Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Almanya Turist VizesiAlmanya Konsolosluğu tarafından “C Tipi” vizesi branşında kategori edilen Almanya turistik vizesi kısa zamanlı bir vize olması ile bilinir. Almanya Turistik vizesine sahip olan Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşları bu vize ile Almanya’da maksimum 90 gün boyunca kalabilmektedir.

Almanya Turistik C tipi vizesi, Almanya’ya eğlence, tatil ve gezi amaçlı nedenler ile uçuş yapmak isteyen vatandaşların başvurması gerekliliği olan en kısa süreli vize tipidir. Almanya, Schengen Anlaşması’nda bir tarafta olması ile birlikte aynı zamanda Almanya Turistik vizesi Almanya Schengen vizesidir de denilebilmektedir.

Almanya’ya turistik C tipi vizesi almak amacı ile turistik geziler, eğlenceli aktiviteler ve tatil yapmak gibi değişik nedenler ile Almanya’ya gitmek isteyen kişiler;e Kırmızı Pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşmayan gezi programlarında 180 gün için Almanya vizesi başvurusu yapmak zorunda değillerdir.

Almanya turist vizesi  işlem süresi ortalama 15  iş günüdür, bundan dolayı Almanya Konsolosluğunun yönetmeliğine nazaran vize müracaat sürecinizde herhangi bir problem olmaması adına vize başvurunuzu 1 ay öncesinden yapmanız tavsiye edilmektedir. Ek olarak Almanya Konsolosluğunun yayımlamış olduğu genelgeye  nazaran 2014 yılından sonrasında vize başvurusunda bulunmuş ve biyometrik tarama işlemine girmiş ve vize sahibi olan müracaat sahiplerinin bire bir tekrardan 5 yıl içinde başvuruya gelme zorunluluğu bulunmamaktadır.Müracaat sahipleri dosyalarını yetkili kılınan seyahat acenteleri vasıtasıyla teslim edebilmektedirler.

Almanya turist vizesi, Almanya’da müracaat sahibine belirlenen sürenin haricinde ek bir süre kalma hakkı tanımamaktadır, fakat acil durumlar yada vizenin uzatılmasını lüzumlu kılan mecburi hallerde Almanya Göç ve Entegrasyon Ofisine yapacağınız müracaat ile ek süre talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Almanya turist vize ile kişinin Almanya’da yasal olarak çalışması ve oturum alması söz konusu değildir.Oturum veçalışma  izinleri için D grubu vize başvurusu yapılması gerekmekte olup, yasal çerçeveye bağlı olarak  bazı zorunlulukların sağlanmış olması talep edilmektedir.

Almanya  turist vizesi  tek girişli yada  çok girişli  girişli olarak onaylana bilmektedir.Tek  girişli vize onayı haiz olunan vize ile Almanya’ya 1 kere gitme hakkı tanırken çok girişli girişli vize ile ülkeye bir kaç kere giriş çıkış yapılmış olanağı bulunmaktadır.