Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

 

Almanya Aile BirleşimiALMANYA AİLE BİRLEŞİMİ, EĞİTİM VE DİĞER UZUN SÜRELİ VİZE BAŞVURULARINDA İSTENEN BİLGİ VE BELGELER KİŞİYE GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. DETAYLI BİLGİ ÇİN  0312 417 17 31 ‘DEN BİZLERE ULAŞABİLİRSİNİZ.

Almanya Aile Birleşimini özetlemek gerekirse belirtmek gerekirse, Türkiye’de yaşayan kişinin Almanya’da yaşayan eşin yada evlatlarının yanına yerleşmek suretiyle yada Türkiye’de yaşayan reşit olmayan (18 yaş altı) evlatların Almanya’ya alınması için müracaat yapması gereksinim duyulan vize şeklidir.Almanya Aile Birleşimi Ulusal  vize kategorisindedir.Uzun soluklu başvurular direkt Ankara Büyükelçiliği yada İstanbul /İzmir Konsolosluk kısmına yapılmaktadır.Aile Birleşimi başvurusunda evraklar tam ve eksiksiz olmalıdır.Müracaat evrakları kişinin toplumsal statüsüne bakılırsa değişmekte olup,İstenen belgelerde kimi zaman değişiklik olabilmektedir.En güncel bilgiyi almak için bizlere kontakt adresinden ulaşabilirsiniz.Bu mevzuda gereli data ve evrak sıralaması size iletilecektir.

AİLE BİRLEŞİMİ BAŞVURULARI NASIL YAPILMAKTADIR ? 

Almanya Aile Birleşimi başvurusu yapabilmeniz için, öncelikli olarak Almanya Konsolosluğundan buluşma almanız gerekmedir.Almanya Ulusal (D) tip müracaat tutarı  kredi kartı yada banka kanalıyla konsolosluk hesabına geçtikten sonrasında,Konsolosluk tarafınca size PIN numarası verilecektir.PIN numarası ile birlikte buluşma günü ve saatiniz mail olarak size iletilmektedir.Buluşma almakta güçlük yaşıyorsanız bu mevzuda lüzumlu desteği ve koordinasyonu sağlamaktayız.Almanya Ulusal (D) vize başvurularının yalnız Ankara,İstanbul ve İzmir’den yapıldığını  lütfen unutmayınız..

ALMANYA AİLE BİRLEŞİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR NELERDİR ? 

Almanya Aile Birleşimi  başvurusunda istenen evraklar aşağıdaki benzer halde olup, kişinin statüsüne bakılırsa  kimi zaman ek evrakta istenebilmektedir.Hazırlayacağınız evrakların güncel ve assıllarıyla beraber sunulması ve 2 dosya halinde hazırlanması gerekmektedir.

1 ) Almanya İkamet Müsadesi Formu ;  Almanca dilinde ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmekte olup, üstünde  çizik, karalma ve noksan data olması halinde müracaat geçersiz sayılmaktadır.İmza kısmı müracaat sahibi tarafınca atılmalı ve bilgilerin  teyidi başvuran tarafınca tekrardan alınmalıdır.

2)  2 Tane Biyometrik Fotoğraf  Almanya  Aile Birleşimi için  fotoğraf boyutu 35×45 milimetre ölçüerine olmalı,alın hizası açık olmalı ve yüzü kapatacak herhangi bir aksesuar bulunmamalıdır.

3) Geçişlik  Almanya Aile Birleşimi başvurularında pasaportun minimum 1 yıl geçerliliği olmalıdır. Eğer başvuracak kişinin pasaportu yoka, müracaat yapmadan ilkin İl,İlçe Güvenlik Müdürlüklerindeki geçişlik Şube Amirliklerine başvrusu  yapması gerekmektedir.

