Vize Başvuru Merkezine hoşgeldiniz

Talk to expert

+1 800 123 4567

Apply Now

Aile Birleşimi Nedir ?

Evlilik yolu ile ya da bakmakla yükümlü olunan aile bireylerinin kendi ülkeleri haricinde , öteki bir ülke’de tespit edilen eş ya da birinci dereceden yakınlığı olan kişiyle  yaşamak  ve aile birliğini sürdürmek amacıyla ilgili ülkenin Büyükelçiliği/Konsolosluğu’na Oturum Müsadesi amacıyla  müracaatda bulunma hakkıdır.

Aile Birleşimi Hangi Vize Kategorisin’de yer verilmiştir?

Aile Birleşimi vize kategorisi Uzun soluklu vize müracaatı bulunmuş olduğu amacıyla Ulusal Vize(D) kategorisinde yer verilmiştir.

Aile Birleşimi İçin Yaş Sınırlaması Var mıdır?

Aile Birleşimi, eğer eş ile yapılacak ise müracaat sahiplerinin 18 yaşı’nın olması gerekmektedir.Çocuklar ile yapılacak ise  evlatların onekiz yaşından gün almama durumu ile bulunmaktadır.

Aile Birleşimi İçin Dil Bilme Zorunluluğu Var mıdır?

Aile Birleşimi yönetmelikleri ülkeden ülkeye  değişim göstermektedir.Mesela Almanya ,Aile  Birleşimi amacıyla A1 sertifikası isterken, Fransa, Danimarka benzer biçimde ülkeler Uyum ve Dil yetkinliğini kendi üklesinde kazanması amacıyla Garantörlük Belgesi imzalatırlar.

Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanmaktadır ?

Uzun soluklu Ulusal Vize müracaatları, Kısa Zamanlı Vize müracaatlarına bakılırsa  daha uzun sürede sonuçlanmaktadır.Her ülkenin sonuçlanma zamanı değişim göstermektedir.Bazı ülkelerde 1- 3 ay içinde sonuçlanırken, bazı ülkelerde ise proses 1 yıla kadar çıkabilmektedir.Sebebi ise ; Uzun soluklu vize müracaatlarının ilgili ülke temsilciliğinin Göçmenlik Bürosu doğrulusunda istikbal yanıtın beklemesi ve dosyanızın  ilgili Göçmenlik Bürosu doğrulusunda araştırmaya doğal olarak tutulmasıdır. Bazı ülkelerde müracaat adedinin oldukça olması sebebiyle ve bireylerin haiz olunan durumlarının tek tek araştırmasına bağlı olarak prosesler uzayabilmektedir.

Aile Birleşimi Başvuruları Nereye ve Iyi mi Yapılır?

Eşler amacıyla Aile Birleşimi müracaatı uygulanabilmesi amacıyla  öncelikli olarak bireylerin  resmi evlilik işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.( Birlikte yaşama,nişanlılık,sambo, meşru partnerlik  dışına olan müracaatlar  hariç).Resmi evlilik işlemlerini tamamlayan çiftler ,genel koşullar şartlar,istenen belgeler ve müracaat işlemleri amacıyla 0312 417 17 31 Ankara Bölge Müdürlüğümüzü ya da  0212 854 32 10 İstanbul ofisimizden data alabilirler.