görmeye gidecek T.C  vatandaşları direkt Almanya Konsolosluk birimine müracaat yapması gerekmekte olup,sunacakları evrakların güncel, orjnal ve Türkçe belgelerin Almanca Diline çeviri edilmiş olarak müracaat yapmaları istenmektedir.

İstenen belgeler aşağıdaki şeklinde olup bazen ek evrak talep etme yetiklerinin de bulunduğunu göz ardı etmeyiniz ;

İkamet Müsadesi Müracaat Formu : Müracaat sahibi tarafınca imzalanıp eksiksiz ve Almanca dilinde dolurulması istenmektedir.

Geçişlik: Son on yıl içersinde çıkartılmış ve dönüş tarihinden itibaren minimum  3 ay süresinin kalması gerekmektedir.

Üniversite /Yüksek Okul Kabul Belgesi : Yazı,eğitim süresini ve hangi şehirde olduğu bilgisini içermelidir.Fotokpi yada Scan çıktısı kabul  görmektedir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Öreneği : Güncel tarihindeki olmalıdır.

Sıhhat Sigortası : Almanya’da kalış süresini kapsayan tüm Schengen devletlerinde geçerli olan 30.000 Euro teminatlı orjinal sigorta dökümanı istenmektedir.

Türkiye’deki Üniversiteden Alınmış Yazı :Müracaat sahibinin gidiş amacına ve Erasmus/Sokrates burslu olarak bir Alman üniversitesinde eğitim göreceğine dair yazı.

Pasaprt Fotokopisi : Var ise eski pasaportlarda sunulmalıdır.

Noter Tasdikli Taahhütnmae : Almanca Tercümesi  ve tüm gelir kanıtlarının asli ile 2 tane fotokopisi

Taahhütname : Bir tek Ebeveyler tarafınca düzenlenen taaahhhütnamenin aslı ve 2 tane fotokopisi ve yeminli tercümandan Almancaya tercümesi.

-Ebeveyler tarafınca verilen taahhütname,Federal Teşvik Kanun’da belirlenen güvence oranlarına nazaran düzenlenmeli ve ödemeyi güvence etmelidir.

– Verilen taahhüdün ödenebileeğine dair, ebeveylerin maaaşlarının yatmış olduğu banka hesap cüzdanları,mal varlığının bulunmuş olduğu banka hesap cüzdan, ödeme enerjisini gösteren tüm maddi gelir belgelerinin aslı ve 2 tane fotokpisi ibraz edilmelidir. (Gelir evraklarının tercümesine gerek kalmamıştır )

​ALMANYA ÇALIŞMA İZNİ  MAVİ KART
Avrupa Birliği Üyesi olmayan  ülke vatandaşları,Almanya’ya gidebilmek için vizeye gereksinim duymaktadır.1 Ağustos 2012 zamanı itibariyle Mavi Kart başvrusunda bulunan kişiler emek harcama ve oturma izni alabilmektedir.Mavi Kart başvurusunda aranan koşul yılda asgari 44 bin 800 Euro kazanç sağlayacak bir işte çalışmaktır. Sadece, Hekim,Fen Bilimleri ve bilişim alanında çalışacak kişilerin senelik gelirleri düşükte olsa,Almanya’da çalışmak için gelmelerine izin verilmektedir.Bu kişilerin senelik gelirlerinin 34 bin 944 Euro olması beklenmektedir.Mavi Kart sahibi olan kişilere 33 ay sonrasında sınırsız oturma müsadesi olan  yerleşim izini hakkı bilinmektedir.

Aranan Şartlar ;

Hangi mesleten olursa olsun,Almanya’da çalışmak isteyenbir Türk Vatandaşının ülkeye gitmeden ilkin işini bulması istenmektedir.Bilişim teknolojisi uzmanlığı yada mühendislik şeklinde nitelikli  personelde aranan şartlar benzerlik göstermekte olup, bu kişilerin Almanya’da çalışabilmesi için Almanca bilmesi mecburi değildir.

Öteki Meslek Grupları ;

Almanya’da çalışmak isteyen doktorların diplomalarını tanıtmalarının yanı sıra sıhhat dairesinden hususi izin yazısı alması gerekmektedir.Aşçılar da nitelikli personel grubunda yer almasına karşın,Almanya’da yaşayan Türk nüfusunun fazlalığı neeniyle aşçı olarak gelebilmek için  kriterlerin ve şartların bire bir tutması gerekmektdir.Mezuniyet belgesi tanınan nitelikli personellerin,bilgisayar uzmanlarının,Almanya merkezli bir firmada yönetici konumunda görevlendirilecek kişilerin onayı Federal İstihdam Dairesinden gerçekleşmektedir.

Üst Düzey Yöneticiler ile yüksek nitelikli personelin Almanya’da çalışabilmesi için Federal İstihdam Dairesinin Onayı Gerekmemektedir. Bu kişilerin senelik kazançalarının 63 bin 600 Euro kazanmaları beklenmektedir.

Bilimsel Araştırma yapak yada Üniversite de ders vermek için Almanya’ya gelecek olanlar için de Ferderal İstihdam Dairesi’nin onayı gerekmemektedir.

Meydana getirilen incelemeye nazaran şartlar uygunsa ve eksiklik söz mevzusu değilse vize verilebiliyor. Federal İstihdam dairesinden Erik Benkendolf ” üç ay geçerli olan bu vize ile Almanya’ya gelen kişilerin  en kısa sürede oturma iznine başvurmasını ve bu doğrultuda yabancılar şubesine  gitmelerini ” öneriyor. Yabancılar dairesi oturulan evi, iş sözleşmesi çerçevesinde kafi ücretin ödenip ödenmediğini,bu parananın idame ve var ise öteki aile fertlerinin geçim düzeyini karşılayıp karşılamayacağı mevzusunda inclemesini gerçekleştirmektedir.Bu incelemenin akabinde iş sözleşmesinin sürsine nazaran oturma izini verilmektedir.İlk etapta oturma izini en fazla Üç yıllığına verilmeke olup,ek olarak bir emek harcama izinine gerek olmamaktadır. Oturma iznin  üstünde çalışabileceğinize dair  damga bulunmaktadır.