4) Internasyonal Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)  Kişilerin nikahları Türkiye Cumhuriyeti’nde gerçekleşmiş ise,Evlendirme memuru eşlere Internasyonal geçerliliği olan Aile Cüzdanı verir. Bu cüzdan 1974 tarihinde imzalanan CIEC Anlaşmasına dayalı olarak verilir, fakat Almanya Federal Cumhuriyeti bu anlaşmaya taraf olmadığıiçin,Aile cüzdanını kabul etmemektedir.Evliliğin Alman yetkililer taraından tanınabilmesi için almanız gereksinim duyulan evrak  Internasyonal Evlenme Kayıt Örneğidir. Internasyonal Evlenme kayıt örneği her iki eşin nüfus bilgilerini eksiksiz içermelidir. Eğer kişilerin birlikteliği 18 yaşlarının altında gerçekleşmişse anne ve babanın imzaladığı muvafakatname ve bu belgelerin Almanca tercümeleri ibraz edilmelidir. 16 yaşından küçük evlenmelerde ise çiftin evlenmesine sakınca olmadığına dair mahkeme sonucu ve bu belgenin Almanca  tercümesi ibraz edilmelidir.

5) Tam Tekmilli Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ; Kişinin nüfus kayıt örneğinde mutlka düşünceler kısmı açık olmalı, – Daha öncesinde meydana getirilen  evlilikler – Doğan küçüklere ilişik kimlik bilgileri -Boşanmalar -Anne- Baba kimlik bilgileri – Haiz olunan Vatandaşlıklar -Yerleşim bilgisi Açıkça  yer almalıdır.

6) Müracaat Sahibinin İkametgahı  Türkiye’de İkamet eden kişinin İkametgah belgesini ibraz etmesi  gerekir.

7) Kimlik Fotokopisi ; Ön ve Arka yüzü net gösteren kimlik kartınızın fotokopisi

8)  Almanca Bildiğine Dair A1 Sertifikası  Almanya Aile Birleşiminde bulunacak kişilerde dil zorunluluğu olup, minimum A1 seviyesinde dil bilgisi aranmaktadır. Müracaat esnasında bu belgenin aslı ibraz edilmelidir. Bu belge Almanya Konsolosluğunun onayladığı Goethe Institut ve ÖSD kurslarının imtihanlarına girerek alınabilmektedir.Aksi taktirde değişik kurumlardan alınan belgelerin geçerliliği olmayıp,kurs kayıt tarihleri ve saatleriyle ilgili bilgiyi tarafımızdan  öğrenebilirsiniz.

9) Almanya’daki Eşe Ilişkin Evraklar ; 

A) Almanya’da yaşayan eşe ilişik ikametgah belgesi ibraz edilmelidir.

Almanya’da yaşayan kişinin evi kendisine aitse, kendisine ilişik olduğuna dair ispatlayıcı belgeler (tapu vs.).

Kirada oturuyor ise kira kontratıiAilesin yada başka birinin yanında yaşıyor ise bunu belgeleyen ek evraklar ( Untermieter) istenebilir.

Eğer eş Alman vatandaşı değil ise,Oturum Kartı (Niederlassungsgesetsz) ibraz edilmelidir.

Almanya’da yaşayan eşin oturmuş olduğu ev aile fertlerinin yaşayabileceği büyüklükte olmalıdır.

B) Almanya’da Yaşayan Eşe Ilişkin Kimlik Bilgileri Eğer Eş Türk Vatandaşı ise ; – Nüfus cüzdanı fotokopisi ve oturum izni fotokopisi (Niedelassungsgesetsz) Alman Vatadaşı ise ; Güncel geçişlik (Reipass) yada kimlik fotokopisi ( Personalausweis) Doğumu Almanya’da gerçekleşmişse Almanya Doğum Belgesi (Gerbtsurkunde)

10 ) Banka Hesap Dökümleri  Almanya’da ve Türkiye’de yaşayan eşe ilişik banka dökümleri ibrazedilmeli,bu dökümler son üç aya ilişik minimum 7.000.00 TL bakiyeli olmalıdır.Belgenin asılları ibraz edilmeli, ıslak imzalı ve kaşeli olalıdır.

11) Maaş Bodrosu Almanya’da yaşayan eşe ilişik son 3 ayın  maaş bodrosu ibraz edilmelidir. Bu belgelerde bulununan miktar aile fertlerinin bakımını karşılayacak düzeyde olmalıdır.

12 ) Seyahat Esenlik Sigortası  Almanya Aile Birleşiminde  istenen sağlık sigortası güncel tarihindeki ve minimum 3 ay süreyle geçerli olmalıdır.Bu mevzuda lüzumlu sağlık sigortanızı gerçekleştirmekteyiz.

13) Var ise Boşanma Karaları  Eşlerden birinde yada ikisinde de boşanma söz mevzusu ise geçerli boşanma sonucu ve lüzumlu durumlar için Almanya yada Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz karar belgesi,Gerektiği durumlarda ölüm katıt örnekleri ve  tüm belgelerin Almanca tercümeleri ibraz edilmelidir.

14 ) Eşlerin Evlatları Hakkında Belgeler  Almanya Aile Birleşiminde , eş ynında çocuğunu götürecek ise,çocuğa ilişik tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi

Eğer çocuk Alman vatandaşı ise (Reipass) yada Alman Kimliği ( Kinderausweis) fotopokisi

Eğer çocuk 16 yaşından küçükise dil yeterliliği aranmaz, fakat 16 yaşından büyük ise dil yeterliliği için Almanca sertifkası istenmektedir.

Eğer Eşin önceki evliliğinden evladı var ise velayeti

Almanya Aile Birleşimde başvuran kişiye ilişik ise, eski eşin izni alınmalıdır ve bu noter tasdiki ve Almanca tercümesi ile birlikte ibraz edilmelidir.

Almanya Aile Birleşimi Başvurularının Genel olarak Reddedilme Sebepleri

-Yanlış,yanıltıcı ve noksan data sunduysanız – Kazancınız feya yaşadığınız ev diğeri aile fertlerini geçindirebilecek ve yaşatabilecek seviyede değil ise

-A1 seviyesinde Almanca bilginiz yok ise –

Adli Siciliniz temiz değil ise

-Evliliğinizin feyk temele dayalı olmayıp gerçekçi bulunduğunu ibraz edemediyseniz yada Konsolosluk yetkileri buna ikna olmadıysa Almanya Konsolosluğu vizenizi reddecektir.

Konsolosluk yetkilileri,evliliğinizin feyk olduğundan şüpheleniyorsa başvuruyu reddetme hakkına haiz bulunduğunu dikkatsizlik etmeyin.

Şüphe uyandıran bir diğeri nokta ise eşler arasındaki yaş farkının fazla olmasıdır.

Almanya Konsolosluğu yetkilileri bu şekilde durumlar da eşleri sorgulama,onlara birliktelikleri hakkında sual sorma hakkına haizdir. Bu sorgulama işlemi Almanya Konsolosluğu ve Almanya’daki yetkili kurum tarafınca  eş zamanlı olarak yapılmaktadır.

ALMAYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİNE SAHİP OLDUKTAN SONRA EŞİMDEN BAĞIMSIZ OLARAK OTURUM İZNİNE SAHİP OLABİLİR MİYİM ? 

Bağımsız oturum izini alabilmek için, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin belirlemiş olduğu  şartların sğlanmış olması gerekmektedir.

Bu izin eşinizden boşanmanız yada ayrı oturmanız halinde evlilik sürenizin minimum 3 yıl sürmesi durumunda verilebilmektedir.

Bazı geçerli sebepler doğrultusunda Almanya bu izin 3 yıl şartı olmadan verebilmektedir.

– Eğer  yanınızda yaşayan Alman evladınız var ise

-Eşiniz Vefaat etmiş ise – Aile içi sertlik benzer halde  durumlar söz mevzusu ise (bu durumu belgelerle ibraz etmeniz istenmektedir)

– Eğer 1 yıldan fazla süredir sigortalı olarak minimum 450 Euro kazanca haiz olduğunuz bir işte çalışıyor iseniz

Almanya Federal Cumhuriyeti size bu hakkı verebilmektedir.